|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты: |
Кажидуллина Альфия Ерболатовна |
|
Сынып: |
5 Ә сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Күні: |
03.02.2025 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Ондық бөлшектерді қосудың алгоритімін еске түсіру; Ондық бөлшектерді қосу және азайту туралы білім, білік дағдыларын толықтыра отырып, оқушылардың білімін тереңдете түсу, ондық бөлшектерді азайту ережелерін есеп шығаруда дұрыс қолдану машығын қалыптастыру. |
|
Құндылықтар: |
-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу Ұлттық құндылықтар |
|
Дәйек сөз |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
Бекітемін:_____________________________________
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері, уақыты: |
Педагогтың әрекеті: |
Оқушының әрекеті: |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйыстастыру кезеңі 8 минут |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын ұйымдастыру. Сабақ барысында өзін-өзі бағалау парақтарын таратамын.Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен тексеремін. Сабақ мақсатымен таныстырамын. |
Сәлемдесу. Сабаққа дайындығын бастайды. Сабақтың мақсатымен танысады. Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі тексереді. Әр оқушы бағалау парақтарына алған ұпайын белгілеп отырады.Сұрақтар болса мұғалімге жолдайды. а) 0,7 0,4 0,1 0,65 0,56 ә) 7,3 6,4 5,5 4,1 0,3 б) 64,8 84,3 23,1 4,85 0,01 |
Дәптерлерін «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі + немесе – қойып бағалайды ҚБ: «Ауызша бағалау» «жарайсың», «өте жақсы» т.б. Дескриптор: Ондық бөлшектерді қосу алгоритмін біледі;1 балл Ондық бөлшектерді азайту алгоритмін біледі;1 балл Жалпы балл -2 балл |
Бағалау парағы; Слайд; оқу құралдары |
|
Сабақтың басы 3 минут |
Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында ауызша есептер қойып, ондық бөлшектерге арналған есептерді шығартамын.
|
Есепті кезекпен-кезек оқиды. Есепті ойша шығарып, жауабын ауызша айтады. |
ҚБ: «Ауызша бағалау» «жарайсың», «дұрыс», «өте жақсы» т.б. |
Оқу құралдары; Тапсырмалар. |
|
Сабақтың ортасы 21 минут |
Өткен тақырыптан келесі тапсырманы орындатамын. Себебі тақырыптар бір-бірімен тығыз байланысты. Ондық бөлшектерді қосу және азайтуда үтірден кейінгі цифрларды теңестіру маңызды. Әсіресе ондық бөлшектерді азайтуда балалар үтірден кейінгі таңбаларды теңестірмеген соң шатасып жатады. Мысалы, 9,8-2,238 сиякты есептерде.
(Тапсырманы жеке жұмыс етіп беремін). «Садақ ату» әдісі. Тапсырманы слайд арқылы беремін. 8,9+3,14= 7,94+16,9= 3,78+13,89= 5,03 – 1,47 = 25,1 – 8,68= 3,2-1,84 = 6,07 – 3,4 =
(Тапсырманы жұптық жұмыс етіп, оқулықтан №794 есепті беремін). Көгершіннен хат келеді. Мұғалім хатты оқи отырып, «Алдар көсе» тапсырмасын түсіндіреді. №794 0,3х+0,8у+1,5х+1,2у 4,2х+5,3у-2,6у-1,8х 1,5а+9,7b+5,8а-1,3b 12,75а+1,85b-9,55а+3,5b 3- тапсырма. Ұлттық ойын арқылы шығартамын. (Тапсырманы топтық жұмыс етіп беремін). «Арқан тарту» ойыны слайдта экранда болады тақтаға және топпен шығару арқылы тапсырмаларды орындайды Асықтарды таңдау арқылы;функ.сауаттылық
|
Оқушылар тапсырманы орындап, кез-келген оқушы қолын көтеру арқылы тақтаға шығады. Тақтаға есепті шығарып, дұрыс жауапты тест түрінде берілген презентациядан белгілейді.
12,04 24,84 17,67 3,56 16,42 1,36 2,67 Оқушылар тапсырманы орындап, кез-келген оқушы қолын көтеру арқылы тақтаға шығып дұрыс жауабын белгілейді.
