Б. Атыханұлы атындағы №36 гимназия
Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
|
Бөлiм: |
I бөлім. Өлең-сөздің патшасы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Исакова У.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
06.10.2023 ж |
Қатысушылар саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
10 «B» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Отыз екінші қарасөз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 2 минут 1 минут |
1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар назарын сабаққа аудару Кезекшімен сұхбат Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру Топқа бөлу. Топ аттары жазылған қима қағаздар арқылы 4 топқа бөлемін. 1-топ: «Қайрат» 2-топ: «Ақыл» |
Сәлемдеседі. Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен танысады.
|
|
№1 «Абай 2» Абай шығармаларының екі томдық толық жинағы (103-бет) Алматы «Жазушы» 2005 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 3 минут 7 минут 15-минут
|
Абай ақындық өнерге 40 жасынан асқанда құлай беріліп, өмірінің соңына дейін созылған 20 жылдық әдеби қызметінде 8000 өлең жолы мен 46 нақыл сөзін жазып қалдырды. Ол нақыл сөздер “Абайдың қара сөздері” деп аталады. Қара сөз дегеніміз – ғылым туралы, философия туралы, дін туралы қара сөзбен жазылған еңбек. Қарасөз – арабтың ғақлия деген сөзімен мәндес. Ғақлия көркем сөз, дана сөз, асыл сөз деген мағынаны білдіреді. Абайдың қара сөздеріндегі гуманистік, ағартушылық, әлеуметтік ойлары дін туралы пікірлерімен бірігіп, тұтас бір қазақ халқының философиялық концепциясын құрайды. Абайдың кара сөздері сондай-ақ жалпы адамзат баласына ортақ асыл сөзге айналды.Оның қара сөздерінің бірнешеуі ең алғаш 1918 ж. Семейде шыққан «Абай» журналында жарық көрді. Кейіннен, Абайдың қара сөздері орыс, қытай, француз, т.б. көптеген әлем тілдеріне аударылды. Сұрақтарға жауап беру
1.Жеке тапсырма Аманат хат жазу Абай Әлемін бүкіл дүниеге таратушы кемеңгер Ұлы Мұхтар «Мен Абай тереңінен шөміштеп қана іштім» деген екен. Ал, сіз «Ұлы ғұлама тереңінен тек қана дәм таттым» деген оймен келісесіз бе? Келіссеңіз, өз ойыңызды дәлелдеп, ұрпақты оқу-білімге үнемі ізденіске шақыратындай аманат хат жазыңыз. (150 сөз) Дескриптор:
Топтық жұмыс
2-тапсырма. Венн диаграммасы Он жетінші Ұқсастығы Отыз екінші қарасөз қарасөз
Дескриптор:
3. Жеке жұмыс «Миға шабуыл» әдісі
Дескриптор:
Ұлы Абайдың 32-ші қара сөзінің тақырыбы мен идеясын анықтау;
|
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді; ҚБ «+,- » 1-2, 2-3, 3-4, 4-1 топтар дескрипторларға сүйене отырып бір-бірінің жауаптарын бағалайды, ұнаған тұсы мен кемшілігін айтады. Тапсырманы түсініп орындайды; Сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты түсінеді; Оқуышы берілген тапсырма бойынша нақты мәселені анықтап жазады: |
«Үш шапалақ» әдісімен бағалау
ҚБ. Оқушылар дұрыс жауап бойынша бір топ қараама-қарсы топты бағалайды. «Жетістік баспалдағы» әдісімен бағалау |
№ 2 Оқулық, жұмыс дәптері №3 Үлестірмелі қағаз №4 Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
Абай қарасөзіндегі білімді болу идеясын ұстана отырып, «Мамандығым- мақсатым» тақырыбында әдеби эссе жазыңыз; |
Үй жұмысын орындайды. |
|
№6 Жұмыс дәптері 36 бет 7-тапсырма |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы. 7 минут |
Рефлексия Оқушылар ПОПС» формуласын толтырады.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














