|
|
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Оқуға шақыру А. Байтұрсынов Оқуға шақыру |
|||||
|
Оқу мақсаты |
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру; 3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру; 3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: өлең мазмұнын түсінеді; Көптеген оқушылар: өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, өлеңді түсініп оқи алады. Кейбір оқушылар: өлеңнің құрылымдық бөліктерін ажыратады, бөліктеріне тақырып қояды |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Тірек сөздер |
Оқушылар: Өлең мазмұны туралы өз ойын айта алады. Өлең бойынша сұрақтарға жауап бере алады. Күз мезгілін суреттей алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Жатпа қарап, жұмыссыз, даналық, ұшқан құс, кетпес байлық. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Білімді іздеп тауып алға бола ма?... Күш білімде, себебі... |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақ академиялық өмір бойы білім алуға ынталандырады, еңбек пен шығармашылық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған. Құндылықтарды қалыптастыру топта жұмыс істеу ережелерін орнату, қабілеті төменірек оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Берілген сызба бойынша мәтін құрастырып жазу барысында қазақ тілі пәнімен байланыс пайда болады. Суретке қарап тәуліктің қай мезгіл екенін ажырата алуы дүниетану пәнімен байланыс пайда болады. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерселсенді тақта |
|||||
|
Алдыңғы білімді игерулері |
Оқушылар 2-сыныпта жанды табиғат бөлімінде бірнеше тақырыптарды қарастырған болатын. Оқушылар жыл мезгілдері туралы біледі. Бар білімді белсенді ету оқушылар суреттерді пайдаланып, оларды салыстыратын топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады. Өлең жанрының ерекшелігін, ұйқасқа құрылатынын біледі. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 0-3 |
Ширату тапсырмасы. Оқушыларды «Б, А, К, М» қима әріптерін таңдау арқылы 4 топқа біріктіреміз. 1-топ: «Білім» 2-топ: «Ақыл» 3-топ: «Кітап» 4-топ: «Мектеп» Оқушылар қима әріптерді таңдап ол туралы өз ойын айтады, топтарға бірігеді. Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру Оқушылармен бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру |
Б, А, К, М қима әріптер, интербелсенді тақт |
||||
|
Сабақтың ортасы 4-9
10-12
13-25
24-29
30-36
|
«Галереяны шарлау» стратегиясы бойынша қабырғаға ілінген суреттерге шолу жасайды.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі. (Б) оқушылар бірін – бірі смайлик арқылы бағалайды Автормен таныстыру А. Байтұрсынов- ақын, ұстаз, ғалым. 1872-1937 жылдары өмір сүрген. Қазақ тілінде тұңғыш Әліппені жазған. Балаларға арналған бірнеше өлеңдері бар. Мысалы: «Тарту», «Оқуға шақыру» өлеңдері. (Ө, Т, МК) 2- тапсырма аудиотаспадан Ахмет Байтұрсынұлының «Оқуға шақыру» өлеңін тыңдау.( Оқушылар өлеңді түсініп оқиды. Өлеңдегі түсті бояумен ерекшеленген сөздерді теріп оқиды. Оқуға, жұмыссыз, даналыққа, даналық-өшпес жарық, кетпес байлық. «Пирамидалық талқылау» әдісіне сүйеніп оқушылар:
Үлгі: а) оқуға шақыру. ә) еңбек іс- әрекеті. ә) Даналық. Дәптермен жұмыс: оқу, іздену, даналық, үйрену. Түсініксіз сөздермен жұмыс жүргізіледі. Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі. (ҚБ) дескриптор бойынша бағалау.
3-тапсырма ( МК, ЖЖ) «Ашық микрофон» әдісіне сүйеніп диалог құрады. Оқушылар өлең мазмұнына сәйкес сұрақтарды жалғастырып, жауап береді. Үлгі: А.Байтұрсынов кім? Ол кім? Қандай оқулық жазған? Қайда туған? Қандай шығармаларын білесің? Ізденсең білімді боласың дегенді қалай түсінесің? Даналақ деген не? Еңбек іс-әрекетті жырлаған шумағын оқып бер Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Оқушылар бірге жұмыс жасап, ақпаратты іздеуге немесе өз идеяларын айтуға үйренеді. Мәтін құрастыруда кейбір топтарға мұғалім қолдау көрсетеді. (Б) оқушылар бірін – бірі бағдаршам арқылы бағалайды. 4 - тапсырма ( МК, Ө) «Төрт сөйлем» тәсілімен сызбаны пайдаланып, өз сөзімен түсндіреді. 1. Пікір. Берілген сөздер бойынша өзіндік пікірін бір сөйлеммен айтады. 2. Дәлел. Өз пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді 3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады
Саралау. Тапсырма бойынша жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті төмен оқушы мен қабілеті жоғары оқушылар жұптасады.Оқушылар бір – бірімен ой бөліседі, идеяларын ортаға салады. |
Оқулықтың 5-бетіндегі суреттер, слайд № 4
Ақын суреті және шығармалары, интербелсенді тақта., слайд №5
Оқулық 5-7-бб, интербелсенді тақта, түсіндірме сөздік , слайд № 7
|
||||
|
Сабақтың соңы 37-40
|
Кері байланыс: «Бес саусақ» Бас бармақ- өте жақсы Балаң үйрек -ұсынысым бар Ортан терек - жақсы Шылдыр шүмек- шектеулі Кішкентай бөбек - нашар |
А4 парағы, маркер, слайд №10 |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оқуға шақыру А. Байтұрсынов
