Абай атындағы мамандандырылған қазақ мектеп-гимназиясы
|
Бөлім: |
Әрекет. Қазақтың ұлттық ойындары (көкпар, асық ойнау, бәйге, арқан тарту). |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абай Қамза Дарханұлы Машықтанушы: Әзімтаева Фариза Рақымжанқызы |
|
Күні: |
18.02.2025 |
|
Сыныбы: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арқан тарту ұлттық ойын. Осы шақ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.2 тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру 5.3.1.1 сөз таптары (зат есім, сан есім, сын есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастырып, сөз таптары және олардың мағыналық түрлерін ажырату. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал орнату. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды топқа бөледі. |
|||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
Үй тапсырмасын сұрау. 5-6 оқушыдан сұрау. Оқушылар үй тапсырмасын оқып болғаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Үй тапсырмасын айтады |
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс жеткізіп, жауап берген оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||
|
7 мин |
Жаңа сабақты түсіндіреді.
1-Тапсырма «Алмастыру» әдісі. Мәтінді оқыңыздар. Ішінен тірек сөздерді тауып жазыңыздар. Мәтін бойынша жетекші сұрақтар құрастырып келесі топтың оқушыларымен алмастырыңыздар. Ойынды жазда көгалды алаңда, спорт залында өткізуге болады. Ойынға ұзындығы 10 метрдей жуан кендір арқан керек. Ол арқанның тең ортасынан орамалмен орап белгі жасайды, белгінің екі жағынан бір жарым-екі метрдей жерден тағы да жоғарыдағы тәртіппен белгілейді. Ойынға қатынасушылар тең екі топқа бөлінеді. Олардың саны 10-12 адам болуы мүмкін, ойыншылар бойларына қарай қатар түзеп тұрады. |
Осы шақ туралы түсінік қалыптастырады Мәтінді оқып ішінен тірек сөздерді тауып жазады. Мәтін бойынша жетекші сұрақтар құрастырып келесі топтың оқушыларымен алмастырады. |
Дескриптор: Жалпы -5 балл. – Мәтінмен танысып ішінен тірек сөздерді тауып жазады-2 ұпай. – Мәтін бойынша жетекші сұрақтар құрастырып, келесі топтың оқушыларымен алмастырады-3 ұпай.. |
тақта
|
||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин Сабақтың соңы Кері байланыс |
2-Тапсырма Нақ осы шақ пен ауыспалы осы шақтарды ажырата біліп, осы шақ және нақ осы шаққа бес мысалдан жазыңыздар. |
Нақ осы шақ пен ауыспалы осы шаққа мысал құрады. Шапалақ ұру арқылы белгі береді. |
|
|
||||
|
3-тапсырма Осы сөйлемдегі етістіктерді жекеше, көпше түрде жікте. Мен қайрап отырмын. Мен оқып жатырмын. Мен күтіп тұрмын.
|
Етістіктерді жекеше, көпше түрде жіктеп, кестені толтырады. |
Дескриптор: Жалпы -3 балл – Етістіктерді жекеше, көпше түрде жіктейді-2 ұпай – Кестені толтырады-1 ұпай.
|
|
|||||
|
Бүгінгі сабақтан не түсіндіңіздер. «Смайлик» әдісі арқылы жауап беріңіздер. Маған бәрі түсінікті болды, себебі... Маған қиындау болды, себебі... Мен түсінбедім, себебі...
