|
Апта күні |
Күні |
Тренер Сайбиева Д А |
Өткізілетін орны |
|
1-2 сабақтар |
|||
|
Тақырыбы: |
Оқыту мен оқуда АКТ қолдану мақсаттары. Оқу сапасын арттыру мақсатында АКТ қолдану әдістемесі |
||
|
Мақсаты: |
Мұғалімдер оқу үдерісінде сапалы педагогикалық құрал ретінде сыныпта АКТ тиімді қолдану қағидаттарын әзірлейді. Озық педагогикалықтәжірибе негізінде сабақ жоспарына АКТ қолдану әдістерін енгізеді. |
||
|
Оқу нәтижесі: |
Мұғалімдер оқу үдерісінің танымдық,аффекттік,әлеуметтік бөліктеріне негізделе отырып АКТ қолданылатын сабақ жоспарларын дайындайды. |
||
|
Түйінді идеялар: |
АКТ-оқуда мұғалімге көмек көрсететін педагогикалық әсерлі құрал,ол мұғалімді алмастырмайды және сабақ барысындағы оқушылардың ойын сауығы емес.Техникалық жағынан керемет АКТ тиімді түрде қолданылмаған жағдайда белсенді емес болуы мүмкін. АКТ қолдану үш аспектіні қамту керек: -әлеуметтік(оқушылар арасындағы өзара әрекеттестік), -аффекттік (эмоциялық,жағымды,қызықты), -танымдық (сабақтың оқу мақсатына жетуге бағытталған). |
||
|
Сабақ барысы 1-сабақ |
|||
|
Уақыт |
Тренер әрекеті |
Тыңдаушы әрекеті |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру 10-15 минут АКТ қолдануға арналған жаттығу
20-25 мин Социометрия |
Топқа бөлу. Тыңдаушыларды "1,2,3" санымен үш топқа бөлу. Тренер әр топқа 5 жұмбақ береді. Жұмбақ жауаптары бөлмедегі заттардың атауын білдіреді , сол заттарды суретке түсіріп алу қажет.Сосын ол суреттерді ватсапқа жүктеу керек. Жауабының дұрыстығын топтардың өзара бағалауы.
1.Көп қырлы, әр түсті, салатын ізі бар, айтатын сыры бар? / маркер/ 2.Тік төртбұрышты, кең көлемді, Көре-көре білімің толады, Жарықпен ғана көресің?/проектор/ 3.Қыста жылытады, жазда суытады / ауа баптағыш/ 4.Екі нүктелі көзі бар, Жоғарыға қақталған, Қажетімізге жарайтын, Онсыз өмір жоқ маған/ розетка/ 5.Шөлдесең су ішесің, қаласаң ойыншық етерсің/стакан/
Рефлексия 1.Қандай педагогикалық әдіс қолданылды? Сын тұрғысынан ойлау болды ма? Оқудың әлеуметтік құрамды бөлігі болды ма? Қандай құрылғылар қолданылды? Бір-біріңізге баға бердіңіздер ме? Бағалаудың тағы қандай түрлерін білеміз? ОЛ не үшін керек? Ол нені дамытады? 1.АКТ-ны пайдаланудың кері әсері бар ма?АКТ-ны пайдаланудың оң әсері бар ма?АКТ-ның мұғалім үшін тиімділігі. АКТ-ның оқушы үшін тиімділігі. Екеуін салыстыр, + - жасату арқылы қайсысы көп екенін анықта |
Тыңдаушылар "1,2,3"санымен бөлініп "Смартфон", "Ноутбук", "Ғаламтор" топтарын құрайды. Әр топ 5 сөзді білдіретін заттарды тауып ,суретке түсіреді және басқа топтардың жұмыстарын өзара бағалайды. Рефлексия бойынша әр топ өз ойларын айтады. МИға шабуыл Ауызша,жазбаша талқылау Социометрия әдісі бойынша «Координаттар жүйесін» жасайды/үлгі дайын тұрады/ |
|
|
|
Топтық жұмыс 10 минут |
Сабақ барысында мұғалімдердің өздерінің сыныптарында АКТ қолдану туралы идеяларын талқылау және қағаз бетіне / алдын ала дайындалған/ түсіру. Қатысушыларды топтық талқылауға шақыру. |
Әр топ өздеріне берілген сұрақтарға жауапты қағаз бетіне жазып талдайды.
