|
Пәні: Жаратылыстану Сабақтың тақырыбы: Өсімдік топтары |
Мектеп: № 4 орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Г.Кесикбаева |
||||
|
СЫНЫП: 2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
2.2.1.1. Өсімдіктердің түрлерін салыстыру және ажырату, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсету. 2.2.1.2. Өсімдік мүшелерінің құрылымдық ерекшеліктері мен орналасуын көрсете отырып суреттеу. |
||||
|
Тілдік құзыреттілік |
Өсімдіктер- растения- plants Шөлде - в пустыне- іn the wilderness Тауда- в горах- in the mountains Өзенде- на реке- on the river |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген өсімдіктердің түрлерін ажырата алады. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсету. Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. Өсімдіктердің ерекшеліктерін айта алады. |
||||
|
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Құрғақшылыққа төзімді және ылғалсүйгіш өсімдіктер Ишара: Басынан сипау, қол соғу, бас бармақ әдістері. |
||||
|
Құндылық |
Әлемдік білім беру кеңістігінде бәсекеге қабілетті болуға мүмкіндік беретін академиялық білім. Жеке және топта тиімді жұмыс жасай алу. |
||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер,топтық тапсырмалар, кері байланыс,imektep. |
||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, көркем еңбек, шетел тілі |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ғаламтор, интербелсенді тақта, мультимедиялық оқу құралы |
||||
|
Алдыңғы бөлім |
|
||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||
|
Уақыт |
Жоспарыланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 5 минут Топтарға бөлу. |
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту: Шаттық шеңбері Әрбір сабақ-үйрену, ұғу, ұлағат Әрбір ісің – тірлік, тірек, адамдық Әрбір сөзің – шындық, бірлік, адалдық 1-топ: Жазушылар 2-топ: Зерттеушілер 3-топ: Суретшілер Тыңдалым. Оқылым Ой сергек: Өсімдік топтары Тақырыпты болжау Өсімдіктер- растения- plants Шөле - в пустыне- іn the wilderness Тауда- в горах- in the mountains Өзенде- на реке- on the river Ашық сұрақтар -өсімдік топтарын атап көр -өсімдіктерге не қажет? -өз ортаңда өсетін өсімдіктерді ата |
Бейнежазба (imektep) |
|||
|
Сабақтың ортасы 25–30 минут |
Мағынаны ажырату Білу. Айтылым «Ой толғаныс» Артық сөзді тап (жеке жұмыс) Оқушылардан әр қатардағы артық сөздерді табуды, қалған сөздерді оқып, ортақ сөзбен атауын және өсімдіктердің пайдасы жөнінде ойланып көрулері сұралады • емен, мамыргүл, алма ағашы, қарағай; Мамыргүл. Ортақ атау – ағаштар • шырша, сабақ, жапырақ, жеміс; Шырша. Ортақ атау — өсімдік бөліктері • күрек, теледидар, суқұйғыш, тырма. Теледидар. Ортақ атау – бақша құралдар Дескриптор *Оқушылар әр қатардағы артық сөздерді табады. *Қалған сөздерді оқиды. *Ортақ сөзбен атайды . *Өсімдіктердің пайдасы жөнінде айтады Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. |
Интербелсенді тақта немесе плакат Оқулық, мәтіндер. |
|||
|
|
Қолдану Оқулықтағы тапсырмаларды орындау. Ұжымдық
жұмыс (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді. 1-топ: Жазушылар Шөлде өсетін өсімдіктер туралы сипаттайды
2-топ: Зерттеушілер Тауда өсетін өсімдіктер туралы сипаттайды
3-топ: Суретшілер Өзенде өсетін өсімдіктер туралы сипаттайды
Дескриптор: Топтағы оқушылар шөлде, тауда, өзенде өсетін өсімдіктер туралы сипаттай алады. Сен білесің бе? Ашық жерде өсетін қарағай орманда өсетін қарағайдан өзгеше болады. Себебі олардың табиғаттан алатын қоректік заттарының, жарық пен жылуының мөлшері бірдей емес.
ЖИНА
(топтық
жұмыс )
Дескриптор: *пазл сыңарларын таба алады. *суреттерді орнымен жабыстыра алады. |
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер Өсімдік суреттері |
|||
|
Сергіту сәті |
«Аяқпенен топ-топ-топ» |
Бейнежазба |
|||
|
Аяқталуы Сабақты бекіту 5 минут |
Синтез «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
Ойлан! Кактустың жапырақтары неліктен ине тәрізді? «Мұғалімнің сыйы» Кактус өсімдігінің жапырақтары Зертте! «Венн сызбасы» жазылым жұптық жұмыс Екі өсімдікті бөліктеріне қарап салыстыр. Қайсысы ылғалсүйғіш, қайсысы құрғақшылыққа төзімді екенін анықта. Дескриптор: *Екі өсімдікті бөліктеріне қарап салыстырады. *Қайсысы ылғалсүйғіш, қайсысы құрғақшылыққа төзімді екенін анықтап, ажырата біледі. |
«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. «Тазалық» әдісі
Бағалау.
