|
Бөлім: |
3-бөлім: Парасат пайымы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау 10.3.3.1 шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды. Көпшілік оқушылар үшін: шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы: 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. Тренинг. Сізге қай мамандық лайық? Психологиялық тест
|
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. |
3-топқа бөлінеді: 1.Туған жер 2.Сағыныш 3.Бауырластар |
10-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
|
|
|
5 мин |
Үй тапсырмасын тексеру. Тест жұмысын орындау арқылы тексеру. 1.Оразақын Асқар қай жылдары өмір сүрді? 2.Оразақын неше жасында Қазақстанға көшіп келеді? 3.Дүниежүзі қазақтарының қауымдастығы қашан құрылды? 4.Оразақын Асқар кім болған? 5.Оразақын Асқар қайда жұмыс істеген? 6.Оразақын Асқардың қандай шығармаларын білесің?. 7.Ақынның өлеңдерінің негізгі тақырыбы қандай? 8.Ақын қай өңірде дүниеге келген?
|
Оқушылар ұяшықты таңдап, сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру Дескриптор: -Сұрақтарға толық әрі нақты жауап береді;. |
Wordwoll цифрлы білім беру платформасы |
|
|
Сабақтың ортасы: 5 мин 3 мин
5 мин
5 мин
|
Қызығушылықты ояту. 1.Бейнежазбаны көру. Сұрақтар: -Қазақтар xx ғасырдың басында шетелге қандай себептермен барған? -Ақынның бұл өлеңді жазу себебі неде? -Не себепті ақын жан-жаққа шашырап кеткен қазақтарды жинағысы келеді? -Қазақтың бейбіт, дербес мемлекетін көркейту үшін ең бастысы не қажет? Бейнематериал көрсету арқылы тақырыпты және сабақтың мақсатын анықтау 2. Өлеңді мәнерлеп оқу 3.Оразақын Асқардың «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңіне СТК (сатылай кешенді талдау) жасаңыз.Талдау барысында әдеби-теориялық ұғымдарға аса мән беріңіз. 1.Авторы:.................... 2:Тақырыбы:............... 3.Жанр түрі:..................... 4.Идеясы:................. 5.Өлеңде .........неше шумақ бар? 6.Өлең.........неше тармақтан тұрады? 7.Өлеңнің әр жолы ........бунақтан тұрады? 8.Өлең ......буынға құрылған? 9.Ұйқас түрі.......... 10..Өлеңнің негізгі түйіні. |
Өлеңді тыңдайды сұрақтарға жауап береді,
.
|
ҚБ. «Күлегеш»
Дескриптор: Жалпы 2 балл - -Ақынның өлеңін тыңдайды; -шығармада көтерілген мәселені анықтайды; - сұрақтарға жауап береді - өлеңді мәнерлеп оқиды
ҚБ: «Геометриялық фигуралар»
Дескриптор: Жалпы 3 балл - Өлеңді оқып, оған СТК жасайды; |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
|
11 мин |
Топтық жұмыс: 1-топ: Өлең идеясына байланысты адамгершілік құндылық жөнінде эссе жазады. 2-топ: Өлеңнен көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау 3-топ: «Шетел асып кеткен бауырлардың еліне деген сағынышы» тақырыбында көрініс көрсету.
|
Өлеңнің идеясын негізге алып эссе жазады. Тапсырманы орындау барысында оқушының жазылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: «Басбармақ» әдісі
Дескриптор: Жалпы - 5 балл. - Өлең идеясына байланысты адамгершілік құндылық жөнінде эссе жазады. -шығармашылық жұмысты жазу барысында әдеби тіл нормалары, орфографиялық ережелерді сақтайды; -Тақырыптан ауытқымайды; -Өз ойын толық жеткізеді. - Өлеңнен көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды -Тақырыпқа байланысты көрініс құрады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
|
Сабақтың соңы: Ой толғаныс. Рефлексия 6 мин. |
«Ашық микрофон» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Жеке жұмыс: Оқушылар сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
|
Үй жұмысы: |
«Шетелдегі бауырластарға» хат жазу |
||||
Ең маңызды мамандық таңдауын дұрыс жасағаныңызға сенімдісіз бе? Мүмкін жан дүниеңізге жат жұмыс істеп жүрген боларсыз? Мына психологиялық тестке назар салыңыз. Бұл бес геометриялық фигураның негізінде жасалған, сіз тек өз болмысыңызды ашатын біреуін таңдауыңыз керек.
