Мақтарал ауданы
"Жаңа дала" жалпы орта мектебі
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы: Өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Пәні: Алгебра
Пән мұғалімі: Тұмабаева Аягүл Түзелханқызы
Сыныбы: 7
2018 оқу жылы
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: Алгебра |
Мектеп: «Жаңа дала» ЖОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Тумабаева А.Т. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.21 құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектердің тепе-теңдігін дәлелдеуді біледі,түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі:құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді тепе-тең түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады. Кейбір оқушылар:алгебралық теңдеулерді тепе-тең түрлендіруде кері жору әдісін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі
|
Алгебралық бөлшектері бар өрнектерді ықшамдайды. Алгебралық бөлшектері бар өрнектердің тепе-теңдігін дәлелдейді. Алгебралық бөлшектері бар өрнектердің мәнін табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер Талқылауға арналған сұрақтар: Құрамында алгебралық бөлшектері бар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушының бойында инновациалық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы бәсекеге қабілетті ету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиет. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1минут.
Сергіту сәті. 3минут
Үй тапсырмасын қайталау. 5 минут.
Топқа бөлу. 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Зейінді шоғырландыру тапсырмалары: «Шаттық шеңберін» құру арқылы, оқушылар бір- біріне сәттілік тілейді. Сабақтың мақсаты түсіндіріледі.
«Допты лақтыру» тәсілі. Мұғалім доп лақтыру арқылы сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер, сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді. ○ □ ∆ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (17 мин) |
Жаңа тақырыпты ашу. өрнектерді теңбе-тең түрлендіру бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлу амалдары арқылы орындалады. Осы амалдарды қолдану нәтижесінде алымы да, бөлімі де көпмүшелер болатын бөлшек аламыз. Егер, бірнеше түрлендірулер енгізу қажет болса, онда алдын ала қандай амалды орындау керектігін анықтап алған жөн. 1-мысал.
Шешуі: Бірінш көбейту амалын, сонан соң азайтуды орындау қажет: Сонымен,
Тапсырма 1. Оқушыларға келесі тапсырма ұсынылады. Өрнектерді ықшамдаңыз:
Тапсырма 2. «Математикалық лото» ойыны.
М Жауаптары:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Тест (5мин)
(5 мин)
3минут |
Оқушылардың сабақты меңгеру деңгейін тексеру үшін әрқайсысына тест тапсырмасы беріледі:
А)
А)
А)
А)
А)
Жауабы: 1-А, 2-С, 3-Д, 4-Б, 5-С Оқушыларға бағалау парағы таратылады. Бағалау парағы әр оқушыға беріледі:
Кері байланыс.
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау
|
Стикерлер
Үлестірме тест тапсырмалары
Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарынды оқушыға қосымша тапсырма дайындалады. Уақытты тиімді пайдалану үшін алғыр оқушылардың үлгермей жатқан оқушыларға көмектесуін ұйымдастырамын. |
-Тапсырмалар -Сұрақ-жауап -Тест тапсырмалары
|
Топта парталардың дұрыс қойылуын қадағалау және қауіпсіздік ережелерін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдалана алдыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары: Қ.Байбосынов
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Мақтарал ауданы
"Жаңа дала" жалпы орта мектебі
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Тақырыбы: Өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Пәні: Алгебра
Пән мұғалімі: Тұмабаева Аягүл Түзелханқызы
Сыныбы: 7
2018 оқу жылы
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: Алгебра |
Мектеп: «Жаңа дала» ЖОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Тумабаева А.Т. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.21 құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді түрлендіруді орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектердің тепе-теңдігін дәлелдеуді біледі,түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі:құрамында алгебралық бөлшектері бар өрнектерді тепе-тең түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады. Кейбір оқушылар:алгебралық теңдеулерді тепе-тең түрлендіруде кері жору әдісін қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі
|
Алгебралық бөлшектері бар өрнектерді ықшамдайды. Алгебралық бөлшектері бар өрнектердің тепе-теңдігін дәлелдейді. Алгебралық бөлшектері бар өрнектердің мәнін табады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер Талқылауға арналған сұрақтар: Құрамында алгебралық бөлшектері бар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушының бойында инновациалық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы бәсекеге қабілетті ету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиет. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Алгебралық бөлшектерге амалдар қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1минут.
Сергіту сәті. 3минут
Үй тапсырмасын қайталау. 5 минут.
Топқа бөлу. 1 минут |
Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. Зейінді шоғырландыру тапсырмалары: «Шаттық шеңберін» құру арқылы, оқушылар бір- біріне сәттілік тілейді. Сабақтың мақсаты түсіндіріледі.
«Допты лақтыру» тәсілі. Мұғалім доп лақтыру арқылы сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер, сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді. ○ □ ∆ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (17 мин) |
Жаңа тақырыпты ашу. өрнектерді теңбе-тең түрлендіру бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлу амалдары арқылы орындалады. Осы амалдарды қолдану нәтижесінде алымы да, бөлімі де көпмүшелер болатын бөлшек аламыз. Егер, бірнеше түрлендірулер енгізу қажет болса, онда алдын ала қандай амалды орындау керектігін анықтап алған жөн. 1-мысал.
Шешуі: Бірінш көбейту амалын, сонан соң азайтуды орындау қажет: Сонымен,
Тапсырма 1. Оқушыларға келесі тапсырма ұсынылады. Өрнектерді ықшамдаңыз:
Тапсырма 2. «Математикалық лото» ойыны.
М Жауаптары:
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Тест (5мин)
(5 мин)
3минут |
Оқушылардың сабақты меңгеру деңгейін тексеру үшін әрқайсысына тест тапсырмасы беріледі:
А)
А)
А)
А)
А)
Жауабы: 1-А, 2-С, 3-Д, 4-Б, 5-С Оқушыларға бағалау парағы таратылады. Бағалау парағы әр оқушыға беріледі:
Кері байланыс.
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау
|
Стикерлер
Үлестірме тест тапсырмалары
Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дарынды оқушыға қосымша тапсырма дайындалады. Уақытты тиімді пайдалану үшін алғыр оқушылардың үлгермей жатқан оқушыларға көмектесуін ұйымдастырамын. |
-Тапсырмалар -Сұрақ-жауап -Тест тапсырмалары
|
Топта парталардың дұрыс қойылуын қадағалау және қауіпсіздік ережелерін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдалана алдыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары: Қ.Байбосынов
шағым қалдыра аласыз







.
атематикалық лото
ойыны, карточкадағы мысалдың жауаптары жазылған мысалды шығарып,
жауабы дұрыс келген карточкамен сол жауап тұрған торкөзді
жабады.
































