|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразбаева Ұлжалғас Темірханқызы |
|||||
|
Күні: |
10.02.2026 |
|||||
|
Сынып: 5 «Ғ» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
ондық бөлшекті басқа ондық бөлшекке көбейту алгоритмін меңгереді; көбейту кезінде үтірдің орнын дұрыс қояды; ондық бөлшектерді көбейтуді тұрмыстық және мәтіндік есептерде қолданады. |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық Жасампаздық: оқушылар тапсырмаларды орындауда шығармашылық танытып, өз ойларын ұсынады. Жаңашылдық: оқушылар жаңа тәсілдер мен идеяларды қолдана отырып, өзгерістерге ашық болуды үйренеді. |
|||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Жұмыс түрі: топтық
Сынып оқушылары 4 –
топқа бөлінеді. Қағазға: *,-,+,: белгілерін салынған
үлестірмелер таратылады. 1)15,2?+8,3+4,6?+7,5=(15,2x+4,6x)+(8,3+7,5)=19,8?+15,8 ?=0,5 мәнін қою 19,8×0,5+15,8=9,9+15,8=25,7 2) 19,8y−12,6y+4,37+3,1y= (19,8?−12,6?+3,1?)+4,37=7,2?+3,1?+4,37=10,3?+4,37 ?=2,1 мәнін қоямыз: 10,3×2,1+4,37=21,63+4,37=26 3) (6,5?−2,7?)+(13,4?−5,2?)=3,8?+8,2?=12? ?=0,7 12×0,7=8,4 Жасанды интеллект көмегімен «Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді» - тақырыбы бойынша дайындалған сұрақтарға жауап береді.
|
Үлестірме қағаздарды алып, қағазда көрсетңлген топқа барып отырады.
|
Үй жұмысы ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, Сағат тілімен дәптер алмасып қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды Үй жұмысына 3 – балл Сұрақтарға жауап 2 - балл |
shyraq.ai/voice-assistant жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейнеролик |
||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Жұптық жұмыс№ 1 – тапсырма (А – деңгейлік тапсырма)629 · 51 = 32079 болатындығын ескеріп, көбейтіндінің мәнін есептеңдер:1) 62,9 · 51; 2) 629 · 5,1; 3) 6,29 · 51; 4) 62,9 · 5,1; 5) 62,9 · 0,51; 6) 6,29 · 0,051; 7) 0,629 · 0,51; 8) 6,29 · 0,0051; № 2- тапсырма (Ойында тапсырма ретінде берілген есептер А – деңгейлік тапсырмалар) Көбейтуді орында. Оқушылар әр топтан 1 оқушыдан шығып «Ат жарыс» - ойынын ойнайды.
|
Оқушы әрекеті:• Үтірсіз көбейтеді. • Үтірден кейінгі цифрларды санайды. • Дұрыс нәтижені жазады. Дескрипторлар:
Оқушы әрекеті:Тақтаға шығып көбейту тапсырмаларынан дұрыс жауапты табу. Дескрипторлар:
|
Оқушылар сағат тілімен жұмыстарын ауыстырып, көрсетілген дұрыс жауаптармен тексеріп «Жұпты бағала» - әдісімен бағалайды 3 - балл Бағалау: «Асық» дұрыс жауапқа асық бейнеленген қима қағаздар беріледі 1 – балл |
Слайд Тақта Үлестірме қағаз. Кітап Дәптер https://ushqyr.shyraq.ai/horse-race?activityId=45354 |
||
|
14 мин |
Оқулықпен жұмыс №856 -есеп (В – деңгейіндегі есеп) 1) 18,3⋅0,5−5,81⋅0,5 =(18,3−5,81)⋅0,5= =12,49⋅0,5=6,245 2) 2,07⋅0,7+2,07⋅7,2 3) 38,6⋅1,8+1,8⋅2,7 =1,8(38,6+2,7)= 1,8⋅41,3=74,34 4) 10,27⋅5,1+8,3⋅5,1=(10,27+8,3)⋅5,1= =18,57⋅5,1=94,707 5) 2,3⋅9,5−7,2⋅2,3 =2,3(9,5−7,2)= =2,3⋅2,3=5,29 6) 0,4⋅5,1+6,9⋅0,4 =0,4(5,1+6,9) № 858- есеп (В – деңгейіндегі есеп) 1) Бағасы 0,25-іне арзандады Арзандау
мөлшері: Жаңа баға: 2) Бағасы 0,08-іне қымбаттады Қымбаттау
мөлшері:
Жаңа баға: |
Оқушылардың әрекеті: Кітаптағы тапсырмаларды кейбіреулері тақтаға қалған оқушылар дәптерге орындайды.Дескрипторлар:
Дескрипторлар:-Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданады.
|
Бағалау: «Асық» дұрыс жауапқа асық бейнеленген қима қағаздар беріледі 3 – балл 2-балл |
Ресурстар: Оқулық, дәптер, презентация, қима қағаз |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
«Топтық жұмыс»(С – деңгейлі есеп)Өмірмен байланысты мәтіндік есеп «Қосу» тобына
Сынып оқушылары мектеп
жәрмеңкесіне қолдан жасалған білезіктер дайындады.
