Материалдар / Открытый урок "Первый учитель"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Открытый урок "Первый учитель"

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Мамыр 2021
373
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ: қазақ әдебиеті

Бөлім: Тәуелсіздік – қасиет тұнған ұлы ұғым

Мұғалімнің аты жөні: Жайбергенова Меруерт

Күні:


Сынып: 6

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы

Асқар Алтай. «Прописка» әңгімесі. Кейіпкерлер бейнесі.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

6. Т/Ж4 – көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу;

6. А/И4 - әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу.

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар орындай алады: Әңгіменің мазмұнымен таныс. Кейіпкерлерін атай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: әңгіме үзінділерін мәнерлеп оқи алады. Кейіпкерлер бейнесін сипаттай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: әңгімедегі табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады.

Бағалау критерийі

  • Кейіпкерлер бейнесін сипаттай алады.

  • Әңгімедегі оқиға орнын, табиғат көрінісін табады

Тілдік мақсат



Кілт сөздер мен фразалар: прописка, желтоқсан, запастағы офицер

Пән лексикасы мен терминологиясы: кейіпкер, кейіпкер бейнесі, пейзаж.

Диалог құруға, жазуға арналған пайдалы тіркестер:

көкектің кәрі қыздай қылтың-сылтың басы, сенімсіз адам, бөрідей ышқына ұлыған боран, үзік-үзік ойлар.


Талқылауға арналған сұрақтар:

Не себепті ... деп ойлайсыңдар?

Ишара...

Алдыңғы оқу

Архаттың прописка алу жолындағы сергелдеңі

Бағалау критерийлері

Жетістік критерийі:


Құндылық

Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пән аралық байланыс

Тарих, география

Жоспар:



Жоспарланған уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут








2 минут


7 минут


Болжау.

  • Сабақта оқушыларға болжам жасау ұсынылады. (Бүгін сабақта не істейміз? Қандай бағалау критерийлері болады деп ойлайсыңдар?)

  • Оқу мақсаттарымен таныстырылып, бағалау критерийлері оқушылармен бірге жасалынады.

Мұғалім жауабы:

  • Кейіпкерлер бейнесін ашу;

  • Әңгімедегі табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу.

Топқа бөліну.

«Табиғат», «Өлке», «Кейіпкер»

Қалыптастырушы бағалау. Мадақтау

Қысқа-нұсқа

Оқиғаның басталуы


Архаттың жолға шығуы

Оқиғаның байланысы

Боранның басталуы

Оқиғаның дамуы

Жаяу кеткен екі жолаушы

Шарықтау шегі

Ертістен өте алмаған автобус

Шешімі

Кері қайтқан Архат

Қалыптастырушы бағалау. Смайликтер арқылы


Доп

Сабақтың ортасы

15 минут

































7 минут












3 минут

Мағынаны тану кезеңі

1-тапсырма

«Пирамидалық талқылау» әдісі

Табиғат

Өлке

Кейіпкер

1.Негізгі кейіпкер,тақырып. 1 сөз не сөз тіркесі

2.Тақырыпты ашу (жасы,мінезі,сапасы,сырт тұлғасы) 2 сөз не сөз тіркесі

3.Оқиға орны (қоғамдық ортасы,оқиғалар қайда өтеді?)

4.Мәселе тарихы (мысалы: қаржы, жоқшылық, кездейсоқтық)

5.Бірінші оқиға.(көтерілген мәселелер)

6.Екінші оқиға (кейіпкерге не болды? Қоршаған орта ықпалы)

7.Үшінші оқиға (мәселені шешу үшін жасалған әрекеттер туралы)

8.Шешімі. 8 сөз не сөз тіркесі

9. Әңгімеден шағын үзінді оқу




1.Асхат

2.Бірбеткей, ұлтжанды

3.Алматыда, желтоқсан оқиғасы, Алтайдың ауа райы

4. Қала тәртібі, пропискаға тұра алмау, құқықтың бұзылуы, билік басындағылар

5.Әскерден келуі, декабрь оқиғасының әсері, жұмысқа тұра алмауы, Николай бригадирдің жаласы, жазылған донос

6. Күршімге сапар, туған жерге оралу, боранды күнгі сапар, жамалған жол, ауыр ойлар, өзектегі өкініш

7. Жолда тоқтап қалған автобус, балалы келіншек, қардан жолды аршу, боранның артын күту, сынған автобусты күтпей кеткен екеу, жолдағы ойлар, алдағы белгісіз тағдыр.

8. Асхаттың ойлары, белгісіз тағдыр, кетіп қалған екі жолаушының белгісіз тағдыры, жөнделмеген жолдар, аяқсыз қалған прописка мәселесі, Көздеген жеріне жетпей қалуы, Алматыға оралмау туралы шешім

9. Үзінді.

Қалыптастырушы бағалау. «Басбармақ» әдісі

2-тапсырма.

Шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазу.

Табиғат

Өлке

Кейіпкер

Табиғат көрінісін сипаттап жаз

Оқиға орнын сипаттап жаз

Кейіпкер бейнесін сипаттап жаз

Дескриптор Білім алушы

-шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын, кейіпкер бейнесін сипаттап жазады;

- кестені толтырады.


Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам» әдісі

«DEAL» әдсі арқылы шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасайды

D – Describe –Шығарма бойынша белгілі бір эпизодты сынайды;

E – Explain –оқиға бойынша не білетіндерін түсіндіреді;

A – Anallуse – ақпараттты талдайды

L – Links – өзінде бар біліммен байланыстырып, қорытынды жасайды.


Сабақтың соңы

3 минут

Рефлексия








Сабақтың ортасы

15 минут






2-тапсырма

15 минут

Қабілеті жоғары оқушыға қосымша оқуға төмендегі мәтін беріледі:

А.Алтайдың «Прописка» [16, 299 б] атты әңгімесінің тақырыбы да желтоқсан. Урбанизация қалаға қуған қазақ ұлтының наласы мен шері, пропискаға отырудың соры. Қала қазақты қабылдағысы жоқ. Әңгіме жолға шыққан Арқат есімді жігіттің бір сәт басынан кешкен драмасына құрылған. Алайда бұл жеке бастың қайғысы емес, бүкіл қазақ қоғамының басына түскен ауырпалықты таңбалайды. Алтайда көктем келсе де, бораны басылмай тұрғаны – ол да – тұспал. «Бұландай жігіттер» деп автор тегін айтып отырған жоқ. Махамбетте «Бұландай ерді кескен күн» деген өлең жолдары бар. Үшжігіт – желтоқсанқұрбандары. Сол боздақтарды тұспалдайды. Архат қалаға пропискаға отыру үшін төрт ай қаңғиды.Қала қазақ баласына өгей шешеден бетер. Абайша айтқанда, бір қайғымың қайғыны қозғайды. Ол – қазақ қоғамындағы шындық.

МShape1

Көтерілген мәселені ашық айтудан қорқақтау

Shape2

Билікке деген қарсылық

әтін бойынша негізгі мәселені автор тұспалдап беру себебін анықтайды. Төменде берілген тұжырымдарды таңдау, таңдау себебіңді түсіндір.



Shape3

Оқырманды осы мәселеге тұспалдау арқылы қызықтыру



Shape4

Оқырманға көтерілген мәселе бойынша өзіндік қорытынды жасату
























770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!