ОРТА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРДЫҢ ҮЛГІСІ
|
САБАҚТАР ТОПТАМАСЫНЫҢ ОРТАҚ ТАҚЫРЫБЫ: 8.2.В. Бұлшықет
|
||||||||
|
Бұл сабақтар аясында не туралы сөз болады: мысалы, Оқу жоспарының бұл бөлігі оқушыларды бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек), адам денесінің бұлшықеттерін жіктеу атауларымен танысады. Бұлшықет құрылысы: басы, бұлшықет денесі, құйрығы, фасция. Қаңқа бұлшықеттерінің орналасуы: бет, тұлға, қол және аяқ бұлшықеттері. адам денесі бұлшықеттерін қызметіне қарай жіктейді.
|
||||||||
|
Пән бойынша оқу мақсаты: 8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау 8.1.6.2 бұлшықет ұлпасының қызметтері мен олардың құрылымдық бөліктерін (компонент) сипаттау 8.1.6.3 бұлшықеттің құрылысы мен қаңқа бұлшықеттерінің орналасуын сипаттау 8.1.6.4 гиподинамия салдарын атау |
Пән бойынша лексика мен терминология.
|
|
||||||
|
№
|
Сабақтың тақырыбы |
Сабақтың мақсат(тар)ы |
Мұғалімнің әрекеті (Мен нақты не істеуім керек, қандай көмек көрсетемін) |
Оқушылардың әрекеттері (Тапсырма барысында олардың не істегенін қалаймын) |
Оқушылардың жұмысқа қатысуын қамтамасыз ету (нақты: жекелеген (проблемалы, нашар немесе дарынды) оқушыларды жұмысқа қалай тартамын?) |
Бағалау (Оқушыларға қалай қолдау көрсетіп (ҚБ), жетістігін қалай бағалаймын (ЖБ)?) |
Ресурстар (Бұл үшін маған қандай материал қажет?) |
|
|
1 |
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі. |
Тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттайды |
Жаңа тақырыпты оқушылардың базалық білімі арқылы еске түсіру Жабық сұрақтар ұсыну Жаңа тақырыппен танысу мақсатында видеоролик ұсыну Оқушылардың білім деңгейіне байланысты топтық жұмысты ұйымдастыру Сөйлеу мәдениетін қалыптастыру Белсенділікті арттыру Оқушылардың қызығушылығын ояту Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау. |
1. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады. Тақырыпқа сәйкес әр топ класстер жасайды. А тобы базалық біліміне сүйеніп өз беттерінше анықтама жасайды, Б тобы ұсынылған ресурспен жұмыс жасайды. |
Топта жұмыс жасау барысында оқушылардың қабілетіне сай рөлдерді ұсыну |
«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша топтардың өзара бағалауы |
Сұрақтар Видеоролик Мәтін |
|
|
2 |
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек). Адам денесінің бұлшықеттерін жіктеу. Зертханалық жұмыс«Бұлшықет ұлпаларының құрылысын зерттеу» |
8.1.6.2 бұлшықет ұлпасының қызметтері мен олардың құрылымдық бөліктерін (компонент) сипаттайды |
Үй тапсырмасын ашық сұрақтарды «Жалған немесе Шынайы» әдісі арқылы бекіту Жаңа тақырыпты ашу және оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында тақырыпқа байланысты мультфильм көрсету Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау. |
|
