Материалдар / Оралхан Бөкей "Атау кере"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Оралхан Бөкей "Атау кере"

Материал туралы қысқаша түсінік
Романдағы кейіпкерлер жүйесіне талдау жасау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Ақпан 2024
506
3 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:


І бөлім.Кеңістік пен уақыт

Педагогтің аты-жөні

А.Кайранова

Күні:

12.09.2023 жыл

Сынып: 11 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы


«Оралхан Бөкей «Атау кере»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;

11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;

Сабақтың мақсаты

  • Кейіпкерлердің жақсы жаман қасиеттерін жете тани алады;

  • Кейіпкерлер бейнесі арқылы өмір шындығын таниды;

  • Шығармадағы заман көрінісін қазіргі заманмен салыстыра отырып бағалайды ;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы
7 мин



























І. Ұйымдастыру кезеңі

Жағымды ахуал қалыптастыру (2 мин)

Зерделі сөз

Оралхан Бөкей ХХ ғасырдағы қазақ әдебиетінің сүлей суреткерінің бірі ретінде әлемдік танымалдыққа ие болды. Оралхан азғантай ғұмырында сондай асқаралы биікке өзін де, елін де , туған әдебиетін де шығарып үлгерді. Ә.Кекілбаев

Орал­хан­ның про­за­сы өзі­нің те­рең өмір­шең­ді­гі­мен құн­ды. Ол – өз оқыр­ма­нын ешқа­шан жо­ғал­тып ал­май­тын шын ба­қыт­ты жа­зу­шы. Айгүл Кемелбаева

Шығарма мазмұны мен идеясын пысықтауға арналған проблемалық сұрақтар. (5 мин)

  1. Не себепті шығарма «Атау-кере» деп аталған? Бұл сөз күнделікті өмірде неге жиі қолданылмайды?

  2. Еріктің омартаны кәсіп қылуының сыры неде?

  3. Таған неліктен маскүнемге айналған?

  4. Нүрке кемпір неліктен анасы Анна Филимоновнаның жадылау өнерін қолдамайды?

  5. Атау –кере деген сөз қандай мағына береді?

  6. Нюра қалай Нүрке атанған? Қандауырға тұрмысқа шығуы екі елдің арасына қандай жайсыздық әкеледі?

  7. Шығармадан қандай теріс мінездерден аулақ болу керектігі жөнінде ой түйдіңіз?

  8. Айнаның енесінің өліміне себеп болған будан араларды құртқаны дұрыс деп есептейсің бе?

  9. Шығарма соңында неге Ерік сонаға айналды? Автор мұнымен не айтқысы келді?

  10. Шығармада қандай тарихи оқиғалар көрініс табады?

1.Білім алушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.





Повестің идеясын айқындап кейңпкерлер жүйесін саралайды;



Қазақ әдебиеті

Оқулық «Атамұра»


АКТ



Слайд

Сабақ

тың ортасы

20 мин









































Сабақтың соңы

18 мин

Топтық тапсырма

Постермен жұмыс (20 мин)

1-топ

Айна образы

Талдау нысаны

Айна

Айнаның мінез-құлқын суреттеңіз.


Айнаның бақытсыздығы

ның басты себептерін

анықтап, жіктеп жазыңыз.


Қазақ қоғамындағы келіндік міндет, қыз бала тәрбиесіндегі кейбір қатал тиымдардың қыздың болашақта жасық болуына әкеп соқтыруы мүмкін бе?


Ерік сияқты ұнамсыз күйеуді әйел адам тәрбиелей алуы мүмкін бе? Шешу жолын жазыңыз.



2-топ

Ерік образы

Талдау нысаны

Ерік

Еріктің мінез-құлқын суреттеңіз.


Ерік ата-ана алдындағы перзенттік борышын ақтай алды ма? Баланың ата-ана алдындағы парызы жайлы өз ойларыңызды Ананың ақ сүтін Меккеге арқалап апарсаң да өтей алмайсың деген халық даналығымен сабақтастырыңыз

дар.


Еріктің Айнаның алдындағы парызы қандай ? Қазіргі қоғамда Ерік сияқты күйеулер көп пе?


3-топ

Таған образы

Талдау нысаны

Таған

Шығармадағы Тағанның бейнесі


Біздің ойымыздағы Тағанның бейнесі


Оны былай дәлелдейміз:


1-аргумент

2-аргумент


Егер мен Таған болсам дей отырып, логикалық қорытынды жасаңыз.



4-топ

«Тұжырым кестесі»

Талдау нысаны

Өзекті проблемалар

Проблема

Қандай мәселе?

Орны

Қайда?

Адамдар

Кімдер?

Шешу жолдары

Қалай ойлайсың?


Жұптық жұмыс «Кейіпкермен сұхбат» (10 мин)

(Айна, Ерік, Таған,Нүрке


(Қосымша тапсырма)

«Атау-кере» повесінен ең ұтымды дәйексөздерді теріп жазыңыз.

Үлгі:

Адамның кемшілігі қателік жіберуінде емес, сол кемшілікті кешіктірмей түземеуінде.

1.---------------------------------------------------

2.---------------------------------------------------

3.---------------------------------------------------

Үй тапсырмасын беру

Шығармадан көркемдегіш құралдарды тауып келу






- Негізгі түйінді проблеманы іздейді;
- Қойылған сұрақтарға жауап береді.


- Тақырыбы мен идеясын анықтайды;



-Берілген сөздердің мағынасын түсінеді;


Дескрип

тор:

Топпен жұмыс жасайды;

Берілген мәселенің өзектілігін анықтайды,

Өмірмен байланыстырады;

Идеялық мазмұнын анықтайды.

Өлеңдегі өзекті мәселені сөз ете отырып, әр дәуірде өмір сүрген қазақ болмысын салыстыра алады.

Ынтымақтастық оқыту” тәсілі арқылы топта ынтымақтастық қатынас орнайды, қолдауды қажет ететін оқушыға көмек көрсетіледі, ал кейбір оқушылар өз бетінше білімін жетілдіруге мүмкіндік туындайды





  • Өлеңнен өмірлік тәжірибе жинақтай

  • Ды














Троптың түрлерін еске түсіреді;

Постерді қорғауға қойылатын қойылатын талаптар:

Тақырыптың ашылуы;

Өзіндік пікірдің болуы;

Эстетикалық көркемдігі;

Әр оқушының үлесінің көрінуі;

«Өзіңізді бағалаңыз»

2 мин

Мен мынаны білдім

Маған қызық болғаны

Мен мынаны жасай алдым.

Мен мынаған таңғалдым.











Кері байланыс

3 мин

«3 минуттық эссе»

Бүгінгі үйренгеніңіз

дегі ең маңызды нәрсе

Қай сұрақ есімде қалды?

Сен үшін ең қиын, түсініксіз болған нәрсе?


























Формативті бағалау

















Пла

кат, мар

кер






Word wall

ресур

сы




























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!