Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың 8.4 А Жарық құбылыстары бөлімі Күні: Сыныбы: 8 |
Мектеп: №26 ЖББМ Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Оптикалық аспаптар |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.5.1.16 - қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастыру |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастырады Көптеген оқушылар: Оптикалық аспаптардың жұмыс істеу принціпін түсінеді. Кейбір оқушылар: Оптикалық аспаптардың көмегімен кескінді алу жолдарын біледі. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастырумен танысады. Оптикалық аспаптардың жұмыс істеу принціптерін дәлелдейді. Берілген оптикалық аспаптардың көмегімен кескінді алу жолдарын талқылайды. Оптикалық аспаптардың перископ, обскура камерасының нобайын жасайды.
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
1 Оқытудың тілдік мақсаты:Қарапайым оптикалық аспаптардың түрлерін сипаттай алады. 2 Пәндік лексика және терминология: оптикалық аспаптар-optical devices,обскура камерасы-camera obscura,перископ-periscop,фотоаппарат-camera. 3.Диалогтармен жазу үшін қолданылатын тіркестер: : Проекциялық аппараттың жұмыс істеу принципі қандай? -Перископ, обскура камерасы қандай мақсатта пайдаланылады? Экранда нәрсенің үлкейтілген шын кескінін алуға арналған оптикалық аспаптарды ... немесе... дейді. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігін білуге баулу» құндылығына негіздеп оқушыларды еңбекке баулуға,үнемділікке баулу. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Ағылшын:тақырыптағы термин сөздерді ағылшын тілінде айтады Биология: микроскоптың бөлімдерімен танысады Технология: перископ обкура камерасының моделін жасайды |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім Сабақтың барысы |
Жұқа линзаның формуласы.Линзаның сызықтық ұлғайтуы |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Жоспарланған Кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. (W)«Жүректен жүрекке » әдісі. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып жүректі алақандарына салып, бір-біріне тілек айтады, бір-бірінің көңіл -күйін көтереді.
(W)«Мозайка» әдісі арқылы суреттерді құрастыра отырып,
Өткен білімді еске түсіру Тапсырма №1 (G)(Жұптық жұмыс) «6 терезе, 6 сұрақ» әдісі Оқушылар өткен тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.
Әр оқушы А4 қағазын 6 терезеге бөледі де, тақтада берілген 6 сұраққа жауап жазады. Оқушылар орындап болған соң, жауаптары интербелсенді тақтадан көрсетіледі. Өзара тапсырманы, алмастырып, бір-бірінің жұмысын тексереді. Қателіктерін топпен талқылайды.
(f)ҚБ: Мадақтау «Кереметсіңдер» «Жарадыңдар»
«Сендерге
сенемін»
Тақырыпты ашу. Тапсырма №2 (G) «Модельдеу » әдісі 1-2 топ тапсырмасы: You tube желісін қарай отырып, Берілген 2 айна, 2 қорап, клей, концелярлық пышақты пайдаланып, перископ құрастыр. 3-4 топ тапсырмасы: Берілген қорап, конфеттің ақ қағазы, шеге, қайшы, домалақ қалыңтырды пайдаланып, обскура камерасын жаса.
(f)ҚБ : Жауап берген оқушыларға жұлдызша таратамын.
«Жақсы» Біліміңді толықтыр. Тапсырма №3 (G)(Топтық жұмыс ) « Stop cadr» әдісі:Bilimland.kz сайтынан «Оптикалық аспаптар» тақырыбындағы бейнефильмін көрсете отырып, экранды тоқтатып қойып, сұрақтар қою арқылы , оқушыларды диалогқа тарта отырып, жаңа тақырып ашылады. Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау мақсатында қолданылады. Талдау барысында мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдай отырып түзетеді.- Проекциялық аппараттың жұмыс істеу принципі қандай? -Перископ, обскура камерасы қандай мақсатта пайдаланылады? Жаңа тақырып мұғалімнің сұрақ қоюы арқылы талқыланып, тапсырма орындау барысында ашылып және оқу мақсатына жетеді.
