|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ибрагимова Акжибек Барболқызы |
||||
|
Күні: |
29.01.2026 |
||||
|
Сынып: 5 В |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді салыстыру |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.26 ондық бөлшектерді салыстыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-ондық бөлшектерді салыстыру тәсілдерін (бүтін бөлікті, ондық, жүздік, мыңдық бөліктерді салыстыру) қолданады; - екі ондық бөлшектің қайсысы үлкен/кіші екенін анықтайды; - ондық бөлшектерді салыстыру нәтижесін дұрыс математикалық таңбалармен (<, >, =) жазады |
||||
|
Құндылықтар: |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі - Амандасу, оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру. Топқа бөлу. Оқушылар 3 топқа бөлінеді.. Үй тапсырмасын тексеру: №766 Өткен тақырыпқа шолу.
|
Оқушылар амандасады, топқа бөлінеді.
Өткен сабақты есіне түсіру ішін экранда көрсетілген сандар арасынан натурал сан, бөлшек сан және аралас сандарды ажыратады. Ондық бөлшек сандарды оқиды |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағаланады. «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Тақта; Слайд; Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Атамұра баспасы |
|
|
Сабақтың мақсатын анықтау
|
Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағаланады. «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Таратпа қағаздар Координа талық сәуле сызылған парақ |
||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді Тақырып: Ондық бөлшектерді салыстыруОндық бөлшектерді салыстыру — қай сан үлкен, қайсысы кіші екенін анықтау. Ол үшін біз үш қарапайым қадамды қолданамыз. 1-қадам: Бүтін бөлікті салыстыруОндық бөлшектің үтірдің сол жағындағы саны — оның бүтін бөлігі. Ереже: Мысал:
Егер бүтін бөліктері бірдей болса, онда үтірден кейінгі цифрларды салыстырамыз. Мысал: 3-қадам: Қажет болса нөл қосып, ұзартКейде бір бөлшекте үтірден
кейін 1 цифр, екіншісінде 2 цифр болады. Мысал: |
Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды Түсіну керегі:
✔ Алдымен бүтін бөлікті
салыстыр |
Мадақтау сөз Декриптор: Бүтін бөлігін салыстырады Ондық үлесін салыстырады Жүздік үлесін салыстырады Мыңдық үлесін салыстырады |
Презентация ВіlimLand http://bilimland.kz/kk/#lesson=10595 |
|
|
|
Бекіту тапсырмаларын береді; түсіндіреді І. "Ойлан -жұптас-бөліс" Жұптық жұмыс. (ЕБҚ)
ІІ. Топтық жұмыс
Сергіту сәті "Көңілді жаттығулар" ойыны |
Есепті жұптасыпп шығарады, өзара талқылайды, жауаптары талданады, тақтада шығару жолдарын түсіндіріп айтады Берілген тапсырмаларды орындайды Оқушы әрекеті:• Әр санның разрядтарын ажыратады. • Қай сан үлкен/кіші екенін анықтайды. • Жауабын дұрыс математикалық таңбамен жазады Оқушылар салауатты өмір салтын ұстануға баулу, сергіту. |
-Нүктенің координатасын жазады ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
https://learningapps.org/view15964609 «Математика-5» Авторлары: Т.А.Алдамұратова Қ. С. Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» 2017 Презентация |
|
|
|
|
Оқушы: -ондық бөлшектерді салыстырады; -сандар тізбегінің өсу не кему ретімен орналасқанын анықтайды. |
Дескриптор бойынша бағалау |
Оқу құралдары Слайд
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үйге тапсырма: № 769есеп. Кері байланыс
|
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады |
Бағалау парақтары; оқулық; |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшектерді салыстыру
Ондық бөлшектерді салыстыру
|
Бөлім: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ибрагимова Акжибек Барболқызы |
||||
|
Күні: |
29.01.2026 |
||||
|
Сынып: 5 В |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді салыстыру |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.26 ондық бөлшектерді салыстыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-ондық бөлшектерді салыстыру тәсілдерін (бүтін бөлікті, ондық, жүздік, мыңдық бөліктерді салыстыру) қолданады; - екі ондық бөлшектің қайсысы үлкен/кіші екенін анықтайды; - ондық бөлшектерді салыстыру нәтижесін дұрыс математикалық таңбалармен (<, >, =) жазады |
||||
|
Құндылықтар: |
Құндылық: Заң және ТәртіпЗаң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады. Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады. |
||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі - Амандасу, оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру. Топқа бөлу. Оқушылар 3 топқа бөлінеді.. Үй тапсырмасын тексеру: №766 Өткен тақырыпқа шолу.
|
Оқушылар амандасады, топқа бөлінеді.
Өткен сабақты есіне түсіру ішін экранда көрсетілген сандар арасынан натурал сан, бөлшек сан және аралас сандарды ажыратады. Ондық бөлшек сандарды оқиды |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағаланады. «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Тақта; Слайд; Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық Атамұра баспасы |
|
|
Сабақтың мақсатын анықтау
|
Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды |
Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағаланады. «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Таратпа қағаздар Координа талық сәуле сызылған парақ |
||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
Оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді Тақырып: Ондық бөлшектерді салыстыруОндық бөлшектерді салыстыру — қай сан үлкен, қайсысы кіші екенін анықтау. Ол үшін біз үш қарапайым қадамды қолданамыз. 1-қадам: Бүтін бөлікті салыстыруОндық бөлшектің үтірдің сол жағындағы саны — оның бүтін бөлігі. Ереже: Мысал:
Егер бүтін бөліктері бірдей болса, онда үтірден кейінгі цифрларды салыстырамыз. Мысал: 3-қадам: Қажет болса нөл қосып, ұзартКейде бір бөлшекте үтірден
кейін 1 цифр, екіншісінде 2 цифр болады. Мысал: |
Оқушылар тақтаға және презентацияға қарап, мысалдарды түсінеді, түсініксіз тұстары болса мұғалімге сұрақтар қояды Түсіну керегі:
✔ Алдымен бүтін бөлікті
салыстыр |
Мадақтау сөз Декриптор: Бүтін бөлігін салыстырады Ондық үлесін салыстырады Жүздік үлесін салыстырады Мыңдық үлесін салыстырады |
Презентация ВіlimLand http://bilimland.kz/kk/#lesson=10595 |
|
|
|
Бекіту тапсырмаларын береді; түсіндіреді І. "Ойлан -жұптас-бөліс" Жұптық жұмыс. (ЕБҚ)
ІІ. Топтық жұмыс
Сергіту сәті "Көңілді жаттығулар" ойыны |
Есепті жұптасыпп шығарады, өзара талқылайды, жауаптары талданады, тақтада шығару жолдарын түсіндіріп айтады Берілген тапсырмаларды орындайды Оқушы әрекеті:• Әр санның разрядтарын ажыратады. • Қай сан үлкен/кіші екенін анықтайды. • Жауабын дұрыс математикалық таңбамен жазады Оқушылар салауатты өмір салтын ұстануға баулу, сергіту. |
-Нүктенің координатасын жазады ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды |
https://learningapps.org/view15964609 «Математика-5» Авторлары: Т.А.Алдамұратова Қ. С. Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» 2017 Презентация |
|
|
|
|
Оқушы: -ондық бөлшектерді салыстырады; -сандар тізбегінің өсу не кему ретімен орналасқанын анықтайды. |
Дескриптор бойынша бағалау |
Оқу құралдары Слайд
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үйге тапсырма: № 769есеп. Кері байланыс
|
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады |
Бағалау парақтары; оқулық; |
|
шағым қалдыра аласыз
