Жұпта жұмыс жасау кезінде оқушылар бірін-бірімен ақпарат алмасуы арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу |
«Сэндвич» әдісі бойынша жұптардың өзара бақылауы |
Сұрақтар Видео (мультфильм) https://www.mozaweb.com/ru/lexikon.php?cmd=getlist&let=3D&sid=BIO&book_content=&pg=2 |
|
|
3 |
Бұлшықет құрылысы: басы, бұлшықет денесі, құйрығы, фасция. Қаңқа бұлшықеттерінің орналасуы: бет, тұлға, қол және аяқ бұлшықеттері. Адам денесі бұлшықеттерін қызметіне қарай жіктеу. |
8.1.6.3 бұлшықеттің құрылысы мен қаңқа бұлшықеттерінің орналасуын сипаттайды
|
Топтық жұмыс. Оқушылар топтарына бұлшықеттің құрылысы мен қаңқасы бұлщықеттерініңорналасуының сипаттамалары, сызба, суреттері беріледі. Оқушылардан осы екі бұлшықеттің құрылысы мен орналасуын салыстырып, айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтау сұралады. |
Оқушылардың кейбіреулері ақпарат, сызбаны пайдаланса, кейбіреулеріне «Адам денесі», «Жануарлар қаңқасы» ақпаратты пайдалана отырып видеоматериалдарын ұсынуға болады. |
Білім беру мен білім алудағы сыни тұрғыдан ойлау |
Оқушылар дескрипторлар арқылы өзара бағалау жүргізеді және мұғалім жекелеген кері байланыстар ұсынады. |
Нұсқаулық, сызба-нұсқалар,суреттер 1-13 слайдтар |
|
|
4 |
Гиподинамия: пайда болу себебі, слдары, алдыналушаралары |
8.1.6.4 гиподинамия салдарын атау |
Топтық жұмыс. Оқушылардың білім деңгейіне байланысты.аралас топтар құрау Оқулықтағы ақпаратпен таныстыру. Гиподинацияның пайда болу себептерін анықтау СТО және ПБ |
1. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады. Тақырыпқа сәйкес әр топ команда мүшелерін бекітеді және класстер жасайды. Ақпараттарды талдайды,талқылайды,қорытынды жасайды. |
Топта жұмыс жасау барысында оқушылардың қабілетіне сай рөлдерді ұсыну |
Мұғалім тапсырманың орындалуы барысында жеке кері байланыстар ұсынып, оқушылардың түсінуіне көмектеседі. |
Презентация Оқулық |
|
|
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Орта мерзімді жоспар
Орта мерзімді жоспар
ОРТА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРДЫҢ ҮЛГІСІ
|
САБАҚТАР ТОПТАМАСЫНЫҢ ОРТАҚ ТАҚЫРЫБЫ: 8.2.В. Бұлшықет
|
||||||||
|
Бұл сабақтар аясында не туралы сөз болады: мысалы, Оқу жоспарының бұл бөлігі оқушыларды бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек), адам денесінің бұлшықеттерін жіктеу атауларымен танысады. Бұлшықет құрылысы: басы, бұлшықет денесі, құйрығы, фасция. Қаңқа бұлшықеттерінің орналасуы: бет, тұлға, қол және аяқ бұлшықеттері. адам денесі бұлшықеттерін қызметіне қарай жіктейді.
|
||||||||
|
Пән бойынша оқу мақсаты: 8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау 8.1.6.2 бұлшықет ұлпасының қызметтері мен олардың құрылымдық бөліктерін (компонент) сипаттау 8.1.6.3 бұлшықеттің құрылысы мен қаңқа бұлшықеттерінің орналасуын сипаттау 8.1.6.4 гиподинамия салдарын атау |
Пән бойынша лексика мен терминология.