Оқуға шақыру А. Байтұрсынов
|
|
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Оқуға шақыру А. Байтұрсынов Оқуға шақыру |
|||||
|
Оқу мақсаты |
3.3.1.1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру; 3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру; 3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: өлең мазмұнын түсінеді; Көптеген оқушылар: өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, өлеңді түсініп оқи алады. Кейбір оқушылар: өлеңнің құрылымдық бөліктерін ажыратады, бөліктеріне тақырып қояды |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Тірек сөздер |
Оқушылар: Өлең мазмұны туралы өз ойын айта алады. Өлең бойынша сұрақтарға жауап бере алады. Күз мезгілін суреттей алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Жатпа қарап, жұмыссыз, даналық, ұшқан құс, кетпес байлық. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Білімді іздеп тауып алға бола ма?... Күш білімде, себебі... |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақ академиялық өмір бойы білім алуға ынталандырады, еңбек пен шығармашылық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған. Құндылықтарды қалыптастыру топта жұмыс істеу ережелерін орнату, қабілеті төменірек оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Берілген сызба бойынша мәтін құрастырып жазу барысында қазақ тілі пәнімен байланыс пайда болады. Суретке қарап тәуліктің қай мезгіл екенін ажырата алуы дүниетану пәнімен байланыс пайда болады. |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерселсенді тақта |
|||||
|
Алдыңғы білімді игерулері |
Оқушылар 2-сыныпта жанды табиғат бөлімінде бірнеше тақырыптарды қарастырған болатын. Оқушылар жыл мезгілдері туралы біледі. Бар білімді белсенді ету оқушылар суреттерді пайдаланып, оларды салыстыратын топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады. Өлең жанрының ерекшелігін, ұйқасқа құрылатынын біледі. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 0-3 |
Ширату тапсырмасы. Оқушыларды «Б, А, К, М» қима әріптерін таңдау арқылы 4 топқа біріктіреміз. 1-топ: «Білім» 2-топ: «Ақыл» 3-топ: «Кітап» 4-топ: «Мектеп» Оқушылар қима әріптерді таңдап ол туралы өз ойын айтады, топтарға бірігеді. Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру Оқушылармен бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру |
Б, А, К, М қима әріптер, интербелсенді тақт |
||||
|
Сабақтың ортасы 4-9
10-12
13-25
24-29
30-36
|
«Галереяны шарлау» стратегиясы бойынша қабырғаға ілінген суреттерге шолу жасайды.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі. (Б) оқушылар бірін – бірі смайлик арқылы бағалайды Автормен таныстыру А. Байтұрсынов- ақын, ұстаз, ғалым. 1872-1937 жылдары өмір сүрген. Қазақ тілінде тұңғыш Әліппені жазған. Балаларға арналған бірнеше өлеңдері бар. Мысалы: «Тарту», «Оқуға шақыру» өлеңдері. (Ө, Т, МК) 2- тапсырма аудиотаспадан Ахмет Байтұрсынұлының «Оқуға шақыру» өлеңін тыңдау.( Оқушылар өлеңді түсініп оқиды. Өлеңдегі түсті бояумен ерекшеленген сөздерді теріп оқиды. Оқуға, жұмыссыз, даналыққа, даналық-өшпес жарық, кетпес байлық. «Пирамидалық талқылау» әдісіне сүйеніп оқушылар:
Үлгі: а) оқуға шақыру. ә) еңбек іс- әрекеті. ә) Даналық. Дәптермен жұмыс: оқу, іздену, даналық, үйрену. Түсініксіз сөздермен жұмыс жүргізіледі. Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі. (ҚБ) дескриптор бойынша бағалау.
3-тапсырма ( МК, ЖЖ) «Ашық микрофон» әдісіне сүйеніп диалог құрады. Оқушылар өлең мазмұнына сәйкес сұрақтарды жалғастырып, жауап береді. Үлгі: А.Байтұрсынов кім? Ол кім? Қандай оқулық жазған? Қайда туған? Қандай шығармаларын білесің? Ізденсең білімді боласың дегенді қалай түсінесің? Даналақ деген не? Еңбек іс-әрекетті жырлаған шумағын оқып бер Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Оқушылар бірге жұмыс жасап, ақпаратты іздеуге немесе өз идеяларын айтуға үйренеді. Мәтін құрастыруда кейбір топтарға мұғалім қолдау көрсетеді. (Б) оқушылар бірін – бірі бағдаршам арқылы бағалайды. 4 - тапсырма ( МК, Ө) «Төрт сөйлем» тәсілімен сызбаны пайдаланып, өз сөзімен түсндіреді. 1. Пікір. Берілген сөздер бойынша өзіндік пікірін бір сөйлеммен айтады. 2. Дәлел. Өз пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді 3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады
Саралау. Тапсырма бойынша жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті төмен оқушы мен қабілеті жоғары оқушылар жұптасады.Оқушылар бір – бірімен ой бөліседі, идеяларын ортаға салады. |
Оқулықтың 5-бетіндегі суреттер, слайд № 4
Ақын суреті және шығармалары, интербелсенді тақта., слайд №5
Оқулық 5-7-бб, интербелсенді тақта, түсіндірме сөздік , слайд № 7
|
||||
|
Сабақтың соңы 37-40
|
Кері байланыс: «Бес саусақ» Бас бармақ- өте жақсы Балаң үйрек -ұсынысым бар Ортан терек - жақсы Шылдыр шүмек- шектеулі Кішкентай бөбек - нашар |
А4 парағы, маркер, слайд №10 |
||||
шағым қалдыра аласыз















