|
Бөлім |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің тегі,аты,әкесінің аты: |
Нагметуллаева Гулистан |
|||||
|
Күні: |
14.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 5 «б» |
Қатысушылардың саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларда ондық бөлшекті ондық бөлшекке,санға көбейту ережесін біледі, қолданады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі.
«Комплименттер» жаттығуы.Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп,сыныптастарының жақсы қасиеттерін атап көрсетуге тырысады 2.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың жазған жұмыстарын көмекшілер мен бірге тексеремін №844 есеп
Өткенді қайталау сұрақтары 1) Ондық бөлшектер қалай қосылады? 2. Ондық бөлшектерді қалай азайтады? 3. Ондық бөлшектерді натурал санға қалай көбейтіледі? 4. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қалай көбейтеді? |
Мұғаліммен амандасады.Бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Үздік оқушылар үй жұмысын тексеріп шығады. Сұрақтарға жауап береді |
«Мадақтау сөз» әдісі белсенді оқшуыларды бағалау: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Ынталандыру сөздері Жарайсың! Тамаша! Үй тапсырмасына 1 балл «Мадақтау сөз» әдісі белсенді арқылы оқушыларды бағалау Сұрақ жауапқа -1балл |
сурет Дәптер Оқулық |
||
|
Сабақ ортасы 35 мин |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін: - үтірді ескермей сандарды көбейту керек; - берілген ондық бөлшекте үтірден кейін неше ондық таңба болса, шыққан көбейтіндіде сонша цифрды оң жақтан үтірмен айыру керек. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту кезінде көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік қасиеттері орындалады.
3,5 · 4 = 4 · 3,5
(7 · 1,2) · 5 = 7 · (1,2 · 5)
(2,3 + 1,8) · 3 = 2,3 · 3 + 1,8 · 3 Ондық бөлшектерді көбейту үшін: үтірді ескермей, сандарды көбейту керек; көбейткіштерде үтірден кейін барлығы қанша цифр болса, көбейтіндінің мәнінде сонша цифрды оң жақтан үтірмен айыру керек.
№1 Көбейтуді орыңдаңыз: (жеке жұмыс) https://lum.io/share/d4d2ab87-efa5-4224-b2c7-1d6810ad4693 1) 5,6·1,4 2) 4,2·2 3) 1,2·2,3 4) 2,5·1,3 5) 1,6·1,2 6) 8,5 · 39,03 7) 179,5 . 0,11 №2 Берілген фигураның ауданын тап(жұптық жұмыс) № №855.Өрнектің мәнін тап 1)15,2x + 8,3 +4,6x +7,5; мұндағы х=0,5 2)19,8y-12,6y+4,37+3,1y; мұндағы y=2,1 3)(6,5 х -2,7x)+(13,4x-5,2x), мұндағы х = 0,7 №4. Топтық жұмыс Оқушыларға қағаздан жасалған әр түрлі геометриялық фигураларды беремін,сол фигуралардың периметрін табады. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады: Есепте: 2,316 · 4
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту кезінде көбейтінді мәніндегі үтірден кейінгі цифрлар саны берілген ондық көбейткіштегі үтірден кейінгі цифрлар санына тең болады. 1) 5,6·1,4=7,84 2) 4,2·2=8,4 3) 1,2·2,3= 2,76 4) 2,5·1,3=3,25 5) 1,6·1,2= 1,92 6) 8,5 · 39,03 = 331,755 7) 179,5 . 0,11=19,745
Тапсырмаларды тақтада орындайды.
Тапсырмаларды жұмыс дәптеріне орындайды.
Оқушылар топпен орындайды. |
Ынталандыру сөздері Жарайсың! Тамаша!
Дескриптор: - Ондық бөлшекті ондык болшекке көбейтеді -Жауабын жазады 2 балл Дескриптор: - Фигураны төртбұрышқа толтырады -қабырғаларын табады; -Төртбұрыштың ауданын табады; -фигураның ауданын табады; 4 балл Дескриптор: -ондық бөлшектерді көбейтеді; -өрнектің мәнін табады2 балл Ынталандыру сөздері Жарайсың! Тамаша! |
Таратпа қағаз Дәптер Тақта бор Оқулық Дәптер Тақта бор Таратпа қағаз Дәптер Тақта бор |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды. Сабақ соңында сабақ мақсатына жеткен жетпегенін анықтап қорытындылау.Үйге тапсырма №
|
|
Кері байланыс Бағалау. 1-10 баллдық жүйе бойынша критерий мен дескрипторға сай, оқушылардың тапсырманы орындау деңгейіне қарай бағаланады. |
Стикер,түрлі түсті бояу |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейту
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейту
|
Бөлім |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің тегі,аты,әкесінің аты: |
Нагметуллаева Гулистан |
|||||
|
Күні: |
14.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 5 «б» |
Қатысушылардың саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларда ондық бөлшекті ондық бөлшекке,санға көбейту ережесін біледі, қолданады |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сабақтың ұйымдастыру кезеңі.