(f)ҚБ «Менің ойымдағы аспаптар » Бәрі
түсінікті Түсінбеген оқушыларға келесі сабаққа қосымша тапсырмалар даярланып, жан-жақты қолдау көрсетіледі.
|
Суреттер жиынтығы
Интернет желісі https://www.youtube.com/watch?v=1-odiAZvo4w https://www.youtube.com/watch?v=cvT6WpDOoXI
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы Қорытынды
|
Тапсырма №3 «Ізденіс тенденциясы » әдісі 1-2 топ: Микроскоп бөлімдерін жаз және микроскоптағы сәуле жолын сал.
3-4 топ Лупаны пайдаланып, тұз , науат түйіршіктерін қара және тұжырым жаса.
(f) ҚБ «2 жұлдыз 1 тілек» әдісі
Кері байланыс:
«
«Ізде. Жинақта. Тап» әдісі бойынша оптикалық аспаптар туралы мәлімет жинақтау.
|
Үлестірме материал Лупа, тұз, науат
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Дифференциация- Сіз жоспарда қолдаудың қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|
|
Оқушыларға қолдау көрсету мақсатында 1тапсырманы орындау үшін толық сыныппен топтық,жұппен жұмыстар жүргізген кезде оқушыларға ЖАДА орнатамын. 2-тапсырмада мәселені барынша мұқият талқылап, оқушының ойлау қызметін жетілдіру үшін, сананың түрлі аспектісін жандандыру мақсатында қолдануды жүзеге асырамын.3 тапсырмада критерий мен дикрипторларын анық көрсетемін.Уақытты тиімді пайдалану,оқушылардың оқу маттериалды,жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеу.
|
1.»Жүректен жүреке» әдісі 2. «Мозайка» әдісі 3. «6 терезе,6 сұрақ» әдісі 4. «Stop cadr»әдісі 5. «Ізденіс тенденциясы»әдісі 6. «2 жұлдыз,1 тілек» әдісі 7. «Модельдеу» әдісі |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау |
|
|
Сабақ бойынша рефлекция Оқу мақсаттары шынайы |
Осы бөлімде сабақ туралы ойлаңыз.Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз |
||
|
|
|||
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оптикалық аспаптар
Оптикалық аспаптар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың 8.4 А Жарық құбылыстары бөлімі Күні: Сыныбы: 8 |
Мектеп: №26 ЖББМ Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Оптикалық аспаптар |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.5.1.16 - қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастыру |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастырады Көптеген оқушылар: Оптикалық аспаптардың жұмыс істеу принціпін түсінеді. Кейбір оқушылар: Оптикалық аспаптардың көмегімен кескінді алу жолдарын біледі. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастырумен танысады. Оптикалық аспаптардың жұмыс істеу принціптерін дәлелдейді. Берілген оптикалық аспаптардың көмегімен кескінді алу жолдарын талқылайды. Оптикалық аспаптардың перископ, обскура камерасының нобайын жасайды.
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
1 Оқытудың тілдік мақсаты:Қарапайым оптикалық аспаптардың түрлерін сипаттай алады. 2 Пәндік лексика және терминология: оптикалық аспаптар-optical devices,обскура камерасы-camera obscura,перископ-periscop,фотоаппарат-camera. 3.Диалогтармен жазу үшін қолданылатын тіркестер: : Проекциялық аппараттың жұмыс істеу принципі қандай? -Перископ, обскура камерасы қандай мақсатта пайдаланылады? Экранда нәрсенің үлкейтілген шын кескінін алуға арналған оптикалық аспаптарды ... немесе... дейді. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігін білуге баулу» құндылығына негіздеп оқушыларды еңбекке баулуға,үнемділікке баулу. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Ағылшын:тақырыптағы термин сөздерді ағылшын тілінде айтады Биология: микроскоптың бөлімдерімен танысады Технология: перископ обкура камерасының моделін жасайды |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім Сабақтың барысы |
Жұқа линзаның формуласы.Линзаның сызықтық ұлғайтуы |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Жоспарланған Кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. (W)«Жүректен жүрекке » әдісі. Оқушылар шеңбер бойымен тұрып жүректі алақандарына салып, бір-біріне тілек айтады, бір-бірінің көңіл -күйін көтереді.
(W)«Мозайка» әдісі арқылы суреттерді құрастыра отырып,
Өткен білімді еске түсіру Тапсырма №1 (G)(Жұптық жұмыс) «6 терезе, 6 сұрақ» әдісі Оқушылар өткен тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.