Тапсырмалар:
«Азайту» тобына
Мектеп асханасында оқушылар печенье
дайындады.
Тапсырмалар:
«Бөлу» тобына
Сыныпты безендіру үшін
оқушылар лента сатып алды.
1-топ – 9 орам Тапсырмалар:
«Көбейту» - тобына
Спорт секциясында балаларға су сатып алынды.
1-топ – 10 бөтелке Тапсырмалар:
|
Оқушы әрекеті:Топта берілген тапсырманы оқып, топта талқылап орындап, дұрыс жауапты табады.Шешімі1-тапсырма. Әр топ жұмсаған жіп мөлшері
1-топ:
2-топ:
3-топ: 2-тапсырма. Барлық топ жұмсаған жіп4,2 + 6,3 + 8,75 = 19,25 м 3-тапсырма. Жіптің жалпы құны1 метр жіптің бағасы – 120,5 теңге 19,25 × 120,5 = 2319,625 теңге
Шешімі1-тапсырма. Әр топ жұмсаған ұн мөлшері
1-топ:
2-топ:
3-топ: 2-тапсырма. Барлығы жұмсалған ұн3,5 + 5 + 4 = 12,5 кг 3-тапсырма. Ұнның жалпы құны1 кг ұнның бағасы – 185,6 тг 12,5 × 185,6 =2320 тг Шешімі1-тапсырма. Әр топ алған лента ұзындығы
1-топ:
2-топ:
3-топ: 2-тапсырма. Барлық лента ұзындығы5,4 + 8,4 + 10,2 = 24 м 3-тапсырма. Жалпы құны1 метр лентаның бағасы – 95,8 тг 24 × 95,8 = 2299,2 тг
Шешімі1-тапсырма. Әр топ пайдаланған су көлемі
1-топ:
2-топ:
3-топ: 2-тапсырма. Барлық су көлемі4,5 + 8,1 + 9,9 = 22,5 л 3-тапсырма. Жалпы құны1 литр судың бағасы – 78,5 тг 22,5 × 78,5 = 1766,25 тг |
Бағалау: «Асық» дұрыс жауапқа асық бейнеленген қима қағаздар беріледі топ мүшелеріне Жалпы балл - 5 |
|||
|
6 мин |
Бегіту «Бауырсақ» –
әдісі |
Оқушылар өздері таңдап алған бауырсақтарда жазылған есептерді шығарады.Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданадып шығарады. |
Әр дұрыс жауапқа 1 – балл беріледі |
Бауырсақтағы тапсырмалар |
||
|
|
( Қосымша есеп) Функционалдық есеп ( С – деңгейлік тапсырмалар) ( Функционалдық есеп – математикалық білімденін күнделікті өмірде қолдану қабілетін дамыту) Тапсырма № 3 Үйдің есігінің алдынан сыртқы қақпаға дейінгі жолдың өлшемдері берілген. Осы жолдың қарын күреп тазалау қажет.Жолдың ені оның барлық ұзындығында бірдей – 4м. Қардың қалыңдығы 30см. 1м 3 қардың массасы 125 кг.Үйдің есігінің алдынан сыртқы қақпаға дейінгі жолды қардан тазартқанда неше кг қар күреледі?
Жолдың ауданын табайық Алдымен үлкен тікбұрышты аламыз да, ішіндегі «ойықты» алып тастаймыз.
