Ғаббас Жұмабаев атындағы Боровской орта мектебі
Тақырыбы : «Ою түрлері»
Сынып: 1 «А»
Пәні : бейнелеу өнері.
Мұғалім: Абилова А.А.
2013-2014 жыл.
Сабақтың тақырыбы: Ою түрлері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды ою-өрнек түрлерімен таныстыру.Ою-
өрнекті трафарет арқылы салу және қағаздан ою ойып,
қолды жаттықтырып, оқушылардың шеберлігін ұштау.
Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, жылдамдық, шапшан-
дық, көрегендік қасиеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Эстетикалық тәрбие беру, ұйымшылдыққа, еңбексүйгіш
тікке тәрбиелеу. Жұмыс үстінде ұқыптылыққа, өзінің
және өзгенің уақытын бағалауға үйрету.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, сайыс, ойын.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, дүниетану.
Сабаққа пайдаланатынқұрал-жабдықтар:
Мұғалім үшін: ұлттық ою-өрнекпен безендірілген әр түрлі пішім-
дегі бұйымдар,трафарет, фотосуреттер, слайдтар,
интериактивті тақта.
Оқушыға үшін: қалың қағаз,қайшы,өшіргіш,бояу түрлері,су құятын ыдыс,қылқалам,палитра,губка(сорғыш), «Қошқармүйіз» оюының үлгісі.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру. Сабаққа қажетті құралдардың әзірлігін тексеру.Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.Оқушыларды үш топқа бөліп отырғызу. Топтардың аттары:1-ші – «Алғырлар», 2-ші – «Сұңқар», 3-ші – «Достар» тобы. Әр топ өз топ басшыларын сайлап алады.
2.Өткен тақырыпқа шолу.Топтарға сыртана ою жапсырылған 4 конверттен үлестіріледі(3мин дайындалады).Конвертте өткен сабақтар бойынша сұрақтар жазылған.Әр дұрыс жауапқа жұлдызша беріледі.(Дұрыс жауаптар слайдтан шығып отырады.)
«Алғырлар» тобына қойылатын сұрақтар:1.Бейнелеу өнеріне қандай құрал-жабдықтар қажет?2.Бояу түрлерін ата.3.Акварель бояуы дегеніміз не? 4.Графика дегеніміз не?
«Сұңқар» тобына қойылатын сұрақтар:1.Негізгі түстерді ата.2.Ахроматикалық түстерді ата.3.Жылы және суық түстерді ата. 4.Хроматикалық түстер дегеніміз не?
«Достар» тобына қойылатын сұрақтар:1.Композиция дегеніміз не?2.Пейзаж дегеніміз не ?3.Натюрморт дегеніміз не?4.Қазақтың атақты суретшісі кім?
3.Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық.
--Ал енді,балалар,конверттің сыртына назар аударайық,не бейнеленген?(ою түрлері) Ендеше бүгінгі біздің тақырыбымыз «Ою түрлері» деп аталады.(Тақырыбы мен мақсаты слайдтан оқылады)
-Балалар, сендер оюларды қайдан көрдіңдер?(Балалар алдын-ала оюланған заттардан ұйымдастырылған көрмедегі заттарды атап шығады) Оюлар бір-біріне ұқсай ма?(Жоқ) Ендеше, оюдың түрлері де, атаулары да өте көп.(Слайдтан тұрмыста қолданылатын заттар көрсетіледі.)
Біздің Қазақстанның алғашқы да атақты суретшіміз Әбілхан
Қастеев «Өнерді қайдан үйрендің?» - деген сауалға:
Таудың бұлағынан,
Қойдың құлағынан,
Апамның киізінен,
Ешкінің мүйізінен, - деп жауап берген болатын.
(слайдтан көрсетіледі) Ою түрлері 4 топқа бөлінеді:
З
ооморфтық Өсімдік
өрнектері Космогониялық Геометриялық
Жануар тектес аспан денелері
-Ал,енді әр топ қолдарындағы коверттің сыртындағы ою түрлерінің қайсысы қай топқа жататынын дұрыс тапса,әр дұрыс жауапқа бір жұлдызшадан беріледі.
4.Жаңа тақырыпты меңгерту.(Слайдтан көрсетіледі)
Ырғақ-ою элеметтерінің белгілі бір ретпен нақты қашықтықта қайталануы.


Шаршыдағы ою Шеңбердегі ою Жолақтағы ою
Трафарет-бұл салынатын суреттің қағаздан ойылған үлгісі.

5.Оқушылардың өзіндік жұмыстары:
1-тапсырма:«Қошқармүйіз»оюының дөңгелек,ромб,шаршы тәріздес пішіндерге ойылған трафареттер оқушыларға үлестіріледі.Трафаретті таза қағаз бетіне қойып,ойылған жеріне губкамен бояуды бастырған кезде ,шетіне бояуды шығарып жібермеу қажет.
2-тапсырма:Алдарына берілген заттарды ою-өрнекпен әшекейлеулері керек. Екі бүктелген қағаздан оюдың үлгісін ойып алып,заттың бетіне қойып,айналдыра қарындашпен сызып алып,бір түспен бояу.

