Отыз үшінші қарасөзінің жаңашылдығы..

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Отыз үшінші қарасөзінің жаңашылдығы..

Материал туралы қысқаша түсінік
Отыз үшінші қарасөзінің жаңашылдығы.. 10 сынып Гум бағыты Қазақ әдебиет
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін_________________ Қысқамерзімді жоспар

Бөлім: «Өлең -сөздің патшасы»

Мұғалімнің аты-жөні:

Курманова З.У

Күні:

14.10.2024 ж

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тарихи шындық пен көркемдік шешім

Сабақтың тақырыбы

Отыз үшінші қарасөзінің жаңашылдығы..

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.

Сабақтың мақсаттары

Шығарманы құндылығына талдай алады; шығарманы мазмұндас туындылармен салыстырады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Ұйымдастыру кезеңі.

І. Қызығушылықты ояту. Оқушылар берілген пікірлерге байланысты өз ойларын білдіреді.


Оқушылар берілген пікірлердің бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды.

Сабақтың мақсатын, тақырыбын, бағалау критерийін анықтайды.

Оқушылар назарын сабаққа аударады.

Оқушылар берілген пікірлерге байланысты өз ойларын білдіреді.

Оқушылар берілген пікірлердің бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды.


Сабақтың мақсатын, тақырыбын, бағалау критерийін анықтайды.

Қалыптастырушы бағалаулар

ҚБ








Оқушылар тақтадан көрінген сұрақтарға өзара ақылдаса отырып жауап береді. Бір-бірінің жауабын толықтыруға мүмкіндіктері бар.

Сабақтың

ортасы

ІІ. Мағынаны тану.

Сынып қабырғаларына шендестіру, қайталау, параллелизм, риторикалық сұрақ, метонимия, синекдоха, метафора, теңеу, гипербола, литота, кейіптеу, ирония сөздері ілінеді. Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, сөздерге анықтама береді. Тапсырманы жеке, жұппен, топпен орындауға болады. Өзінен бұрын жазылған анықтамаларға толықтыру, түзету енгізуге рұқсат етіледі.

Сұрақ:

  1. Сынып қабырғасына ілінген көркемдік ерекшеліктерді не біріктіреді?

  2. Көркемдік ерекшеліктерді шартты түрде екі топқа бөлуге бола ма?

  3. Айшықтау деген не? Оның ерекшелігі қандай?

Құбылту деген не? Оның ерекшелігі қандай? Тапсырма.

«Фишбоун» әдісі арқылы топтар мәтіннің ішінен ақын қолданған көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды.

Орындалу барысы:

Басы – ақын стилі.

Үстіңгі сүйектері- мәтіннің ішіндегі көркемдегіш құралдардың түрлерін жазу.

Астыңғы сүйектері – көркемдеуіш сөздерді үзінді арқылы дәлелдеу.

Құйрығы- шығарма жайлы оқушының ойы. Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек.

Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін.

Бағалау критерийі

Дескриптор

*шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырады;

*тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.

*автор стилін анықтайды;

*мәтін мазмұнынан көркемдік ерекшеліктерді табады;

*көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды;

*шығарма туралы қорытынды ой айтады.

Тапсырма. Абайдың 33 қарасөзін мазмұндас басқа шығармамен салыстырыңыз. Тарихи-көркемдік құндылығын ажыратыңыз ..

Шығармалар

Мазмұны

Тарихи құндылығы

Көркемдік құндылығы

Абайдың «Отыз екінші қарасөзі»








Дескриптор:

- ұқсас шығарманы табады;

- екі шығарманың мазмұнын салыстырады;

- шығармалардың тарихи құндылығын ажыратады;

- көркемдік құндылығын ажыратады.

ҚБ

Оқушылар сынып ішін аралап жүріп, сөздерге анықтама береді. Тапсырманы жеке, жұппен, топпен орындауға болады. Өзінен бұрын жазылған анықтамаларға толықтыру, түзету енгізуге рұқсат етіледі.





«Фишбоун» әдісі арқылы топтар мәтіннің ішінен ақын қолданған көркемдегіш құралдарды тауып, мағынасын анықтайды.


*ақын стилін анықтайды;

*мәтін мазмұнынан көркемдік ерекшеліктерді табады;

*көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды;

*шығарма туралы қорытынды ой айтады.











Абайдың 33 қарасөзін мазмұндас басқа шығармамен салыстырыңыз. Тарихи-көркемдік құндылығын ажыратыңыз.

Ұқсас шығарманы табады;

- екі шығарманың мазмұнын салыстырады;

- шығармалардың тарихи құндылығын ажыратады;

- көркемдік құндылығын ажыратады.



ҚБ



























ҚБ












ҚБ





10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы







Абайдың «Отыз үшінші қарасөзі»

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия: оқушы өзінің жасаған жұмысы бойынша рефлексия жасайды.

Менің түйгенім...

Қиындық туғызған тұсы...

Туындаған сұрақ...

Үй тапсырмасы












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.10.2024
166
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі