Пәні: Қазақ әдебиеті
|
Сыныбы: 9
|
Пән мұғалімі: Нурсеитова Р.К.
|
Тақырыбы
|
Асан қайғы
толғаулары
|
Күні : 16.11.2018 ж.
|
Мақсаты
|
Асан қайғы туралы толық мағлұматтар алады,
толғауларын түсініп оқуға,топпен тақырыптарды талдауға
дағдыланады.
|
Жалпы
мақсат
|
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу.
Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын
арттыру.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Оқушылар тақырыптың мағынасын біледі, түсінеді ,
өз ойларын дәлелдеуге, топпен жұмыс істеуде
пайдаланады.
|
7 модульдің
қолданылуы
|
“АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,
“Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Миға шабуыл, презентация, пікір күнделігі,
полиглот.
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, интербелсенді тақта,
стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Оқушыларды отырған орнында,
1-3-ке
дейін санау арқылы топқа
бөлу.
Алтын ереже құру қажеттігі туралы
айту.
Әр
топқа бағалау парағын таратып беру.
Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін
фигуралар таратып беру.
|
Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын
сайлайды.
Топ
ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын
ережесін құрады.
Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ
мүшелерін бағалап отырады.
Фигуралар арқылы топтар өзара
бағалайды.
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
Үй тапсырмасын сұрау арқылы
сұрақ-жауап Миға шабуыл.
1.Асан Қайғының өмірі туралы
түсінік беру;
2.Асан Қайғының жерұйықты
іздеуі;
3.Асан барып қайтқан жерлерге
саяхат (картамен жұмыс);
4.Асан Қайғының философиялық
дүниетанымы.
|
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы сұрау
арқылы оқушыларды диалогқа түсіру.
Слайдта берілген сұрақтарға
жауап беру, топпен тапсырманы
орындау.
|
Мұғалім берген тапсырмасын
орындау арқылы оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру. Қойылған
сұрақтарға презентация арқылы жауап
береді.
|
Түсіну
|
Жаңа сабақты түсіндіру.
Тақырыбы: «Есті көрсең, кем
деме»,
«Көлде жүрген қоңыр қаз», «Еділ бол да, Жайық
бол» толғаулары.
|
1-топ: «Еділ бол да, Жайық
бол»;
2-топ: «Есті көрсең, кем деме»;
3-топ: «Көлде жүрген қоңыр қаз»
Оқушылар өз топтарымен берілген толғауға
байланысты постер жасайды. Онда толғаудың негізгі ойына,
құрылысына, құрылымына талдау жасайды.
|
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары
мен пікірлерін айту.
Әдіс бойынша жаңа тақырыпты
меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады.Ортаға тақырыпты жақсы
меңгерген оқушы шығып сабақты
түсіндіреді.
|
Қолдану
|
Пікір күнделігі
1-топ. Шығармадан
үзінді.
1.Мінезі жаман
адамға
Енді қайтіп
жуыспа.
Тәуір көрер
кісіңмен,
Жалған айтып
суыспа.
2.Ғылымым жұрттан асты
деп,
Кеңессіз сөз
бастама.
Жеңемін деп
біреуді,
Өтірік сөзбен
қостама.
3. Ауылдағы
жамандар,
Ел қадірін не
білсін?!
Көшіп-қонып
көрмеген,
Жер қадірін не
білсін?!
2-топ.Асан қайғы толғауларына байланысты мақал-мәтелдер
айту.
3-топ. «Толғаулардың маңызы» тақырыбына шағын эссе
жазу.
|
Әр
топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар тарату, Әр топ өз
беттерінше ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып, ортақ жауап
табады, сол арқылы тақырыптың мағынасын ашады.
|
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға
нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, жеке дара
тапсырмаларды орындайды, нәтижесінде топтаса отырып, ортақ жауап
табу керек.
|
Өз пікірім
|
Талдау
|
Мәтінмен жұмыс.
1-топ. Толғаудағы жалқы есімдерді
табу.
2-топ. Сөз тіркестерін табу.
3-топ. Етістіктерді теріп жазу.
Өз
ойларын ортаға салады, сабақты талдайды.
|
Топтарға жаңа тақырып бойынша толық меңгерту
мақсатында тапсырмалар беріліп, сол тапсырмалар бойынша жауаптарын
ортаға салады.
|
|
Жинақтау
|
Полиглот әдісі арқылы отан жайында үш тілде өлең
оқу.
|
1-топ қазақ тілінде,
2-топ орыс тілінде,
3-топ ағылшын тілінде отан туралы өлең
оқиды.
|
Топ
бірлесе отырып қағазға тақырыптан не түсінгендерін
талқылайды.
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
|
Бағалау парақтарын таратады.
Бір-бірін бағалауды қадағалау.
|
Топты бағалау.
Өзін-өзі бағалау.
|
Рефлексия
|
Стикерлерді толтыру.
|
Оқушыларға стикер толтыруды
ұсыну.
|
Ұсынылған стикерді толтыру.
|