|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2A Х – XІІІ ғғ. Қазақстан территориясындағы мемлекеттер |
Мектеп:«Шолаққорған» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||||||||
|
Күні: 12.12.2018 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ордабаев Сәбит Досымбекұлы |
||||||||||
|
Сынып: 7 «а» |
Қатысқандар –19 |
Қатыспағандар - |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.2 - ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Ұлы Жібек жолы туралы мәлімет алады Оқушылардың басым бөлігі : Ұлы Жібек жолының қолөнер, сауданың дамуына және қалалардың өсуіне әсерін анықтайды Кейбір оқушылар: Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардағы маңызын ашады. |
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану. |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы туралы айта алады.. 2.Ұлы Жібек жолының қолөнер, сауданың дамуына және қалалардың өсуін сипаттайды. 3. Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардағы орнын анықтай алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: Мәтінді оқи отырып, Ұлы Жібек жолы туралы,оның халықаралық сауда байланысын зерделейді. |
||||||||||
|
Тыңдалым: Бір бірінің пікірін тыңдайды, талқылайды. |
|||||||||||
|
Айтылым: Сыныптастар арасындатақырыпты қорғау барысында өз ойларын еркін жеткізеді. Жазылым: Берілген тапсырмаға қорытынды жазады,венн диаграммасын толтырады. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар:Ашықтық, жауапкершілік - өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - өз елі үшін мақтаныш - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, әдебиет, дүниежүзі тарихы |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың нығаюына әкелді ме? |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 2-минут 3-мин |
|
|
|||||||||
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. «Жылы лебіз...» әдісі арқылы оқушылар шеңбер құрып, тілек айтып, бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлап, жақсы орта қалыптастыру. 2. «Керуен билеттері» арқылы топқа бөлу. Ұлы Жібек жолы бойындағы қалалардың аты жазылған кеспе қағаздар (билеттер) арқылы үш топқа бөлінеді. 1-топ Испиджаб 2-топ Тараз 3-топ Отырар Сол кеспе қағаздардағы (билеттер) жазылған қалалар туралы мәлімет беру. |
Акт, кеспе қағаздар |
||||||||||
|
Басталуы 1-минут 7- минут Ортасы:26 мин 3 мин 2-минут Дайындалуға 5-мин Қорғауға әр топқа 2-мин (жалпы 6-мин) Дайындауға (5-минут) Қорғауға әр топқа 2-мин (жалпы 6-мин) |
Үй тапсырмасын сұрау «Карусель» әдісі арқылы 4-деңгейлік сұрақтар беріле отырып, үй тапсырмасы сұралады. Оқушылар тапсырманы топтар арасында біріге отырып, қорытындылайды. Әр топ сұрақтарға берілген жауаптарды толықтырып отырады. 1-топ «Испиджаб» 1.Ұлы Жібек жолы дегеніміз не? 2.Жібек жолының бойындағы сауданың дамуы шаруашылыққа қалай әсер етті? 3.13 жылдан кейін оралған қытай елшілігін қай император жіберді? 4. Жібек жолының Қазақстан бөлігіндегі негізгі қалалар жайында не ібеліміз? 2-топ «Тараз» 1.Жолдың пайда болуы туралы не білесіңдер? 2.Сауданың дамуы елдер арасындағы мәдениеттің дамуына қалай әсер етті? 3.Жібек жолы Қазақстандағы қандай басты қалалардан өтті? 4.Қандай оқиғаға байланысты сауданың қарқыны бәсеңдей бастады? 3-топ «Отырар» 1.Жібек жолы қайдан басталды, негізгі тауар көзі не болды? 2.Ұлы Жібек жолының мемлекеттер арасындағы байланысқа ықпалы болды ма? 3.Жібек сатуда Қытай мемлекетімен бәсекеге түскен қай ел? 4.Жібек жолының қазақ елі үшін қандай маңызы болды? «Күншуақ»- әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды. Оқушылар барлығын түсінсе күнді, жартылай түсінсе күн мен бұлтты, ештеңе түсінбесе бұлтты таңдайды. «Ой талқы». Жаңа сабақ бейнероликпен жаңа сабақты бастау: Әдіс: Болжау Сұрақтар: 1.Ұлы Жібек жолы бойымен қандай тауарлар тасымалданды? 2. Қытайдан бастау алған керуендер қайда барып тірелді, және қанша шақырымға созылған екен? 3.Ұлы Жібек жолының бағыттары тұрақты болды ма? Болмаса неге өзгеріп отырды? Қандай қалалар өркендеді?
