| 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
||||||||||||||
| 
 Бөлім: Парасат пайымы  | 
 Мектеп:  | 
||||||||||||||||||
| 
 Күні:  | 
 Мұғалімнің аты-жөні:  | 
||||||||||||||||||
| 
 Сынып: 10  | 
 Қатысқандар саны:  | 
 Қатыспағандар саны:  | 
|||||||||||||||||
| 
 Сабақ тақырыбы  | 
 Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі  | 
||||||||||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары  | 
 10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; 10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау.  | 
||||||||||||||||||
| 
 Сабақ мақсаттары  | 
 Барлық оқушылар: Оразақын Асқар автор шығармашылығымен танысу, «Шетте жүрген бауырларға» өлеңінің жанрлық табиғатын, шығармадағы кейіпкер бейнесін тану; Көпшілігі: әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін талдау; Кейбір оқушылар: әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау.  | 
||||||||||||||||||
| 
 Сабақ барысы  | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыт  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы  | 
 Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу. Назарларын сабаққа аудару; Жағымды психологиялық ахуал. «Жалғасын тап» әдісі. Туған елдей ел болмас, ... Ит – тойған жеріне, ... Кісі елінде сұлтан болғанша, ... Аққу көлін аңсайды, ... Оқушылар берілген нақыл сөздерге байланысты өз ойларын ортаға салады. І. Қызығушылықты ояту. «Тұлғаны таны» әдісі. Оқушыларға автор туралы мәліметтер беріледі. Мәліметтерді ИНСЕРТ әдісін қолдана отырып талдайды. 
 
 Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы бейнеролик көрсетіледі. Автор туралы бейнероликті көре отырып, оқушылар «INSERT» картасымен жұмыс жасайды. https://www.youtube.com/watch?v=jgu4wilTTTM 
 Сабақтың тақырыбы мен масаты анықталады.  | 
 Оқушылар берілген ұлағатты сөздердің жалғасын табады, оқушылар өз пікірлерін білдіреді. Оқушыларға автор туралы мәліметтер беріледі. Мәліметтерді ИНСЕРТ әдісін қолдана отырып талдайды. Автор туралы бейнероликті көре отырып, оқушылар «INSERT» картасымен жұмыс жасайды. Сабақтың тақырыбы мен масаты анықталады.  | 
 Қалыптастырушы бағалау «Шапалақ» әдісі 
 «Бір шапалақ» - төмен жауап; «Екі шапалақ» - жақсы жауап; «Үш шапалақ» - тамаша жауап. 
 
  | 
 10-сынып «Қазақ әдебиеті»  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы  | 
 ІІ. Мағынаны тану. «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңі таратылады және тыңдалады. https://www.youtube.com/watch?v=SfVPGmeqtMg (өлеңнің аудионұсқасы). 
 
 1-тапсырма. «Тірек сөздермен жұмыс» әдісі. Оқушылар өлеңдегі тірек сөздермен жұмыс жүргізу арқылы өлеңнің идеясын, өлеңдегі автордың көзқарасын анықтайды. 
 Дескриптор: 
 ҚБ 2-тапсырма. «Байланыс тізбегі» әдісі. 
 Дескриптор: 
 ҚБ 3-тапсырма. Концептуалдық кесте: шығармадағы автор мен кейіпкерге талдау жасайды. 
 Дескриптор: 
 ҚБ 4-тапсырма. Оқушылар өз ойын білдіре отырып, өлең сөзін қара сөзге айналдырып жазады. Дескриптор: Өлеңді қара сөзге айналдыра алады; Өз көзқарастары мен ой-пікірлерін білдіреді. ҚБ  | 
 Оқушылар өлең мазмұнымен танысып, талдау жүргізеді. 
 
 
 Өлеңді тыңдайды. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Оқушылар өлеңдегі тірек сөздермен жұмыс жүргізу арқылы өлеңнің идеясын, өлеңдегі автордың көзқарасын анықтайды. 
 
 
 
 Оқушылар шығарма мазмұны мен автор өмірбаяны арасындағы байланысты үндестіре талдайды; Өз ойларын дәлелдейді. 
 
 
 
 
 Шығармадағы автор мен кейіпкерге талдау жасайды; Өмірге қызығушылығын анықтайды; Адамгершілік қасиетін анықтайды; Кейіпкерге баға береді; Өз ойларын дәлелдейді. Оқушылар өз ойын білдіре отырып, өлең сөзін қара сөзге айналдырып жазады.  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Қалыптастырушы бағалау 
«Нысана»
 
 
 
 
 Қалыптастырушы бағалау 
«Нысана»
 
 
 
 
 
 
 
