Сабақ жоспары
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Телемисова Ұлжалғас Раймбекқызы |
|
Сынып: |
5 «А» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Күні: |
05.02.2024ж |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындай алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: «Flippity.net» цифрлік платформа арқылы оқушыларды үш топқа бөлу Топ басшы сайлау әр топтарға Бағалау парағы таратылады.
Үй тапсырмасын тексеру. №792, №794 Интерактивті тақта арқылы сағат тілімен ауысып көрші отырған оқушылардың дәптерін тексереді. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындықтарын пысықтайды
Оқушылар цифрлік платформа бөліп берген топқа барып отырады. Топ басшы бағалау парағына бағаланған оқушыларды бағалап отырады. Интерактивті тақта арқылы сағат тілімен ауысып көрші отырған оқушылардың дәптерін тексереді. |
Жарайсың! керемет. Топ басшысы бағалау парақшасына түртіп отырады Бағалау критерий : Дұрыс жауаппен тексереді Дескриптор Есеп толық шығарылса 2балл |
Интербелсенді тақта
|
|
Өткен білімді еске түсіру 3 минут |
«Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға сабаққа қажетті ережелер сұралады. Сұрақтар:
|
Оқушы әрбір берілген сұраққа жауап береді |
Бағалау критерий : Дұрыс жауаппен тексереді Дескриптор Әрбір дұрыс жауапқа -1 балл |
Интербелсенді тақта
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
1 – тапсырма Жұптық жұмыс «Пазл» әдісі 1-топ 32,38+25,49=57,87 6,702+1,18=7,882 9,418+2,051=11,469 62,176+3,8=65,976 22,895-5,678=17,217 6,07-3,4=2,67 20,02-9,253=10,767 7,1-0,1234=6,9766 8,9+3,14=12,04 2-топ 3,2-1,84=1,36 7,94+16,9=24,84 9,8-6,42=3,38 11,1+5,432=16,532 16,7-8,765=7,935 3,78+13,89=17,67 14,3-6,181=8,119 8,6+7,345=15,945 5,03-1,47=3,56 3-топ 9,35+12,9=22,25 25,1-8,68=16,42 236,8-17,126=219,674 71,3+9,173=80,473 724,45+39,8=764,25 3,46+5,271=8,731 7,51-4,387=3,123 17,23-8,45=8,78 49-44,72=4,28 Өтілген тақырыпты еске түсіріп берілген көрнекіліктер арқылы сәйкестендіреді. |
Оқушылар таратылған пазлды дұрыс құрастырады, сурет бойынша шағын өз ойларын айтады.
|
Бағалау критерий: Пазл құрастыру Дескриптор 1)ондық бөлшектерді қосуды орындай алады -1 балл 2) ондық бөлшектерді азайтуды орындай алады – 1 балл |
Слайд, Математика 12000 есеп жинағы, М.Р.Шамето,Н.Б.Расулов .. «Bastau Books» баспасы, Алматы 2021
|
|
10 минут |
2-тапсырма Топтық жұмыс. Практикалық тапсырма «STEAM» технология әдісі Мұғалім әр топқа практикалық жұмыс береді. 1 – топқа Алма жемісі арқылы аралас санның бүтін бөлігі және бөлшек бөлігін көрсетеді. А)2 В)
2- С)
1 2- топқа Алма арқылы аралас санның бүтін бөлігі және бөлшек бөлігін көрсетеді А)3 В)
2 С)
1 3- топқа Алма арқылы аралас санның бүтін бөлігі және бөлшек бөлігін көрсетеді А)3 В)
1 С)
1 Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді |
Оқушылар топтасып отырып берілген тапсырманы орындайды. Ондық бөлшектерді қосуды және азайтуды орындайды.
Топтасып берілген тапсырманы орындайды, топтан бір оқушы тапырманы қалай орындағандарын түсіндіріп береді
|
Бағалау критерий : Заттың бөліктерін табу Дескриптор : 1) Практикалық жұмыс бойынша бөлшектің бүтін және бөлшек бөлігін құрастырады – 1 балл 2) Құрастырған бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды 2 балл |
Алма жемісі, слайд |
|
10 минут |
Оқулықпен жұмыс №793, №796 (41-бетте) |
Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Топтан оқушылар тақтаға есепке шығады. Аралас бөлшекті алдымен ондық бөлшекке айналдырып алып, содан соң қосу, азайту амалын орындайды. |
Бағалау критерийі : Ондық бөлшектерді қатесіз қосып, азайтады Дескриптор : 1) Аралас санды ондық бөлшекке айналдыра алады -1 балл 2) Ондық бөлшектерді қосып, азайтады – 2 балл |
Оқулық Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С., слайд |
|
Сабақты бекіту 3 минут |
«Ақиқат» немесе «жалған» әдісі арқылы сұрақтарға кері байланыс бекіту сұрақтары Мұғалім оқушыларға сұрақтарды инерактивті тақта арқылы көрсетеді. 1. Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту үшін : аралас сандардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; 2. бүтін бөліктерінің айырмасы мен бөлшек бөліктерінің айырмасының қосындысын бүтін сан түрінде жазу керек 3.