«Қара. Оқып шық. Жаз» - мәтінмен жұмыс. (Төмендегі тақырыптар бойыша мәтінмен жұмыс) «Елші» әдісі. жұптық, топтық жұмыс Әр топтан екі өкіл қалып тақырыбты түсіндіреді І топ: Жібекті халықаралық саудаға шығарғанмен, оны өндіру тәсілін Қытай өкіметі өте құпия ұстаған. Себебі.... ІІ топ: Сауда кезінде жол бойындағы елдердің бір-бірімен қарым-қатынас жасауының барысында олар тек тұтыну бұйымдары арқылы ғана емес, өзара мәдени жағынан да байланысқа түседі.Неге? Сипаттап бер. ІІІ топ: Ұлы Жібек жолының бойындағы қалалар қазақ халқының құрамына кірген түрік тілдес ру-тайпалардың отырықшы ел болуына, тұрақты мекен-жайлар салып, қоныстануына зор пайдасын тигізді. Қалай?... «Термометр». Оқушылар өз эмоциясын, тақырыптың қызықтығын, сабақтың өту барысын өзін-өзі бағалайды. (шапалақпен т.б) 2. Шығармашылық жұмыс 1-топ- Ұлы Жібек жолының пайда болуы (постер қорғау) 2-топ - Ұлы Жібек жолы туралы (сәйкестендіру тесті) 3-топ -Ұлы Жібек жолы(Венн диограммасы)
Мәдениеттің өркендеуіне
Шаруашылықтың дамуына
Ұлы Жібек жолы «Пантомима»-бағалау әдісі. Қолдарын жоғары көтерсе-сабақ жақсы өтті, басы төмен-қанағаттанған жоқ, беттерін қолымен жауып алса-ұнамады. |
Акт, Конверт Стикер Флипчарт Маркер
Қазақ хандары туралы бейне күрсетілім корсетіледі https://www.youtube.com/watch?v=Ae7QAZ5pdEo&list=PLzCWm4G70jZ5NpSWaoOMtXkWbzWWfwr2s
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3-минут 1-минут 2-минут |
Пысыктау. «Кім жылдам» ойыны белсенді оқыту әдісі Оқушылар белсенді түрде қатысып,тез жауап береді 1.
Қытай ммператоры У-Ди қай жылы Батыс елдеріне
елшілік жіберді? (138
жылы) 3. Ұлы Жібек жолының бәсеңдеуіне қандай жағдай әсер етті? (моңғол шапқыншылығы) 4.Қытайдың әдемі фарфордан жасалған ыдыстары Қазақстандағы қандай қалалардан табылды? (Талғар, Испиджаб, Отырар) 5.Қытай елінен алғаш рет Батыстағы елдерге қарай керуен қашан жолға шықты? (б.з.б І ғ. ортасы)
Миға шабуыл: «Суретке қарап әңгіме құрастыру» әдісі Оқушылар «Шеңбер бойынша жазу» әдісі арқылы бағаланады. Үйге тапсырма: «Ұлы Жібек жолының қазақ елі үшін маңызы» - тақырыбына ой – түйін жазу (60-70 сөз) Ой толғаныс: Рефлексия. БББ әдісі. «Білемін-Білгім келеді-Білдім» кестесі
Оқушылар өзін-өзі бағалауы,топ жетекшілерінің бағалауы «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды |
|
|||||||||
|
Бағалау критерийлері. 1.Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы туралы айта алады. 2.Ұлы Жібек жолының халықаралық жағдайында елдердің ішкі,сыртқы саясатын сипаттайды. 3.Ұлы Жібек жолының бәсеңдеуі мен тоқтап қалу себептерін анықтай алады |
Дескриптор. Ұлы Жібек жолының тарихи маңызын сипаттады Ұлы Жібек жолының Батыс пен Шығысты байланыстыра отырып елдердің мәдени өзара байланысын сараптады. Ұлы Жібек жолының шаруашылықтың дамуымен мәдениеттің өркендеуіне қосқан үлестеріне баға берді. |
Балдар. |
||
|
|
||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Карусель әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар бердім. Белсенді оқыту әдісінде «Кім жылдам» әдісін пайдаландым |
Карусель әдісі кезінде оқушыларды «Күншуақ»- әдісімен бағаладым. «Елші» әдісінде «Термометр» бағаладым. |
Денсаулық сақтау технологиялары белсенді әрекетті жүзеге асыру. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақаттары шынайы ма? Бүгін оқушлылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгірдім бе? |
|
|||
|
Жалпы бағалау |
||||
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1. Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2A Х – XІІІ ғғ. Қазақстан территориясындағы мемлекеттер |
Мектеп:«Шолаққорған» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||||||||
|
Күні: 12.12.2018 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ордабаев Сәбит Досымбекұлы |
