|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Рысқұлов атындағы №24 жббм |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану Алматыкітап |
|||||
|
Бөлімі |
«Жанды табиғат» бөлім. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Керимбекова Ақбота |
|||||
|
Күні: |
11.10.24ж |
|||||
|
Сынып: |
2 А сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 6 сабақ. Өсімдіктер жылдың әр мезгілінде қандай өзгеріске ұшырайды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.2 - өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттау; 2.2.1.6 топырақты күтудің маңызын түсіндіру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттауды, оларға қамқаорлық жасаудың маңызы біледі |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Оқушыларды топқа бөлу 1-топ «Көңілді көктем» 2-топ «Жайдары жаз» 3-топ «Күрең күз» 4-топ «Қызықты қыс» Өткенді пысықтау Өсімдік мүшелері қандай қызмет атқарады? «Жаңбыр тамшылары»әдісі арқылы өткен сабақты бекіту. 1.Өсімдік мүшелерін ата. 2.Кактус туралы айтып бер. 3.Жантақтың тамыры неше метрге дейін жетеді? 4.Ылғалды жерде өсетін өсімдіктердің тамыры қандай болады?Неліктен? 5.Ағаштың сабағы қалай аталады? 6.Өсімдіктің қай бөлігі жерасты бөлігі деп аталады? 7.Ағашқа тамыр не үшін қажет? 8.Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктердің тамыры қандай болады? 9.Жапырақ қандай қызмет атқарады? Өсімдік мүшелерін орналастырады. Үрмебұршақтың дәніне бақылау жасалады. Тақырыпты ашу Ой қозғау «Адасқан жапырақтар»ойыны Жапырақтарды өсу ретімен қойып шығу.. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Өсімдіктердің маусымдық өзгерістерінің күнтізбесін жаса Суреттерді рет-ретімен ата Берілген суреттерден күнтізбе құрастырып шық
Әрбір жыл мезгілі өсімдіктердің тіршілігіне өзгеріс әкеледі.Қыста өсімдіктер «ұйқыға кетеді».Алдымен ағаш,бұта,шөп қолайсыз ауа райына дайындала бастайды. Ағаштың жапырақтары түседі.Діңінің қабығы қалыңдап,қатаяды.Бүршіктің сыртын қалың,тығыз қабыршық қаптайды. Табиғат жылдың барлық мезгілінде әсем,әсіресе күзде құлпырып кетеді.Күздің сұлу бейнесінің суретін салып,оны фотосуретке түсіріп,сақтап қой.Өзің тауып,кептірген кәдімгі өсімдікті де сақта. Өзің тауып,кептірген кәдімгі өсімдікті де сақта.Кеппешөпжасау арқылы туған өлкенің өсімдіктері туралы көбірек мәлімет аласың.Кеппешөп(гербарий)дегенміз-кептірілген өсімдіктердің топтамасы. Оқулықпен жұмыс 1.Өсімдіктерді ауа райы құрғақ кезде жина. 2.Өсімдіктен тек бірнеше жапырақ пен гүлді үзіп ал. 3.Қызыл кітапқа енген,сирек кездесетін өсімдіктерді жұлма. 4.Өсімдікті екі таза қағаз ортасына салып кептір. 5.Өсімдікті қатырғықағазға бекіт.Атын жаз. Сергіту сәті «Кентау жаңбыры» Жел улейді у-у Құйын келіп билейді зу-зу Қатты, қатты жел соқты гу-гу Жапырақтар қол соқты ду-ду Дәптермен жұмыс
Топтық жұмыс «Жаз қайда кетті?» деген тақырыпта тәжірибе жүргіз Зерттеу жоспарына қарап тапсырмаларды орында
Зерттеу жоспары 1.Бөртегүл,алма ағашы,шабдалы,қара ағаш бұтақтарына қара. 2.Бұтақтан түскен жапырақтың орнын тап.Оның орнына не қалды? 3.Бұтақтан бүршіктерді тап.Оның біреуін үзіп ал. 4.Бүршіктің түсіне назар аудар.Дәптерге оның суретін сал. 5.Бүршіктің қабыршағын аш.Оны лупамен көр.Көргеніңнің суретін сал. 6.Жапырағының түсі,пішіні,көлемі қандай болады? 6.Қорытынды жаса.
Жұптық жұмыс
Үй тапсырмасы Өзің тұратын жердегі жапырақтарды жинап,кептір.Олардан суреттер құрастыр ҚЖ:«Гербарий » әдісі Кеппешөпті жасау жолдарын түсіндір Жинап келген жапырақтардан түрлі бейнелер жаса. Кері байланыс « ӘУЕ ШАРЫ»
|
Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын айтады Тақтадағы суреттерге қарап сәйкестендіреді Күнтізбе жасайды Тәжірибе жасайды Өлеңді хормен оқиды. Тақтадағы суреттермен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Қосымша жұмыс жасайды Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:«Басбармақ» әдісі Дескриптор: Бақылаудың нәтижесін шығарып, мәліметтер қоса алады-1б
Дескриптор: Суреттерге қарап сәйкестендіру жасайды-1б Суреттегі қателіктерді жөндейді-1б
Дескриптор: Өсімдіктердің маусымдық өзгерістерінің күнтізбесін жасайды-1б Суреттерді рет-ретімен атайды-1б Дескриптор: «Жаз қайда кетті?» деген тақырыпта тәжірибе жүргізеді-1б Зерттеу жоспарына қарап тапсырмаларды орындайды-1б Тамаша! Дескриптор: Өсімдіктердің әр маусымдағы өзгерісі туралы айтады-1б Өсімдік тіршілігін біледі-1б
Тамаша! Дескритор: Өзі тұратын жердегі жапырақтарды жинап,кептіреді-1б Олардан суреттер құрастырады-1б
«Әуе шары» әдісі |
суреттер Суреттер
оқулық
оқулық
Суреттер
Өсімдіктер дің суреттері
оқулық Жұмыс дәптері Боямақ Кепкен жапырақтар Кеппешөп тер
Кері байланыс парағы |
||
Ресурстар:

