|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер |
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
|
|
Күні: |
|
|
Пән/Сынып: |
5 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ондық бөлшектерді қосады және азайтады |
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. -Саламатсыздар ма!
Ал, қанекей,
балалар,
-Бүгін бізде ерекше сабақ, сабағымызға қонақтар қатысып отыр, барымызша сабаққа белсене қатысайық -Жақында жаңа үлкен бөлімді бастаған болатынбыз. Ол қандай бөлім еді? -Олай болса, Миға шабуыл. «Фигуралар» ойынын ойнайық -Жарайсыңдар, балалар, бүгін 6 ақпан, сабағымыздың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту Сабағымыздың мақсаты: 5.1.2.27 Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
Хормен: Мен дайынмын сабаққа, Барлық қызық сабақта. Оқып,білім аламыз, Озат оқушы боламыз! Кезек-кезек, тақтаға келіп, дұрыс жауабын жазады. |
Дескриптор: -ондық бөлшектерді қосып, азайтады. |
https://padlet.com/aibi/padlet-t2edfyw5y0rp1stk Презентация осы ссылкада
|
|
Сабақтың ортасы |
-Балалар, қалай ойлайсыңдар, ондық бөлшектер біздің өмірімізге керек па? -Оны қай жерде қолданамыз?
|
Жауап береді |
|
|
|
1-тапсырма. Жалпы класпен жұмыс. Word wall платформасы |
10 оқушы кезек-кезек тақтаға шығып тапсырмаларды бағандап есептейді. Орындарында отырғандар өздерін тақтамен тексеріп алады. |
Дескриптор: -ондық бөлшекті қосады; -ондық бөлшекті азайтады. |
https://wordwall.net/ru/resource/67751358
|
|
|
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Жұмыртқа» әдісімен 1-қатар. Пілдің салмағы 4,5т,
мүйізтұмсықтың салмағы пілдің салмағынан 0,9-ға кем. Аюдың салмағы
мұйізтұмсықтың салмағынан 2,9т кем. 2-қатар. Картоп, орамжапырақ және пияз барлыға 7 га жерге егілді. Картоп пен орамжапырақ 5,2 га жерге егілді. Пияз егілген жердің ауданы орамжапырақ егілген жердің ауданынан 0,35 га кем. Картоп неше га жерге егілді? 3-қатар. Бірінші күні туристер 32 км жол жүрді. Екінші күні одан 17,45 км кем жүрді. Үшінші күні бірінші және екінші күні қанша жүрсе, сонша жол жүрді.Туристер үш күнде барлығы қанша км жол жүрді? |
Өз орындарында отырып, шығарады. 3 минут уақыт беріледі. 3 минут өткесін, есепті болған жұптар қол көтереді. Тақтадан әр қатардың жауабы көрсетіледі. Өздерін бағалайды. |
Дескриптор -Есепке қысқаша берілгенін жазады; -Өрнек құрастырады; -амалдарды қатесіз орындайды. Бағалау: Жұптық бағалау Егер шығарғен есебі дұрыс болса, жұптар, алақандарын түйістіреді; Егер қате болса, арқаларынан қағады 3 балл |
|
|
|
Сергіту сәті. «Шыбын» әдісі 1 тақтаға сабақ басында сандар жазылған шыбын суреттерін іліп қоясыз. Сіз есепті оқисыз, оқушылар сол шыбынның үстін тез басу керек. 52=25 62=36 81-дің 3\1-і=27 5*8=40 4*5=20 20ның жартысы=10 100-дің 4\1-і=25 40-4=36 22=4 40*0,5=20 0,4*100=40 120-ның 3\1-і=40 2000*0,01=20 30-5=25 95-85=10 72\9=8 23=8 80-нің 8\1 бөлігі=10 56*7\1=8 80-нің 4\1-і=20 44:11=4 100:4=25 9-дың 3\1-і=3 20-ның 4\1-і=5 |