||||||||||
|
Сынып: 7 «а» |
Қатысқандар –19 |
Қатыспағандар - |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.2 - ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Ұлы Жібек жолы туралы мәлімет алады Оқушылардың басым бөлігі : Ұлы Жібек жолының қолөнер, сауданың дамуына және қалалардың өсуіне әсерін анықтайды Кейбір оқушылар: Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардағы маңызын ашады. |
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну,қолдану. |
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы туралы айта алады.. 2.Ұлы Жібек жолының қолөнер, сауданың дамуына және қалалардың өсуін сипаттайды. 3. Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардағы орнын анықтай алады. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: Мәтінді оқи отырып, Ұлы Жібек жолы туралы,оның халықаралық сауда байланысын зерделейді. |
||||||||||
|
Тыңдалым: Бір бірінің пікірін тыңдайды, талқылайды. |
|||||||||||
|
Айтылым: Сыныптастар арасындатақырыпты қорғау барысында өз ойларын еркін жеткізеді. Жазылым: Берілген тапсырмаға қорытынды жазады,венн диаграммасын толтырады. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар:Ашықтық, жауапкершілік - өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - өз елі үшін мақтаныш - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, әдебиет, дүниежүзі тарихы |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың нығаюына әкелді ме? |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 2-минут 3-мин |
|
|
|||||||||
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. «Жылы лебіз...» әдісі арқылы оқушылар шеңбер құрып, тілек айтып, бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлап, жақсы орта қалыптастыру. 2. «Керуен билеттері» арқылы топқа бөлу. Ұлы Жібек жолы бойындағы қалалардың аты жазылған кеспе қағаздар (билеттер) арқылы үш топқа бөлінеді. 1-топ Испиджаб 2-топ Тараз 3-топ Отырар Сол кеспе қағаздардағы (билеттер) жазылған қалалар туралы мәлімет беру. |
Акт, кеспе қағаздар |
||||||||||
|
Басталуы 1-минут 7- минут Ортасы:26 мин 3 мин 2-минут Дайындалуға 5-мин Қорғауға әр топқа 2-мин (жалпы 6-мин) Дайындауға (5-минут) Қорғауға әр топқа 2-мин (жалпы 6-мин) |
Үй тапсырмасын сұрау «Карусель» әдісі арқылы 4-деңгейлік сұрақтар беріле отырып, үй тапсырмасы сұралады. Оқушылар тапсырманы топтар арасында біріге отырып, қорытындылайды. Әр топ сұрақтарға берілген жауаптарды толықтырып отырады. 1-топ «Испиджаб» 1.Ұлы Жібек жолы дегеніміз не? 2.Жібек жолының бойындағы сауданың дамуы шаруашылыққа қалай әсер етті? 3.13 жылдан кейін оралған қытай елшілігін қай император жіберді? 4. Жібек жолының Қазақстан бөлігіндегі негізгі қалалар жайында не ібеліміз? 2-топ «Тараз» 1.Жолдың пайда болуы туралы не білесіңдер? 2.Сауданың дамуы елдер арасындағы мәдениеттің дамуына қалай әсер етті? 3.Жібек жолы Қазақстандағы қандай басты қалалардан өтті? 4.Қандай оқиғаға байланысты сауданың қарқыны бәсеңдей бастады? 3-топ «Отырар» 1.Жібек жолы қайдан басталды, негізгі тауар көзі не болды? 2.Ұлы Жібек жолының мемлекеттер арасындағы байланысқа ықпалы болды ма? 3.Жібек сатуда Қытай мемлекетімен бәсекеге түскен қай ел? 4.Жібек жолының қазақ елі үшін қандай маңызы болды? «Күншуақ»- әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды. Оқушылар барлығын түсінсе күнді, жартылай түсінсе күн мен бұлтты, ештеңе түсінбесе бұлтты таңдайды. «Ой талқы». Жаңа сабақ бейнероликпен жаңа сабақты бастау: Әдіс: Болжау Сұрақтар: 1.Ұлы Жібек жолы бойымен қандай тауарлар тасымалданды? 2. Қытайдан бастау алған керуендер қайда барып тірелді, және қанша шақырымға созылған екен? 3.Ұлы Жібек жолының бағыттары тұрақты болды ма? Болмаса неге өзгеріп отырды? Қандай қалалар өркендеді?
