|
Бөлім: |
8.2C Химиялық реакциядағы энергиямен танысу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Отынның жануы және энергияның бөлінуі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1.1 -заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксид екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін түсіну 8.3.1.2 -парниктік эффекттің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсыну 8.3.1.4 –әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
-Заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксид екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін сипаттайды; -Парниктік эффекттің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсынады; -Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер етуін сипаттайды |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Жүректен жүрекке» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) «Стикер түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып « Жүректен жүрекке» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Стикер түсі» бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында тапсырма беріледі. |
Тапсырма №1. ( Күкіртсутектің сутегі бойынша салыстырмалы тығыздығын есептеңіз.
Пропанның ауа бойынша салыстырмалы тығыздығы 1,51-ге тең. Пропанның молярлық массасын есептеңіз. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б Дескриптор: -салыстырмалы тығыздықты табудың формуласын жазады; 1балл - газдың сутегі бойынша салыстырмалы тығыздығын есептейді; 1балл - белгілі салыстырмалы тығыздық бойынша пропанның молярлық массасын есептейді. 1балл |
Үлестірме қағаздары |
|
30 мин |
ІV Жаңа сабақ Жаңа тақырыпты пысықтау мақсатында бейне фильм көрсетіледі.
Түрткі сұрақтары: -- -Метанның жануы нәтижесінде қандай заттар түзіледі? - табиғи газдың Толық және толық емес жануы кезінде түзілген өнімдердің формулалары қандай? Парниктік эффектіге байланысты бейне баян көрсетіледі https://www.youtube.com/watch?v=P6iX7Kpe_EI Мәтін Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдары Атмосферада күкірт диоксидінің SO2 болуынан қышқыл жаңбыр жауады. Қазбалы отынның жануы күкірт диоксидінің негізгі көзі болғандықтан, бұл газдың шығарылуын отын құрамындағы күкіртті жою арқылы немесе жану өнімдерінен күкірт диоксидін жою арқылы азайтуға болады. Сонымен қатар шымтезектердің өрттенуі атмосфераны ластайды. Шымтезектің жануы кезінде көп мөлшерде түтін және тағы басқа да заттар бөлінеді. Артқа Алға |
Бейне фбаянда көреді. Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта, жұпта, жеке жұмыс жасайды. Тапсырма №2. Пентанның жану реакциясының теңдеуін құр (C5H12) және реагенттер мен реакция өнімдерінің мольдері санының арақатынасын анықта. Жауабы: Химиялық тендеу бойынша:
C5H12 +
1 моль пентанға
және алынады. Тапсырма №3. (а) Берілген сурет негізінде парниктік эффекттің пайда болуының кем дегенде 3 себебін жазыңыз. (b)Жерден жылу сәулесінің шағылуы берілген:
Жерден жылу сәулесінің шағылуында қандай ерекшелік бар екенін (а) және (b) суреттері бойынша түсіндіріңіз. Оның салдары қандай болуы мүмкін?
Тапсырма № Дұрыс тұжырымдамаларды көрсет. 1.Шикі мұнай – жанғыш материал. 2.Ластанған объектілердегі шикі мұнайды жою оңай. 3. Шикі мұнайды кеуек материалдар оңай сіңіреді. 4. Шикі мұнай сумен араласпайды және суға қарағанда оның тығыздығы жоғары. |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды Дескриптор: - Пентанның жану реакциясының теңдеуін құрастырады; 1балл - реакция өнімдерінің мольдері санының арақатынасын анықтайды. 1балл Дескриптор: - Жер бетінде парниктік эффекттің пайда болуының үш себебін анықтайды; 1балл - парниктік эффекттің салдарын болжайды; 1балл - парниктік эффектті жоюдың тиімді үш жолын ұсынады. 1балл 2балл |
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды Маған сабақта жеңіл болды Маған әлі де көмек керек |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс: «Шығу билеті» арқылы |
|
|
2 мин |
Үй тапсырмасы §. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отынның жануы
Отынның жануы
|
Бөлім: |
8.2C Химиялық реакциядағы энергиямен танысу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Отынның жануы және энергияның бөлінуі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.3.1.1 -заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксид екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін түсіну 8.3.1.2 -парниктік эффекттің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсыну 8.3.1.4 –әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
-Заттың жану реакциясының өнімі көбінесе оксид екенін және құрамында көміртегі бар отын оттекте жанғанда, көмірқышқыл газы, иіс газы немесе көміртек түзілетінін сипаттайды; -Парниктік эффекттің себептерін түсіндіру және шешу жолдарын ұсынады; -Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер етуін сипаттайды |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Жүректен жүрекке» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) «Стикер түсі» бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып « Жүректен жүрекке» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Стикер түсі» бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында тапсырма беріледі. |
Тапсырма №1. ( Күкіртсутектің сутегі бойынша салыстырмалы тығыздығын есептеңіз.
