Оразақын Асқар шығармашылығы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Оразақын Асқар шығармашылығы

Материал туралы қысқаша түсінік
Оразақын Асқардың шығармашылығымен танысу. Оның шығармалары арқылы ұлттық құндылықтарды, рухани тәрбиені бойға сіңіру. Оқушылардың әдеби талдау, сыни ойлау қабілеттерін дамыту.
Материалдың қысқаша нұсқасы

М.ТЫНЫШПАЕВ АТЫНДАҒЫ ҚАЗАҚ КӨЛІК ЖӘНЕ КОММУНИКАЦИЯЛАР АКАДЕМИЯСЫНЫҢ

ШЫМКЕНТ КӨЛІК КОЛЛЕДЖІ


2024-2025 оқу жылы



БЕКІТЕМІН

Колледж әдіскері

Утесинова Г.А

_______________


Оқу сабағының жоспары №18


Курс

1

1

1

1

1

1

1

1

Топ

ЭНС-24-9

Л-24-9-2

ПМ-24-9-2

ПМ-24-9-1

CЖД-24-9

В-24-9

Л-24-9-1

В-24-9

Күні

9.12.2024

9.12.2024

11.12.2024

11.12.2024

12.12.2024

12.12.2024

13.12.2024

13.12.2024


Модуль /пән атауы

Қазақ тілі

Педагогтің Т.А.Ә.

(бар болса)

Махамбеталиев Ерсұлтан Ертуғанұлы

Сабақтың тақырыбы:

Оразақын Асқар шығармашылығы

1.Жалпы мәліметтер

Сабақтың түрі

Теориялық сабақтар

2. Сабақтың мақсаттары, міндеттері:

Оразақын Асқардың шығармашылығымен танысу.

Оның шығармалары арқылы ұлттық құндылықтарды, рухани тәрбиені бойға сіңіру.

Оқушылардың әдеби талдау, сыни ойлау қабілеттерін дамыту.


3. Оқу процесінде білім алушылар меңгеретін, күтілетін нәтижелер

Оқушылар Оразақын Асқар шығармашылығы туралы мәлімет алады.

Ақынның ұлттық құндылықтарға қатысты көзқарасын талдайды.

Шығармаларына әдеби тұрғыдан талдау жасап, пікірін білдіреді.


4. Қажетті ресурстар:

Интерактивті тақта.

Ақынның шығармалар жинағы.

Өлеңдер жазылған мәтіндер.

Үлестірмелі қағаздар.


5. Сабақтың барысы:


Кезең

Іс-ірекеттер мен тапсырмалар

Ресурстар

Жоспарлау кезеңі

20 мин.

  • Оқыту әдістері

(Функционалдық сауаттылықты дамытуды ескере отырып, ұлттық құндылықтарды дамыту)

  • Бағалау әдістері, құралдарымен таныстыру

  • Үй тапсырмасы

Сәлемдесу: Мұғалім оқушылармен амандасып, сабаққа қатысушылардың дайындығын тексереді.

Қызығушылықты ояту: «Қазақ әдебиетінде ұлттық құндылықтарды сақтаған ақындарды білесіңдер ме?» деген сұрақ қойылады.

Қызығушылықты ояту: «Қазақ әдебиетінде ұлттық құндылықтарды сақтаған ақындарды білесіңдер ме?» деген сұрақ қойылады.


Сабаққа кіріспе

Оқыту (ұйымдастыру, өткізу)

50 мин.


  • Материалын ұсыну

  • Цифрлық білім беру ресурстарды және қосымша дереккөздерді қолдану

Жаңа материалды бекіту кезеңі. (Практикалық, зертханалық жұмысты тапсыру кезеңі) (20 минут)

. Кіріспе бөлім (10 минут)

Жаңа сабақтың таныстырылымы:

Оразақын Асқардың өмірбаяны қысқаша баяндалады (туу жері, әдебиеттегі орны).

Оның ұлттық құндылықтарды жырлауындағы рөлі туралы жалпы шолу.

4. Негізгі бөлім (50 минут)

Теориялық түсіндіру:


Ақынның шығармашылығындағы негізгі тақырыптар (ұлттық мәдениет, туған жер, дәстүрлер).

Белгілі өлеңдерінен үзінділер оқу: «Қазақы дастарқан», «Туған жер», «Әке мен бала».

