Тақырып бойынша 11 материал табылды

Орта Азия империялары Таяу және Орта Шығыс империялары сияқты куатты болды ма? 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
дүние жүзі тарихы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2А-ҚОС ДӨҢГЕЛЕКТІ КҮЙМЕ АРБАЛАР МЕН ИМПЕРИЯЛАР

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Орта Азия империялары Таяу және Орта Шығыс империялары сияқты куатты болды ма?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгерткенін түсіндіру

5.3.1.1.Ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау

5.4.1.3.Ежелгі Өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар :Ежелгі Орта Азия империяларының пайда болуы мен шекараларының қалай өзгергені туралы түсінеді,кескін картаға түсіреді,олардың саяси құрылымының ерекшеліктерін,ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттайды

Басым бөлігі: Ежелгі Орта Азия империяларын,саяси ерекшелігін ажырата алады

Кейбір оқушылар:империялардың пайда болу себептерін анықтайды,империялардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады.

Бағалау критерийлері

Ежелгі Орта Азия империяларындағы басқыншылық соғыстарды,

ежелгі Орта Азия империяларының шекараларының қалай өзгергерткенін талдайды,анықтайды

Ежелгі Орта Азия мемлекеттерінің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттайды

Ежелгі өркениеттердегі Орта Азия мемлекеттерінің шаруашылық жүйесін сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Терминдер:диза,дизпат, орталықтанған мемлекет,марзбану

Мемлекет-государство-state

диалогтік сұрақтар:

-Ежелгі Орта Азия империяларында не себепті басқыншылық соғыстар жүрді деп ойлайсыңдар?

-Ежелгі Орта Азия империяларының саяси ерекшелігі туралы сөз болғанда қандай терминдерді пайдаланамыз?

-Ежелгі өркениеттегі Орта Азия империяларының шаруашылық жүйесі сізді қызықтыра ма?

Құндылықтарға баулу


Жауапкершілік,Денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, қарым-қатынас жасау қабілеттілік,шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыру

Пәнаралық байланыстар

Жартылыстану пәні 5 сынып.»Материктер мен аралдар» 42-43 бет

Бастапқы білім

Дүние жүзі тарихы 5 сынып.Қос дөңгелекті күйме арбаның пайда болуы әлемді қалай өзгертті?

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

3 мин




















Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарын шоғырландыру

Ширату сұрақтары:

-империялардың қалыптасуына соғыстар қалай әсер етті?

-Б.З.Д.Хғ бастап Б.З.ҮІ ғдейінгі кезеңде Таяу және Орта Шығыста қандай қуатты мемлекеттер пайда болды?

-Бехистун жазбасы туралы қандай ақпарат білеміз?

Оқушылардың жауаптарын мадақтау арқылы бағалау

Әр империялардың патшалары жазылған сөз қиындылары арқылы сыныпты 3 топқа бөлу.(Деметрий,Аршак,Қанышке)

Ой қозғау:

-қиындыларды құрастырғанда қай елдің патшасының есімі шықты?

-аталған патшалар туралы қандай ақпарат білеміз?

Оқу мақсаты, бағалау критерийлерін құрастыру,танысу

Топ мүшелерінің ролдерін белгілеу (көшбасшы,баяндамашы, хатшы,уақыт сақшысы,бақылаушы)








Интертақта арқылы



Тақырыптық карта





Сурет

Географиялық карта





Сөз қиындылары









Плакат,маркер


Сабақтың ортасы

9 мин

























2 мин



4 мин







2 мин



7 мин



Оқулықпен жұмыс.

Мәтінмен жұмыс:

  1. «Деметрий»тобы-Грек-Бактрия патшалығы.

  2. «Аршак»тобы- Парфия патшалығы.

  3. «Қанышке»тобы- Кушан державасы.

Мәтінді топта толық талдайды,постер қорғайды.

Жұмыс «2 жұлдыз,1 ұсыныс» әдісі арқылы бағаланады

1 Тапсырма:

1.картамен жұмыс.