Пропанның ауа бойынша салыстырмалы тығыздығы 1,51-ге тең. Пропанның молярлық массасын есептеңіз. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б Дескриптор: -салыстырмалы тығыздықты табудың формуласын жазады; 1балл - газдың сутегі бойынша салыстырмалы тығыздығын есептейді; 1балл - белгілі салыстырмалы тығыздық бойынша пропанның молярлық массасын есептейді. 1балл |
Үлестірме қағаздары |
|
30 мин |
ІV Жаңа сабақ Жаңа тақырыпты пысықтау мақсатында бейне фильм көрсетіледі.
Түрткі сұрақтары: -- -Метанның жануы нәтижесінде қандай заттар түзіледі? - табиғи газдың Толық және толық емес жануы кезінде түзілген өнімдердің формулалары қандай? Парниктік эффектіге байланысты бейне баян көрсетіледі https://www.youtube.com/watch?v=P6iX7Kpe_EI Мәтін Әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдары Атмосферада күкірт диоксидінің SO2 болуынан қышқыл жаңбыр жауады. Қазбалы отынның жануы күкірт диоксидінің негізгі көзі болғандықтан, бұл газдың шығарылуын отын құрамындағы күкіртті жою арқылы немесе жану өнімдерінен күкірт диоксидін жою арқылы азайтуға болады. Сонымен қатар шымтезектердің өрттенуі атмосфераны ластайды. Шымтезектің жануы кезінде көп мөлшерде түтін және тағы басқа да заттар бөлінеді. Артқа Алға |
Бейне фбаянда көреді. Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта, жұпта, жеке жұмыс жасайды. Тапсырма №2. Пентанның жану реакциясының теңдеуін құр (C5H12) және реагенттер мен реакция өнімдерінің мольдері санының арақатынасын анықта. Жауабы: Химиялық тендеу бойынша:
C5H12 +
1 моль пентанға
және алынады. Тапсырма №3. (а) Берілген сурет негізінде парниктік эффекттің пайда болуының кем дегенде 3 себебін жазыңыз. (b)Жерден жылу сәулесінің шағылуы берілген:
Жерден жылу сәулесінің шағылуында қандай ерекшелік бар екенін (а) және (b) суреттері бойынша түсіндіріңіз. Оның салдары қандай болуы мүмкін?
Тапсырма № Дұрыс тұжырымдамаларды көрсет. 1.Шикі мұнай – жанғыш материал. 2.Ластанған объектілердегі шикі мұнайды жою оңай. 3. Шикі мұнайды кеуек материалдар оңай сіңіреді. 4. Шикі мұнай сумен араласпайды және суға қарағанда оның тығыздығы жоғары. |
Кері байланыс: «Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды Дескриптор: - Пентанның жану реакциясының теңдеуін құрастырады; 1балл - реакция өнімдерінің мольдері санының арақатынасын анықтайды. 1балл Дескриптор: - Жер бетінде парниктік эффекттің пайда болуының үш себебін анықтайды; 1балл - парниктік эффекттің салдарын болжайды; 1балл - парниктік эффектті жоюдың тиімді үш жолын ұсынады. 1балл 2балл |
А4 парағы Маркер Химия 8-сынып Жұмыс парағы |
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды Маған сабақта жеңіл болды Маған әлі де көмек керек |
Кері байланыс «Шығу билеті» Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Кері байланыс: «Шығу билеті» арқылы |
|
|
2 мин |
Үй тапсырмасы §. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
а) Күкіртсутек -
шіріген жұмыртқаның иісіндей иісі бар газ.















