Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Оңтүстік Америка елдері. Эквадор
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Абай атындағы №31 жалпы білім беретін мектеп» КММ |
||||
|
Пәні |
Елтану |
||||
|
Бөлім |
Оңтүстік Америка елдері |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Турешова Куралай Жусуповна |
||||
|
Күні |
22.01.2026ж |
||||
|
Сыныбы: 11 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Оңтүстік Америка елдері. Эквадор |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Оқушылар Эквадор Республикасының географиялық орны, табиғи-климаттық ерекшеліктері, халқы мен шаруашылығы туралы жүйелі білім алады; елдің экологиялық мәселелерін анықтап, олардың жаһандық маңызын түсінеді |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Эквадор елінің табиғи, әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктерін жан-жақты талдау арқылы оқушылардың елтанулық ойлауын дамыту және экологиялық жауапкершілікке тәрбиелеу |
||||
|
"Адал азамат" бірыңғай тәрбие бағдарламасының құндылықтарын енгізу |
Әділдік және жауапкершілік Эквадор – әлемдік маңызы бар биоалуантүрлі аймақ, әсіресе Галапагос аралдары арқылы бүкіл адамзатқа ортақ табиғи мұра болып табылады. Бұл елді оқу барысында оқушылар тек географиялық мәлімет алып қана қоймай, табиғат алдындағы жеке және қоғамдық жауапкершілікті сезінуі тиіс. «Адал азамат» бағдарламасында көрсетілген жауапкершілігі жоғары, саналы, әділ азамат тәрбиелеу мақсаты осы тақырып арқылы нақты жүзеге асады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен сәлемдесіп, сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлап, Эквадор табиғатына қатысты қысқа визуалды материал көрсетеді. Сабақтың құндылықтық бағытына назар аударады
«Мен не білемін?» әдісі арқылы Оңтүстік Америка елдері жөнінде сұрақтар қояды. Оқушылардың білім деңгейін анықтайды
Карта арқылы құрлық елдерін, климаттық белдеулерді көрсетіп, Эквадордың орнын тапқызады |
Сабаққа зейін қояды, мұғалімнің кіріспе сөзін тыңдайды, тақырыпқа қызығушылық білдіреді
Бұрынғы білімдерін еске түсіріп, өз жауаптарын ұсынады
Картадан Эквадорды табады, көршілес елдерді атайды |
Ауызша қолдау, мадақтау
ҚБ (дұрыс бағыттау)
Өзара бағалау |
Интерактивті тақта, суреттер
Сұрақтар
Географиялық карта |
|
|
Жаңа білім
Бекіту |
Эквадордың географиялық орны, табиғи ресурстары, халқы, шаруашылығы, экологиялық мәселелері туралы жүйелі түрде түсіндіреді. Нақты деректер мен мысалдар келтіреді
ЖИ КӨМЕГІМЕН ТАПСЫРМА Тапсырма: «Эквадор: табиғат пен жауапкершілік» Оқушылар генеративті ЖИ құралын пайдаланып (AI image / infographic generator): – Эквадордың табиғи байлығы – Экологиялық мәселелері – Оларды қорғау жолдары бойынша визуалды инфографика жасайды. Мұғалім бағыт-бағдар береді
«Эквадор тәжірибесінен Қазақстан нені үйрене алады?» тақырыбында талқылау ұйымдастырады |
ЖИ құралын саналы пайдалана отырып, визуалды материал дайындайды, оның мазмұнын түсіндіреді
Өз пікірін дәлелдеп айтады, жауапкершілік туралы ой түйеді |
Критерийлік бағалау (мазмұн, идея, құндылық)
Ауызша кері байланыс |
Телефон/планшет, ЖИ
Сұрақтар |
|
|
Кері байланыс |
«Мен үшін маңызды 3 ой» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды |
Рефлексия жасайды, сабақтан алған әсерін білдіреді |
Формативті |
Стикер |
|
Тексерілді:_________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оңтүстік Америка елдері. Эквадор