Тапсырмалар:

Әдеби талдау

Тапсырма:
Оразақын Асқардың белгілі бір өлеңіне әдеби талдау жасаңыз:

Өлеңнің құрылымын анықтаңыз (шумақ, тармақ, ұйқас түрі).

Өлеңдегі лирикалық қаһарман кім?

Көтерілген тақырып қазіргі қоғамда өзекті ме? Неге?


Өз туым

Бұлтсыз ашық аспанымдай көк туым,
Ту төрінен елге нұрын төкті күн.
Ту төбемде қалықтады қырандай,
Қуанбаған бір де қазақ жоқ бүгін.
Көз тартады тудан ұлттық өрнегім,
Өнерім ғой, өлеңім ғой ол менің.
Осы емес пе ашылғаны бағымның,
Өшкен жанып, тірілгені өлгенім.
Қандай бақыт өз туымды көргенім,
Кермей кетті қанша сабаз ерлерім.
Шат боп тұрып соларды ойлап қамықтым,
Осы жолда төккен қан мен терлерін.
Көтер еңсе, көкке қара ұлы елім,
Тәуелсіздік алып тумен түледің.
Тоймас көзім өз туыма қараудан,
Көтеруден талмас әсте білегім.
Кірлетпейміз сені әсте көнертіп,
Ием бар де жауға бермей өлер тік.
Жаса мәңгі өз көгімде өз туым,
Желбірей бер көсегемді көгертіп!



1-тапсырма: Ақынның бір өлеңін тыңдап, негізгі ойын талдау (жұптық жұмыс).

2-тапсырма: «Туған жер» тақырыбына эссе жазу (жеке жұмыс).

3-тапсырма: «Қазақы дәстүрлерді сақтауда Оразақын Асқардың шығармашылығының орны» тақырыбында пікірталас ұйымдастыру (топтық жұмыс).

5. Қорытынды бөлім (10 минут)

Сабақты қорытындылау: Оқушылар ақын шығармашылығы туралы өз пікірлерін айтып, сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.

Сабақтың негізгі ұғымдары бойынша сұрақ-жауап ұйымдастыру.


Қазақ әдебиеті Ақтанова А.С. 10 сынып, интернет,

okulyk.kz сайты

Оразақын Асқардың өлеңдер жинағы.

Қазақ әдебиеті оқулығы.

Ғаламтор дереккөздері (ұлттық кітапхананың сайттары).

Ақын туралы мақалалар мен зерттеулер.


Бағалау кезеңі

10 мин.


Оқушылардың тапсырмалар мен белсенділіктерін бағалау:

Топтық жұмыстағы үлесі.

Жеке және жұптық тапсырмаларды орындауы.


Ойталқы

Рефлексия

10 мин.


«Бүгінгі сабақта маған ... қиын болды. Енді ... білгім келеді» үлгісінде оқушылар сабақ туралы пікір білдіреді.







1. Сөздерді толтыру тапсырмасы

Берілген мәтіндегі бос орындарды тиісті сөздермен толтырыңыз.

Мысал:
Алматы метросы ______ жылы ашылды. Қазіргі уақытта метрополитенде ______ станция бар. Оның жалпы ұзындығы ______ шақырымды құрайды.

Жауаптар:

  • 2011

  • 11

  • 13.4

Shape1

2. Синонимдер мен анықтамалар

Алматы метросына қатысты сөздердің синонимдерін немесе анықтамасын табыңыз.

Мысал:

  • Метро (синоним): ______

  • Станция (анықтама): ______

Жауаптар:

  • Жерасты көлігі

  • Жолаушылар пойызы тоқтайтын орын

Shape2

3. Қате мәліметті анықтау

Төмендегі мәліметтердің қайсысы қате екенін анықтаңыз:
а) Алматы метросы 2011 жылы ашылды.
б) Метроның алғашқы желісі 7 станциядан тұрды.
в) Алматы метросының жалпы ұзындығы 20 шақырымнан асады.

Жауабы:
в) Қате, себебі Алматы метросының ұзындығы 13.4 шақырым.

Shape3

4. Сөздермен ассоциация

"Метро" сөзімен байланысты сөздерді жазыңыз (5-тен кем емес).

Жауаптар:

  • Станция, вагон, туннель, пойыз, билет, қауіпсіздік.

Shape4

5. Құрастырма сұрақтар

Алматы метросына қатысты сұрақ құрастырыңыз.

Мысал:

  • Алматы метросының ең алғашқы станциясы қалай аталады?

  • Метроның құрылысында қандай технологиялар қолданылған?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.12.2024
597
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі