Сабақ: Денешынықтыру
|
Мектеп: А Байтұрсынұлы
атындағы № 26 негізгі орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Жолтаев
Б.О
|
Сынып:
5
|
Қатысушылар
саны:
|
Келмегендер
саны:
|
Бөлім:
№ 1
|
Жүгіру, секіру және
лақтыру дағдыларына оқыту
|
Сабақ тақырыбы:
|
Орта және алыс қашықтық
техникасын үйрету
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу
мақсаттары:
|
5.3.3.1 түрлі дене
жүктемелерінің арасындағы айырмашылықты және олардың ағзаға
тигізетін әсерін сыртқы белгілеріне қарап анықтай
білу
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар:
саптық жаттығуларды орындайды,
жүру, жүгіру жаттығуларын, ЖДЖ орындайды
Оқушылардың
көбісі:
Берілген жүктемелерді
қауіпсіздігін сақтап нәтижелі көрсете алады,арнайы дене дамыту
жаттығуларын жасайды
Оқушылардың
кейбірі:
Берілген тапсырмаларды толық
меңгерген,шыдамдылығын,ептілігін көрсете
біледі
|
Бағалау
критерийі
|
-
Сөреден шығу техникасын толық
орындау
-
Жүгіру кезінде аяқ қол,тыныс
алу үйлесмділігін қадағалау
-
Жүгіру кезіндегі берілген
жүктемені толық атқару
-
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар:жүгіру түрлерін атап айта
алады,
техникасын біледі,өзара
талқылайды,көшбасшылар үйретеді.
Негізгі
сөздер:
Сөре ,мәре, жүгіру, тыныс алу,
аяқты, қолды бүгу және жазу, шыдамдылық,
|
Құндылықтарды
дамыту:
|
Бір – біріне деген құрмет
білдіру,жанашыр болу, ынтымақтаста жұмыс атқару, салауатты өмір
салтын сақтауды дәріптеу
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Физика (күш,
серпілу, динамика), математика (өлшеу, бұрыштарын анықтау),
биология ( бұлшық етердің дамуы, жүрек
соғысы)
|
Осыған дейінмеңгерілген білім:
|
қысқа қашықтыққа
жүгірген кездегі тәжірибесін пайдалану, сабақтан тыс ойындар
арқылы
|
Сабақ барысы
|
Сабақ қезеңдері
|
Сабақтың басы- 10
минут
|
(Б, С,
Қ)
Балаларды сапқа
тұрғызып,сәлемдесіп, тізіммен түгендеу, денсаулық жағдайларын
анықтау, сабақ мақсаттарымен таныстырып
талқылау.
1.Оңға солга
бұрыл
2.Кері
бұрыл
3.Спорттық
жүріспен алға қадам бас
Жүру түрлері,
жүгіру, жүгіру жаттығулары.
1. Тізені
алақанға тигізу жаттығуы
2 .Өкшені
алақанға тигізу жаттығуы
3 Аяқтың ұшымен
жүру
4. Өкшемен
жүру
5. Табанның
ішімен жүру
6. Табанның
сыртымен жүру
7.Жартылай
отырып жүру
8.Қазша
жүру
Демді
қалыптастыру. Қозғалыстағы ЖДЖ.
Орында
орындалатын арнайы жаттығулар.
Аяқ,бел бұлшық
еттерін керу, созу.
Бір аяқпен,екі
аяқпен секіртпемен секіру
жаттығулары
|
Ресурстар
Ысқырық,секундомер,жалауша,
спорт алаңы жабайы
алаң.
Жалауша,бор
Ысқырық,секундомер
|
Сабақ
ортасы-
25
минут
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Жүгірудің қандай түрлерін
білесіндер
Жүгірудің ағзаға тигізетін
пайдасы
Жүгірудің өз өміріңдегі
маңызы
Спорттың қандай түрлерінде
кездеседі
Карточкалар арқылы
орындалатын тапсырмалар:
-
Тапсырма.
(Т.К.Қ)
Сөреден шығу техникасын
түсіндіру,орындау
-
Тапсырма
(Т.К.Қ)
Жүгіру кезіндегі дұрыс тыныс
алуға үйрету
Эстафеталық ойындар Ту
алу:
Екі топқа бөлу,ту алу кезінде
оқушылар кезек кезек жүгіріп,бір бірін алмастырып, жүгіру
даңдыларын жетілдіре түседі.
Ойынға оқушылардың белсене
қатысуы.
Дескриптор:
Ойын барысында оқушылар шапшаң
жүгірді
Топтасып жұмыс жасауды
үйренеді
-
Тапсырма (Т, К,
Қ)
500 метр жүгіру кезіндегі
шыдамдылықты қалыптастыру.
-
Тапсырма (Т, К,
Қ)
Игерілген техникалар бойынша
нәтижеге жүгіру.
Тапсырмаларға арналған
дескрипторлар:
-
Сөреден шығу техникасын
үйренеді,орындайды
-
Жүгіру кезінде дұрыс тыныс ала
біледі
-
500 метір жүгіру кезінде
шыдамдылық қалыптасады
-
Игерілген техникамен
нәтижелі жүгіреді
|
Сабақтың соңы - рефлексия
|
(Б, С,
Қ)
Aрнайы бой жазу жаттығулары
арқылы дене мүшелерінің бұлшықеттерін буын сіңірлерінің қалпына
келтіру.Демдi бірте бірте қалыпқа келтіру.
Топтардың бiр-бірін әділ
бағалауы, оқушылардың өзін- өзі бағалауы.
Рефлекция:
Жетістік
сатысы:
Мақсатты толық орындадым – екі
қолының бас бармағын көтеру
Әліде мақсатқа қол жеткізу
үшін -жұмыс атқаруым керек.бір қолының бас бармағын
көтеру
Көп нәрсені игермедім, көмек
қажет.бір қолының бас бармағын ортаға
ұстау
|
Саралау – Сіз қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Сіз оқу қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? Сіз қабілеті төмен оқушыларға
қалай көмек көрсетесіз
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Сабақ барысында
жаттығуларды,берілген тапсырмаларды нәтижелі , жақсы орындаған
оқушыларды (жарайсың,тамаша немесе қимыл іс қозғалыстарымен бас
бармақпен көрсету арқылы).
Ал орташа және төмен нәтиже
көрсеткен оқушыларды (келесі жолы бұдан да жақсы нәтиже көрсетесің
деп қолдау көрсетемін)
Оқу қабілеті жоғары
оқушыларға:Жүктемелері қүрделі,жаттығулар беріп,қабілеті төмен
оқушылармен жұптастырып жұмыс жасатамын.
Қабілеті төмен оқушыларға
:Жүктемелері жеңіл тапсырмалар беріп, оны қайталату арқылы берілген
мақсатқа жеткіземін.жекелей жұмыс жасаймын
|
-Оқытуды
қадағалау;
- Өзара бағалау әдістері
арқылы
- Өзін-өзі бағалау әдістері
арқылы
|
- Тапсырмаларды орындау
кезінде спорттық құрал жабдықтардың техникалық жағдайын тексеріп
ескеру, дұрыс пайдалану олардың орналасуына көңіл
бөлу.
-Дене қыздыру жаттығуларын
орындау кезінде орындалуына көңіл бөлу.
-Дұрыс тыныс
алу.
-Қауіпсіздік
ережесін сақтау.
|