Қысқа мерзімді сабақ жоспары Математика 5 сынып
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
04.02.2026 |
||||
|
Сынып: 5 «а» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.27 |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
ондық бөлшектерді қосу және азайту ережелерін түсінеді; разрядтарды дұрыс орналастырып, ондық бөлшектерді баған түрінде қосып, азайтады; ондық бөлшектерді қосу және азайту нәтижесін тексере алады; тұрмыстық және мәтіндік есептерде ондық бөлшектерді қосу/азайту дағдыларын қолданады. |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық
Жасампаздық: Жаңашылдық: |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 7 мин |
Әдіс: Сергіту сәті жене психологиялық ахуалда қалыптастыру. Оқушылардың бір-біріне жақсы көңіл күй сыйлауына жағдай жасап, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыруды ұйымдастырады. Жұлдыздарды басып бір-бірімізге тілек айтайық. Тетрис ойнындағы кубиктерді толтырайық -сабақтың мақсатымен таныстыр
|
Жұлдыздарды басып бір-біріміне тілек айтады. Тетрис ойнындағы кубиктерді толтырады. |
Оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Презентация |
|
|
Сабақтың басы 8 минут |
Өткенді қайталау
Оқушыларға қайталау тақырыбы түсіндіреді Ондық бөлшектерді қосу және азайтуОндық бөлшектерді қосу мен азайту – жай бөлшектерді немесе натурал сандарды қосу сияқты, тек үтірді дұрыс қою керек. Негізгі ережеОндық бөлшектерді қосқанда немесе азайтқанда: ✔ 1. Үтірлерді бірінің астына бірін дәл қою✔ 2. Бірдей разрядтарды (ондық, жүздік, мыңдық) бір бағанда орналастыру✔ 3. Қажет болса, соңына 0 қосу(мысалы, 2,5 = 2,50) ✔ 4. Әдеттегідей қосу немесе азайту✔ 5. Нәтижеде үтірді дәл сол орынға қою
|
Оқушылар өткен тақырыпты вордволл платформасындағы 20
сұраққа жауап беру арқылы қайталап шығады Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
ҚБ: вордволл платформасы 0-20 балл арасында бағалап береді Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта Слайд Ворд волл тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/51924077 Тақта; Слайд; Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, авторы Әбілқасымова |
|
|
Сабақтың ортасы 20минут |
Бекіту тапсырмаларын береді; түсіндіреді №783 Фигураның периметрін табу.Жұмыс түрі: жеке жұмыс
Дескриптор:4.8-суреттегі фигураларды өлшеп, периметрін табады. |
Оқушы әрекеті:P=2,8+3,5+4,8 Р=11,1 P=5,5+3,5+2,3+2 Р=13,3 Ондық бөлшектерді дұрыс бағанға жазады (үтірді дәл астына қояды). Сан разрядтарын (ондық, жүздік, мыңдық) дұрыс қосады. Қосындыны дұрыс есептеп шығарады. Нәтижеде үтірді дұрыс орынға қояды |
ҚБ: Оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
Оқулық, дәптер, презентация, тақта, бор |
|
№784.
Дескриптор:Разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады. |
Оқушы әрекеті:10, 100, 1000… разрядтарды ажыратады және оларды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады.
|
ҚБ: Оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
|||
№785Жұмыс түрі: Жұппен жұмыс Екі ондық бөлшектің қосындысы түрінде жазады.а) 2 ә) 5 б) 7 в) 9 Натурал сан мен ондық бөлшектің айырмасы түрінде жазыңдар: а) 1,7 ә) 3,85 б) 14,03 в) 6,25 Дескриптор: Екі ондық бөлшектің қосындысы түрінде жазады, натурал сан мен ондық бөлшектің айырмасы түрінде жазады. |
Оқушы әрекеті:Екі ондық бөлшектің қосындысы түрінде жазады, натурал сан мен ондық бөлшектің айырмасы түрінде жазады. а) 1,7+0,3=2 ә) 2,5+2,5=5 б) 5,3+1,7=7 в) 3,4+5,6=9 т.с.с.