Тақтаға әр қатардан 1 оқушы шығады. |
|
3 шт |
|
|
3-тапсырма. Жалпы класпен жұмыс. Теңдеуді шеш 12,3 – ( х + 3,2 ) = 4,9 Жауабы: 4,2 |
Теңдеуді шығарады, 3 минут уақыт беріледі. Уақыт аяқталған соң, мұғалім жауаптар бойынша, теңдеуді дұрыс шығарған оқушыларды анықтайды. Бір оқушы тақтаға келіп, теңдеуді шешеді. |
Дескриптор: -Белгісіз компонентті анықтайды; -Есептеуді дұрыс жүргізеді; -Теңдеудің түбірін табады; |
https://superkid.online/task/3c69cf4e-cedd-4b1d-9901-c1c418baafa2/all |
|
|
1. Амалдарды орында: 6,3-2,3+7,5 1) 9,05; 2) 10,5; 3) 12,5; 4) 11,5. 2. Сандар тізімінің ішіндегі ең үлкен мен ең кіші санның қосындысын табыңдар: 2,3; 0,57; 8,3; 18,1; 1,57; 0,54. 1) 18,67; 2) 8,84; 3) 19,64; 4) 18,64. 3. Берілген тізімдегі сандардың қосындысын табыңдар: 1) 99,7; 2) 9,97; 3) 10,87; 4) 1,087. 4. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып,есептеңдер: 1/10+3,4 1) 3,05; 2) 3,5; 3) 3,005; 4) 3. 5. Амалдарды орындаңдар: 17,5-2,5+13,82 1) 29,82; 2) 27,82; 3) 27,082; 4)28,82.
|
Жеке орындайды, поп-корнды мұғалімге тапсырады. |
1-10 балл |
Таратпа қағаз |
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. -Балалар бүгін қандай тақырып өттік? -Сабақтың қай сәті ұнады? -Қай тапсырма қиын болды? -Қай оқушы сабаққа белсене қатысты? -Сабақ ұнады ма? «Поп-корн» әдісі арқылы кері байланыс
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жеке жұмыс парағына аты-жөндерін жазып, «Барлығын түсіндім», «1-2 сұрғағым бар», «Ештеңе түсінбедім» деген ыдыстарға салады. |
|
https://wordwall.net/ru/resource/67483054
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер |
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
|
|
Күні: |
|
|
Пән/Сынып: |
5 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ондық бөлшектерді қосады және азайтады |
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. -Саламатсыздар ма!
Ал, қанекей,
балалар,
-Бүгін бізде ерекше сабақ, сабағымызға қонақтар қатысып отыр, барымызша сабаққа белсене қатысайық -Жақында жаңа үлкен бөлімді бастаған болатынбыз. Ол қандай бөлім еді? -Олай болса, Миға шабуыл. «Фигуралар» ойынын ойнайық -Жарайсыңдар, балалар, бүгін 6 ақпан, сабағымыздың тақырыбы: Ондық бөлшектерді қосу және азайту Сабағымыздың мақсаты: 5.1.2.27 Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
Хормен: Мен дайынмын сабаққа, Барлық қызық сабақта. Оқып,білім аламыз, Озат оқушы боламыз! Кезек-кезек, тақтаға келіп, дұрыс жауабын жазады. |
Дескриптор: -ондық бөлшектерді қосып, азайтады. |
https://padlet.com/aibi/padlet-t2edfyw5y0rp1stk Презентация осы ссылкада
|
|
Сабақтың ортасы |
-Балалар, қалай ойлайсыңдар, ондық бөлшектер біздің өмірімізге керек па? -Оны қай жерде қолданамыз?