1. Дөңгелекті таңдасаңыз...
Сіз үшін тұлғаралық қарым-қатынастың рөлі зор. Өз ортаңызда өзіңізді бақытты сезінуді маңызды санайсыз. Өзгелердің қуанышын да, қайғысын да өз басыңыздағыдай қабылдайсыз. Кейде өз-өзіңізден үйлесімділік таппайсыз.
Сізге әртіс, маркетолог, мұғалім, тарихшы, мейрамхана иесі не үй қызметкері болу жарасады.
2. Шаршыны таңдаған болсаңыз...
Өте еңбекқор адамсыз. Бастаған істі орта жолда тастамайсыз. Төзімділік, жүйелілік, дәйектілік – жұмыстағы басты қасиеттеріңіз. Бірақ маңызды істерді шешерде ұсақ-түйекке шүйлігіп қаласыз. Миыңыздың сол жақ бөлігі жақсы жұмыс істейді, демек логикаңыз жақсы дамыған. Сол себепті жүректің емес, ақылдың айтқанына бағынасыз.
Сізге есепші, бағдарламашы, банк қызметі, дәрігер, инженер, жүргізуші мамандықтары дәл келеді.
3. Таңдауыңыз үшбұрыш болса...
Сіз өте жақсы менеджерсіз. Жаңа ақпаратты бірден қағып аласыз да, талдап, сараптап, жіпке тізіп шығасыз. Біліктілігіңіз бойыңызға сенімділік ұялатады. Барлығын дұрыс жасауға талпынасыз. Қателік шықса, мойындағыңыз келмейді. Биік мақсатқа жету үшін өзіңізге деен тым сенімділік пен шыдамсыздық кедергі келтіруі мүмкін.
Сәйкес келетін мамандықтар: архитектор, экономист, саясаткер, әскери қызмет, менеджер, қорғаушы, дизайнер.
4. Дөңгелекті таңдасаңыз...
Сіз өз өнеріңізді бағаламайсыз. Тіпті ештеңеге қабілетім жоқ деп ойлайсыз. Сондықтан өзіңізді іздегенде екі үстелге қатар отырғыңыз келеді, бұл мүмкін емес. Бұйырған кетпейді, осыны естен шығармаңыз. Жаныңыз сүйетін іспен айналысуда тәуекелге бел буыңыз.
Сіз үшін бөлім басшысы, кәсіпкер не аниматор болған дұрыс.
5. Таңдауыңыз ирек пішінге түссе...
Сіз шығармашылық адамысыз. Өмірге әр қырынан қарайсыз, оның әрқайсынан ішкі сұлулықты көресіз. Қарқынды, сабырлы адамсыз. Бір орында отырып ұзақ жұмыс істей алмайсыз. Ең керемет, креативті идеяға байсыз. Оны жүзеге асыру үшін жүйелілік пен шыдамдылық жетіспейді.
Өзіңізді зерттеуші, дизайнер, өнертапқыш, музыкант, жазушы не суретшілер арасынан іздеп көріңіз.
1.Оразақын Асқар қай жылдары өмір сүрді?
А)1935-2019
Ә)1936-2020
Б) 1900-1987
В)1920-2015
2.Оразақын неше жасында Қазақстанға көшіп келеді?
А)1950 жылы 15 жасында
Ә)1955 жылы 20 жасында
Б)1960 жылы 25 жасында
В)1980 жылы 45 жасында
3.Дүниежүзі қазақтарының қауымдастығы қашан құрылды?
А)1992 жылдың қысында
Ә)1993 жылы
Б)1992 жылдың күзінде
В)1995 жылдың күзінде
4.Оразақын Асқар кім болған?
А)ақын
Ә)оқытушы
Б)Ұлы Отан соғысының ардагері
В)Суретші
5.Оразақын Асқар қайда жұмыс істеген?
А)Қазақстан Жазушылар кәсіподағына
Ә)Қазақ Үлттық университетінде
Б) «Жалын» баспасында
В)Тек шығармашылықпен айналысқан
6.Оразақын Асқардың жинақтарын ата.