а) 2-0,3=1,7 ә) 5-1,15=3,85 б) 16-1,97=14,03 в) 10-3,75=6,25 т.с.с. |
ҚБ: Топтар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
|||
|
Жұмыс түрі: Топпен жұмыс Ондық бөлшетерді қосу мен азайтуға арналған пазлдар таратылады.
|
Оқушы әрекеті:Есепті баған түрінде орындап, шешуін тауып пазлдарды құрастырады. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
|
||
|
|
Оқушы әрекеті:• Есептің шартын талдайды. • Қажетті арифметикалық амалдарды орындайды. • Нәтижені дұрыс жазады. |
Жасанды интеллект көмекшісі flow платформасында жасалған бейнеролик |
|||
|
№788 Мәтіндік есепке дайындалған бейнеролик көрсетіледі.Дескриптор:• Мәтіндік есептен қажетті мәліметті табады. • Ондық бөлшектермен амалдар орындайды. • Теңдеуді шешу алгоритмін қолданады. |
|||||
|
Дескриптор:Сандар тізбегінің заңдылығын тауып, оның келесі үш мүшесін жазыңдар. |
Оқушы әрекеті:Сандар тізбегінің заңдылығын тауып, оның келесі үш мүшесін жазады. |
Оқулық, дәптер, презентация, тақта, бор |
|||
|
5мин |
Қорытындылау тапсрмасы Ворд волл платформасы арқылы қорытындылау
|
Тапсырманы телефондары арқылы вордволға кіріп орындайды
|
Платформа өзі бағалап береді |
https://wordwall.net/ru/resource/28576926 |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма: №792 |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшектерді қосу және азайту. Ашық сабақ жоспары
Ондық бөлшектерді қосу және азайту. Ашық сабақ жоспары
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Математика 5 сынып
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
04.02.2026 |
||||
|
Сынып: 5 «а» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.27 |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
ондық бөлшектерді қосу және азайту ережелерін түсінеді; разрядтарды дұрыс орналастырып, ондық бөлшектерді баған түрінде қосып, азайтады; ондық бөлшектерді қосу және азайту нәтижесін тексере алады; тұрмыстық және мәтіндік есептерде ондық бөлшектерді қосу/азайту дағдыларын қолданады. |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық
Жасампаздық: Жаңашылдық: |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 7 мин |
Әдіс: Сергіту сәті жене психологиялық ахуалда қалыптастыру. Оқушылардың бір-біріне жақсы көңіл күй сыйлауына жағдай жасап, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыруды ұйымдастырады. Жұлдыздарды басып бір-бірімізге тілек айтайық. Тетрис ойнындағы кубиктерді толтырайық -сабақтың мақсатымен таныстыр
|
Жұлдыздарды басып бір-біріміне тілек айтады. Тетрис ойнындағы кубиктерді толтырады. |
Оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау |
Презентация |
|
|
Сабақтың басы 8 минут |
Өткенді қайталау
Оқушыларға қайталау тақырыбы түсіндіреді Ондық бөлшектерді қосу және азайтуОндық бөлшектерді қосу мен азайту – жай бөлшектерді немесе натурал сандарды қосу сияқты, тек үтірді дұрыс қою керек. Негізгі ережеОндық бөлшектерді қосқанда немесе азайтқанда: ✔ 1. Үтірлерді бірінің астына бірін дәл қою✔ 2. Бірдей разрядтарды (ондық, жүздік, мыңдық) бір бағанда орналастыру✔ 3. Қажет болса, соңына 0 қосу(мысалы, 2,5 = 2,50) ✔ 4. Әдеттегідей қосу немесе азайту✔ 5. Нәтижеде үтірді дәл сол орынға қою
|
Оқушылар өткен тақырыпты вордволл платформасындағы 20
сұраққа жауап беру арқылы қайталап шығады Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
ҚБ: вордволл платформасы 0-20 балл арасында бағалап береді Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта Слайд Ворд волл тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/51924077 Тақта; Слайд; Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Мектеп баспасы, авторы Әбілқасымова |
|
|
Сабақтың ортасы 20минут |
Бекіту тапсырмаларын береді; түсіндіреді №783 Фигураның периметрін табу.Жұмыс түрі: жеке жұмыс
Дескриптор:4.8-суреттегі фигураларды өлшеп, периметрін табады. |
Оқушы әрекеті:P=2,8+3,5+4,8 Р=11,1 P=5,5+3,5+2,3+2 Р=13,3 Ондық бөлшектерді дұрыс бағанға жазады (үтірді дәл астына қояды). Сан разрядтарын (ондық, жүздік, мыңдық) дұрыс қосады. Қосындыны дұрыс есептеп шығарады. Нәтижеде үтірді дұрыс орынға қояды |
ҚБ: Оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
Оқулық, дәптер, презентация, тақта, бор |
|
№784.