|
|
|
|
Жұптық жұмыс 15 минут |
Оқыту мен оқуда АКТ қолдану. |
Әр жұп өзіне арналған тақырыпты алады,"Елші "әдісі бойынша АКТ-ның қолдануын бір-біріне түсіндіреді. |
МАН, 54-63 бет |
|
|
Мәтінмен жұмыс 25-30 |
«Жаһандық жылыну және парник әсері» бейнеталдау. https://www.youtube.com/watch?v=hHvokk4H9Pc https://www.youtube.com/watch?v=PqxMzKLYrZ4 |
Қатысушылар бейнефильмді бақылайды,мәтін бойынша талдау жасайды. Барлық кезде тиімді ме? Тиімді болу үшін мен оны қалай пайдаланамын? НЕ үшін пайдаланамын? Балаға бұл ұнайды ма? |
Мәтін блогы ҮМ,329-бет |
|
|
Таныстырылым |
Сандық сауаттылық |
Тыңдаушылар оқушылардың АКТ-ны қолдану бойынша өз бетінше орындай алатын операцияларды экраннан тамашалайды.Презентация. |
ББП |
|
|
2- САБАҚ |
||||
|
Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу 5 минут |
Глазоломка /видео/ Фото/ видео-әзіл/ |
Көздерін жаттықтырады, ойларын жинақтайды. Шаршағанын басады. |
|
|
|
Оқылым 20 минут |
«ИТ және сыныптағы өзара әрекеттестік» ИТ-ның тиімділгі қандай? ИТ пайдалану сыныптағы әрекеттестіктің қалыпты нысандарын өзгерте ме?/ жоқ/ Біз тағы не білеміз? |
Тақырыпқа өз беттерінше көз жүгіртіп, түйінді идеяларды хайлайтермен белгілеп шығады. ӨЗ ойларымен бөліседі.Сұрақтарға жауап береді. ИТ енгізу табысты мұғалімдер үшін оң нәтижелер береді; ИТ пайдалану оқыту әдістерін автоматты түрде түрлендірмейді; ИТ әлеуеті мұғалімдердің кәсіптік дамуымен тығыз байланыста болса ғана іске асады. |
ҮМ,331-332 бет |
|
|
Топпен жұмыс 30 минут |
Сыныпта АКТ белсенді және тиімді түрде қолданылатын сабақ жоспарын әзірлеу |
Әр топ саламен бөлінеді,жоспар құрады1. Биология-химия 2. Дене шынықтыру 3. Бастауыш |
|
|
|
Кестемен жұмыс 5 минут |
АКТ- ның педагогикалық стратегиялары :мұғалімдердің тәжірибесі туралы жазба |
Сабақ соңында кесте толтырылады. |
/ҮМ, 330-бет/ |
|
|
Бағалау 10 минут |
Критерий бойынша бағалау |
Тыңдаушылар үш аспекті бойынша бағаланады. -әлеуметтік(оқушылар арасындағы өзара әрекеттестік), -аффекттік (эмоциялық,жағымды,қызықты), -танымдық (сабақтың оқу мақсатына жетуге бағытталған). |
ББП |
|
|
Рефлексия 5 минут |
Мен нені білдім? Ол маған не үшін қажет ? Оны қалай пайдаланамын? |
Кері байланыс береді. Социограмманы қайта бір қарап шығады. |
Өз конспек-тісі |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оқыту мен оқуда АКТ қолдану мақсаттары. Оқу сапасын арттыру мақсатында АКТ қолдану әдістемесі
|
Апта күні |
Күні |
Тренер Сайбиева Д А |
Өткізілетін орны |
|
1-2 сабақтар |
|||
|
Тақырыбы: |
Оқыту мен оқуда АКТ қолдану мақсаттары. Оқу сапасын арттыру мақсатында АКТ қолдану әдістемесі |
||
|
Мақсаты: |