Үлкен тікбұрыш:
Кесіліп алынған тікбұрыш: 3,8×16,5=62,7
Жолдың ауданы: Қардың көлемі Қар қалыңдығы: 30 см = 0,3 м V=97,2×0,3=29,16 м3 Қардың массасы 1 м³ қардың массасы — 125 кг m=29,16×125=3645 кг ✅ Үйдің есігінен сыртқы қақпаға дейінгі жолды тазалау үшін 3645 кг қар күреледі. |
Дескрипторлар:• Мәтінді оқып,шартына сәйкес өрнек құрады
• Қосу және азайту ережесін қолданады
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады Бағалау парағы
Кері байланыс алады. "АСЫҚ" әдісі арқылы рефлексия алу
|
Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма: № 857 – есеп (Есеп шарты амалдарды орында) Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
Презентация , дәптер, бағалау парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразбаева Ұлжалғас Темірханқызы |
|||||
|
Күні: |
10.02.2026 |
|||||
|
Сынып: 5 «Ғ» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
ондық бөлшекті басқа ондық бөлшекке көбейту алгоритмін меңгереді; көбейту кезінде үтірдің орнын дұрыс қояды; ондық бөлшектерді көбейтуді тұрмыстық және мәтіндік есептерде қолданады. |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар: Жасампаздық және Жаңашылдық Жасампаздық: оқушылар тапсырмаларды орындауда шығармашылық танытып, өз ойларын ұсынады. Жаңашылдық: оқушылар жаңа тәсілдер мен идеяларды қолдана отырып, өзгерістерге ашық болуды үйренеді. |
|||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Жұмыс түрі: топтық
Сынып оқушылары 4 –
топқа бөлінеді. Қағазға: *,-,+,: белгілерін салынған
үлестірмелер таратылады. 1)15,2?+8,3+4,6?+7,5=(15,2x+4,6x)+(8,3+7,5)=19,8?+15,8 ?=0,5 мәнін қою 19,8×0,5+15,8=9,9+15,8=25,7 2) 19,8y−12,6y+4,37+3,1y= (19,8?−12,6?+3,1?)+4,37=7,2?+3,1?+4,37=10,3?+4,37 ?=2,1 мәнін қоямыз: 10,3×2,1+4,37=21,63+4,37=26 3) (6,5?−2,7?)+(13,4?−5,2?)=3,8?+8,2?=12? ?=0,7 12×0,7=8,4 Жасанды интеллект көмегімен «Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді» - тақырыбы бойынша дайындалған сұрақтарға жауап береді.
|
Үлестірме қағаздарды алып, қағазда көрсетңлген топқа барып отырады.
|
Үй жұмысы ҚБ:Оқушылар дайын жауаппен, Сағат тілімен дәптер алмасып қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды Үй жұмысына 3 – балл Сұрақтарға жауап 2 - балл |
shyraq.ai/voice-assistant жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейнеролик |
||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Жұптық жұмыс№ 1 – тапсырма (А – деңгейлік тапсырма)629 · 51 = 32079 болатындығын ескеріп, көбейтіндінің мәнін есептеңдер:1) 62,9 · 51; 2) 629 · 5,1; 3) 6,29 · 51; 4) 62,9 · 5,1; 5) 62,9 · 0,51; 6) 6,29 · 0,051; 7) 0,629 · 0,51; 8) 6,29 · 0,0051; № 2- тапсырма (Ойында тапсырма ретінде берілген есептер А – деңгейлік тапсырмалар) Көбейтуді орында. Оқушылар әр топтан 1 оқушыдан шығып «Ат жарыс» - ойынын ойнайды.
|
Оқушы әрекеті:• Үтірсіз көбейтеді. • Үтірден кейінгі цифрларды санайды. • Дұрыс нәтижені жазады. Дескрипторлар:
Оқушы әрекеті:Тақтаға шығып көбейту тапсырмаларынан дұрыс жауапты табу. Дескрипторлар:
|
Оқушылар сағат тілімен жұмыстарын ауыстырып, көрсетілген дұрыс жауаптармен тексеріп «Жұпты бағала» - әдісімен бағалайды 3 - балл Бағалау: «Асық» дұрыс жауапқа асық бейнеленген қима қағаздар беріледі 1 – балл |
Слайд Тақта Үлестірме қағаз. Кітап Дәптер https://ushqyr.shyraq.ai/horse-race?activityId=45354 |
||
|
14 мин |
Оқулықпен жұмыс №856 -есеп (В – деңгейіндегі есеп) 1) 18,3⋅0,5−5,81⋅0,5 =(18,3−5,81)⋅0,5= =12,49⋅0,5=6,245 2) 2,07⋅0,7+2,07⋅7,2 3) 38,6⋅1,8+1,8⋅2,7 =1,8(38,6+2,7)= 1,8⋅41,3=74,34 4) 10,27⋅5,1+8,3⋅5,1=(10,27+8,3)⋅5,1= =18,57⋅5,1=94,707 5) 2,3⋅9,5−7,2⋅2,3 =2,3(9,5−7,2)= =2,3⋅2,3=5,29 6) 0,4⋅5,1+6,9⋅0,4 =0,4(5,1+6,9) № 858- есеп (В – деңгейіндегі есеп) 1) Бағасы 0,25-іне арзандады Арзандау
мөлшері: Жаңа баға: 2) Бағасы 0,08-іне қымбаттады Қымбаттау
мөлшері:
Жаңа баға: |
Оқушылардың әрекеті: Кітаптағы тапсырмаларды кейбіреулері тақтаға қалған оқушылар дәптерге орындайды.Дескрипторлар:
Дескрипторлар:-Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданады.
|
Бағалау: «Асық» дұрыс жауапқа асық бейнеленген қима қағаздар беріледі 3 – балл 2-балл |
Ресурстар: Оқулық, дәптер, презентация, қима қағаз |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
«Топтық жұмыс»(С – деңгейлі есеп)Өмірмен байланысты мәтіндік есеп «Қосу» тобына
Сынып оқушылары мектеп
жәрмеңкесіне қолдан жасалған білезіктер дайындады.