1,8х+2у 2,4х+2,7у 7,3а+8,4b 3,2а+5,35b Топ болып оқушылар тапсырманы орындайды. Кез –келген топтан оқушы шығып, есепті интерактивті тақтадан белгілейді.. 12,36-2,64=9,72 12- 3,744=8,256
|
Дайын слайд көмегімен «өзін-өзі» тексереді. Ескерту: 1-5 дұрыс болса 1 балл; 6-7 дұрыс болса 2 балл; ҚБ: «өзін-өзі»бағалау; бағалау парағына бұл тапсырманы орындағаны үшін + қою арқылы өзін бағалау Жалпы балл -2 балл Дескриптор: Ондық бөлшектерді қосу алгоритмін біледі;1 балл Ондық бөлшектерді азайту алгоритмін біледі;1 балл Өрнекті ықшамдайды; 1 балл Жалпы балл -3 балл ҚБ: «От шашу»; бағалау парағына бұл тапсырманы орындағаны үшін + қою арқылы бағалау ҚБ: Барлық топтың тапсырмалары бірдей болғандықтан, топтар бірін-бірі «бағдаршам» әдісімен бағалайды «Жасыл» өте жақсы «Сары» жақсы, қатесі бар «қызыл» қате көп н\е шығармаған 1. Ондық бөлшектерді қосу алгоритмін қолдана алады-1 балл 2. Ондық бөлшектерді азайту алгоритмін қолдана алады - 1 балл 3. Шешімін табады -1 балл. Жалпы балл -3 балл |
Оқу құралда ры; Слайд; Тақта Бағалау парағы; Тапсырмалар, оқулықпен жұмыс Оқу құралда ры; Слайд; Тақта Бағалау парағы; Үлестірмелі материал |
|
Сабақтың соңы 8 минут Қорытынды |
Бекіту тапсырмасы Телефондарыңды алып мына QR код арқылы бір ойынды ойнап кішкене сергіп қалайық. Осылай сабақты тест тапсырмасы арқылы қорытындылаймын. |
Оқушылар learningapps.org платформасы арқылы тест тапсырмаларын орындайды |
learningapps.org 10 баллдық шкаламен бағалап береді. Әр оқушы тапсырманы орындап болған сәтте жинаған ұпайын көре алады. |
https://learningapps.org/view21964826
|
|
Рефлексия Слайдтағы «ат жарысы» арқылы оқушылардан кері байланыс аламын. Бағалау жұмыстарын жинап аламын. Оқушылардың белсенділігіне қарай,жинаған ұпайына қарай бағалап өтемін |
|
Бағалау парақтары бойынша жалпы ұпайдың пайызын шығарып 1-10 баллдық шкаламен бағалау |
Ат жарысы кері байланысқа арналған презентация; Бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты: |
Кажидуллина Альфия Ерболатовна |
|
Сынып: |
5 Ә сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Күні: |
03.02.2025 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Ондық бөлшектерді қосудың алгоритімін еске түсіру; Ондық бөлшектерді қосу және азайту туралы білім, білік дағдыларын толықтыра отырып, оқушылардың білімін тереңдете түсу, ондық бөлшектерді азайту ережелерін есеп шығаруда дұрыс қолдану машығын қалыптастыру. |
|
Құндылықтар: |
-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу Ұлттық құндылықтар |
|
Дәйек сөз |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
Бекітемін:_____________________________________
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері, уақыты: |
Педагогтың әрекеті: |
Оқушының әрекеті: |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйыстастыру кезеңі 8 минут |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын ұйымдастыру. Сабақ барысында өзін-өзі бағалау парақтарын таратамын.Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен тексеремін. Сабақ мақсатымен таныстырамын. |
Сәлемдесу. Сабаққа дайындығын бастайды. Сабақтың мақсатымен танысады. Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі тексереді. Әр оқушы бағалау парақтарына алған ұпайын белгілеп отырады.Сұрақтар болса мұғалімге жолдайды. а) 0,7 0,4 0,1 0,65 0,56 ә) 7,3 6,4 5,5 4,1 0,3 б) 64,8 84,3 23,1 4,85 0,01 |
Дәптерлерін «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі + немесе – қойып бағалайды ҚБ: «Ауызша бағалау» «жарайсың», «өте жақсы» т.б. Дескриптор: Ондық бөлшектерді қосу алгоритмін біледі;1 балл Ондық бөлшектерді азайту алгоритмін біледі;1 балл Жалпы балл -2 балл |
Бағалау парағы; Слайд; оқу құралдары |
|
Сабақтың басы 3 минут |
Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында ауызша есептер қойып, ондық бөлшектерге арналған есептерді шығартамын.
|
Есепті кезекпен-кезек оқиды. Есепті ойша шығарып, жауабын ауызша айтады. |
ҚБ: «Ауызша бағалау» «жарайсың», «дұрыс», «өте жақсы» т.б. |
Оқу құралдары; Тапсырмалар. |
|
Сабақтың ортасы 21 минут |
Өткен тақырыптан келесі тапсырманы орындатамын. Себебі тақырыптар бір-бірімен тығыз байланысты. Ондық бөлшектерді қосу және азайтуда үтірден кейінгі цифрларды теңестіру маңызды. Әсіресе ондық бөлшектерді азайтуда балалар үтірден кейінгі таңбаларды теңестірмеген соң шатасып жатады. Мысалы, 9,8-2,238 сиякты есептерде.