 Қалыптастырушы бағалау 
«Нысана»
 
 
  | 
 О. Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі «Қазақ энциклопедиясы»  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы  | 
 «Сезімнен туған ойлар» стратегиясы 
1 2 – қадам: Басқа оқушылар кезек - кезек шығып, осы суретті жалғастыруы тиіс. 3 – қадам: Нәтижесінде қандай сурет салынғанын, осы суретке сәйкес қандай ой қорыту пайда болғанын алғашқы оқушының бастапқы пікірмен салыстырыңыз.  | 
 | 
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі
Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі
| 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
 | 
||||||||||||||
| 
 Бөлім: Парасат пайымы  | 
 Мектеп:  | 
||||||||||||||||||
| 
 Күні:  | 
 Мұғалімнің аты-жөні:  | 
||||||||||||||||||
| 
 Сынып: 10  | 
 Қатысқандар саны:  | 
 Қатыспағандар саны:  | 
|||||||||||||||||
| 
 Сабақ тақырыбы  | 
 Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі  | 
||||||||||||||||||
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары  | 
 10.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; 10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау.  | 
||||||||||||||||||
| 
 Сабақ мақсаттары  | 
 Барлық оқушылар: Оразақын Асқар автор шығармашылығымен танысу, «Шетте жүрген бауырларға» өлеңінің жанрлық табиғатын, шығармадағы кейіпкер бейнесін тану; Көпшілігі: әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін талдау; Кейбір оқушылар: әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау.  | 
||||||||||||||||||
| 
 Сабақ барысы  | 
|||||||||||||||||||
| 
 Сабақтың кезеңі/ уақыт  | 
 Педагогтің әрекеті  | 
 Оқушының әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың басы  | 
 Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу. Назарларын сабаққа аудару; Жағымды психологиялық ахуал. «Жалғасын тап» әдісі. Туған елдей ел болмас, ... Ит – тойған жеріне, ... Кісі елінде сұлтан болғанша, ... Аққу көлін аңсайды, ... Оқушылар берілген нақыл сөздерге байланысты өз ойларын ортаға салады. І. Қызығушылықты ояту. «Тұлғаны таны» әдісі. Оқушыларға автор туралы мәліметтер беріледі. Мәліметтерді ИНСЕРТ әдісін қолдана отырып талдайды. 
 
 Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы бейнеролик көрсетіледі. Автор туралы бейнероликті көре отырып, оқушылар «INSERT» картасымен жұмыс жасайды. https://www.youtube.com/watch?v=jgu4wilTTTM 
 Сабақтың тақырыбы мен масаты анықталады.  | 
 Оқушылар берілген ұлағатты сөздердің жалғасын табады, оқушылар өз пікірлерін білдіреді. Оқушыларға автор туралы мәліметтер беріледі. Мәліметтерді ИНСЕРТ әдісін қолдана отырып талдайды. Автор туралы бейнероликті көре отырып, оқушылар «INSERT» картасымен жұмыс жасайды. Сабақтың тақырыбы мен масаты анықталады.  | 
 Қалыптастырушы бағалау «Шапалақ» әдісі 
 «Бір шапалақ» - төмен жауап; «Екі шапалақ» - жақсы жауап; «Үш шапалақ» - тамаша жауап. 
 
  | 
 10-сынып «Қазақ әдебиеті»  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың ортасы  | 
 ІІ. Мағынаны тану. «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңі таратылады және тыңдалады. https://www.youtube.com/watch?v=SfVPGmeqtMg (өлеңнің аудионұсқасы). 
 
 1-тапсырма. «Тірек сөздермен жұмыс» әдісі. Оқушылар өлеңдегі тірек сөздермен жұмыс жүргізу арқылы өлеңнің идеясын, өлеңдегі автордың көзқарасын анықтайды. 
 Дескриптор: 
 ҚБ 2-тапсырма. «Байланыс тізбегі» әдісі. 
 Дескриптор: 
 ҚБ 3-тапсырма. Концептуалдық кесте: шығармадағы автор мен кейіпкерге талдау жасайды. 
 Дескриптор: 
 ҚБ 4-тапсырма. Оқушылар өз ойын білдіре отырып, өлең сөзін қара сөзге айналдырып жазады. Дескриптор: Өлеңді қара сөзге айналдыра алады; Өз көзқарастары мен ой-пікірлерін білдіреді. ҚБ  | 
 Оқушылар өлең мазмұнымен танысып, талдау жүргізеді. 
 
 
 Өлеңді тыңдайды. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Оқушылар өлеңдегі тірек сөздермен жұмыс жүргізу арқылы өлеңнің идеясын, өлеңдегі автордың көзқарасын анықтайды. 
 
 
 
 Оқушылар шығарма мазмұны мен автор өмірбаяны арасындағы байланысты үндестіре талдайды; Өз ойларын дәлелдейді. 
 
 
 
 
 Шығармадағы автор мен кейіпкерге талдау жасайды; Өмірге қызығушылығын анықтайды; Адамгершілік қасиетін анықтайды; Кейіпкерге баға береді; Өз ойларын дәлелдейді. Оқушылар өз ойын білдіре отырып, өлең сөзін қара сөзге айналдырып жазады.  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Қалыптастырушы бағалау 
«Нысана»
 
 
 
 
 Қалыптастырушы бағалау 
«Нысана»
 
 
 
 
 
 
 
 Қалыптастырушы бағалау 
«Нысана»
 
 
  | 
 О. Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі «Қазақ энциклопедиясы»  | 
|||||||||||||||
| 
 Сабақтың соңы  | 
 «Сезімнен туған ойлар» стратегиясы 
1 2 – қадам: Басқа оқушылар кезек - кезек шығып, осы суретті жалғастыруы тиіс. 3 – қадам: Нәтижесінде қандай сурет салынғанын, осы суретке сәйкес қандай ой қорыту пайда болғанын алғашқы оқушының бастапқы пікірмен салыстырыңыз.  | 
 | 
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



 
 



 –қадам: 1 оқушы тақтаға шығып, сабақ туралы пікірін
айтады, бұл пікірді, рефлексияны, ауызша емес, тақтада сурет салып,
яғни суреттің бір шағын бөлшегін ғана бейнелейді.