Тапсырмалар:
«Азайту» тобына
Мектеп асханасында оқушылар печенье
дайындады.
Тапсырмалар:
«Бөлу» тобына
Сыныпты безендіру үшін
оқушылар лента сатып алды.
1-топ – 9 орам Тапсырмалар:
«Көбейту» - тобына
Спорт секциясында балаларға су сатып алынды.
1-топ – 10 бөтелке Тапсырмалар:
|
Оқушы әрекеті:Топта берілген тапсырманы оқып, топта талқылап орындап, дұрыс жауапты табады.Шешімі1-тапсырма. Әр топ жұмсаған жіп мөлшері
1-топ:
2-топ:
3-топ: 2-тапсырма. Барлық топ жұмсаған жіп4,2 + 6,3 + 8,75 = 19,25 м 3-тапсырма. Жіптің жалпы құны1 метр жіптің бағасы – 120,5 теңге 19,25 × 120,5 = 2319,625 теңге
Шешімі1-тапсырма. Әр топ жұмсаған ұн мөлшері
1-топ:
2-топ:
3-топ: 2-тапсырма. Барлығы жұмсалған ұн3,5 + 5 + 4 = 12,5 кг 3-тапсырма. Ұнның жалпы құны1 кг ұнның бағасы – 185,6 тг 12,5 × 185,6 =2320 тг Шешімі1-тапсырма. Әр топ алған лента ұзындығы
1-топ:
2-топ:
3-топ: 2-тапсырма. Барлық лента ұзындығы5,4 + 8,4 + 10,2 = 24 м 3-тапсырма. Жалпы құны1 метр лентаның бағасы – 95,8 тг 24 × 95,8 = 2299,2 тг
Шешімі1-тапсырма. Әр топ пайдаланған су көлемі
1-топ:
2-топ:
3-топ: 2-тапсырма. Барлық су көлемі4,5 + 8,1 + 9,9 = 22,5 л 3-тапсырма. Жалпы құны1 литр судың бағасы – 78,5 тг 22,5 × 78,5 = 1766,25 тг |
Бағалау: «Асық» дұрыс жауапқа асық бейнеленген қима қағаздар беріледі топ мүшелеріне Жалпы балл - 5 |
|||
|
6 мин |
Бегіту «Бауырсақ» –
әдісі |
Оқушылар өздері таңдап алған бауырсақтарда жазылған есептерді шығарады.Ондық бөлшектерді көбейту ережесін қолданадып шығарады. |
Әр дұрыс жауапқа 1 – балл беріледі |
Бауырсақтағы тапсырмалар |
||
|
|
( Қосымша есеп) Функционалдық есеп ( С – деңгейлік тапсырмалар) ( Функционалдық есеп – математикалық білімденін күнделікті өмірде қолдану қабілетін дамыту) Тапсырма № 3 Үйдің есігінің алдынан сыртқы қақпаға дейінгі жолдың өлшемдері берілген. Осы жолдың қарын күреп тазалау қажет.Жолдың ені оның барлық ұзындығында бірдей – 4м. Қардың қалыңдығы 30см. 1м 3 қардың массасы 125 кг.Үйдің есігінің алдынан сыртқы қақпаға дейінгі жолды қардан тазартқанда неше кг қар күреледі?
Жолдың ауданын табайық Алдымен үлкен тікбұрышты аламыз да, ішіндегі «ойықты» алып тастаймыз.
Үлкен тікбұрыш:
Кесіліп алынған тікбұрыш: 3,8×16,5=62,7
Жолдың ауданы: Қардың көлемі Қар қалыңдығы: 30 см = 0,3 м V=97,2×0,3=29,16 м3 Қардың массасы 1 м³ қардың массасы — 125 кг m=29,16×125=3645 кг ✅ Үйдің есігінен сыртқы қақпаға дейінгі жолды тазалау үшін 3645 кг қар күреледі. |
Дескрипторлар:• Мәтінді оқып,шартына сәйкес өрнек құрады
• Қосу және азайту ережесін қолданады
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасын береді Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады Бағалау парағы
Кері байланыс алады. "АСЫҚ" әдісі арқылы рефлексия алу
|
Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма: № 857 – есеп (Есеп шарты амалдарды орында) Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
Презентация , дәптер, бағалау парағы |
||
шағым қалдыра аласыз









