ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ
Алматы қаласы Білім басқармасы
«__________________________________________
Бекітемін
Басшының ОӨЖЖ орынбасары
___________
___ _________20__ж.
№____
Өндірістік оқыту сабағының жоспары
Тақырыбы: Оқу шеберханасындағы өрт, еңбек және кауіпсіздігі өндіріс орындарына саяхат Модуль:
Пән атауы:
Өндірістік оқыту шебері дайындады
-
_ жылғы "__" ____________
-
Жалпы мәліметтер
|
Курс, топ |
|
|
Сабақтың түрі |
өндірістік оқыту |
|
Мақсаты, міндеттері |
Кіріспе сабақ. Оқу шеберханасындағы өрт және еңбек кауіпсіздігімен таныстыру. |
|
Күтілетін нәтижелер |
1.Оқу шеберханасындағы жұмыс істегенге дейінгі қауіпсіздік ережелерімен танысады 2.Оқу шеберханасындағы жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережелерімен танысады 3.Оқу шеберханасындағы жұмыс соңындағы қауіпсіздік ережелерімен танысады 4.Автомобиль кәсіпорындарындағы өрт қауіпсіздігі танысады 5.Автомобиль кәсіпорындарындағы электр қауіпсіздігімен танысады |
|
Қажетті ресурстар |
Нұсқау карталары, арнайы киімдер, стендтер |
Сабақтың барысы
Өндірістік оқыту сабағының негізгі кезеңдері және уақыт бойынша ұзақтылығы
|
№ |
Мазмұны |
Уақыт |
Мазмұн нысаны |
||
|
2.Ұйымдастыру кезеңі (ұзақтығы - 5 минут) |
|||||
|
1.Сабаққа қатысуын тексеру 2.Сыртқы келбетін тексеру. 3.ТҚ қысқаша нұсқау беру. |
1 2 2 |
1.Студенттердің қатысуын тексеру 2.Студенттердің сыртқы түрін(арнайы киімнің болуы) тексеру. 3.ТҚ журналына қол қойдыру. |
|||
|
3.Кіріспе нұсқау (ұзақтығы - 35 минут) |
|||||
|
1.Сабақтың өту барысын түсіндіру. 2.Өткен сабақ бойынша студенттің білімі мен дағдысын тексеру. 3.Тәжірибелік жұмыс туралы мағлұмат беру. |
2 8 25 |
1.Сабақтың тақырыбын хабарлау, мазмұнын түсіндіру. 2.Өткен тәжірибелік жұмыстар туралы еске түсіру ; 3.Тәжірибелік жұмысты атқару ретімен таныстыру. |
|||
|
Жаңа тақырыптың мазмұны мен жүйесі Кіріспе сабақ. Оқу шеберханасындағы өрт және еңбек кауіпсіздігі Қауіпсіздік техникасын оқытудың мақсаты- өндірістік оқу шеберханада салауатты да қауіпсіздік еңбек етуіне жағдай туғызу және оқытушылардың теориялық және практикалық тұрғыда дайындау. Еңбек қауіпсіздігі –бұл заңдылық жүйе. Сабақты оқу барысында оқытушылар еңбекті қорғау жөніндегі зиянды және қауіпті өндірістік факторларды, олардың адам ағзасына әсерін, олардың қорғану әдістерін, жұмыс орындарына қойылатын өндірістік, санитарлық, техникалық, қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі талаптарын, өндіріс үрдістері қауіпсздігін бағалау мен олардың қамтамасыз етуді оңтайлы шешімдерді өз бетінше қабылдай білу керек. Оқу шеберханаларында жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелері 1.Оқу шеберханаларында студент алғашқы практикалы сабақта жұмыс істегенде қауіпсіз болатын ережелермен танысуы шарт. Сондықтан жұмыс істеуші түрлі жарақаттанулардан сақтана алады. 2.