Дескриптор:Разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады. |
Оқушы әрекеті:10, 100, 1000… разрядтарды ажыратады және оларды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады.
|
ҚБ: Оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
|||
№785Жұмыс түрі: Жұппен жұмыс Екі ондық бөлшектің қосындысы түрінде жазады.а) 2 ә) 5 б) 7 в) 9 Натурал сан мен ондық бөлшектің айырмасы түрінде жазыңдар: а) 1,7 ә) 3,85 б) 14,03 в) 6,25 Дескриптор: Екі ондық бөлшектің қосындысы түрінде жазады, натурал сан мен ондық бөлшектің айырмасы түрінде жазады. |
Оқушы әрекеті:Екі ондық бөлшектің қосындысы түрінде жазады, натурал сан мен ондық бөлшектің айырмасы түрінде жазады. а) 1,7+0,3=2 ә) 2,5+2,5=5 б) 5,3+1,7=7 в) 3,4+5,6=9 т.с.с.
а) 2-0,3=1,7 ә) 5-1,15=3,85 б) 16-1,97=14,03 в) 10-3,75=6,25 т.с.с. |
ҚБ: Топтар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
|||
|
Жұмыс түрі: Топпен жұмыс Ондық бөлшетерді қосу мен азайтуға арналған пазлдар таратылады.
|
Оқушы әрекеті:Есепті баған түрінде орындап, шешуін тауып пазлдарды құрастырады. |
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
|
||
|
|
Оқушы әрекеті:• Есептің шартын талдайды. • Қажетті арифметикалық амалдарды орындайды. • Нәтижені дұрыс жазады. |
Жасанды интеллект көмекшісі flow платформасында жасалған бейнеролик |
|||
|
№788 Мәтіндік есепке дайындалған бейнеролик көрсетіледі.Дескриптор:• Мәтіндік есептен қажетті мәліметті табады. • Ондық бөлшектермен амалдар орындайды. • Теңдеуді шешу алгоритмін қолданады. |
|||||
|
Дескриптор:Сандар тізбегінің заңдылығын тауып, оның келесі үш мүшесін жазыңдар. |
Оқушы әрекеті:Сандар тізбегінің заңдылығын тауып, оның келесі үш мүшесін жазады. |
Оқулық, дәптер, презентация, тақта, бор |
|||
|
5мин |
Қорытындылау тапсрмасы Ворд волл платформасы арқылы қорытындылау
|
Тапсырманы телефондары арқылы вордволға кіріп орындайды
|
Платформа өзі бағалап береді |
https://wordwall.net/ru/resource/28576926 |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс алады. Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма: №792 |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
ЖИ арқылы жасалған презентация |
|
шағым қалдыра аласыз

























