|
Бөлім |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
||||||||||||
|
Педагогтің тегі,аты,әкесінің аты: |
Нагметуллаева Гулистан |
||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||
|
Сынып: 5 «б» |
Қатысушылардың саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларда ондық бөлшекті ондық бөлшекке,санға көбейту ережесін біледі, қолданады |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі. 1. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылармен сәлемдесу, сыныптағы қажеттілікті түгелдеу, топтық және жұптық жұмыс кезінде техника қауіпсіздігін ескерту. «Комплименттер» жаттығуы.Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп,сыныптастарының жақсы қасиеттерін атап көрсетуге тырысады 2.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың жазған жұмыстарын көмекшілер мен бірге тексеремін Үй тапсырмасын тексеру №918 Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында «LUMIO» платформасы арқылы сұрақ жауап.
6)0,25*36= |
Мұғаліммен амандасады Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп,сыныптастарының жақсы қасиеттерін атап көрсетуге тырысады Оқушылар әр қатардағы балалардың дәптерін алып, тексеріп шығады.№918 есеп 0,42:0,06=7 0,036:0,09=0,4 1,23:0,41=3 0,056:0,08=7 0,975:1,95=0,005 5,85:3,25=1,8 4,92:16,4=0,3 3,2:0,25=12,8 9,9:4,5=2,2 Сұрақтарға жауап береді |
«Мадақтау сөз» әдісі белсенді арқылы оқушыларды бағалау
Дескриптор: Үй тапсырмасына-1балл
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа- 1 балл
|
сурет Дәптер Оқулық |
|||||||||
|
Сабақ ортасы 35 мин |
https://youtube.com/watch?v=ytWmhGzr7Rg&feature=shared Ондық бөлшекті натурал санға, ондық бөлшекке бөлу үшін бөлгіште үтірден кейін неше цифр болса, бөлінгіштегі үтірді де, бөлгіштегі үтірді де сонша цифрға оңға қарай жылжытамыз. Сонда ондық бөлшекке бөлу натурал санға бөлу сияқты орындалады. 6,3 : 3 бөліндісінің мәнін тап. 6,3 > 3 және берілген ондық бөлшекте үтірден кейін бір сан, онда 6,3 : 3 қатынасын 63 : 3 = 21 қатынасы түрінде алып, есепте және оңнан солға қарай үтірді бір орынға жылжытып қой. Яғни 6,3 : 3 = 2,1.
21,12 > 16 және берілген ондық бөлшекте үтірден кейін екі сан, онда 21,12 : 16 қатынасын 2112 : 16 = 132 натурал сандардың қатынасы түрінде алып есепте және оңнан солға қарай үтірді екі орынға жылжытып қой. Яғни 21,12 : 16 = 1,32.
1-тапсырма.Жеке жұмыс. «Кім жылдам»әдісі «LUMIO» Амалдарды орындаңдар:
2-тапсырма Топтық жұмыс Жауабымен сәйкестендір
2-тапсырма. Жұптық жұмыс «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі 1) Тік төртбұрыштың ауданы 21,5 см, ұзындығы 5 см. Енін табыңдар? 2) Самал 2,16 кг, ал Айша одан 3 есе кем алма жинады. Айша неше кг алма жинады? 3)Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 37,14 см. Оның қабырғасын табыңдар 4)Квадраттың периметрі 21 см. Квадраттың қабырғасын тап. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады:
Амалдарды орындаңдар:
Сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді, топта талқылайды
Есептің шартын жазады. Тапсырманы жұппен жұмыс дәптеріне орындайды. Тапсырмаларды тақтада орындау ұсынылады.
|
Ынталандыру сөздері Жарайсың! Тамаша!
Дескриптор: - амалдардың орындалу реттілігін біледі– 1 балл -ондық бөлшектерді қосуды (азайтуды) орындайды– 1 балл -ондық бөлшектерді бөлуді орындайды– 1 балл -өрнектің мәнін дұрыс шешеді – 1 балл
Жалпы 4 балл
Дескриптор: -сұрақтарды жауаптарымен дұрыс сәйкестендіреді – 1 балл
Дескриптор: -есеп мәтініне қарай өрнек құрастырады- 1 балл -Формуласын жазады -1 балл -ондық бөлшектерді бөлуді орындайды-1 балл Жалпы 3 балл
|
Таратпа қағаз Дәптер Тақта бор Оқулық Дәптер Тақта бор Таратпа қағаз Дәптер Тақта бор
Жұмыс дәптерлері. Тақта Таратпа қағаздар Интербелсенді тақта
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды. Сабақ соңында сабақ мақсатына жеткен жетпегенін анықтап қорытындылау. Үйге тапсырма №908 есеп
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін мақсатқа жеткен жетпегендерін айтып сабақты қорытындылайды. Және бағалау парағында алған ұпайларын айтып, өздерін бағалайды.
|
Кері байланыс Бағалау. 1-10 баллдық жүйе бойынша критерий мен дескрипторға сай, оқушылардың тапсырманы орындау деңгейіне қарай бағаланады. |
Стикер,түрлі түсті бояу |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке бөлу.
Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке бөлу.
|
Бөлім |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
||||||||||||
|
Педагогтің тегі,аты,әкесінің аты: |
Нагметуллаева Гулистан |
||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||
|
Сынып: 5 «б» |
Қатысушылардың саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.30 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларда ондық бөлшекті ондық бөлшекке,санға көбейту ережесін біледі, қолданады |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі. 1. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылармен сәлемдесу, сыныптағы қажеттілікті түгелдеу, топтық және жұптық жұмыс кезінде техника қауіпсіздігін ескерту. «Комплименттер» жаттығуы.Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп,сыныптастарының жақсы қасиеттерін атап көрсетуге тырысады 2.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың жазған жұмыстарын көмекшілер мен бірге тексеремін Үй тапсырмасын тексеру №918 Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында «LUMIO» платформасы арқылы сұрақ жауап.
6)0,25*36= |
Мұғаліммен амандасады Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп,сыныптастарының жақсы қасиеттерін атап көрсетуге тырысады Оқушылар әр қатардағы балалардың дәптерін алып, тексеріп шығады.№918 есеп 0,42:0,06=7 0,036:0,09=0,4 1,23:0,41=3 0,056:0,08=7 0,975:1,95=0,005 5,85:3,25=1,8 4,92:16,4=0,3 3,2:0,25=12,8 9,9:4,5=2,2 Сұрақтарға жауап береді |
«Мадақтау сөз» әдісі белсенді арқылы оқушыларды бағалау
Дескриптор: Үй тапсырмасына-1балл
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа- 1 балл
|
сурет Дәптер Оқулық |
|||||||||
|
Сабақ ортасы 35 мин |
https://youtube.com/watch?v=ytWmhGzr7Rg&feature=shared Ондық бөлшекті натурал санға, ондық бөлшекке бөлу үшін бөлгіште үтірден кейін неше цифр болса, бөлінгіштегі үтірді де, бөлгіштегі үтірді де сонша цифрға оңға қарай жылжытамыз. Сонда ондық бөлшекке бөлу натурал санға бөлу сияқты орындалады. 6,3 : 3 бөліндісінің мәнін тап. 6,3 > 3 және берілген ондық бөлшекте үтірден кейін бір сан, онда 6,3 : 3 қатынасын 63 : 3 = 21 қатынасы түрінде алып, есепте және оңнан солға қарай үтірді бір орынға жылжытып қой. Яғни 6,3 : 3 = 2,1.
21,12 > 16 және берілген ондық бөлшекте үтірден кейін екі сан, онда 21,12 : 16 қатынасын 2112 : 16 = 132 натурал сандардың қатынасы түрінде алып есепте және оңнан солға қарай үтірді екі орынға жылжытып қой. Яғни 21,12 : 16 = 1,32.
1-тапсырма.Жеке жұмыс. «Кім жылдам»әдісі «LUMIO» Амалдарды орындаңдар:
2-тапсырма Топтық жұмыс Жауабымен сәйкестендір
2-тапсырма. Жұптық жұмыс «Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі 1) Тік төртбұрыштың ауданы 21,5 см, ұзындығы 5 см. Енін табыңдар? 2) Самал 2,16 кг, ал Айша одан 3 есе кем алма жинады. Айша неше кг алма жинады? 3)Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 37,14 см. Оның қабырғасын табыңдар 4)Квадраттың периметрі 21 см. Квадраттың қабырғасын тап. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады:
Амалдарды орындаңдар:
Сұрақтарды жауаптарымен сәйкестендіреді, топта талқылайды
Есептің шартын жазады. Тапсырманы жұппен жұмыс дәптеріне орындайды. Тапсырмаларды тақтада орындау ұсынылады.
|
Ынталандыру сөздері Жарайсың! Тамаша!
Дескриптор: - амалдардың орындалу реттілігін біледі– 1 балл -ондық бөлшектерді қосуды (азайтуды) орындайды– 1 балл -ондық бөлшектерді бөлуді орындайды– 1 балл -өрнектің мәнін дұрыс шешеді – 1 балл
Жалпы 4 балл
Дескриптор: -сұрақтарды жауаптарымен дұрыс сәйкестендіреді – 1 балл
Дескриптор: -есеп мәтініне қарай өрнек құрастырады- 1 балл -Формуласын жазады -1 балл -ондық бөлшектерді бөлуді орындайды-1 балл Жалпы 3 балл
|
Таратпа қағаз Дәптер Тақта бор Оқулық Дәптер Тақта бор Таратпа қағаз Дәптер Тақта бор
Жұмыс дәптерлері. Тақта Таратпа қағаздар Интербелсенді тақта
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды. Сабақ соңында сабақ мақсатына жеткен жетпегенін анықтап қорытындылау. Үйге тапсырма №908 есеп
|
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін мақсатқа жеткен жетпегендерін айтып сабақты қорытындылайды. Және бағалау парағында алған ұпайларын айтып, өздерін бағалайды.
|
Кері байланыс Бағалау. 1-10 баллдық жүйе бойынша критерий мен дескрипторға сай, оқушылардың тапсырманы орындау деңгейіне қарай бағаланады. |
Стикер,түрлі түсті бояу |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз

