|
Жауап береді |
|
|
|
1-тапсырма. Жалпы класпен жұмыс. Word wall платформасы |
10 оқушы кезек-кезек тақтаға шығып тапсырмаларды бағандап есептейді. Орындарында отырғандар өздерін тақтамен тексеріп алады. |
Дескриптор: -ондық бөлшекті қосады; -ондық бөлшекті азайтады. |
https://wordwall.net/ru/resource/67751358
|
|
|
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Жұмыртқа» әдісімен 1-қатар. Пілдің салмағы 4,5т,
мүйізтұмсықтың салмағы пілдің салмағынан 0,9-ға кем. Аюдың салмағы
мұйізтұмсықтың салмағынан 2,9т кем. 2-қатар. Картоп, орамжапырақ және пияз барлыға 7 га жерге егілді. Картоп пен орамжапырақ 5,2 га жерге егілді. Пияз егілген жердің ауданы орамжапырақ егілген жердің ауданынан 0,35 га кем. Картоп неше га жерге егілді? 3-қатар. Бірінші күні туристер 32 км жол жүрді. Екінші күні одан 17,45 км кем жүрді. Үшінші күні бірінші және екінші күні қанша жүрсе, сонша жол жүрді.Туристер үш күнде барлығы қанша км жол жүрді? |
Өз орындарында отырып, шығарады. 3 минут уақыт беріледі. 3 минут өткесін, есепті болған жұптар қол көтереді. Тақтадан әр қатардың жауабы көрсетіледі. Өздерін бағалайды. |
Дескриптор -Есепке қысқаша берілгенін жазады; -Өрнек құрастырады; -амалдарды қатесіз орындайды. Бағалау: Жұптық бағалау Егер шығарғен есебі дұрыс болса, жұптар, алақандарын түйістіреді; Егер қате болса, арқаларынан қағады 3 балл |
|
|
|
Сергіту сәті. «Шыбын» әдісі 1 тақтаға сабақ басында сандар жазылған шыбын суреттерін іліп қоясыз. Сіз есепті оқисыз, оқушылар сол шыбынның үстін тез басу керек. 52=25 62=36 81-дің 3\1-і=27 5*8=40 4*5=20 20ның жартысы=10 100-дің 4\1-і=25 40-4=36 22=4 40*0,5=20 0,4*100=40 120-ның 3\1-і=40 2000*0,01=20 30-5=25 95-85=10 72\9=8 23=8 80-нің 8\1 бөлігі=10 56*7\1=8 80-нің 4\1-і=20 44:11=4 100:4=25 9-дың 3\1-і=3 20-ның 4\1-і=5 |
Тақтаға әр қатардан 1 оқушы шығады. |
|
3 шт |
|
|
3-тапсырма. Жалпы класпен жұмыс. Теңдеуді шеш 12,3 – ( х + 3,2 ) = 4,9 Жауабы: 4,2 |
Теңдеуді шығарады, 3 минут уақыт беріледі. Уақыт аяқталған соң, мұғалім жауаптар бойынша, теңдеуді дұрыс шығарған оқушыларды анықтайды. Бір оқушы тақтаға келіп, теңдеуді шешеді. |
Дескриптор: -Белгісіз компонентті анықтайды; -Есептеуді дұрыс жүргізеді; -Теңдеудің түбірін табады; |
https://superkid.online/task/3c69cf4e-cedd-4b1d-9901-c1c418baafa2/all |
|
|
1. Амалдарды орында: 6,3-2,3+7,5 1) 9,05; 2) 10,5; 3) 12,5; 4) 11,5. 2. Сандар тізімінің ішіндегі ең үлкен мен ең кіші санның қосындысын табыңдар: 2,3; 0,57; 8,3; 18,1; 1,57; 0,54. 1) 18,67; 2) 8,84; 3) 19,64; 4) 18,64. 3. Берілген тізімдегі сандардың қосындысын табыңдар: 1) 99,7; 2) 9,97; 3) 10,87; 4) 1,087. 4. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып,есептеңдер: 1/10+3,4 1) 3,05; 2) 3,5; 3) 3,005; 4) 3. 5. Амалдарды орындаңдар: 17,5-2,5+13,82 1) 29,82; 2) 27,82; 3) 27,082; 4)28,82.
|
Жеке орындайды, поп-корнды мұғалімге тапсырады. |
1-10 балл |
Таратпа қағаз |
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. -Балалар бүгін қандай тақырып өттік? -Сабақтың қай сәті ұнады? -Қай тапсырма қиын болды? -Қай оқушы сабаққа белсене қатысты? -Сабақ ұнады ма? «Поп-корн» әдісі арқылы кері байланыс
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Жеке жұмыс парағына аты-жөндерін жазып, «Барлығын түсіндім», «1-2 сұрғағым бар», «Ештеңе түсінбедім» деген ыдыстарға салады. |
|
https://wordwall.net/ru/resource/67483054
|
шағым қалдыра аласыз



















