|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.3АТірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Организмдер тіршілікке қажетті заттар мен энергияны қалай алады |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.4.2.3 - ағзалардың қоректену типтерін ажырату; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-организмдердің тіршілікке қажетті заттар мен энергияны қалай алатынын түсіндіру; -автотрофты және гетеротрофты қоректену типтерін ажырату; сапрофиттер, паразиттер, өсімдікқоректілер және жыртқыштар сияқты организмдердің қоректену ерекшеліктерін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: заң және тәртіп Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық құқықтық жүйе мен адам құқығы негіздерін білу;тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-1мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі А) оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу 2 Психологиялық көңіл – күйді реттеу: Жағымды эмоция орнату. «Асық» сөзінен аяқталатын бір – біріне жағымды сөздер айту. Мақсаты: Ұлттық құндылығымзды дәріптеу Топқа бөлу арнайы рандом генераторы арқылы жүзеге асады |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, Оқушылар шаттық шеңберін құрып, «сен сабақта 10 балл алуға асық» жағымды ахаул қалыптастырады. |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік!
|
Презентация Топтастыру http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге |
||||||||||||||||||||
|
|
Алдыңғы білім Сәйкестендіріңіз Төменде әртүрлі тіршілік әрекетінің үдерістері мен олардың бейнелерін сәйкестендіріңіз.
Нұсқау: ? Оқушыларға көмек: Барлық тірі ағзалар үшін негізгі тіршілік әрекеттеріне көбею, қозғалыс, тыныс алу жатады.
|
Суреттерді мұқият қарап шығады. Әр суреттің қандай тіршілік әрекетіне жататынын анықтайды. Тиісті әріпті (а, ә, б, в, г) сәйкес тіршілік әрекетіне байланыстырады Кестені дұрыс толтырып, өз жауабын тексереді. Жұмысын мұғалімнің немесе сыныптастарының көмегімен салыстырып, бағалайды.
|
Дескрипторлар Қарапайымдылардың бөлінуін (көбею үдерісі) дұрыс сәйкестендірді. Амебаның қозғалысын дұрыс анықтады. Шегірткенің көбеюін ажырата алды. Балықтың тыныс алу үдерісін сәйкестендірді. Гепардтың жүгіруін қозғалыс үдерісі ретінде белгіледі Барлығы -2балл |
|
||||||||||||||||||||
|
5-10мин
|
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа тақырыпты
Е
Бейнекөрстеілім көрсетеді Мұғалім түсіндірме жүргізеді |
Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады.Болжамды жауаптарын айтады
Бейнекөрсетілім көреді, сұрақтарға жауап алады
|
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі
Дескриптор: - сәйкестігін табадыы-1балл
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс
2 Мәтіндік ақпартқа келесі сөздер қолдан оттегі, көмірқышқыл газы, фотосинтез, су, минералды заттар, күннің көз |
Бағалау критерийлері: Тақырыпқа байланысты негізгі ұғымдарды дұрыс қолдану. сызбадағы дұрыс сөздермен толықтыру. Өсімдіктердің қореқтену процесінің ерекшеліктерін дұрыс сипаттау.
|
Дескрипторлар: Сөйлемдегі бос орындарды мағыналық тұрғыдан дұрыс сөздермен толықтырды. "Қореқтену" тақырыбындағы негізгі ұғымдарды дұрыс қолданды (мысалы: оттегі, көмірқышқыл газы, фотосинтез, су, минералды заттар. Күннің көзі). Барлығы -2балл
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-13мин
|
Топтық қорғауға арналған тапсырмалар:: Ұғымдар картасы (Ассоциациялық схема құру)
Тапсырмалар: Автотрофтар (фотосинтез, хемосинтез) 2-топ оқушылары Гетеротрофтар (өсімдікқоректілер, жыртқыштар, паразиттер, сапрофиттер) 3-топ оқушылары Жануарлардың қоректену ерекшеліктері (жертесер, жалман, қорқау т.б.) |
Оқушылар берілген тапсырманы оқулықтағы мәтіндердә қолдана отырып өз жұмыстарны ұғымдар картасы түрінде ұсынады |
Бағалау
критерийлері:
|
|
||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс |
«Кел жұптасайық» тәсілі әрбір жұпқа платформада тапсырмалар ұсынады 1-жұп тапсырмалары |
Оқушылар топта жұптасады, берілген тапсырманы бірігіп орындайды 2-жұп тапсырмалары |
Дескриптор: -шындық не жалған екендігін ажыратады -фотосинтез процесін белгілейді -қоректену типтеріне қарай тірі ағзаларды ажыратады Әрбір жұпқа тапсырманы дұрыс орындаса 3балл |
3-жұп тапсырмалары |
||||||||||||||||||||
|
|
Бекіту тапсырмасы «Сұрақтарды қағып ал» тәсілі |
Оқушылар сұрақтарға жауаптарын ұсынады |
Дескриптор: -сұраққа жауап береді-1балл |
Қосымша1 |
||||||||||||||||||||
|
43-45мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы |
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
||||||||||||||||||||
Өсімдіктер топырақтан қандай заттарды сіңіру арқылы қоректенеді?
