|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты: |
Шарапаева Гүлзира Серікбайқызы |
|
Сынып: |
5 «А» сынып; Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: |
|
Күні: |
27.02.2025ж |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту және бөлу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.29 ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту ережелерін қолдану; 5.1.2.31 ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына бөлу ережелерін қолдану; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Ондық бөлшектерді 10,100, ... және 0,1, 0,01, ... сандарына көбейту және бөлу алгоритмін еске түсіреді; Ондық бөлшекті 10,100, ... және 0,1, 0,01, ... сандарына көбейту және бөлуді үтірмен айырып бөлуді еске түсіреді; Ондық бөлшектерді 10,100, ... және 0,1, 0,01, ... сандарына көбейту және бөлу туралы білім, білік дағдыларын толықтыра отырып, оқушылардың білімін тереңдете түсу, есеп шығаруда дұрыс қолдану машығын қалыптастыру. |
|
Құндылықтар: |
-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу Ұлттық құндылықтар |
|
Ақпан айының дәйек сөзі |
Жасампаздық және жаңашылдық |
Бекітемін:_____________________________________
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері, уақыты: |
Педагогтың әрекеті: |
Оқушының әрекеті: |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйыстастыру кезеңі 5минут |
Оқушылармен сәлемдесемін, топқа киіз үй әдісімен бөлемін. Киіз үй туралы ұлттық құндылықты дәріптеп кетуге болады. Оқушылардың көңіл күйін сұрап болған соң оқушыларды түгелдеймін. Сабақ бойы өзін-өзі бағалау парақтарын таратамын.Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен тексеремін. Сабақтың мақсатын таныстырамын. |
Сәлемдесу. Топтарға бөлемін. Сабаққа дайындығын бастайды. Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі тексереді. Әр оқушы бағалау парақтарына алған ұпайын белгілеп отырады. Сабақтың мақсатымен танысады; сұрақтар болса мұғалімге жолдайды |
Бағалау парақтарына «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі + немесе – қойып бағалайды |
Тәттілер; Бағалау парағы; Слайд; оқу құралдары
|
|
Сабақтың басы 10минут |
Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қойып, ондық бөлшектерді оқытамын Сұрақтар:
Слайдта ондық бөлшектерді қосу мен азайтудың мысалдарын көрсетіп еске түсіреміз |
Сұрақтарға жауап береді; Ондық бөлшектерді кезекпен оқиды 3,6 11,5 21,13 15,2 2,03 5,12 16,125 2,1256 2,0215 15,00105 21,00002 5,0016 Бағалау парағы арқылы бағалап отырады, сабақ соңында, неше балл жинағаны анық болады. |
ҚБ: «Ауызша бағалау» «жарайсың», «дұрыс», «өте жақсы» т.б. Дескриптор: Оқушылар өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді. Алдыңғы сабақты пысықтайды. Жалпы балл -1балл |
Оқу құралдары; Бағалау парағы; Тапсырмалар жазылған карточкалар |
|
Өткен тақырыптан келесі тапсырманы орындатамын. Себебі тақырыптар бір-бірімен тығыз байланысты. Ондық бөлшектерді қосу және азайтуда үтірден кейінгі цифрларды теңестіру маңызды. Әсіресе ондық бөлшектерді азайтуда балалар үтірден кейінгі таңбаларды теңестірмеген соң шатасып жатады. Мысалы, 9,8-2,238 сиякты есептерде. (Тапсырманы жеке-жеке карточка жасап беремін) |
|
Дайын слайд көмегімен «өзін-өзі» тексереді 1-3 дұрыс болса 1 балл; 4-5 дұрыс болса 2 балл; 6-7 дұрыс болса, 3 балл |
Оқу құралдары; Бағалау парағы; Тапсырмалар жазылған карточкалар |
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
2 тапсырманы Ұлттық ойын арқылы шығартамын. «Арқан тарту» ойыны слайдта экранда болады тақтаға жеке шығу арқылы тапсырмаларды орындайды
|
0,17+0,83= 24+0,76= 2,54+3,46= 6,3-2,3+7,5= 6,77+3,23= 12,36-2,64= 12- 3,744= Дұрыс жауаптары: 0,17+0,83= 1 24+0,76= 24,76 6,3-2,3+7,5=11,5 0,01+0,99= 1 6,77+3,23= 10 12,36-2,64=9,72 12- 3,744=8,256 |
Мұғалімнің «екі жұлдыз, бір тілек» тәсілімен бағалауы; бағалау парағына бұл тапсырманы орындағаны үшін + қою арқылы өзін бағалау |
Оқу құралдары; Слайд; Тақта |
|
3 тапсырманы слайдпен ойын түірінде беремін |
3-Тапсырма. «Қымыз» жұптық
тапсырмасын оқушылар слайдтан орындайды. |