А) «Қазақстан»
Ә)Балауса
Б)Орбұлақ
В)Өркеш
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңі
Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңі
|
Бөлім: |
3-бөлім: Парасат пайымы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау 10.3.3.1 шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды. Көпшілік оқушылар үшін: шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы: 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. Тренинг. Сізге қай мамандық лайық? Психологиялық тест
|
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. |
3-топқа бөлінеді: 1.Туған жер 2.Сағыныш 3.Бауырластар |
10-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы
|
|
|
5 мин |
Үй тапсырмасын тексеру. Тест жұмысын орындау арқылы тексеру. 1.Оразақын Асқар қай жылдары өмір сүрді? 2.Оразақын неше жасында Қазақстанға көшіп келеді? 3.Дүниежүзі қазақтарының қауымдастығы қашан құрылды? 4.Оразақын Асқар кім болған? 5.Оразақын Асқар қайда жұмыс істеген? 6.Оразақын Асқардың қандай шығармаларын білесің?. 7.Ақынның өлеңдерінің негізгі тақырыбы қандай? 8.Ақын қай өңірде дүниеге келген?
|
Оқушылар ұяшықты таңдап, сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру Дескриптор: -Сұрақтарға толық әрі нақты жауап береді;. |
Wordwoll цифрлы білім беру платформасы |
|
|
Сабақтың ортасы: 5 мин 3 мин
5 мин
5 мин
|
Қызығушылықты ояту. 1.Бейнежазбаны көру. Сұрақтар: -Қазақтар xx ғасырдың басында шетелге қандай себептермен барған? -Ақынның бұл өлеңді жазу себебі неде? -Не себепті ақын жан-жаққа шашырап кеткен қазақтарды жинағысы келеді? -Қазақтың бейбіт, дербес мемлекетін көркейту үшін ең бастысы не қажет? Бейнематериал көрсету арқылы тақырыпты және сабақтың мақсатын анықтау 2. Өлеңді мәнерлеп оқу 3.Оразақын Асқардың «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңіне СТК (сатылай кешенді талдау) жасаңыз.Талдау барысында әдеби-теориялық ұғымдарға аса мән беріңіз. 1.Авторы:.................... 2:Тақырыбы:............... 3.Жанр түрі:..................... 4.Идеясы:................. 5.Өлеңде .........неше шумақ бар? 6.Өлең.........неше тармақтан тұрады? 7.Өлеңнің әр жолы ........бунақтан тұрады? 8.Өлең ......буынға құрылған? 9.Ұйқас түрі.......... 10..Өлеңнің негізгі түйіні. |
Өлеңді тыңдайды сұрақтарға жауап береді,
.
|
ҚБ. «Күлегеш»
Дескриптор: Жалпы 2 балл - -Ақынның өлеңін тыңдайды; -шығармада көтерілген мәселені анықтайды; - сұрақтарға жауап береді - өлеңді мәнерлеп оқиды
ҚБ: «Геометриялық фигуралар»
Дескриптор: Жалпы 3 балл - Өлеңді оқып, оған СТК жасайды; |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
|
11 мин |
Топтық жұмыс: 1-топ: Өлең идеясына байланысты адамгершілік құндылық жөнінде эссе жазады. 2-топ: Өлеңнен көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау 3-топ: «Шетел асып кеткен бауырлардың еліне деген сағынышы» тақырыбында көрініс көрсету.
|
Өлеңнің идеясын негізге алып эссе жазады. Тапсырманы орындау барысында оқушының жазылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: «Басбармақ» әдісі
Дескриптор: Жалпы - 5 балл. - Өлең идеясына байланысты адамгершілік құндылық жөнінде эссе жазады. -шығармашылық жұмысты жазу барысында әдеби тіл нормалары, орфографиялық ережелерді сақтайды; -Тақырыптан ауытқымайды; -Өз ойын толық жеткізеді. - Өлеңнен көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдайды -Тақырыпқа байланысты көрініс құрады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
|
Сабақтың соңы: Ой толғаныс. Рефлексия 6 мин. |
«Ашық микрофон» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Жеке жұмыс: Оқушылар сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
|
Үй жұмысы: |
«Шетелдегі бауырластарға» хат жазу |
||||
Ең маңызды мамандық таңдауын дұрыс жасағаныңызға сенімдісіз бе? Мүмкін жан дүниеңізге жат жұмыс істеп жүрген боларсыз? Мына психологиялық тестке назар салыңыз. Бұл бес геометриялық фигураның негізінде жасалған, сіз тек өз болмысыңызды ашатын біреуін таңдауыңыз керек.
