|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Операциялық жүйе |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру 6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
«Операциялық жүйе» ұғымын біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Оперциялық жұйенің міндеттерін біледі |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсататының мысал келтіреді |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Топтық жұмыс. 1-тапсырма. «Стикердегі диалог» әдісі. Әр топқа стикерде жазылған бірнеше сұрақтан беріледі. Олар сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, стикерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды. /3 топқа -2 сұрақтан/ Сұрақтар: 1.Компьютер деген не? 2.Компьютер қандай функцияларды орындайды? 3.Аналық тақшаның жүйелік блоктағы қызметі қандай? 4.Компьютер порттары не үшін қолданылады? 5.Компьютерде ақпаратты өндейтін құрылғы қалай аталады? 6. «Магистральды-модульдік құрылым» дегенді қалай түсінесің? Бағалау: «Стикер» тәсілі арқылы үш топ бір-бірін бағалайды. /2балл/ |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4. Өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, стикерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды. |
Стикер 2 балл |
стикерлер |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып. Компьютердің барлық құрылғыларын басқару үшін арнайы программалар қолданылады. Олардың ішінде операциялық жүйе ерекше орын алады. Операциялық жүйе- компьютер құрылғылрының үздіксіз жұмыс істеуін ұйымдастыратын және түрлі командалардың орындалуын басқаратын жүйелік программа. Операциялық жүйесіз компьютер ешбір әрекетті орындай алмайды. Топтық жұмыс. 2-тапсырма. Постер.Операциялық жүйенің міндеттері. Дескриптор: -Операциялық жүйенің міндеттерін жазады; -постер қорғайды. ҚБ: стикер / 2 балл/ Операциялық жүйелердің түрлері. Операциялық жүйелер әдетте біз сатып алатын компьютерге алдын ала орнатылады. Компьютерге арналған ең танымал үш операциялық жүйе бар. Олар: Microsoft Windows, Apple Mac Os және Linux. Ұялы телефондарда кең тараған операциялық жүйелердің бірі-Android. (М) Windows операциялық жүйесі. Windows операциялық жүйесі іске қосылғанда бірден Рабочий стол/Жұмыс ұстелі/ трезесі ашылады. Әдетте жұмыс үстелінде Мой компьютер, Сеть, Корзина стяқты объектілердің пиктограммалары, Панель задач мен Пуск батырмасы орналасады. Windows операциялық жүйесінің негізгі объектісі- терезе. Терезе-экрандағы жиектермен шеғараланған тіктөртбұрышты аймақ. Windows операциялық жүйесіндегі терезелерді 4 топқа бөлуге болады. Оларға бума терезесі, программалар терезесі, сұхбат терезесі, анықтма терезесі жатады. Жеке жұмыс. 3-тапсырма. «Практикада қолдану» § 1.5 28-бет «Практикада қолдану» тапсырмасын орындау. Дескриптор: -компьютерді іске қоса алады; -Есептер тақтасының Жұмыс үстеліндегі орнын өзгертеді; -Тілдер тақтасынан Жұмыс үстелінің тілін қазақ тіліне ауыстыра алады; -Есептер тақтасында орналасқан күнтізбе мен сағатты ауыстыра алады. ҚБ: стикер /3 балл/ Жеке жұмыс. «Үштік» әдісі (ойлан, жұптас, бөліс) -Операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсатасын? Мысал келтір. Дескриптор: -операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсататының мысал келтіреді. ҚБ: стикер /3балл/ |
Мұғалімді тыңдайды Операциялық жүйе- анықмасаны дәптерге жазады 2-тапсырманы орындайды Операциялық жүйелердің түрлері- анықтамасын дәптерге жазады 3-тапсырманы орындайды |
Стикер 2 балл Стикер 3 балл Стикер 3балл |
Интербелсенді тақта/ компьютер Жұмыс дәптері Постер Компьютер Стикер |
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2 -барлығын түсіндім
-менде сұрақтар қалды
-жұмысыма қнағат емеспін |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
§ 1.5, 29-бет, «Үй тапсырмасы» онлайн мектеп тапсырмасы |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Операциялық жүйе