Барлық жұптың тапсырмалары Бірдей болғандықтан, жұптар бірін бірі «светофор» әдісімен бағалайды «Жасыл» өте жақсы «Сары» жақсы, 1 қатесі бар «қызыл» қате көп н\е шығармаған |
Слайд; Қымыз ойыны оқу құралдары |
|
|
Топтық
тапсырмалар
Оқушылар киіз үйге кіру үшін оның есігінде тұрған QR кодты ашу керек. Яғни есептерін шығару керек. Тапсырмалар постерлерде орындалады. Үш топқа үш есеп дайындадым. Әр топ басшысын шақырып QR кодты түсіріп, тапсырмасын алуды ұсынамын. Топтар есептерін шығарып болса, алдарындағы қоңырауды басу арқылы белгі береді. Топтар болған соң «ЕЛШІ» әдісімен келесі топқа барып топбасшы өз есебін түсіндіреді Есептер шығарылып болған соң киіз үй ашылып, АДАЙ күйі орындалады. Оқушыларды бір сергітіп алып, оқушыларға «ҚОЛҚА САЛУ» әдісі бойынша бауырсақ таратамын |
4-тапсырма. Топтық жұмыс Оқушылар киіз үйге кіру үшін оның есігінде тұрған QR кодты ашу керек. Яғни есептерін шығару керек
Тапсырмалар мектеп баспасынның оқулығынан алынды |
Топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды
Өте жақсы түсіндірді
Орташа түсіндік
Түсіндіре алмайды |
слайд, оқу құралдары; бағалау карточкалары; киіз үй макеттері |
|
|
Сабақтың соңы 10минут Қорытынды |
Телефондарыңды алып мына QR код арқылы бір ойынды ойнап кішкене сергіп қалайық. Осылай сабақты тест тапсырмасы арқылы қорытындылаймын |
Оқушылар learningapps.org платформасы арқылы тест тапсрмаларын орындайды |
learningapps.org 10 баллдық шкаламен бағалап береді. Әр оқушы тапсырманы орындап болған сәтте жинаған ұпайын көре алады. |
https://learningapps.org/view21964826
|
|
Реслексия Слайдтағы «ат жарысы» арқылы оқушылардан кері байланыс аламын. Бағалау жұмыстарын жинап аламын. Оқушылардың белсенділігіне қарай,жинаған ұпайына қарай бағалап өтемін |
|
Бағалау парақтары бойынша жалпы ұпайдың пайызын шығарып 1-10 баллдық шкаламен бағалау |
Ат жарысы кері байланысқа арналған презентация; Бағалау парағы |

Корнекіліктер
Топқа бөлерде сникерс марс твикстен мини кәмпиттер штуктап алсаныз болады весовой. Арзанга шығады
Немесе келесі әдістердің бірін тандап алыныз. Размерін үлкейтіңіз

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты: |
Шарапаева Гүлзира Серікбайқызы |
|
Сынып: |
5 «А» сынып; Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: |
|
Күні: |
27.02.2025ж |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту және бөлу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.29 ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына көбейту ережелерін қолдану; 5.1.2.31 ондық бөлшектерді 10; 100; 1000; ... және 0,1; 0,01; 0,001; ... сандарына бөлу ережелерін қолдану; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Ондық бөлшектерді 10,100, ... және 0,1, 0,01, ... сандарына көбейту және бөлу алгоритмін еске түсіреді; Ондық бөлшекті 10,100, ... және 0,1, 0,01, ... сандарына көбейту және бөлуді үтірмен айырып бөлуді еске түсіреді; Ондық бөлшектерді 10,100, ... және 0,1, 0,01, ... сандарына көбейту және бөлу туралы білім, білік дағдыларын толықтыра отырып, оқушылардың білімін тереңдете түсу, есеп шығаруда дұрыс қолдану машығын қалыптастыру. |
|
Құндылықтар: |
-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу Ұлттық құндылықтар |
|
Ақпан айының дәйек сөзі |
Жасампаздық және жаңашылдық |
Бекітемін:_____________________________________
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңдері, уақыты: |
Педагогтың әрекеті: |
Оқушының әрекеті: |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйыстастыру кезеңі 5минут |
Оқушылармен сәлемдесемін, топқа киіз үй әдісімен бөлемін. Киіз үй туралы ұлттық құндылықты дәріптеп кетуге болады. Оқушылардың көңіл күйін сұрап болған соң оқушыларды түгелдеймін. Сабақ бойы өзін-өзі бағалау парақтарын таратамын.Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен тексеремін. Сабақтың мақсатын таныстырамын. |
Сәлемдесу. Топтарға бөлемін. Сабаққа дайындығын бастайды. Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі тексереді. Әр оқушы бағалау парақтарына алған ұпайын белгілеп отырады. Сабақтың мақсатымен танысады; сұрақтар болса мұғалімге жолдайды |
Бағалау парақтарына «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі + немесе – қойып бағалайды |