1 топқа – тақия
2 топқа – табақ (папье-маше)
3 топқа – кесе (папье-маше)
5. Қорытынды: Жұмыстарын аяқтағаннан кейін әр топтан бір оқушы шығып жұмысын қорғайды. Қорғағаннан кейін жұмыстары бағаланып, сабақ бекітіледі.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ою өрнек 1 сынып
Ою өрнек 1 сынып
Ғаббас Жұмабаев атындағы Боровской орта мектебі
Тақырыбы : «Ою түрлері»
Сынып: 1 «А»
Пәні : бейнелеу өнері.
Мұғалім: Абилова А.А.
2013-2014 жыл.
Сабақтың тақырыбы: Ою түрлері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды ою-өрнек түрлерімен таныстыру.Ою-
өрнекті трафарет арқылы салу және қағаздан ою ойып,
қолды жаттықтырып, оқушылардың шеберлігін ұштау.
Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау, жылдамдық, шапшан-
дық, көрегендік қасиеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Эстетикалық тәрбие беру, ұйымшылдыққа, еңбексүйгіш
тікке тәрбиелеу. Жұмыс үстінде ұқыптылыққа, өзінің
және өзгенің уақытын бағалауға үйрету.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, сайыс, ойын.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, дүниетану.
Сабаққа пайдаланатынқұрал-жабдықтар:
Мұғалім үшін: ұлттық ою-өрнекпен безендірілген әр түрлі пішім-
дегі бұйымдар,трафарет, фотосуреттер, слайдтар,
интериактивті тақта.
Оқушыға үшін: қалың қағаз,қайшы,өшіргіш,бояу түрлері,су құятын ыдыс,қылқалам,палитра,губка(сорғыш), «Қошқармүйіз» оюының үлгісі.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру. Сабаққа қажетті құралдардың әзірлігін тексеру.Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.Оқушыларды үш топқа бөліп отырғызу. Топтардың аттары:1-ші – «Алғырлар», 2-ші – «Сұңқар», 3-ші – «Достар» тобы. Әр топ өз топ басшыларын сайлап алады.
2.Өткен тақырыпқа шолу.Топтарға сыртана ою жапсырылған 4 конверттен үлестіріледі(3мин дайындалады).Конвертте өткен сабақтар бойынша сұрақтар жазылған.Әр дұрыс жауапқа жұлдызша беріледі.(Дұрыс жауаптар слайдтан шығып отырады.)
«Алғырлар» тобына қойылатын сұрақтар:1.Бейнелеу өнеріне қандай құрал-жабдықтар қажет?2.Бояу түрлерін ата.3.Акварель бояуы дегеніміз не? 4.Графика дегеніміз не?
«Сұңқар» тобына қойылатын сұрақтар:1.Негізгі түстерді ата.2.Ахроматикалық түстерді ата.3.Жылы және суық түстерді ата. 4.Хроматикалық түстер дегеніміз не?
«Достар» тобына қойылатын сұрақтар:1.Композиция дегеніміз не?2.Пейзаж дегеніміз не ?3.Натюрморт дегеніміз не?4.Қазақтың атақты суретшісі кім?
3.Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық.
--Ал енді,балалар,конверттің сыртына назар аударайық,не бейнеленген?(ою түрлері) Ендеше бүгінгі біздің тақырыбымыз «Ою түрлері» деп аталады.(Тақырыбы мен мақсаты слайдтан оқылады)
-Балалар, сендер оюларды қайдан көрдіңдер?(Балалар алдын-ала оюланған заттардан ұйымдастырылған көрмедегі заттарды атап шығады) Оюлар бір-біріне ұқсай ма?(Жоқ) Ендеше, оюдың түрлері де, атаулары да өте көп.(Слайдтан тұрмыста қолданылатын заттар көрсетіледі.)
Біздің Қазақстанның алғашқы да атақты суретшіміз Әбілхан
Қастеев «Өнерді қайдан үйрендің?» - деген сауалға:
Таудың бұлағынан,
Қойдың құлағынан,
Апамның киізінен,
Ешкінің мүйізінен, - деп жауап берген болатын.
(слайдтан көрсетіледі) Ою түрлері 4 топқа бөлінеді:
З
ооморфтық Өсімдік
өрнектері Космогониялық Геометриялық
Жануар тектес аспан денелері
-Ал,енді әр топ қолдарындағы коверттің сыртындағы ою түрлерінің қайсысы қай топқа жататынын дұрыс тапса,әр дұрыс жауапқа бір жұлдызшадан беріледі.
4.Жаңа тақырыпты меңгерту.(Слайдтан көрсетіледі)
Ырғақ-ою элеметтерінің белгілі бір ретпен нақты қашықтықта қайталануы.


Шаршыдағы ою Шеңбердегі ою Жолақтағы ою
Трафарет-бұл салынатын суреттің қағаздан ойылған үлгісі.

5.Оқушылардың өзіндік жұмыстары:
1-тапсырма:«Қошқармүйіз»оюының дөңгелек,ромб,шаршы тәріздес пішіндерге ойылған трафареттер оқушыларға үлестіріледі.Трафаретті таза қағаз бетіне қойып,ойылған жеріне губкамен бояуды бастырған кезде ,шетіне бояуды шығарып жібермеу қажет.
2-тапсырма:Алдарына берілген заттарды ою-өрнекпен әшекейлеулері керек. Екі бүктелген қағаздан оюдың үлгісін ойып алып,заттың бетіне қойып,айналдыра қарындашпен сызып алып,бір түспен бояу.

1 топқа – тақия
2 топқа – табақ (папье-маше)
3 топқа – кесе (папье-маше)
5. Қорытынды: Жұмыстарын аяқтағаннан кейін әр топтан бір оқушы шығып жұмысын қорғайды. Қорғағаннан кейін жұмыстары бағаланып, сабақ бекітіледі.
шағым қалдыра аласыз