4. 5.
9=8 Оқушылардың орындауында күй Мақсаты: оқушыларға құндылықты дәріптеу және бүгінгі сабақта алған білімдерін қорыту. |
Тест сұрақтары бар жауап парағын алып бүгінгі сабақты бекітуге арналған сұрақтарға жауап береді.Тапсырманы оқушылар жеке орындайды. Тапсырма соңында оқушылар қатемен жұмыс жасайды. 1. Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту үшін : аралас сандардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; (Ақиқат) 2. бүтін бөліктерінің айырмасы мен бөлшек бөліктерінің айырмасының қосындысын бүтін сан түрінде жазу керек (Жалған) 3.
4.
5.
9=8 (Ақиқат)
|
Бағалау критерийі: Бекіту сұрақтарына жауап береді Дескриптор: 4-5 дұрыс жауапқа - 2 балл 1-3 дұрыс жауапқа – 1 балл |
Bilimland.kz, слайд
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 4 минут |
«Серпілген сауал» әдісі - Сен бүгінгі сабақта мақсатыңа жеттім деп ойлайсың ба? - Бүгінгі сабақта саған қиын болған тұсы қандай? -Бүгінгі сабақта нені үйрендің? Үйге тапсырма:№801-802 оқулықтан 42 бет. сұраққа жауап беру |
Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді
|
«Тамаша! Керемет! Өте жақсы! » «Домбыра» арқылы өзін-өзі бағалау |
Слайд, домбыра суреті |




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшектерді қосу және азайту. Ашық сабақ 5 сынып
Ондық бөлшектерді қосу және азайту. Ашық сабақ 5 сынып
Сабақ жоспары
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Телемисова Ұлжалғас Раймбекқызы |
|
Сынып: |
5 «А» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Күні: |
05.02.2024ж |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.27 ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындай алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: «Flippity.net» цифрлік платформа арқылы оқушыларды үш топқа бөлу Топ басшы сайлау әр топтарға Бағалау парағы таратылады.
Үй тапсырмасын тексеру. №792, №794 Интерактивті тақта арқылы сағат тілімен ауысып көрші отырған оқушылардың дәптерін тексереді. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындықтарын пысықтайды
Оқушылар цифрлік платформа бөліп берген топқа барып отырады. Топ басшы бағалау парағына бағаланған оқушыларды бағалап отырады. Интерактивті тақта арқылы сағат тілімен ауысып көрші отырған оқушылардың дәптерін тексереді. |
Жарайсың! керемет. Топ басшысы бағалау парақшасына түртіп отырады Бағалау критерий : Дұрыс жауаппен тексереді Дескриптор Есеп толық шығарылса 2балл |
Интербелсенді тақта
|
|
Өткен білімді еске түсіру 3 минут |
«Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға сабаққа қажетті ережелер сұралады. Сұрақтар:
|
Оқушы әрбір берілген сұраққа жауап береді |
Бағалау критерий : Дұрыс жауаппен тексереді Дескриптор Әрбір дұрыс жауапқа -1 балл |
Интербелсенді тақта
|
|
Сабақтың ортасы 10 минут |
1 – тапсырма Жұптық жұмыс «Пазл» әдісі 1-топ 32,38+25,49=57,87 6,702+1,18=7,882 9,418+2,051=11,469 62,176+3,8=65,976 22,895-5,678=17,217 6,07-3,4=2,67 20,02-9,253=10,767 7,1-0,1234=6,9766 8,9+3,14=12,04 2-топ 3,2-1,84=1,36 7,94+16,9=24,84 9,8-6,42=3,38 11,1+5,432=16,532 16,7-8,765=7,935 3,78+13,89=17,67 14,3-6,181=8,119 8,6+7,345=15,945 5,03-1,47=3,56 3-топ 9,35+12,9=22,25 25,1-8,68=16,42 236,8-17,126=219,674 71,3+9,173=80,473 724,45+39,8=764,25 3,46+5,271=8,731 7,51-4,387=3,123 17,23-8,45=8,78 49-44,72=4,28 Өтілген тақырыпты еске түсіріп берілген көрнекіліктер арқылы сәйкестендіреді. |
Оқушылар таратылған пазлды дұрыс құрастырады, сурет бойынша шағын өз ойларын айтады.