Тәттілер; Бағалау парағы; Слайд; оқу құралдары
|
|
Сабақтың басы 10минут |
Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қойып, ондық бөлшектерді оқытамын Сұрақтар:
Слайдта ондық бөлшектерді қосу мен азайтудың мысалдарын көрсетіп еске түсіреміз |
Сұрақтарға жауап береді; Ондық бөлшектерді кезекпен оқиды 3,6 11,5 21,13 15,2 2,03 5,12 16,125 2,1256 2,0215 15,00105 21,00002 5,0016 Бағалау парағы арқылы бағалап отырады, сабақ соңында, неше балл жинағаны анық болады. |
ҚБ: «Ауызша бағалау» «жарайсың», «дұрыс», «өте жақсы» т.б. Дескриптор: Оқушылар өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді. Алдыңғы сабақты пысықтайды. Жалпы балл -1балл |
Оқу құралдары; Бағалау парағы; Тапсырмалар жазылған карточкалар |
|
Өткен тақырыптан келесі тапсырманы орындатамын. Себебі тақырыптар бір-бірімен тығыз байланысты. Ондық бөлшектерді қосу және азайтуда үтірден кейінгі цифрларды теңестіру маңызды. Әсіресе ондық бөлшектерді азайтуда балалар үтірден кейінгі таңбаларды теңестірмеген соң шатасып жатады. Мысалы, 9,8-2,238 сиякты есептерде. (Тапсырманы жеке-жеке карточка жасап беремін) |
|
Дайын слайд көмегімен «өзін-өзі» тексереді 1-3 дұрыс болса 1 балл; 4-5 дұрыс болса 2 балл; 6-7 дұрыс болса, 3 балл |
Оқу құралдары; Бағалау парағы; Тапсырмалар жазылған карточкалар |
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
2 тапсырманы Ұлттық ойын арқылы шығартамын. «Арқан тарту» ойыны слайдта экранда болады тақтаға жеке шығу арқылы тапсырмаларды орындайды
|
0,17+0,83= 24+0,76= 2,54+3,46= 6,3-2,3+7,5= 6,77+3,23= 12,36-2,64= 12- 3,744= Дұрыс жауаптары: 0,17+0,83= 1 24+0,76= 24,76 6,3-2,3+7,5=11,5 0,01+0,99= 1 6,77+3,23= 10 12,36-2,64=9,72 12- 3,744=8,256 |
Мұғалімнің «екі жұлдыз, бір тілек» тәсілімен бағалауы; бағалау парағына бұл тапсырманы орындағаны үшін + қою арқылы өзін бағалау |
Оқу құралдары; Слайд; Тақта |
|
3 тапсырманы слайдпен ойын түірінде беремін |
3-Тапсырма. «Қымыз» жұптық
тапсырмасын оқушылар слайдтан орындайды. |
Барлық жұптың тапсырмалары Бірдей болғандықтан, жұптар бірін бірі «светофор» әдісімен бағалайды «Жасыл» өте жақсы «Сары» жақсы, 1 қатесі бар «қызыл» қате көп н\е шығармаған |
Слайд; Қымыз ойыны оқу құралдары |
|
|
Топтық
тапсырмалар
Оқушылар киіз үйге кіру үшін оның есігінде тұрған QR кодты ашу керек. Яғни есептерін шығару керек. Тапсырмалар постерлерде орындалады. Үш топқа үш есеп дайындадым. Әр топ басшысын шақырып QR кодты түсіріп, тапсырмасын алуды ұсынамын. Топтар есептерін шығарып болса, алдарындағы қоңырауды басу арқылы белгі береді. Топтар болған соң «ЕЛШІ» әдісімен келесі топқа барып топбасшы өз есебін түсіндіреді Есептер шығарылып болған соң киіз үй ашылып, АДАЙ күйі орындалады. Оқушыларды бір сергітіп алып, оқушыларға «ҚОЛҚА САЛУ» әдісі бойынша бауырсақ таратамын |
4-тапсырма. Топтық жұмыс Оқушылар киіз үйге кіру үшін оның есігінде тұрған QR кодты ашу керек. Яғни есептерін шығару керек
Тапсырмалар мектеп баспасынның оқулығынан алынды |
Топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды
Өте жақсы түсіндірді
Орташа түсіндік
Түсіндіре алмайды |
слайд, оқу құралдары; бағалау карточкалары; киіз үй макеттері |
|
|
Сабақтың соңы 10минут Қорытынды |
Телефондарыңды алып мына QR код арқылы бір ойынды ойнап кішкене сергіп қалайық. Осылай сабақты тест тапсырмасы арқылы қорытындылаймын |
Оқушылар learningapps.org платформасы арқылы тест тапсрмаларын орындайды |
learningapps.org 10 баллдық шкаламен бағалап береді. Әр оқушы тапсырманы орындап болған сәтте жинаған ұпайын көре алады. |
https://learningapps.org/view21964826
|
|
Реслексия Слайдтағы «ат жарысы» арқылы оқушылардан кері байланыс аламын. Бағалау жұмыстарын жинап аламын. Оқушылардың белсенділігіне қарай,жинаған ұпайына қарай бағалап өтемін |
|
Бағалау парақтары бойынша жалпы ұпайдың пайызын шығарып 1-10 баллдық шкаламен бағалау |
Ат жарысы кері байланысқа арналған презентация; Бағалау парағы |

Корнекіліктер
Топқа бөлерде сникерс марс твикстен мини кәмпиттер штуктап алсаныз болады весовой. Арзанга шығады
Немесе келесі әдістердің бірін тандап алыныз. Размерін үлкейтіңіз

шағым қалдыра аласыз