Фотосинтез дегеніміз не және ол қандай органоидте жүзеге асады?
Автотрофты және гетеротрофты қоректену түрлерінің айырмашылығы қандай?
Автотрофты организмдерге қандай мысалдар келтіруге болады?
Гетеротрофты организмдер қандай жолмен қоректенеді?
Жануарлардың ішінде ең көп тамақтанатын организм қайсы және ол күніне неше рет тамақтанады?
Сапрофиттер қандай заттармен қоректенеді және олар қай организмдер арасында кездеседі?
Жыртқыш жануарларға қандай мысалдар келтіруге болады?
Жалман қандай жануар және ол немен қоректенеді?
Паразиттік организмдер дегеніміз не және олар қандай зиян келтіреді?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Организмдер тіршілікке қажетті заттар мен энергияны қалай алады
Организмдер тіршілікке қажетті заттар мен энергияны қалай алады
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.3АТірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Организмдер тіршілікке қажетті заттар мен энергияны қалай алады |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
6.4.2.3 - ағзалардың қоректену типтерін ажырату; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-организмдердің тіршілікке қажетті заттар мен энергияны қалай алатынын түсіндіру; -автотрофты және гетеротрофты қоректену типтерін ажырату; сапрофиттер, паразиттер, өсімдікқоректілер және жыртқыштар сияқты организмдердің қоректену ерекшеліктерін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылық: заң және тәртіп Құзыреттілік: азаматтық борыш және парасаттылық құқықтық жүйе мен адам құқығы негіздерін білу;тәртіп пен әділдік, нормалар мен ережелерді сақтау қажеттілігін түсіну |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-1мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі А) оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу 2 Психологиялық көңіл – күйді реттеу: Жағымды эмоция орнату. «Асық» сөзінен аяқталатын бір – біріне жағымды сөздер айту. Мақсаты: Ұлттық құндылығымзды дәріптеу Топқа бөлу арнайы рандом генераторы арқылы жүзеге асады |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, Оқушылар шаттық шеңберін құрып, «сен сабақта 10 балл алуға асық» жағымды ахаул қалыптастырады. |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік!
|
Презентация Топтастыру http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге |
||||||||||||||||||||
|
|
Алдыңғы білім Сәйкестендіріңіз Төменде әртүрлі тіршілік әрекетінің үдерістері мен олардың бейнелерін сәйкестендіріңіз.
Нұсқау: ? Оқушыларға көмек: Барлық тірі ағзалар үшін негізгі тіршілік әрекеттеріне көбею, қозғалыс, тыныс алу жатады.
|
Суреттерді мұқият қарап шығады. Әр суреттің қандай тіршілік әрекетіне жататынын анықтайды. Тиісті әріпті (а, ә, б, в, г) сәйкес тіршілік әрекетіне байланыстырады Кестені дұрыс толтырып, өз жауабын тексереді. Жұмысын мұғалімнің немесе сыныптастарының көмегімен салыстырып, бағалайды.
|
Дескрипторлар Қарапайымдылардың бөлінуін (көбею үдерісі) дұрыс сәйкестендірді. Амебаның қозғалысын дұрыс анықтады. Шегірткенің көбеюін ажырата алды. Балықтың тыныс алу үдерісін сәйкестендірді. Гепардтың жүгіруін қозғалыс үдерісі ретінде белгіледі Барлығы -2балл |
|
||||||||||||||||||||
|
5-10мин
|
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа тақырыпты
Е
Бейнекөрстеілім көрсетеді Мұғалім түсіндірме жүргізеді |
Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады.Болжамды жауаптарын айтады
Бейнекөрсетілім көреді, сұрақтарға жауап алады
|
Жарайсыздар! Өте жаксы жауап! Ұтымды жауап! Мұғалім қошеметі
Дескриптор: - сәйкестігін табадыы-1балл
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс
2 Мәтіндік ақпартқа келесі сөздер қолдан оттегі, көмірқышқыл газы, фотосинтез, су, минералды заттар, күннің көз |
Бағалау критерийлері: Тақырыпқа байланысты негізгі ұғымдарды дұрыс қолдану. сызбадағы дұрыс сөздермен толықтыру. Өсімдіктердің қореқтену процесінің ерекшеліктерін дұрыс сипаттау.