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа «Смайлик» әдісі бойынша өз пікірін айтады
|
|
Дұрыс жауап берген оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|||||
|
Үй тапсырмасы
|
«Арқан тарту» тақырыбында осы шақта шағын мәтін жазу. |
.
|
||||||
Тәжірибе жетекшісі ___________ Абай Қамза Дарханұлы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сайын Мұратбеков "Жусан иісі" повесі
Сайын Мұратбеков "Жусан иісі" повесі
Абай атындағы мамандандырылған қазақ мектеп-гимназиясы
|
Бөлім: |
Әрекет. Қазақтың ұлттық ойындары (көкпар, асық ойнау, бәйге, арқан тарту). |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абай Қамза Дарханұлы Машықтанушы: Әзімтаева Фариза Рақымжанқызы |
|
Күні: |
18.02.2025 |
|
Сыныбы: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арқан тарту ұлттық ойын. Осы шақ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.2 тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастыру 5.3.1.1 сөз таптары (зат есім, сан есім, сын есім, етістік) және олардың мағыналық түрлерін ажырату; |
|
Сабақтың мақсаты: |
– тыңдалым мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар құрастырып, сөз таптары және олардың мағыналық түрлерін ажырату. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал орнату. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды топқа бөледі. |
|||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
Үй тапсырмасын сұрау. 5-6 оқушыдан сұрау. Оқушылар үй тапсырмасын оқып болғаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Үй тапсырмасын айтады |
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс жеткізіп, жауап берген оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||
|
7 мин |
Жаңа сабақты түсіндіреді.
1-Тапсырма «Алмастыру» әдісі. Мәтінді оқыңыздар. Ішінен тірек сөздерді тауып жазыңыздар. Мәтін бойынша жетекші сұрақтар құрастырып келесі топтың оқушыларымен алмастырыңыздар. Ойынды жазда көгалды алаңда, спорт залында өткізуге болады. Ойынға ұзындығы 10 метрдей жуан кендір арқан керек. Ол арқанның тең ортасынан орамалмен орап белгі жасайды, белгінің екі жағынан бір жарым-екі метрдей жерден тағы да жоғарыдағы тәртіппен белгілейді. Ойынға қатынасушылар тең екі топқа бөлінеді. Олардың саны 10-12 адам болуы мүмкін, ойыншылар бойларына қарай қатар түзеп тұрады. |
Осы шақ туралы түсінік қалыптастырады Мәтінді оқып ішінен тірек сөздерді тауып жазады. Мәтін бойынша жетекші сұрақтар құрастырып келесі топтың оқушыларымен алмастырады. |
Дескриптор: Жалпы -5 балл. – Мәтінмен танысып ішінен тірек сөздерді тауып жазады-2 ұпай. – Мәтін бойынша жетекші сұрақтар құрастырып, келесі топтың оқушыларымен алмастырады-3 ұпай.. |
тақта
|
||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин Сабақтың соңы Кері байланыс |
2-Тапсырма Нақ осы шақ пен ауыспалы осы шақтарды ажырата біліп, осы шақ және нақ осы шаққа бес мысалдан жазыңыздар. |
Нақ осы шақ пен ауыспалы осы шаққа мысал құрады. Шапалақ ұру арқылы белгі береді. |
|
|
||||
|
3-тапсырма Осы сөйлемдегі етістіктерді жекеше, көпше түрде жікте. Мен қайрап отырмын. Мен оқып жатырмын. Мен күтіп тұрмын.
|
Етістіктерді жекеше, көпше түрде жіктеп, кестені толтырады. |
Дескриптор: Жалпы -3 балл – Етістіктерді жекеше, көпше түрде жіктейді-2 ұпай – Кестені толтырады-1 ұпай.
|
|
|||||
|
Бүгінгі сабақтан не түсіндіңіздер. «Смайлик» әдісі арқылы жауап беріңіздер. Маған бәрі түсінікті болды, себебі... Маған қиындау болды, себебі... Мен түсінбедім, себебі...
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа «Смайлик» әдісі бойынша өз пікірін айтады
|
|
Дұрыс жауап берген оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|||||
|
Үй тапсырмасы
|
«Арқан тарту» тақырыбында осы шақта шағын мәтін жазу. |
.
|
||||||
Тәжірибе жетекшісі ___________ Абай Қамза Дарханұлы
шағым қалдыра аласыз



