Әрбір студент қауіпсіздік ережелерімен танысып, практикалық сабақ кезінде арнайы ережелік журналға қол қояды. 3.Оқытушы рұқсатынсыз жұмысқа кірісуге болмайды, құрылғыны қосуға, бсақару тұтқасын ұстауға, деталь бір орыннан екінші орынға ауыструға, механизмнің бөлшектерін ұстауға болмайды. 4.Студент жаңа жұмыс тапсырмасын берілген жұмыстың қауіпсіздік ережесімен танысқаннан кейін ғана бастай алады. 5.Оқу шеберханасында студент жұмыс істегенде құрылғылар, құрал саймандар барлығы түзетілген жағдайда болуы керек. 6.Әрбір құрылғыға жақындағанда мыналарды білу қажет. А. Құрылғыны жақсылап біліп, оның механизмінің қозғалыстарын, басқару жүйеісн, құрылғыны ретке келтіруді түсінуі қажет. В. Құрылғыны басқаруды біліп, жұмыстың қауіпсіздік әдістерін қолдануды үйрену керек; Г. Осы құрылғыда жұмыс істеуге оқытушыдан рұқсат алу керек. 7. Электр құрылғылар қолмен жұмыс істемейтін электрлік құрал сайсандармен жұмыс істегенде өте сақ болу керек. 8. Электрлік құрылғының толық жұмыс істейтіндігін тексеріңіз, қорғаныстардың берік екендігіне көз жеткізіңіз, қауіпсіздік жұмыс әдістерін қолданыңыз. Егер электрлік ток әсер еткенде алғашқы көмек көрсету тәртібін оқып алыңыз; 9. Қышқылдармен жұмыс істегенде олармен жұмыс істеу тәртібімен танысқан жөн, қышқылдың теріге, көзге, киімге тиіп кетпеуін қадағалаңыз. Қышқылдар, электролиттер күйдіруі,организмді уландыруы мүмкін. Мысалы, дәнекерлеу қышқылын дайындағанда (хлорлы цинк) тұзды қышқылға цинк металын аздап салып тұрыңыз; 10. Оқу шеберханасында өрт қауіпсіздік шарты да сақталуы тиіс. Әдетте, жылдам балқитын және отқа қауіпті материалдардың қасында дәнекерлеу, термиялық өңдеу, электрлік монтаждау секілді жұмыстарды жүргізуге болмайды. Мұндай материалдарды арнайы орындарда немесе жекелеген жерлерде сақтауы тиіс. Кескіш құралдарын, студенттердің аяқталмаған бұйымдарын арнайы орындарға сақтайды. 11. Студентте арнай киім болуы және жекелеген қорғаныс құралдары ( көзілдірік, қолғаптар) т.б. болуы шарт. 12. Оқу шеберханасында бөтен адамдар және оқытушылардың рұқсатынсыз кірген студенттер болмауы тиіс. 13.Егер қауіпсіздік ереже шартын және өрт қауіпсіздігін студент сақтамайтын болса, оқу шеберханасынан шығарылады. Жұмыс істегенге дейін:
Жұмыс барысында:
Жұмыс орындағаннан кейін:
Автомобиль кәсіпорындарындағы өрт қауіпсіздігі Автомобиль кәсіпорындар аймағы үнемі таза және жинақы болуы тиіс. Май болған және өндіріс қалдықтары аймақтан алып келгенге дейін арнайы темір жабық қораптарға жинап сақталынады. Төгілген отын майлағыш материалдар тез арада жиналуы керек. Автомобиль кәсіпорындар аймағында, автокөлік тұрағына жақын жерлерде тез тұтынатын материалдарды сақтауға, темекі тартпауға, от жағуға қатаң тиім салынады. Барлық өндіріс орындары өз уақытында жиналып таза тұруы керек. Өткелдерді, дәліздерді, баспалдақтарды, тамбурларды, шығу жолдарын құрал-жабдықтарын жаппай бос ұстау керек. Эвакуация кезінде пайдаланылатын есіктер еркін ашылуы керек. Арнайы өрт сөндіру бұрышы болуы керек. Онда ілгекті бақан, кұректер (қуыс және тік), шелек, құм салынған сиымдылық, сүймен, жерге тәуелдә өрт сөндіргіштер (ОП-5,ОПХ-10, ОУ-10, ОУ-25, суы бар сиымдылық болуы тиіс. Автомобиль кәсіпорындарындағы электр қауіпсіздігі