Әр оқушы А4 қағазын 6 терезеге бөледі де, тақтада берілген 6 сұраққа жауап жазады. Оқушылар орындап болған соң, жауаптары интербелсенді тақтадан көрсетіледі. Өзара тапсырманы, алмастырып, бір-бірінің жұмысын тексереді. Қателіктерін топпен талқылайды.
(f)ҚБ: Мадақтау «Кереметсіңдер» «Жарадыңдар»
«Сендерге
сенемін»
Тақырыпты ашу. Тапсырма №2 (G) «Модельдеу » әдісі 1-2 топ тапсырмасы: You tube желісін қарай отырып, Берілген 2 айна, 2 қорап, клей, концелярлық пышақты пайдаланып, перископ құрастыр. 3-4 топ тапсырмасы: Берілген қорап, конфеттің ақ қағазы, шеге, қайшы, домалақ қалыңтырды пайдаланып, обскура камерасын жаса.
(f)ҚБ : Жауап берген оқушыларға жұлдызша таратамын.
«Жақсы» Біліміңді толықтыр. Тапсырма №3 (G)(Топтық жұмыс ) « Stop cadr» әдісі:Bilimland.kz сайтынан «Оптикалық аспаптар» тақырыбындағы бейнефильмін көрсете отырып, экранды тоқтатып қойып, сұрақтар қою арқылы , оқушыларды диалогқа тарта отырып, жаңа тақырып ашылады. Тақырып бойынша негізгі идеяларды жинақтап, саралау мақсатында қолданылады. Талдау барысында мұғалім оқушылардың жауаптарын тыңдай отырып түзетеді.- Проекциялық аппараттың жұмыс істеу принципі қандай? -Перископ, обскура камерасы қандай мақсатта пайдаланылады? Жаңа тақырып мұғалімнің сұрақ қоюы арқылы талқыланып, тапсырма орындау барысында ашылып және оқу мақсатына жетеді.
(f)ҚБ «Менің ойымдағы аспаптар » Бәрі
түсінікті Түсінбеген оқушыларға келесі сабаққа қосымша тапсырмалар даярланып, жан-жақты қолдау көрсетіледі.
|
Суреттер жиынтығы
Интернет желісі https://www.youtube.com/watch?v=1-odiAZvo4w https://www.youtube.com/watch?v=cvT6WpDOoXI
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы Қорытынды
|
Тапсырма №3 «Ізденіс тенденциясы » әдісі 1-2 топ: Микроскоп бөлімдерін жаз және микроскоптағы сәуле жолын сал.
3-4 топ Лупаны пайдаланып, тұз , науат түйіршіктерін қара және тұжырым жаса.
(f) ҚБ «2 жұлдыз 1 тілек» әдісі
Кері байланыс:
«
«Ізде. Жинақта. Тап» әдісі бойынша оптикалық аспаптар туралы мәлімет жинақтау.
|
Үлестірме материал Лупа, тұз, науат
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
Дифференциация- Сіз жоспарда қолдаудың қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|
|
Оқушыларға қолдау көрсету мақсатында 1тапсырманы орындау үшін толық сыныппен топтық,жұппен жұмыстар жүргізген кезде оқушыларға ЖАДА орнатамын. 2-тапсырмада мәселені барынша мұқият талқылап, оқушының ойлау қызметін жетілдіру үшін, сананың түрлі аспектісін жандандыру мақсатында қолдануды жүзеге асырамын.3 тапсырмада критерий мен дикрипторларын анық көрсетемін.Уақытты тиімді пайдалану,оқушылардың оқу маттериалды,жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеу.
|
1.»Жүректен жүреке» әдісі 2. «Мозайка» әдісі 3. «6 терезе,6 сұрақ» әдісі 4. «Stop cadr»әдісі 5. «Ізденіс тенденциясы»әдісі 6. «2 жұлдыз,1 тілек» әдісі 7. «Модельдеу» әдісі |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау |
|
|
Сабақ бойынша рефлекция Оқу мақсаттары шынайы |
Осы бөлімде сабақ туралы ойлаңыз.Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз |
||
|
|
|||
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз




