Жетістік баспалдағы. Сабақтағы іс-әрекетке кері байланыс.
|
|
Қосымша мағлұматтар
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылар-дың ақпаратты қанша-лықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|
Тапсырмалар орындау кезінде оқушылардың қажеттіліктері ескеріліп, оқушы деңгейіне қарай бағытталып, сараланып берілді. Жеке, жұптық, топтық жұмыстар кезінде оқушыларға бағыт-бағдар беру арқылы қолдау көрсетілді. Қабілеті жоғары оқушыларға «Ара ұясы» әдісі бойынша жұмыс жүргізіледі. |
Жетістік критерийлері арқылы, қол шапалақтау, бас бармақ арқылы жүргізіледі. |
Құндылықтарды дарыту: ынтымақтастық, құрмет. Пәнаралық байланыс:қазақ тілі, көркем еңбек.. АКТ-ны қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар интербелсенді тақта арқылы көрсетіледі. Тәрбиелік мәні: қоршаған ортаның құндылықтарын бағалауға баулу. |
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын сабақ мақсаттары оқу мақсаттарымен байланыстыра, оқушылар меңгере алатындай дәрежеде жасақталады.Оқушылар өсімдіктердің түрлерін, қайда өсетіні туралы білімді меңгереді. Өсімдік мүшелерінің құрылымдық ерекшеліктері мен орналасуын көрсете отырып суреттеу дағдысы қалыптасады. Өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсету кезінде оқушыларға бағыт-бағдар беру арқылы қолдау көрсетіледі.Тапсырмаларын орындау кезінде бұрын орындаған оқушыларға «Ара ұясы» әдісімен ойларын тұжырымдап айту тапсырылады. |
|
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты): 1. «Өсімдік топтары» туралы бейнежазба, мұғалімнің сыйы жақсы өтті. 2. Білім қоржынына оқушылар өз деңгейіне жазып салғаны да табысты болды. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты): 1. Зерттеу жұмыстары кезінде қажетті құрал-жабдықтар қолданылса. 2. Табиғат аясына серуенге шығып өсімдіктердің құрылысы көрсетілсе. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? Алдағы уақытта сол деңгейлеріне қарап отыру үшін және өз ұсыныстарын білу үшін “Алты қалпақ” әдісін алғым келеді. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдік топтары
|
Пәні: Жаратылыстану Сабақтың тақырыбы: Өсімдік топтары |
Мектеп: № 4 орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Г.Кесикбаева |
||||
|
СЫНЫП: 2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
2.2.1.1. Өсімдіктердің түрлерін салыстыру және ажырату, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсету. 2.2.1.2. Өсімдік мүшелерінің құрылымдық ерекшеліктері мен орналасуын көрсете отырып суреттеу. |
||||
|
Тілдік құзыреттілік |
Өсімдіктер- растения- plants Шөлде - в пустыне- іn the wilderness Тауда- в горах- in the mountains Өзенде- на реке- on the river |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген өсімдіктердің түрлерін ажырата алады. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсету. Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. Өсімдіктердің ерекшеліктерін айта алады. |
||||
|
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Құрғақшылыққа төзімді және ылғалсүйгіш өсімдіктер Ишара: Басынан сипау, қол соғу, бас бармақ әдістері. |
||||
|
Құндылық |
Әлемдік білім беру кеңістігінде бәсекеге қабілетті болуға мүмкіндік беретін академиялық білім. Жеке және топта тиімді жұмыс жасай алу. |
||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер,топтық тапсырмалар, кері байланыс,imektep. |
||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, көркем еңбек, шетел тілі |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ғаламтор, интербелсенді тақта, мультимедиялық оқу құралы |
||||
|
Алдыңғы бөлім |
|
||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||
|
Уақыт |
Жоспарыланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 5 минут Топтарға бөлу. |
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту: Шаттық шеңбері Әрбір сабақ-үйрену, ұғу, ұлағат Әрбір ісің – тірлік, тірек, адамдық Әрбір сөзің – шындық, бірлік, адалдық 1-топ: Жазушылар 2-топ: Зерттеушілер 3-топ: Суретшілер Тыңдалым. Оқылым Ой сергек: Өсімдік топтары Тақырыпты болжау Өсімдіктер- растения- plants Шөле - в пустыне- іn the wilderness Тауда- в горах- in the mountains Өзенде- на реке- on the river Ашық сұрақтар -өсімдік топтарын атап көр -өсімдіктерге не қажет? -өз ортаңда өсетін өсімдіктерді ата |
Бейнежазба (imektep) |
|||
|
Сабақтың ортасы 25–30 минут |
Мағынаны ажырату Білу. Айтылым «Ой толғаныс» Артық сөзді тап (жеке жұмыс) Оқушылардан әр қатардағы артық сөздерді табуды, қалған сөздерді оқып, ортақ сөзбен атауын және өсімдіктердің пайдасы жөнінде ойланып көрулері сұралады • емен, мамыргүл, алма ағашы, қарағай; Мамыргүл. Ортақ атау – ағаштар • шырша, сабақ, жапырақ, жеміс; Шырша. Ортақ атау — өсімдік бөліктері • күрек, теледидар, суқұйғыш, тырма. Теледидар. Ортақ атау – бақша құралдар Дескриптор *Оқушылар әр қатардағы артық сөздерді табады. *Қалған сөздерді оқиды. *Ортақ сөзбен атайды . *Өсімдіктердің пайдасы жөнінде айтады Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. |
Интербелсенді тақта немесе плакат Оқулық, мәтіндер. |
|||
|
|
Қолдану Оқулықтағы тапсырмаларды орындау. Ұжымдық
жұмыс (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді. 1-топ: Жазушылар Шөлде өсетін өсімдіктер туралы сипаттайды
2-топ: Зерттеушілер Тауда өсетін өсімдіктер туралы сипаттайды
3-топ: Суретшілер Өзенде өсетін өсімдіктер туралы сипаттайды
Дескриптор: Топтағы оқушылар шөлде, тауда, өзенде өсетін өсімдіктер туралы сипаттай алады. Сен білесің бе? Ашық жерде өсетін қарағай орманда өсетін қарағайдан өзгеше болады. Себебі олардың табиғаттан алатын қоректік заттарының, жарық пен жылуының мөлшері бірдей емес.