|
|||||
|
6. Шебердің іс жүзінде жұмыстың орындалу әдіс – тәсілін көрсету (45 минут) |
|||||
Білім алушылардың атқаратын жұмысы
|
|||||
|
7.Ағымдағы нұсқау (ұзақтығы 170 минут) |
|||||
|
1.Бірінші мақсаттық тексеріс Мақсат: Жұмыс орнын ұйымдастыру, студенттердің тәжірибелік тапсырманы орындауға дайындығы 2.Екінші мақсаттық тексеріс Студенттерді тексеріс уақытында қадағалайтын сәт 3.Үшінші мақсаттық тексеріс Студенттердің жұмысын демонстрацияға дайындау |
10 140 20 |
|
|||
|
7.Қорытынды нұсқау (ұзақтығы - 15 минут) |
|||||
|
1.Топпен жұмысты талқылау 2. Ескертулер 3.Үй тапсырмасы 4.Бағалау |
5 3 2 5 |
1.Жұмысты орындауда білім сапасы. Топтың нәтижелі жұмыс (өзара көмек, өзара сыйластық, ұжымда жұмыс істей білу) соңына жетуі. 2.Қателікті талдау 3.Тақырыпқа байланысты қосымша тапсырмалар 4.Жұмыстың сапасын бірге бағалау. Қорытынды бағалар |
|||
|
1.Сабақтың мақсатының орындалғанын хабарлау; түсініктеме беру; 2.Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау. 3.Жұмыс орнын жинап, шеберге тапсыру. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оқу шеберханасындағы өрт, еңбек кауіпсіздігі
Оқу шеберханасындағы өрт, еңбек кауіпсіздігі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ
Алматы қаласы Білім басқармасы
«__________________________________________
Бекітемін
Басшының ОӨЖЖ орынбасары
___________
___ _________20__ж.
№____
Өндірістік оқыту сабағының жоспары
Тақырыбы: Оқу шеберханасындағы өрт, еңбек және кауіпсіздігі өндіріс орындарына саяхат Модуль:
Пән атауы:
Өндірістік оқыту шебері дайындады
-
_ жылғы "__" ____________
-
Жалпы мәліметтер
|
Курс, топ |
|
|
Сабақтың түрі |
өндірістік оқыту |
|
Мақсаты, міндеттері |
Кіріспе сабақ. Оқу шеберханасындағы өрт және еңбек кауіпсіздігімен таныстыру. |
|
Күтілетін нәтижелер |
1.Оқу шеберханасындағы жұмыс істегенге дейінгі қауіпсіздік ережелерімен танысады 2.Оқу шеберханасындағы жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережелерімен танысады 3.Оқу шеберханасындағы жұмыс соңындағы қауіпсіздік ережелерімен танысады 4.Автомобиль кәсіпорындарындағы өрт қауіпсіздігі танысады 5.Автомобиль кәсіпорындарындағы электр қауіпсіздігімен танысады |
|
Қажетті ресурстар |
Нұсқау карталары, арнайы киімдер, стендтер |
Сабақтың барысы
Өндірістік оқыту сабағының негізгі кезеңдері және уақыт бойынша ұзақтылығы
|
№ |
Мазмұны |
Уақыт |
Мазмұн нысаны |
||
|
2.Ұйымдастыру кезеңі (ұзақтығы - 5 минут) |
|||||
|
1.Сабаққа қатысуын тексеру 2.Сыртқы келбетін тексеру. 3.ТҚ қысқаша нұсқау беру. |
1 2 2 |