«Комплименттер» жаттығуы.Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп,сыныптастарының жақсы қасиеттерін атап көрсетуге тырысады 2.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылардың жазған жұмыстарын көмекшілер мен бірге тексеремін №844 есеп
Өткенді қайталау сұрақтары 1) Ондық бөлшектер қалай қосылады? 2. Ондық бөлшектерді қалай азайтады? 3. Ондық бөлшектерді натурал санға қалай көбейтіледі? 4. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке қалай көбейтеді? |
Мұғаліммен амандасады.Бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Үздік оқушылар үй жұмысын тексеріп шығады. Сұрақтарға жауап береді |
«Мадақтау сөз» әдісі белсенді оқшуыларды бағалау: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Ынталандыру сөздері Жарайсың! Тамаша! Үй тапсырмасына 1 балл «Мадақтау сөз» әдісі белсенді арқылы оқушыларды бағалау Сұрақ жауапқа -1балл |
сурет Дәптер Оқулық |
||
|
Сабақ ортасы 35 мин |
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту үшін: - үтірді ескермей сандарды көбейту керек; - берілген ондық бөлшекте үтірден кейін неше ондық таңба болса, шыққан көбейтіндіде сонша цифрды оң жақтан үтірмен айыру керек. Ондық бөлшекті натурал санға көбейту кезінде көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік және үлестірімділік қасиеттері орындалады.
3,5 · 4 = 4 · 3,5
(7 · 1,2) · 5 = 7 · (1,2 · 5)
(2,3 + 1,8) · 3 = 2,3 · 3 + 1,8 · 3 Ондық бөлшектерді көбейту үшін: үтірді ескермей, сандарды көбейту керек; көбейткіштерде үтірден кейін барлығы қанша цифр болса, көбейтіндінің мәнінде сонша цифрды оң жақтан үтірмен айыру керек.
№1 Көбейтуді орыңдаңыз: (жеке жұмыс) https://lum.io/share/d4d2ab87-efa5-4224-b2c7-1d6810ad4693 1) 5,6·1,4 2) 4,2·2 3) 1,2·2,3 4) 2,5·1,3 5) 1,6·1,2 6) 8,5 · 39,03 7) 179,5 . 0,11 №2 Берілген фигураның ауданын тап(жұптық жұмыс) № №855.Өрнектің мәнін тап 1)15,2x + 8,3 +4,6x +7,5; мұндағы х=0,5 2)19,8y-12,6y+4,37+3,1y; мұндағы y=2,1 3)(6,5 х -2,7x)+(13,4x-5,2x), мұндағы х = 0,7 №4. Топтық жұмыс Оқушыларға қағаздан жасалған әр түрлі геометриялық фигураларды беремін,сол фигуралардың периметрін табады. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады: Есепте: 2,316 · 4
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту кезінде көбейтінді мәніндегі үтірден кейінгі цифрлар саны берілген ондық көбейткіштегі үтірден кейінгі цифрлар санына тең болады. 1) 5,6·1,4=7,84 2) 4,2·2=8,4 3) 1,2·2,3= 2,76 4) 2,5·1,3=3,25 5) 1,6·1,2= 1,92 6) 8,5 · 39,03 = 331,755 7) 179,5 . 0,11=19,745
Тапсырмаларды тақтада орындайды.
Тапсырмаларды жұмыс дәптеріне орындайды.
Оқушылар топпен орындайды. |
Ынталандыру сөздері Жарайсың! Тамаша!
Дескриптор: - Ондық бөлшекті ондык болшекке көбейтеді -Жауабын жазады 2 балл Дескриптор: - Фигураны төртбұрышқа толтырады -қабырғаларын табады; -Төртбұрыштың ауданын табады; -фигураның ауданын табады; 4 балл Дескриптор: -ондық бөлшектерді көбейтеді; -өрнектің мәнін табады2 балл Ынталандыру сөздері Жарайсың! Тамаша! |
Таратпа қағаз Дәптер Тақта бор Оқулық Дәптер Тақта бор Таратпа қағаз Дәптер Тақта бор |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды. Сабақ соңында сабақ мақсатына жеткен жетпегенін анықтап қорытындылау.Үйге тапсырма №
|
|
Кері байланыс Бағалау. 1-10 баллдық жүйе бойынша критерий мен дескрипторға сай, оқушылардың тапсырманы орындау деңгейіне қарай бағаланады. |
Стикер,түрлі түсті бояу |
||
шағым қалдыра аласыз
