|
Дескрипторлар: Сөйлемдегі бос орындарды мағыналық тұрғыдан дұрыс сөздермен толықтырды. "Қореқтену" тақырыбындағы негізгі ұғымдарды дұрыс қолданды (мысалы: оттегі, көмірқышқыл газы, фотосинтез, су, минералды заттар. Күннің көзі). Барлығы -2балл
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-13мин
|
Топтық қорғауға арналған тапсырмалар:: Ұғымдар картасы (Ассоциациялық схема құру)
Тапсырмалар: Автотрофтар (фотосинтез, хемосинтез) 2-топ оқушылары Гетеротрофтар (өсімдікқоректілер, жыртқыштар, паразиттер, сапрофиттер) 3-топ оқушылары Жануарлардың қоректену ерекшеліктері (жертесер, жалман, қорқау т.б.) |
Оқушылар берілген тапсырманы оқулықтағы мәтіндердә қолдана отырып өз жұмыстарны ұғымдар картасы түрінде ұсынады |
Бағалау
критерийлері:
|
|
||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс |
«Кел жұптасайық» тәсілі әрбір жұпқа платформада тапсырмалар ұсынады 1-жұп тапсырмалары |
Оқушылар топта жұптасады, берілген тапсырманы бірігіп орындайды 2-жұп тапсырмалары |
Дескриптор: -шындық не жалған екендігін ажыратады -фотосинтез процесін белгілейді -қоректену типтеріне қарай тірі ағзаларды ажыратады Әрбір жұпқа тапсырманы дұрыс орындаса 3балл |
3-жұп тапсырмалары |
||||||||||||||||||||
|
|
Бекіту тапсырмасы «Сұрақтарды қағып ал» тәсілі |
Оқушылар сұрақтарға жауаптарын ұсынады |
Дескриптор: -сұраққа жауап береді-1балл |
Қосымша1 |
||||||||||||||||||||
|
43-45мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды.
Үй тапсырмасы |
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
||||||||||||||||||||
Өсімдіктер топырақтан қандай заттарды сіңіру арқылы қоректенеді?
Фотосинтез дегеніміз не және ол қандай органоидте жүзеге асады?
Автотрофты және гетеротрофты қоректену түрлерінің айырмашылығы қандай?
Автотрофты организмдерге қандай мысалдар келтіруге болады?
Гетеротрофты организмдер қандай жолмен қоректенеді?
Жануарлардың ішінде ең көп тамақтанатын организм қайсы және ол күніне неше рет тамақтанады?
Сапрофиттер қандай заттармен қоректенеді және олар қай организмдер арасында кездеседі?
Жыртқыш жануарларға қандай мысалдар келтіруге болады?
Жалман қандай жануар және ол немен қоректенеді?
Паразиттік организмдер дегеніміз не және олар қандай зиян келтіреді?
шағым қалдыра аласыз

рте кездері
адамдар тамыржемісі жер астындағы өсімдікті жануар деп санаған.
Олар оның тамырында асқазаны мен аузы бар, олар жерден қорегін
алады, қоректі жұтады және сіңіреді деп ойлаған. Ежелгі кітап
бетінде өсімдік тамырының орнына кішкентай адамның суретін және сол
адамның басынан жасыл өскін өсіп шығып тұрған сурет салынған. Ол
кезде өсімдіктің ауамен қоректенетіні туралы әлі білмейтін. Уақыт
өте келе ғалымдар осы жасыл организмдердің тіршілігі туралы көбірек
біле бастады.
1-суретке қарап,
өсімдіктің қоректенуі туралы қорытынды жаса. «Өсімдіктің
қоректенуі» сызбасын толтыр. Сызбаны мәтіндегі ақпаратпен
толықтыр.