А)Тақырыптық картадан әр топ өзіне берілген мемлекетті табады

Б)Кескін картаға әр топ берілген мемлекеттердің шекараларын түрлі қарындашпен белгіле.

Топ жұмыстарын «басбармақ» әдісімен бағалау

2 Тапсырма.

Ежелгі орта Азия мемлекеті қоғамының саяси құрылымын кесте арқылы анықта.

Мемлекет

Ел басқарған билеушілері

Басқару жүйесі

Әскери ісі





(1-топ 2-топтың,2-топ 3- топтың,3-топ 1- топтың тақырыбына жұмыс жасайды)

Әртоптың алдындағы «толық келісемін»,»келісемін», «толық келіспеймін», «келіспеймін» деген пікір арқылы кері байланыс береді.

3 Тапсырма.

Ежелгі орта Азия империяларының шаруашылық жүйесін «ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы сипатта.

Топ жұмысы топаралық «Т» диагр. арқылы бағалайды

5 сынып.Дүние жүзі тарихы.

45-47 бет















Тақырыптық карта













Кескін карта









































Плакат,маркер

Сабақтың соңы











3 мин















Кеңейтілген тапсырмалар

1 тапсырма.(жеке тапсырма)

Мемлекеттер мен билеушілерін сәйкестендір:

Деметрий

Кушан

Аршак

Грек-Бактрия

Қанышке

Парфия

Дайын жауап арқылы бағалау

2 Тапсырма.

Ежелгі орта Азия империяларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстыру арқылы тап.(жеке тап)

DrawObject1



DrawObject2

DrawObject3 DrawObject4



Дайын жауап арқылы бағалау

соңғы 5 минут» әдісі арқылы рефлексия беру





Интертақта арқылы

кесте











«Венн» диагр















Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



1.Жек,жұптық,топтық жұмыстар арқылы мұғалімнің оқушыларға қолдау, мадақтау,оқушылардың өзарақолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады

2.Кеңейтілген тапсырмалар арқылы оқушылар өздерінің алған білімін бағамдай алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер:

-мадақтау, қолдау

-«2 жұлдыз, 1 ұсыныс» әдісі

-«басбармақ» әдісі

-дайын жауап арқылы

-топаралық бағалау

«толық келісемін»,»келісемін»,

«толық келіспеймін», «келіспеймін» деген пікір арқылы

-«Т» диаграммасы

-«Соңғы 5 минут» әдісі



Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Сабақ оқушыларға ұнайды деп ойлаймын



Барлық оқушылар ОМ қол жеткізеді деп ойлаймын





Материалмен мақсатқа негізделген жұмыс жүргізілуі саралауға негіз болды

Оқушылардың уақытты ұтымды ұйымдастыруға үнемі бағыттап отырса ,сабақтың уақыттық кезеңдері толық сақталады

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Белсенді оқу әдістерін қолдану оқушының өзіндік рефлексияжасау дағдыларының дамуына ықпал етті

2.Сабақ құрылымының дұрыс ,жүйелі құрылуы

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: ОМ-қа жету үшін әдістердің түрленіп берілуі

2:Уақытты тиімді ұйымдастыру

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1.Оқушылардың еркін сөйлеу дағдыларын қалыптастыруға жұмыс жасау қажет

2.топтық жұмыста оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауына үнемі бағыттау

Критерийлер

Дескрипторлар

Ежелгі Орта Азия империяларындағы басқыншылық соғыстарды,

Ежелгі Орта Азия империяларының шекараларын қалай өзгерткенін талдайды,анықтайды.

Картамен жұмыс.

Тақырыптық картадан әр топ өзіне берілген мемлекетті табады,кескін картаға түрлі қарындашпен мемлекет шекараларын белгілейді

Ежелгі Орта Азия мемлекеттерінің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттайды

Әр топ қарсы топқа берілген мемлекеттің саяси құрылымын кестеге түсіреді және қорғайды

Ежелгі өркениеттерде Орта Азия мемлекеттерінің шаруашылық жүйесін

сипаттайды

«Ойлан бөліс, жұптас» әдісі арқылы империялардың шаруашылық жүйесін сипаттайды.








































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
04.02.2019
1216
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12