Мұғалімдер оқу үдерісінде сапалы педагогикалық құрал ретінде сыныпта АКТ тиімді қолдану қағидаттарын әзірлейді. Озық педагогикалықтәжірибе негізінде сабақ жоспарына АКТ қолдану әдістерін енгізеді. |
||
|
Оқу нәтижесі: |
Мұғалімдер оқу үдерісінің танымдық,аффекттік,әлеуметтік бөліктеріне негізделе отырып АКТ қолданылатын сабақ жоспарларын дайындайды. |
||
|
Түйінді идеялар: |
АКТ-оқуда мұғалімге көмек көрсететін педагогикалық әсерлі құрал,ол мұғалімді алмастырмайды және сабақ барысындағы оқушылардың ойын сауығы емес.Техникалық жағынан керемет АКТ тиімді түрде қолданылмаған жағдайда белсенді емес болуы мүмкін. АКТ қолдану үш аспектіні қамту керек: -әлеуметтік(оқушылар арасындағы өзара әрекеттестік), -аффекттік (эмоциялық,жағымды,қызықты), -танымдық (сабақтың оқу мақсатына жетуге бағытталған). |
||
|
Сабақ барысы 1-сабақ |
|||
|
Уақыт |
Тренер әрекеті |
Тыңдаушы әрекеті |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру 10-15 минут АКТ қолдануға арналған жаттығу
20-25 мин Социометрия |
Топқа бөлу. Тыңдаушыларды "1,2,3" санымен үш топқа бөлу. Тренер әр топқа 5 жұмбақ береді. Жұмбақ жауаптары бөлмедегі заттардың атауын білдіреді , сол заттарды суретке түсіріп алу қажет.Сосын ол суреттерді ватсапқа жүктеу керек. Жауабының дұрыстығын топтардың өзара бағалауы.
1.Көп қырлы, әр түсті, салатын ізі бар, айтатын сыры бар? / маркер/ 2.Тік төртбұрышты, кең көлемді, Көре-көре білімің толады, Жарықпен ғана көресің?/проектор/ 3.Қыста жылытады, жазда суытады / ауа баптағыш/ 4.Екі нүктелі көзі бар, Жоғарыға қақталған, Қажетімізге жарайтын, Онсыз өмір жоқ маған/ розетка/ 5.Шөлдесең су ішесің, қаласаң ойыншық етерсің/стакан/
Рефлексия 1.Қандай педагогикалық әдіс қолданылды? Сын тұрғысынан ойлау болды ма? Оқудың әлеуметтік құрамды бөлігі болды ма? Қандай құрылғылар қолданылды? Бір-біріңізге баға бердіңіздер ме? Бағалаудың тағы қандай түрлерін білеміз? ОЛ не үшін керек? Ол нені дамытады? 1.АКТ-ны пайдаланудың кері әсері бар ма?АКТ-ны пайдаланудың оң әсері бар ма?АКТ-ның мұғалім үшін тиімділігі. АКТ-ның оқушы үшін тиімділігі. Екеуін салыстыр, + - жасату арқылы қайсысы көп екенін анықта |
Тыңдаушылар "1,2,3"санымен бөлініп "Смартфон", "Ноутбук", "Ғаламтор" топтарын құрайды. Әр топ 5 сөзді білдіретін заттарды тауып ,суретке түсіреді және басқа топтардың жұмыстарын өзара бағалайды. Рефлексия бойынша әр топ өз ойларын айтады. МИға шабуыл Ауызша,жазбаша талқылау Социометрия әдісі бойынша «Координаттар жүйесін» жасайды/үлгі дайын тұрады/ |
|
|
|
Топтық жұмыс 10 минут |
Сабақ барысында мұғалімдердің өздерінің сыныптарында АКТ қолдану туралы идеяларын талқылау және қағаз бетіне / алдын ала дайындалған/ түсіру. Қатысушыларды топтық талқылауға шақыру. |
Әр топ өздеріне берілген сұрақтарға жауапты қағаз бетіне жазып талдайды.