«Қара. Оқып шық. Жаз» - мәтінмен жұмыс. (Төмендегі тақырыптар бойыша мәтінмен жұмыс) «Елші» әдісі. жұптық, топтық жұмыс Әр топтан екі өкіл қалып тақырыбты түсіндіреді І топ: Жібекті халықаралық саудаға шығарғанмен, оны өндіру тәсілін Қытай өкіметі өте құпия ұстаған. Себебі.... ІІ топ: Сауда кезінде жол бойындағы елдердің бір-бірімен қарым-қатынас жасауының барысында олар тек тұтыну бұйымдары арқылы ғана емес, өзара мәдени жағынан да байланысқа түседі.Неге? Сипаттап бер. ІІІ топ: Ұлы Жібек жолының бойындағы қалалар қазақ халқының құрамына кірген түрік тілдес ру-тайпалардың отырықшы ел болуына, тұрақты мекен-жайлар салып, қоныстануына зор пайдасын тигізді. Қалай?... «Термометр». Оқушылар өз эмоциясын, тақырыптың қызықтығын, сабақтың өту барысын өзін-өзі бағалайды. (шапалақпен т.б) 2. Шығармашылық жұмыс 1-топ- Ұлы Жібек жолының пайда болуы (постер қорғау) 2-топ - Ұлы Жібек жолы туралы (сәйкестендіру тесті) 3-топ -Ұлы Жібек жолы(Венн диограммасы)
Мәдениеттің өркендеуіне
Шаруашылықтың дамуына
Ұлы Жібек жолы «Пантомима»-бағалау әдісі. Қолдарын жоғары көтерсе-сабақ жақсы өтті, басы төмен-қанағаттанған жоқ, беттерін қолымен жауып алса-ұнамады. |
Акт, Конверт Стикер Флипчарт Маркер
Қазақ хандары туралы бейне күрсетілім корсетіледі https://www.youtube.com/watch?v=Ae7QAZ5pdEo&list=PLzCWm4G70jZ5NpSWaoOMtXkWbzWWfwr2s
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3-минут 1-минут 2-минут |
Пысыктау. «Кім жылдам» ойыны белсенді оқыту әдісі Оқушылар белсенді түрде қатысып,тез жауап береді 1.
Қытай ммператоры У-Ди қай жылы Батыс елдеріне
елшілік жіберді? (138
жылы) 3. Ұлы Жібек жолының бәсеңдеуіне қандай жағдай әсер етті? (моңғол шапқыншылығы) 4.Қытайдың әдемі фарфордан жасалған ыдыстары Қазақстандағы қандай қалалардан табылды? (Талғар, Испиджаб, Отырар) 5.Қытай елінен алғаш рет Батыстағы елдерге қарай керуен қашан жолға шықты? (б.з.б І ғ. ортасы)
Миға шабуыл: «Суретке қарап әңгіме құрастыру» әдісі Оқушылар «Шеңбер бойынша жазу» әдісі арқылы бағаланады. Үйге тапсырма: «Ұлы Жібек жолының қазақ елі үшін маңызы» - тақырыбына ой – түйін жазу (60-70 сөз) Ой толғаныс: Рефлексия. БББ әдісі. «Білемін-Білгім келеді-Білдім» кестесі
Оқушылар өзін-өзі бағалауы,топ жетекшілерінің бағалауы «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды |
|
|||||||||
|
Бағалау критерийлері. 1.Ұлы Жібек жолының тарихи маңызы туралы айта алады. 2.Ұлы Жібек жолының халықаралық жағдайында елдердің ішкі,сыртқы саясатын сипаттайды. 3.Ұлы Жібек жолының бәсеңдеуі мен тоқтап қалу себептерін анықтай алады |
Дескриптор. Ұлы Жібек жолының тарихи маңызын сипаттады Ұлы Жібек жолының Батыс пен Шығысты байланыстыра отырып елдердің мәдени өзара байланысын сараптады. Ұлы Жібек жолының шаруашылықтың дамуымен мәдениеттің өркендеуіне қосқан үлестеріне баға берді. |
Балдар. |
||
|
|
||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Карусель әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар бердім. Белсенді оқыту әдісінде «Кім жылдам» әдісін пайдаландым |
Карусель әдісі кезінде оқушыларды «Күншуақ»- әдісімен бағаладым. «Елші» әдісінде «Термометр» бағаладым. |
Денсаулық сақтау технологиялары белсенді әрекетті жүзеге асыру. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақаттары шынайы ма? Бүгін оқушлылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгірдім бе? |
|
|||
|
Жалпы бағалау |
||||
|
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1. Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. |
||||
шағым қалдыра аласыз