Оңтүстік Америка елдері. Эквадор
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Оңтүстік Америка елдері. Эквадор
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Абай атындағы №31 жалпы білім беретін мектеп» КММ |
||||
|
Пәні |
Елтану |
||||
|
Бөлім |
Оңтүстік Америка елдері |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Турешова Куралай Жусуповна |
||||
|
Күні |
22.01.2026ж |
||||
|
Сыныбы: 11 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Оңтүстік Америка елдері. Эквадор |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Оқушылар Эквадор Республикасының географиялық орны, табиғи-климаттық ерекшеліктері, халқы мен шаруашылығы туралы жүйелі білім алады; елдің экологиялық мәселелерін анықтап, олардың жаһандық маңызын түсінеді |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Эквадор елінің табиғи, әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктерін жан-жақты талдау арқылы оқушылардың елтанулық ойлауын дамыту және экологиялық жауапкершілікке тәрбиелеу |
||||
|
"Адал азамат" бірыңғай тәрбие бағдарламасының құндылықтарын енгізу |
Әділдік және жауапкершілік Эквадор – әлемдік маңызы бар биоалуантүрлі аймақ, әсіресе Галапагос аралдары арқылы бүкіл адамзатқа ортақ табиғи мұра болып табылады. Бұл елді оқу барысында оқушылар тек географиялық мәлімет алып қана қоймай, табиғат алдындағы жеке және қоғамдық жауапкершілікті сезінуі тиіс. «Адал азамат» бағдарламасында көрсетілген жауапкершілігі жоғары, саналы, әділ азамат тәрбиелеу мақсаты осы тақырып арқылы нақты жүзеге асады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен сәлемдесіп, сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлап, Эквадор табиғатына қатысты қысқа визуалды материал көрсетеді. Сабақтың құндылықтық бағытына назар аударады
«Мен не білемін?» әдісі арқылы Оңтүстік Америка елдері жөнінде сұрақтар қояды. Оқушылардың білім деңгейін анықтайды
Карта арқылы құрлық елдерін, климаттық белдеулерді көрсетіп, Эквадордың орнын тапқызады |
Сабаққа зейін қояды, мұғалімнің кіріспе сөзін тыңдайды, тақырыпқа қызығушылық білдіреді
Бұрынғы білімдерін еске түсіріп, өз жауаптарын ұсынады
Картадан Эквадорды табады, көршілес елдерді атайды |
Ауызша қолдау, мадақтау
ҚБ (дұрыс бағыттау)
Өзара бағалау |
Интерактивті тақта, суреттер
Сұрақтар
Географиялық карта |
|
|
Жаңа білім
Бекіту |
Эквадордың географиялық орны, табиғи ресурстары, халқы, шаруашылығы, экологиялық мәселелері туралы жүйелі түрде түсіндіреді. Нақты деректер мен мысалдар келтіреді
ЖИ КӨМЕГІМЕН ТАПСЫРМА Тапсырма: «Эквадор: табиғат пен жауапкершілік» Оқушылар генеративті ЖИ құралын пайдаланып (AI image / infographic generator): – Эквадордың табиғи байлығы – Экологиялық мәселелері – Оларды қорғау жолдары бойынша визуалды инфографика жасайды. Мұғалім бағыт-бағдар береді
«Эквадор тәжірибесінен Қазақстан нені үйрене алады?» тақырыбында талқылау ұйымдастырады |
ЖИ құралын саналы пайдалана отырып, визуалды материал дайындайды, оның мазмұнын түсіндіреді
Өз пікірін дәлелдеп айтады, жауапкершілік туралы ой түйеді |
Критерийлік бағалау (мазмұн, идея, құндылық)
Ауызша кері байланыс |
Телефон/планшет, ЖИ
Сұрақтар |
|
|
Кері байланыс |
«Мен үшін маңызды 3 ой» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды |
Рефлексия жасайды, сабақтан алған әсерін білдіреді |
Формативті |
Стикер |
|
Тексерілді:_________________
шағым қалдыра аласыз