|
|
|
|
Жұптық жұмыс 15 минут |
Оқыту мен оқуда АКТ қолдану. |
Әр жұп өзіне арналған тақырыпты алады,"Елші "әдісі бойынша АКТ-ның қолдануын бір-біріне түсіндіреді. |
МАН, 54-63 бет |
|
|
Мәтінмен жұмыс 25-30 |
«Жаһандық жылыну және парник әсері» бейнеталдау. https://www.youtube.com/watch?v=hHvokk4H9Pc https://www.youtube.com/watch?v=PqxMzKLYrZ4 |
Қатысушылар бейнефильмді бақылайды,мәтін бойынша талдау жасайды. Барлық кезде тиімді ме? Тиімді болу үшін мен оны қалай пайдаланамын? НЕ үшін пайдаланамын? Балаға бұл ұнайды ма? |
Мәтін блогы ҮМ,329-бет |
|
|
Таныстырылым |
Сандық сауаттылық |
Тыңдаушылар оқушылардың АКТ-ны қолдану бойынша өз бетінше орындай алатын операцияларды экраннан тамашалайды.Презентация. |
ББП |
|
|
2- САБАҚ |
||||
|
Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу 5 минут |
Глазоломка /видео/ Фото/ видео-әзіл/ |
Көздерін жаттықтырады, ойларын жинақтайды. Шаршағанын басады. |
|
|
|
Оқылым 20 минут |
«ИТ және сыныптағы өзара әрекеттестік» ИТ-ның тиімділгі қандай? ИТ пайдалану сыныптағы әрекеттестіктің қалыпты нысандарын өзгерте ме?/ жоқ/ Біз тағы не білеміз? |
Тақырыпқа өз беттерінше көз жүгіртіп, түйінді идеяларды хайлайтермен белгілеп шығады. ӨЗ ойларымен бөліседі.Сұрақтарға жауап береді. ИТ енгізу табысты мұғалімдер үшін оң нәтижелер береді; ИТ пайдалану оқыту әдістерін автоматты түрде түрлендірмейді; ИТ әлеуеті мұғалімдердің кәсіптік дамуымен тығыз байланыста болса ғана іске асады. |
ҮМ,331-332 бет |
|
|
Топпен жұмыс 30 минут |
Сыныпта АКТ белсенді және тиімді түрде қолданылатын сабақ жоспарын әзірлеу |
Әр топ саламен бөлінеді,жоспар құрады1. Биология-химия 2. Дене шынықтыру 3. Бастауыш |
|
|
|
Кестемен жұмыс 5 минут |
АКТ- ның педагогикалық стратегиялары :мұғалімдердің тәжірибесі туралы жазба |
Сабақ соңында кесте толтырылады. |
/ҮМ, 330-бет/ |
|
|
Бағалау 10 минут |
Критерий бойынша бағалау |
Тыңдаушылар үш аспекті бойынша бағаланады. -әлеуметтік(оқушылар арасындағы өзара әрекеттестік), -аффекттік (эмоциялық,жағымды,қызықты), -танымдық (сабақтың оқу мақсатына жетуге бағытталған). |
ББП |
|
|
Рефлексия 5 минут |
Мен нені білдім? Ол маған не үшін қажет ? Оны қалай пайдаланамын? |
Кері байланыс береді. Социограмманы қайта бір қарап шығады. |
Өз конспек-тісі |
|
шағым қалдыра аласыз


