|
Бөлім |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Баймұқа Сұлуай Бақдаулетқызы |
|
|
Күні: |
27.01.2025 жыл |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру |
|
|
Сынып: 5 |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру; |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Үтірден кейінгі разряд бірліктерін қайталайды. Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарға мысалдар келтіре алады Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлемдесіп, оқушыларды түгендеу зейіндерін сабаққа аудару; Психологиялық ахуалын жасау. «Асық» әдісі Үй тапсырмасын тексеру. |
Асықты бір біріне беру арқылы тілектер айту. Мұғалім дұрыс жауабын айтып отырады, оқушылар соған қарай үй тапсырмасын тексереді. |
«Ми қозғау» тәсілімен бағалау «Көршіңді тексер» әдісімен үй тапсырмасын тексеру Дескриптор: 1. жай бөлшекті қысқартады. 1-балл 2.жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады. 1-балл |
Оқулық Көрнекіліктер Жұмыс дәптерлері.
|
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Өткен сабақты еске түсіру. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазу үшін: Бөлшектің бүтін бөлігін өзгеріссіз қалдырады; Алымына үтірден кейін тұрған сан жазылады; Бөліміне бір цифры мен үтірден кейінгі цифрлар санына тең нөлдер жазылады (қажет кезінде бөлшек қысқартылады) Топқа бөлу. flippity.net программасы арқылы Ондық бөлшек, Жай бөлшек деп екі топқа бөліну |
Сабақ мақсатымен танысады. |
Ауызша мадақтау |
Интерактивті тақта |
|
22 мин |
Тапсырмалар |
«Математикалық кафе» тәсілі арқылы топтарға сұрақтар беріледі. 1-тапсырма. «Бешбармақ» әдісі арқылы беріледі. Әр бешбармақ бөліктерінде есептер жазылады. Оқушылар есепті дұрыс шығарып тақтаға жазады. 2-тапсырма. «Ұлттық ойындар» тәсілі арқылы беріледі. Әр ұлттық ойынның артында сұрақтар жазылады. Оқушылар есепті дұрыс шығарып тақтаға жазады. |
Берілген есептерді шығарып тақтаға жазады. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады. |
«Ми қозғау» тәсілімен бағалау Дескриптор: 1. ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады. 1-балл 2.жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады. 1-балл Дескриптор: 1. ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады. 1-балл 2.жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады 1-балл |
көрнекіліктер
Жұмыс дәптерлері.
|
|
3 минут |
Сергіту сәті |
Сандарды 1 минут ішінде ретімен орналастыру. Ептілікке үйрету мақсатында көңілді тапсырма ұйымдастыру. |
Ептілікке үйренеді. |
Ауызша мадақтау |
көрнекіліктер |
|
5 мин |
Жеке жұмыс |
Wordwall программасы арқылы құрастырылған тест сұрақтарын ME.QR платформасы арқылы кюарды сканерлеп тест тапсырмаларын орындайды. Жалпы 10 сұрақ |
Тест тапсырмаларын кюар кодты сканерлеу арқылы орындайды |
«Ми қозғау» тәсілімен бағалау Дескриптор: 1. ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады. 2-балл 2.жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады 2-балл |
|
|
2 минут |
Қорытынды |
Бүгінгі сабақта: Үтірден кейінгі разряд бірліктерін қайталайды. Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарға мысалдар келтіре алады Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады Кері байланыс. «Classroomscreen» Үйге тапсырма. №_____ |
Тақырыпты меңгергенін анықтайды. |
«Ми қозғау» тәсілімен 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. Ауызша мадақтау |
Кері байланыс Интерактивті тақта Бағдаршам арқылы кері байланыс |

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру
|
Бөлім |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты |
Баймұқа Сұлуай Бақдаулетқызы |
|
|
Күні: |
27.01.2025 жыл |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру |
|
|
Сынып: 5 |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру; |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Үтірден кейінгі разряд бірліктерін қайталайды. Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарға мысалдар келтіре алады Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлемдесіп, оқушыларды түгендеу зейіндерін сабаққа аудару; Психологиялық ахуалын жасау. «Асық» әдісі Үй тапсырмасын тексеру. |
Асықты бір біріне беру арқылы тілектер айту. Мұғалім дұрыс жауабын айтып отырады, оқушылар соған қарай үй тапсырмасын тексереді. |
«Ми қозғау» тәсілімен бағалау «Көршіңді тексер» әдісімен үй тапсырмасын тексеру Дескриптор: 1. жай бөлшекті қысқартады. 1-балл 2.жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады. 1-балл |
Оқулық Көрнекіліктер Жұмыс дәптерлері.
|
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Өткен сабақты еске түсіру. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде жазу үшін: Бөлшектің бүтін бөлігін өзгеріссіз қалдырады; Алымына үтірден кейін тұрған сан жазылады; Бөліміне бір цифры мен үтірден кейінгі цифрлар санына тең нөлдер жазылады (қажет кезінде бөлшек қысқартылады) Топқа бөлу. flippity.net программасы арқылы Ондық бөлшек, Жай бөлшек деп екі топқа бөліну |
Сабақ мақсатымен танысады. |
Ауызша мадақтау |
Интерактивті тақта |
|
22 мин |
Тапсырмалар |
«Математикалық кафе» тәсілі арқылы топтарға сұрақтар беріледі. 1-тапсырма. «Бешбармақ» әдісі арқылы беріледі. Әр бешбармақ бөліктерінде есептер жазылады. Оқушылар есепті дұрыс шығарып тақтаға жазады. 2-тапсырма. «Ұлттық ойындар» тәсілі арқылы беріледі. Әр ұлттық ойынның артында сұрақтар жазылады. Оқушылар есепті дұрыс шығарып тақтаға жазады. |
Берілген есептерді шығарып тақтаға жазады. Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады. |
«Ми қозғау» тәсілімен бағалау Дескриптор: 1. ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады. 1-балл 2.жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады. 1-балл Дескриптор: 1. ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады. 1-балл 2.жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады 1-балл |
көрнекіліктер
Жұмыс дәптерлері.
|
|
3 минут |
Сергіту сәті |
Сандарды 1 минут ішінде ретімен орналастыру. Ептілікке үйрету мақсатында көңілді тапсырма ұйымдастыру. |
Ептілікке үйренеді. |
Ауызша мадақтау |
көрнекіліктер |
|
5 мин |
Жеке жұмыс |
Wordwall программасы арқылы құрастырылған тест сұрақтарын ME.QR платформасы арқылы кюарды сканерлеп тест тапсырмаларын орындайды. Жалпы 10 сұрақ |
Тест тапсырмаларын кюар кодты сканерлеу арқылы орындайды |
«Ми қозғау» тәсілімен бағалау Дескриптор: 1. ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады. 2-балл 2.жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады 2-балл |
|
|
2 минут |
Қорытынды |
Бүгінгі сабақта: Үтірден кейінгі разряд бірліктерін қайталайды. Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарға мысалдар келтіре алады Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыра алады Кері байланыс. «Classroomscreen» Үйге тапсырма. №_____ |
Тақырыпты меңгергенін анықтайды. |
«Ми қозғау» тәсілімен 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. Ауызша мадақтау |
Кері байланыс Интерактивті тақта Бағдаршам арқылы кері байланыс |

шағым қалдыра аласыз