|
Бағалау критерий: Пазл құрастыру Дескриптор 1)ондық бөлшектерді қосуды орындай алады -1 балл 2) ондық бөлшектерді азайтуды орындай алады – 1 балл |
Слайд, Математика 12000 есеп жинағы, М.Р.Шамето,Н.Б.Расулов .. «Bastau Books» баспасы, Алматы 2021
|
|
10 минут |
2-тапсырма Топтық жұмыс. Практикалық тапсырма «STEAM» технология әдісі Мұғалім әр топқа практикалық жұмыс береді. 1 – топқа Алма жемісі арқылы аралас санның бүтін бөлігі және бөлшек бөлігін көрсетеді. А)2 В)
2- С)
1 2- топқа Алма арқылы аралас санның бүтін бөлігі және бөлшек бөлігін көрсетеді А)3 В)
2 С)
1 3- топқа Алма арқылы аралас санның бүтін бөлігі және бөлшек бөлігін көрсетеді А)3 В)
1 С)
1 Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді |
Оқушылар топтасып отырып берілген тапсырманы орындайды. Ондық бөлшектерді қосуды және азайтуды орындайды.
Топтасып берілген тапсырманы орындайды, топтан бір оқушы тапырманы қалай орындағандарын түсіндіріп береді
|
Бағалау критерий : Заттың бөліктерін табу Дескриптор : 1) Практикалық жұмыс бойынша бөлшектің бүтін және бөлшек бөлігін құрастырады – 1 балл 2) Құрастырған бөлшектерді қосу және азайтуды орындайды 2 балл |
Алма жемісі, слайд |
|
10 минут |
Оқулықпен жұмыс №793, №796 (41-бетте) |
Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Топтан оқушылар тақтаға есепке шығады. Аралас бөлшекті алдымен ондық бөлшекке айналдырып алып, содан соң қосу, азайту амалын орындайды. |
Бағалау критерийі : Ондық бөлшектерді қатесіз қосып, азайтады Дескриптор : 1) Аралас санды ондық бөлшекке айналдыра алады -1 балл 2) Ондық бөлшектерді қосып, азайтады – 2 балл |
Оқулық Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С., слайд |
|
Сабақты бекіту 3 минут |
«Ақиқат» немесе «жалған» әдісі арқылы сұрақтарға кері байланыс бекіту сұрақтары Мұғалім оқушыларға сұрақтарды инерактивті тақта арқылы көрсетеді. 1. Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту үшін : аралас сандардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; 2. бүтін бөліктерінің айырмасы мен бөлшек бөліктерінің айырмасының қосындысын бүтін сан түрінде жазу керек 3.
4. 5.
9=8 Оқушылардың орындауында күй Мақсаты: оқушыларға құндылықты дәріптеу және бүгінгі сабақта алған білімдерін қорыту. |
Тест сұрақтары бар жауап парағын алып бүгінгі сабақты бекітуге арналған сұрақтарға жауап береді.Тапсырманы оқушылар жеке орындайды. Тапсырма соңында оқушылар қатемен жұмыс жасайды. 1. Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды азайту үшін : аралас сандардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; (Ақиқат) 2. бүтін бөліктерінің айырмасы мен бөлшек бөліктерінің айырмасының қосындысын бүтін сан түрінде жазу керек (Жалған) 3.
4.
5.
9=8 (Ақиқат)
|
Бағалау критерийі: Бекіту сұрақтарына жауап береді Дескриптор: 4-5 дұрыс жауапқа - 2 балл 1-3 дұрыс жауапқа – 1 балл |
Bilimland.kz, слайд
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 4 минут |
«Серпілген сауал» әдісі - Сен бүгінгі сабақта мақсатыңа жеттім деп ойлайсың ба? - Бүгінгі сабақта саған қиын болған тұсы қандай? -Бүгінгі сабақта нені үйрендің? Үйге тапсырма:№801-802 оқулықтан 42 бет. сұраққа жауап беру |
Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді
|
«Тамаша! Керемет! Өте жақсы! » «Домбыра» арқылы өзін-өзі бағалау |
Слайд, домбыра суреті |




шағым қалдыра аласыз



