|
|
||||||
|
№
|
Сабақтың тақырыбы |
Сабақтың мақсат(тар)ы |
Мұғалімнің әрекеті (Мен нақты не істеуім керек, қандай көмек көрсетемін) |
Оқушылардың әрекеттері (Тапсырма барысында олардың не істегенін қалаймын) |
Оқушылардың жұмысқа қатысуын қамтамасыз ету (нақты: жекелеген (проблемалы, нашар немесе дарынды) оқушыларды жұмысқа қалай тартамын?) |
Бағалау (Оқушыларға қалай қолдау көрсетіп (ҚБ), жетістігін қалай бағалаймын (ЖБ)?) |
Ресурстар (Бұл үшін маған қандай материал қажет?) |
|
|
1 |
Адам қаңқасының құрылысы. Тірек – қимыл жүйесінің маңызы мен қызметі. |
Тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттайды |
Жаңа тақырыпты оқушылардың базалық білімі арқылы еске түсіру Жабық сұрақтар ұсыну Жаңа тақырыппен танысу мақсатында видеоролик ұсыну Оқушылардың білім деңгейіне байланысты топтық жұмысты ұйымдастыру Сөйлеу мәдениетін қалыптастыру Белсенділікті арттыру Оқушылардың қызығушылығын ояту Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау. |
1. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады. Тақырыпқа сәйкес әр топ класстер жасайды. А тобы базалық біліміне сүйеніп өз беттерінше анықтама жасайды, Б тобы ұсынылған ресурспен жұмыс жасайды. |
Топта жұмыс жасау барысында оқушылардың қабілетіне сай рөлдерді ұсыну |
«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша топтардың өзара бағалауы |
Сұрақтар Видеоролик Мәтін |
|
|
2 |
Бұлшықет ұлпаларының құрылысы мен қызметі (бірыңғай салалы, көлденең жолақты қаңқа, көлденең жолақты жүрек). Адам денесінің бұлшықеттерін жіктеу. Зертханалық жұмыс«Бұлшықет ұлпаларының құрылысын зерттеу» |
8.1.6.2 бұлшықет ұлпасының қызметтері мен олардың құрылымдық бөліктерін (компонент) сипаттайды |
Үй тапсырмасын ашық сұрақтарды «Жалған немесе Шынайы» әдісі арқылы бекіту Жаңа тақырыпты ашу және оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында тақырыпқа байланысты мультфильм көрсету Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау. |
|
Жұпта жұмыс жасау кезінде оқушылар бірін-бірімен ақпарат алмасуы арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу |
«Сэндвич» әдісі бойынша жұптардың өзара бақылауы |
Сұрақтар Видео (мультфильм) https://www.mozaweb.com/ru/lexikon.php?cmd=getlist&let=3D&sid=BIO&book_content=&pg=2 |
|
|
3 |
Бұлшықет құрылысы: басы, бұлшықет денесі, құйрығы, фасция. Қаңқа бұлшықеттерінің орналасуы: бет, тұлға, қол және аяқ бұлшықеттері. Адам денесі бұлшықеттерін қызметіне қарай жіктеу. |
8.1.6.3 бұлшықеттің құрылысы мен қаңқа бұлшықеттерінің орналасуын сипаттайды
|
Топтық жұмыс. Оқушылар топтарына бұлшықеттің құрылысы мен қаңқасы бұлщықеттерініңорналасуының сипаттамалары, сызба, суреттері беріледі. Оқушылардан осы екі бұлшықеттің құрылысы мен орналасуын салыстырып, айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтау сұралады. |
Оқушылардың кейбіреулері ақпарат, сызбаны пайдаланса, кейбіреулеріне «Адам денесі», «Жануарлар қаңқасы» ақпаратты пайдалана отырып видеоматериалдарын ұсынуға болады. |
Білім беру мен білім алудағы сыни тұрғыдан ойлау |
Оқушылар дескрипторлар арқылы өзара бағалау жүргізеді және мұғалім жекелеген кері байланыстар ұсынады. |
Нұсқаулық, сызба-нұсқалар,суреттер 1-13 слайдтар |
|
|
4 |
Гиподинамия: пайда болу себебі, слдары, алдыналушаралары |
8.1.6.4 гиподинамия салдарын атау |
Топтық жұмыс. Оқушылардың білім деңгейіне байланысты.аралас топтар құрау Оқулықтағы ақпаратпен таныстыру. Гиподинацияның пайда болу себептерін анықтау СТО және ПБ |
1. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады. Тақырыпқа сәйкес әр топ команда мүшелерін бекітеді және класстер жасайды. Ақпараттарды талдайды,талқылайды,қорытынды жасайды. |
Топта жұмыс жасау барысында оқушылардың қабілетіне сай рөлдерді ұсыну |
Мұғалім тапсырманың орындалуы барысында жеке кері байланыстар ұсынып, оқушылардың түсінуіне көмектеседі. |
Презентация Оқулық |
|
|
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз