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Операциялық жүйе |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру 6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
«Операциялық жүйе» ұғымын біледі |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Оперциялық жұйенің міндеттерін біледі |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсататының мысал келтіреді |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Топтық жұмыс. 1-тапсырма. «Стикердегі диалог» әдісі. Әр топқа стикерде жазылған бірнеше сұрақтан беріледі. Олар сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, стикерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды. /3 топқа -2 сұрақтан/ Сұрақтар: 1.Компьютер деген не? 2.Компьютер қандай функцияларды орындайды? 3.Аналық тақшаның жүйелік блоктағы қызметі қандай? 4.Компьютер порттары не үшін қолданылады? 5.Компьютерде ақпаратты өндейтін құрылғы қалай аталады? 6. «Магистральды-модульдік құрылым» дегенді қалай түсінесің? Бағалау: «Стикер» тәсілі арқылы үш топ бір-бірін бағалайды. /2балл/ |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4. Өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, стикерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды. |
Стикер 2 балл |
стикерлер |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып. Компьютердің барлық құрылғыларын басқару үшін арнайы программалар қолданылады. Олардың ішінде операциялық жүйе ерекше орын алады. Операциялық жүйе- компьютер құрылғылрының үздіксіз жұмыс істеуін ұйымдастыратын және түрлі командалардың орындалуын басқаратын жүйелік программа. Операциялық жүйесіз компьютер ешбір әрекетті орындай алмайды. Топтық жұмыс. 2-тапсырма. Постер.Операциялық жүйенің міндеттері. Дескриптор: -Операциялық жүйенің міндеттерін жазады; -постер қорғайды. ҚБ: стикер / 2 балл/ Операциялық жүйелердің түрлері. Операциялық жүйелер әдетте біз сатып алатын компьютерге алдын ала орнатылады. Компьютерге арналған ең танымал үш операциялық жүйе бар. Олар: Microsoft Windows, Apple Mac Os және Linux. Ұялы телефондарда кең тараған операциялық жүйелердің бірі-Android. (М) Windows операциялық жүйесі. Windows операциялық жүйесі іске қосылғанда бірден Рабочий стол/Жұмыс ұстелі/ трезесі ашылады. Әдетте жұмыс үстелінде Мой компьютер, Сеть, Корзина стяқты объектілердің пиктограммалары, Панель задач мен Пуск батырмасы орналасады. Windows операциялық жүйесінің негізгі объектісі- терезе. Терезе-экрандағы жиектермен шеғараланған тіктөртбұрышты аймақ. Windows операциялық жүйесіндегі терезелерді 4 топқа бөлуге болады. Оларға бума терезесі, программалар терезесі, сұхбат терезесі, анықтма терезесі жатады. Жеке жұмыс. 3-тапсырма. «Практикада қолдану» § 1.5 28-бет «Практикада қолдану» тапсырмасын орындау. Дескриптор: -компьютерді іске қоса алады; -Есептер тақтасының Жұмыс үстеліндегі орнын өзгертеді; -Тілдер тақтасынан Жұмыс үстелінің тілін қазақ тіліне ауыстыра алады; -Есептер тақтасында орналасқан күнтізбе мен сағатты ауыстыра алады. ҚБ: стикер /3 балл/ Жеке жұмыс. «Үштік» әдісі (ойлан, жұптас, бөліс) -Операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсатасын? Мысал келтір. Дескриптор: -операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсататының мысал келтіреді. ҚБ: стикер /3балл/ |
Мұғалімді тыңдайды Операциялық жүйе- анықмасаны дәптерге жазады 2-тапсырманы орындайды Операциялық жүйелердің түрлері- анықтамасын дәптерге жазады 3-тапсырманы орындайды |
Стикер 2 балл Стикер 3 балл Стикер 3балл |
Интербелсенді тақта/ компьютер Жұмыс дәптері Постер Компьютер Стикер |
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2 -барлығын түсіндім
-менде сұрақтар қалды
-жұмысыма қнағат емеспін |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
§ 1.5, 29-бет, «Үй тапсырмасы» онлайн мектеп тапсырмасы |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