ЖИНА
(топтық
жұмыс )
Дескриптор: *пазл сыңарларын таба алады. *суреттерді орнымен жабыстыра алады. |
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер Өсімдік суреттері |
|||
|
Сергіту сәті |
«Аяқпенен топ-топ-топ» |
Бейнежазба |
|||
|
Аяқталуы Сабақты бекіту 5 минут |
Синтез «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
Ойлан! Кактустың жапырақтары неліктен ине тәрізді? «Мұғалімнің сыйы» Кактус өсімдігінің жапырақтары Зертте! «Венн сызбасы» жазылым жұптық жұмыс Екі өсімдікті бөліктеріне қарап салыстыр. Қайсысы ылғалсүйғіш, қайсысы құрғақшылыққа төзімді екенін анықта. Дескриптор: *Екі өсімдікті бөліктеріне қарап салыстырады. *Қайсысы ылғалсүйғіш, қайсысы құрғақшылыққа төзімді екенін анықтап, ажырата біледі. |
«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. «Тазалық» әдісі
Бағалау.
Жетістік баспалдағы. Сабақтағы іс-әрекетке кері байланыс.
|
|
Қосымша мағлұматтар
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылар-дың ақпаратты қанша-лықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|
Тапсырмалар орындау кезінде оқушылардың қажеттіліктері ескеріліп, оқушы деңгейіне қарай бағытталып, сараланып берілді. Жеке, жұптық, топтық жұмыстар кезінде оқушыларға бағыт-бағдар беру арқылы қолдау көрсетілді. Қабілеті жоғары оқушыларға «Ара ұясы» әдісі бойынша жұмыс жүргізіледі. |
Жетістік критерийлері арқылы, қол шапалақтау, бас бармақ арқылы жүргізіледі. |
Құндылықтарды дарыту: ынтымақтастық, құрмет. Пәнаралық байланыс:қазақ тілі, көркем еңбек.. АКТ-ны қолдану дағдылары: осы сабақ барысында оқушыларға тақырыпқа қатысты көрнекі құралдар интербелсенді тақта арқылы көрсетіледі. Тәрбиелік мәні: қоршаған ортаның құндылықтарын бағалауға баулу. |
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын сабақ мақсаттары оқу мақсаттарымен байланыстыра, оқушылар меңгере алатындай дәрежеде жасақталады.Оқушылар өсімдіктердің түрлерін, қайда өсетіні туралы білімді меңгереді. Өсімдік мүшелерінің құрылымдық ерекшеліктері мен орналасуын көрсете отырып суреттеу дағдысы қалыптасады. Өсімдіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсету кезінде оқушыларға бағыт-бағдар беру арқылы қолдау көрсетіледі.Тапсырмаларын орындау кезінде бұрын орындаған оқушыларға «Ара ұясы» әдісімен ойларын тұжырымдап айту тапсырылады. |
|
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты): 1. «Өсімдік топтары» туралы бейнежазба, мұғалімнің сыйы жақсы өтті. 2. Білім қоржынына оқушылар өз деңгейіне жазып салғаны да табысты болды. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты): 1. Зерттеу жұмыстары кезінде қажетті құрал-жабдықтар қолданылса. 2. Табиғат аясына серуенге шығып өсімдіктердің құрылысы көрсетілсе. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? Алдағы уақытта сол деңгейлеріне қарап отыру үшін және өз ұсыныстарын білу үшін “Алты қалпақ” әдісін алғым келеді. |
||
шағым қалдыра аласыз





