1. Дөңгелекті таңдасаңыз...
Сіз үшін тұлғаралық қарым-қатынастың рөлі зор. Өз ортаңызда өзіңізді бақытты сезінуді маңызды санайсыз. Өзгелердің қуанышын да, қайғысын да өз басыңыздағыдай қабылдайсыз. Кейде өз-өзіңізден үйлесімділік таппайсыз.
Сізге әртіс, маркетолог, мұғалім, тарихшы, мейрамхана иесі не үй қызметкері болу жарасады.
2. Шаршыны таңдаған болсаңыз...
Өте еңбекқор адамсыз. Бастаған істі орта жолда тастамайсыз. Төзімділік, жүйелілік, дәйектілік – жұмыстағы басты қасиеттеріңіз. Бірақ маңызды істерді шешерде ұсақ-түйекке шүйлігіп қаласыз. Миыңыздың сол жақ бөлігі жақсы жұмыс істейді, демек логикаңыз жақсы дамыған. Сол себепті жүректің емес, ақылдың айтқанына бағынасыз.
Сізге есепші, бағдарламашы, банк қызметі, дәрігер, инженер, жүргізуші мамандықтары дәл келеді.
3. Таңдауыңыз үшбұрыш болса...
Сіз өте жақсы менеджерсіз. Жаңа ақпаратты бірден қағып аласыз да, талдап, сараптап, жіпке тізіп шығасыз. Біліктілігіңіз бойыңызға сенімділік ұялатады. Барлығын дұрыс жасауға талпынасыз. Қателік шықса, мойындағыңыз келмейді. Биік мақсатқа жету үшін өзіңізге деен тым сенімділік пен шыдамсыздық кедергі келтіруі мүмкін.
Сәйкес келетін мамандықтар: архитектор, экономист, саясаткер, әскери қызмет, менеджер, қорғаушы, дизайнер.
4. Дөңгелекті таңдасаңыз...
Сіз өз өнеріңізді бағаламайсыз. Тіпті ештеңеге қабілетім жоқ деп ойлайсыз. Сондықтан өзіңізді іздегенде екі үстелге қатар отырғыңыз келеді, бұл мүмкін емес. Бұйырған кетпейді, осыны естен шығармаңыз. Жаныңыз сүйетін іспен айналысуда тәуекелге бел буыңыз.
Сіз үшін бөлім басшысы, кәсіпкер не аниматор болған дұрыс.
5. Таңдауыңыз ирек пішінге түссе...
Сіз шығармашылық адамысыз. Өмірге әр қырынан қарайсыз, оның әрқайсынан ішкі сұлулықты көресіз. Қарқынды, сабырлы адамсыз. Бір орында отырып ұзақ жұмыс істей алмайсыз. Ең керемет, креативті идеяға байсыз. Оны жүзеге асыру үшін жүйелілік пен шыдамдылық жетіспейді.
Өзіңізді зерттеуші, дизайнер, өнертапқыш, музыкант, жазушы не суретшілер арасынан іздеп көріңіз.
1.Оразақын Асқар қай жылдары өмір сүрді?
А)1935-2019
Ә)1936-2020
Б) 1900-1987
В)1920-2015
2.Оразақын неше жасында Қазақстанға көшіп келеді?
А)1950 жылы 15 жасында
Ә)1955 жылы 20 жасында
Б)1960 жылы 25 жасында
В)1980 жылы 45 жасында
3.Дүниежүзі қазақтарының қауымдастығы қашан құрылды?
А)1992 жылдың қысында
Ә)1993 жылы
Б)1992 жылдың күзінде
В)1995 жылдың күзінде
4.Оразақын Асқар кім болған?
А)ақын
Ә)оқытушы
Б)Ұлы Отан соғысының ардагері
В)Суретші
5.Оразақын Асқар қайда жұмыс істеген?
А)Қазақстан Жазушылар кәсіподағына
Ә)Қазақ Үлттық университетінде
Б) «Жалын» баспасында
В)Тек шығармашылықпен айналысқан
6.Оразақын Асқардың жинақтарын ата.
А) «Қазақстан»
Ә)Балауса
Б)Орбұлақ
В)Өркеш
шағым қалдыра аласыз


