Жұптық жұмыс

Жұптық жұмыс


Кері байланыс
«Әуе шары»


адыраспан жантақ бидайық
мысыққұйрық
алабота киіктікен ажырық жалбыз сора түймедақ
Өсімдіктер жылдың
әр
мезгілдерінде қандай
өзгеріске ұшырайды?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдіктер жылдың әр мезгілінде қандай өзгеріске ұшырайды?
Өсімдіктер жылдың әр мезгілінде қандай өзгеріске ұшырайды?
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Рысқұлов атындағы №24 жббм |
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану Алматыкітап |
|||||
|
Бөлімі |
«Жанды табиғат» бөлім. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Керимбекова Ақбота |
|||||
|
Күні: |
11.10.24ж |
|||||
|
Сынып: |
2 А сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 6 сабақ. Өсімдіктер жылдың әр мезгілінде қандай өзгеріске ұшырайды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.2 - өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттау; 2.2.1.6 топырақты күтудің маңызын түсіндіру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттауды, оларға қамқаорлық жасаудың маңызы біледі |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың, жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Оқушыларды топқа бөлу 1-топ «Көңілді көктем» 2-топ «Жайдары жаз» 3-топ «Күрең күз» 4-топ «Қызықты қыс» Өткенді пысықтау Өсімдік мүшелері қандай қызмет атқарады? «Жаңбыр тамшылары»әдісі арқылы өткен сабақты бекіту. 1.Өсімдік мүшелерін ата. 2.Кактус туралы айтып бер. 3.Жантақтың тамыры неше метрге дейін жетеді? 4.Ылғалды жерде өсетін өсімдіктердің тамыры қандай болады?Неліктен? 5.Ағаштың сабағы қалай аталады? 6.Өсімдіктің қай бөлігі жерасты бөлігі деп аталады? 7.Ағашқа тамыр не үшін қажет? 8.Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктердің тамыры қандай болады? 9.Жапырақ қандай қызмет атқарады? Өсімдік мүшелерін орналастырады. Үрмебұршақтың дәніне бақылау жасалады. Тақырыпты ашу Ой қозғау «Адасқан жапырақтар»ойыны Жапырақтарды өсу ретімен қойып шығу.. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Өсімдіктердің маусымдық өзгерістерінің күнтізбесін жаса Суреттерді рет-ретімен ата Берілген суреттерден күнтізбе құрастырып шық
Әрбір жыл мезгілі өсімдіктердің тіршілігіне өзгеріс әкеледі.Қыста өсімдіктер «ұйқыға кетеді».Алдымен ағаш,бұта,шөп қолайсыз ауа райына дайындала бастайды. Ағаштың жапырақтары түседі.Діңінің қабығы қалыңдап,қатаяды.Бүршіктің сыртын қалың,тығыз қабыршық қаптайды. Табиғат жылдың барлық мезгілінде әсем,әсіресе күзде құлпырып кетеді.Күздің сұлу бейнесінің суретін салып,оны фотосуретке түсіріп,сақтап қой.Өзің тауып,кептірген кәдімгі өсімдікті де сақта. Өзің тауып,кептірген кәдімгі өсімдікті де сақта.