(Тапсырманы жеке жұмыс етіп беремін). «Садақ ату» әдісі. Тапсырманы слайд арқылы беремін. 8,9+3,14= 7,94+16,9= 3,78+13,89= 5,03 – 1,47 = 25,1 – 8,68= 3,2-1,84 = 6,07 – 3,4 =
(Тапсырманы жұптық жұмыс етіп, оқулықтан №794 есепті беремін). Көгершіннен хат келеді. Мұғалім хатты оқи отырып, «Алдар көсе» тапсырмасын түсіндіреді. №794 0,3х+0,8у+1,5х+1,2у 4,2х+5,3у-2,6у-1,8х 1,5а+9,7b+5,8а-1,3b 12,75а+1,85b-9,55а+3,5b 3- тапсырма. Ұлттық ойын арқылы шығартамын. (Тапсырманы топтық жұмыс етіп беремін). «Арқан тарту» ойыны слайдта экранда болады тақтаға және топпен шығару арқылы тапсырмаларды орындайды Асықтарды таңдау арқылы;функ.сауаттылық
|
Оқушылар тапсырманы орындап, кез-келген оқушы қолын көтеру арқылы тақтаға шығады. Тақтаға есепті шығарып, дұрыс жауапты тест түрінде берілген презентациядан белгілейді.
12,04 24,84 17,67 3,56 16,42 1,36 2,67 Оқушылар тапсырманы орындап, кез-келген оқушы қолын көтеру арқылы тақтаға шығып дұрыс жауабын белгілейді.
1,8х+2у 2,4х+2,7у 7,3а+8,4b 3,2а+5,35b Топ болып оқушылар тапсырманы орындайды. Кез –келген топтан оқушы шығып, есепті интерактивті тақтадан белгілейді.. 12,36-2,64=9,72 12- 3,744=8,256
|
Дайын слайд көмегімен «өзін-өзі» тексереді. Ескерту: 1-5 дұрыс болса 1 балл; 6-7 дұрыс болса 2 балл; ҚБ: «өзін-өзі»бағалау; бағалау парағына бұл тапсырманы орындағаны үшін + қою арқылы өзін бағалау Жалпы балл -2 балл Дескриптор: Ондық бөлшектерді қосу алгоритмін біледі;1 балл Ондық бөлшектерді азайту алгоритмін біледі;1 балл Өрнекті ықшамдайды; 1 балл Жалпы балл -3 балл ҚБ: «От шашу»; бағалау парағына бұл тапсырманы орындағаны үшін + қою арқылы бағалау ҚБ: Барлық топтың тапсырмалары бірдей болғандықтан, топтар бірін-бірі «бағдаршам» әдісімен бағалайды «Жасыл» өте жақсы «Сары» жақсы, қатесі бар «қызыл» қате көп н\е шығармаған 1. Ондық бөлшектерді қосу алгоритмін қолдана алады-1 балл 2. Ондық бөлшектерді азайту алгоритмін қолдана алады - 1 балл 3. Шешімін табады -1 балл. Жалпы балл -3 балл |
Оқу құралда ры; Слайд; Тақта Бағалау парағы; Тапсырмалар, оқулықпен жұмыс Оқу құралда ры; Слайд; Тақта Бағалау парағы; Үлестірмелі материал |
|
Сабақтың соңы 8 минут Қорытынды |
Бекіту тапсырмасы Телефондарыңды алып мына QR код арқылы бір ойынды ойнап кішкене сергіп қалайық. Осылай сабақты тест тапсырмасы арқылы қорытындылаймын. |
Оқушылар learningapps.org платформасы арқылы тест тапсырмаларын орындайды |
learningapps.org 10 баллдық шкаламен бағалап береді. Әр оқушы тапсырманы орындап болған сәтте жинаған ұпайын көре алады. |
https://learningapps.org/view21964826
|
|
Рефлексия Слайдтағы «ат жарысы» арқылы оқушылардан кері байланыс аламын. Бағалау жұмыстарын жинап аламын. Оқушылардың белсенділігіне қарай,жинаған ұпайына қарай бағалап өтемін |
|
Бағалау парақтары бойынша жалпы ұпайдың пайызын шығарып 1-10 баллдық шкаламен бағалау |
Ат жарысы кері байланысқа арналған презентация; Бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз



