1.Студенттердің қатысуын тексеру 2.Студенттердің сыртқы түрін(арнайы киімнің болуы) тексеру. 3.ТҚ журналына қол қойдыру. |
|||
|
3.Кіріспе нұсқау (ұзақтығы - 35 минут) |
|||||
|
1.Сабақтың өту барысын түсіндіру. 2.Өткен сабақ бойынша студенттің білімі мен дағдысын тексеру. 3.Тәжірибелік жұмыс туралы мағлұмат беру. |
2 8 25 |
1.Сабақтың тақырыбын хабарлау, мазмұнын түсіндіру. 2.Өткен тәжірибелік жұмыстар туралы еске түсіру ; 3.Тәжірибелік жұмысты атқару ретімен таныстыру. |
|||
|
Жаңа тақырыптың мазмұны мен жүйесі Кіріспе сабақ. Оқу шеберханасындағы өрт және еңбек кауіпсіздігі Қауіпсіздік техникасын оқытудың мақсаты- өндірістік оқу шеберханада салауатты да қауіпсіздік еңбек етуіне жағдай туғызу және оқытушылардың теориялық және практикалық тұрғыда дайындау. Еңбек қауіпсіздігі –бұл заңдылық жүйе. Сабақты оқу барысында оқытушылар еңбекті қорғау жөніндегі зиянды және қауіпті өндірістік факторларды, олардың адам ағзасына әсерін, олардың қорғану әдістерін, жұмыс орындарына қойылатын өндірістік, санитарлық, техникалық, қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі талаптарын, өндіріс үрдістері қауіпсздігін бағалау мен олардың қамтамасыз етуді оңтайлы шешімдерді өз бетінше қабылдай білу керек. Оқу шеберханаларында жұмыс істегенде қауіпсіздік ережелері 1.Оқу шеберханаларында студент алғашқы практикалы сабақта жұмыс істегенде қауіпсіз болатын ережелермен танысуы шарт. Сондықтан жұмыс істеуші түрлі жарақаттанулардан сақтана алады. 2.Әрбір студент қауіпсіздік ережелерімен танысып, практикалық сабақ кезінде арнайы ережелік журналға қол қояды. 3.Оқытушы рұқсатынсыз жұмысқа кірісуге болмайды, құрылғыны қосуға, бсақару тұтқасын ұстауға, деталь бір орыннан екінші орынға ауыструға, механизмнің бөлшектерін ұстауға болмайды. 4.Студент жаңа жұмыс тапсырмасын берілген жұмыстың қауіпсіздік ережесімен танысқаннан кейін ғана бастай алады. 5.Оқу шеберханасында студент жұмыс істегенде құрылғылар, құрал саймандар барлығы түзетілген жағдайда болуы керек. 6.Әрбір құрылғыға жақындағанда мыналарды білу қажет. А. Құрылғыны жақсылап біліп, оның механизмінің қозғалыстарын, басқару жүйеісн, құрылғыны ретке келтіруді түсінуі қажет. В. Құрылғыны басқаруды біліп, жұмыстың қауіпсіздік әдістерін қолдануды үйрену керек; Г. Осы құрылғыда жұмыс істеуге оқытушыдан рұқсат алу керек. 7. Электр құрылғылар қолмен жұмыс істемейтін электрлік құрал сайсандармен жұмыс істегенде өте сақ болу керек. 8. Электрлік құрылғының толық жұмыс істейтіндігін тексеріңіз, қорғаныстардың берік екендігіне көз жеткізіңіз, қауіпсіздік жұмыс әдістерін қолданыңыз. Егер электрлік ток әсер еткенде алғашқы көмек көрсету тәртібін оқып алыңыз; 9. Қышқылдармен жұмыс істегенде олармен жұмыс істеу тәртібімен танысқан жөн, қышқылдың теріге, көзге, киімге тиіп кетпеуін қадағалаңыз. Қышқылдар, электролиттер күйдіруі,организмді уландыруы мүмкін. Мысалы, дәнекерлеу қышқылын дайындағанда (хлорлы цинк) тұзды қышқылға цинк металын аздап салып тұрыңыз; 10. Оқу шеберханасында өрт қауіпсіздік шарты да сақталуы тиіс. Әдетте, жылдам балқитын және отқа қауіпті материалдардың қасында дәнекерлеу, термиялық өңдеу, электрлік монтаждау секілді жұмыстарды жүргізуге болмайды. Мұндай материалдарды арнайы орындарда немесе жекелеген жерлерде сақтауы тиіс. Кескіш құралдарын, студенттердің аяқталмаған бұйымдарын арнайы орындарға сақтайды. 11. Студентте арнай киім болуы және жекелеген қорғаныс құралдары ( көзілдірік, қолғаптар) т.б. болуы шарт. 12. Оқу шеберханасында бөтен адамдар және оқытушылардың рұқсатынсыз кірген студенттер болмауы тиіс. 13.Егер қауіпсіздік ереже шартын және өрт қауіпсіздігін студент сақтамайтын болса, оқу шеберханасынан шығарылады. Жұмыс істегенге дейін:
Жұмыс барысында:
Жұмыс орындағаннан кейін:
Автомобиль кәсіпорындарындағы өрт қауіпсіздігі Автомобиль кәсіпорындар аймағы үнемі таза және жинақы болуы тиіс. Май болған және өндіріс қалдықтары аймақтан алып келгенге дейін арнайы темір жабық қораптарға жинап сақталынады. Төгілген отын майлағыш материалдар тез арада жиналуы керек. Автомобиль кәсіпорындар аймағында, автокөлік тұрағына жақын жерлерде тез тұтынатын материалдарды сақтауға, темекі тартпауға, от жағуға қатаң тиім салынады. Барлық өндіріс орындары өз уақытында жиналып таза тұруы керек. Өткелдерді, дәліздерді, баспалдақтарды, тамбурларды, шығу жолдарын құрал-жабдықтарын жаппай бос ұстау керек. Эвакуация кезінде пайдаланылатын есіктер еркін ашылуы керек. Арнайы өрт сөндіру бұрышы болуы керек. Онда ілгекті бақан, кұректер (қуыс және тік), шелек, құм салынған сиымдылық, сүймен, жерге тәуелдә өрт сөндіргіштер (ОП-5,ОПХ-10, ОУ-10, ОУ-25, суы бар сиымдылық болуы тиіс. Автомобиль кәсіпорындарындағы электр қауіпсіздігі
|
|||||
|
6. Шебердің іс жүзінде жұмыстың орындалу әдіс – тәсілін көрсету (45 минут) |
|||||
Білім алушылардың атқаратын жұмысы
|
|||||
|
7.Ағымдағы нұсқау (ұзақтығы 170 минут) |
|||||
|
1.Бірінші мақсаттық тексеріс Мақсат: Жұмыс орнын ұйымдастыру, студенттердің тәжірибелік тапсырманы орындауға дайындығы 2.Екінші мақсаттық тексеріс Студенттерді тексеріс уақытында қадағалайтын сәт 3.Үшінші мақсаттық тексеріс Студенттердің жұмысын демонстрацияға дайындау |
10 140 20 |
|
|||
|
7.Қорытынды нұсқау (ұзақтығы - 15 минут) |
|||||
|
1.Топпен жұмысты талқылау 2. Ескертулер 3.Үй тапсырмасы 4.Бағалау |
5 3 2 5 |
1.Жұмысты орындауда білім сапасы. Топтың нәтижелі жұмыс (өзара көмек, өзара сыйластық, ұжымда жұмыс істей білу) соңына жетуі. 2.Қателікті талдау 3.Тақырыпқа байланысты қосымша тапсырмалар 4.Жұмыстың сапасын бірге бағалау. Қорытынды бағалар |
|||
|
1.Сабақтың мақсатының орындалғанын хабарлау; түсініктеме беру; 2.Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау. 3.Жұмыс орнын жинап, шеберге тапсыру. |
|||||
шағым қалдыра аласыз