Кеппешөпжасау арқылы туған өлкенің өсімдіктері туралы көбірек мәлімет аласың.Кеппешөп(гербарий)дегенміз-кептірілген өсімдіктердің топтамасы. Оқулықпен жұмыс 1.Өсімдіктерді ауа райы құрғақ кезде жина. 2.Өсімдіктен тек бірнеше жапырақ пен гүлді үзіп ал. 3.Қызыл кітапқа енген,сирек кездесетін өсімдіктерді жұлма. 4.Өсімдікті екі таза қағаз ортасына салып кептір. 5.Өсімдікті қатырғықағазға бекіт.Атын жаз. Сергіту сәті «Кентау жаңбыры» Жел улейді у-у Құйын келіп билейді зу-зу Қатты, қатты жел соқты гу-гу Жапырақтар қол соқты ду-ду Дәптермен жұмыс
Топтық жұмыс «Жаз қайда кетті?» деген тақырыпта тәжірибе жүргіз Зерттеу жоспарына қарап тапсырмаларды орында
Зерттеу жоспары 1.Бөртегүл,алма ағашы,шабдалы,қара ағаш бұтақтарына қара. 2.Бұтақтан түскен жапырақтың орнын тап.Оның орнына не қалды? 3.Бұтақтан бүршіктерді тап.Оның біреуін үзіп ал. 4.Бүршіктің түсіне назар аудар.Дәптерге оның суретін сал. 5.Бүршіктің қабыршағын аш.Оны лупамен көр.Көргеніңнің суретін сал. 6.Жапырағының түсі,пішіні,көлемі қандай болады? 6.Қорытынды жаса.
Жұптық жұмыс
Үй тапсырмасы Өзің тұратын жердегі жапырақтарды жинап,кептір.Олардан суреттер құрастыр ҚЖ:«Гербарий » әдісі Кеппешөпті жасау жолдарын түсіндір Жинап келген жапырақтардан түрлі бейнелер жаса. Кері байланыс « ӘУЕ ШАРЫ»
|
Тапсырманы орындайды Үй тапсырмасын айтады Тақтадағы суреттерге қарап сәйкестендіреді Күнтізбе жасайды Тәжірибе жасайды Өлеңді хормен оқиды. Тақтадағы суреттермен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Қосымша жұмыс жасайды Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ:«Басбармақ» әдісі Дескриптор: Бақылаудың нәтижесін шығарып, мәліметтер қоса алады-1б
Дескриптор: Суреттерге қарап сәйкестендіру жасайды-1б Суреттегі қателіктерді жөндейді-1б
Дескриптор: Өсімдіктердің маусымдық өзгерістерінің күнтізбесін жасайды-1б Суреттерді рет-ретімен атайды-1б Дескриптор: «Жаз қайда кетті?» деген тақырыпта тәжірибе жүргізеді-1б Зерттеу жоспарына қарап тапсырмаларды орындайды-1б Тамаша! Дескриптор: Өсімдіктердің әр маусымдағы өзгерісі туралы айтады-1б Өсімдік тіршілігін біледі-1б
Тамаша! Дескритор: Өзі тұратын жердегі жапырақтарды жинап,кептіреді-1б Олардан суреттер құрастырады-1б
«Әуе шары» әдісі |
суреттер Суреттер
оқулық
оқулық
Суреттер
Өсімдіктер дің суреттері
оқулық Жұмыс дәптері Боямақ Кепкен жапырақтар Кеппешөп тер
Кері байланыс парағы |
||
Ресурстар:

Жұптық жұмыс

Жұптық жұмыс


Кері байланыс
«Әуе шары»


адыраспан жантақ бидайық
мысыққұйрық
алабота киіктікен ажырық жалбыз сора түймедақ
Өсімдіктер жылдың
әр
мезгілдерінде қандай
өзгеріске ұшырайды?
шағым қалдыра аласыз



























