Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

111 ЖОББМ

Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту

Бөлім

Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)

Дуканалиева И.

Күні,айы:

12.02.2025

Сынып:5 «А»

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.28

ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

оқушылардың ондық бөлшектерді көбейту тақырыбы бойынша есептер шығару арқылы білімдерін пысықтап, тиянақтау

Оқушылардың басым бөлігі:

Оқушылар тақырыпты біледі, түсінеді және шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сөздік қорларын дамытуға пайдаланады


Кейбір оқушылар:

Теориялық білімін практикада қолдана білу және білім – білік дағдыларын қалыптастыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.


Ондық бөлшек дегеніміз не?

Ондық таңбалар дегеніміз не?

Ондық бөлшектер координаталық сәуледе қалай салыстырылады?

Ондық бөлшектерді разрядтары бойынша қалай салыстырылады?

Ондық бөлшектер қалай қосылады?

Ондық бөлшектерді қалай айырамыз?

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады

Оқылық

Жұмыс дәптер

Сабақтың ортасы (6-35 минут)

Ондық бөлшекті көбейту

Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; ... көбейтуге тоқталайық.

Мысалы:

+ +

42,9041 0,044414

Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; ... разряд бірліктеріне көбейту үшін, осы бөлшектегі үтірді разряд бірліктерінде неше нөл болса, сонша цифрға солға қарай жылжыту керек.

Мысалы:

5,61 0,1232 0,0058

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтуде де ондық бөлшекті натурал сандарға көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, және үлестірімділік қасиеттері орындалады.

Ауыстырымдылық қасиеті:

Мысалы: 1,5 · 4,8 = 4,8 · 1,5

7,2 = 7,2

Терімділік қасиеті:

Мысалы: (3,9 · 8,1) · 1,04 = 3,9 · (8,1 · 1,04)

32,8536 = 32,8536

Үлестірімділік қасиеті:

Мысалы: 1) (1,8 + 2,3) · 9,1 = 1,8 · 9,1 + 2,3 · 9,1

4,1 · 9,1 = 16,38 + 20,9

37,31 = 37,31

2) (44 – 2,9) · 2,7 = 44 · 2,7 – 2,9 · 2,7

41,1 · 2,7 = 118,8 – 7,83

110,97 = 110,97


. Өрнектің мәнін табыңдар:

1) (8,02 – 6,9) · 4,7 = 1,12 · 4,7 =5,264;

2) 5,9 · (1,274 + 15,326) = 5,9 · 16,6 = 97,94;

3) (142,08 – 140,199) · 3,7 = 1,881 · 3,7 = 6,9597;

4) (53,8123 + 4,0677) · 0,14 = 57,88 · 0,14 = 8,1032.

. Есептеңдер:

1) 5,13 · 0,007 = 0,03591;

2) 0,016 · 0,25 = 0,004;

3) 0,008 · 2,2 = 0,0176;

4) 0,019 · 6,2 = 0,1178;

5) 7,5 · 0,0204 = 0,153;

үшінҮтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек;

Шыққан нәтижеден көбейткіштердің екеуінде үтірден кейін неше ондық таңба тұрса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен айырып бөлу керек.

Егер көбейтіндіде цифрлар саны айыратын таңбалар санынан аз болса, онда сол жағынан нөлдердің қажетті саны тіркеліп жазылады.

Есептер шығару кезеңі.

791. 629 · 31 = 19499 болатынын ескеріп,

1) 62,9 · 31= 1949,9;6) 6,29 · 0,031 = 0,19499;

2) 6,29 · 3,1 = 19,499;7)0,629 · 0,31 = 0,19499;

3) 629 · 3,1 = 1949,9;8) 6,29 · 0,0031 = 0,019499;

4) 62,9 · 0,31 = 19,499;9) 0,629 · 0,0031 = 0,0019499.

5) 62,9 · 3,1 = 194,99

792. Көбейтуді орындаңдар:

1) 1,3 · 1,2 = 1,56;6) 9,05 · 2,3 = 20,815;

2) 2,7 · 5,3 = 14,31;7) 11,07 · 0,63 = 6,9741;

3)1,28 · 4,9 = 6,272;8) 29,1 · 4,5 = 130,95;

4) 0,467 · 2,4 = 1,1208;9) 0,782 · 1,4 = 1,0948.

5) 18,2 · 6,1 = 111,02;


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады





Сабақтың соңы

Жаңа материалды пысықтау.

Есептеңдер:

1) 0,52 = 0,5 · 0,5 = 0,25;

2) 0,33 = 0,3 · 0,3 · 0,3 = 0,09 · 0,3 = 0,027;

3) 0,082 = 0,08 · 0,08 = 0,0064;

4) 0,0112 = 0,011 · 0,011 = 0,000121.

Рефлексия

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.03.2025
76
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11