|
Пәні : Әдебиеттік оқу Ұзақ мерізімді жоспар бөлімі Күні: Сынып: 4 |
Мектеп: Ы. Алтынсарин атындағы №37 орта мектеп Машықкердің аты-жөні: Бекейқызы Бұлан Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өзіңді тексер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.2.3.1 Шығарманың тақырыбын және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Барлық оқушылар: Тарау бойынша алған білімдерін жинақтап, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қояды және жауап береді. Оқушылардың басым бөлігі: Әдеби көркемдегіш құралдарды біледі, қолданады. Кейбір оқушылар: Өз ойларын ашық айтып, тапсырмаларды орындай біледі. Білу және түсіну Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Тарау бойынша алған білімдерін жинақтап, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қояды және жауап береді. Өз ойларын ашық айтып, тапсырмаларды орындай біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрметтеуге, табиғатты аялап, оған қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
қазақ тіл, дүниетану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд, видеожазба |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік құзыреттілік |
Қараң - бұл жерде: «өмір сүре алмайды» деген мағынада |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім «Туған жердің табиғатын аялаймыз» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгінгі әдебиетті оқу сабағымызды бастайық. Үй тапсырмасын пысықтау: Үйге 138 беттегі Сұлтан Қалиевтың «Қандай болып өсеміз» өлеңіне үзінді жаттауға берілген. Өлеңді «Өрмекші»әдісі арқылы кезек кезек айтамыз. Дескриптор: Өткен сабақты еске түсірді. Кері байланыс: Қолмен белгі беру техникасы Тақырыпты болжау Тарау бітті, мінекей Қайталайық кәнекей Тексер қане өзіңді Кел, балақай мінекей
Дескриптор: Ой қозғау арқылы жаңа тақырыпты болжайды. Кері байланыс: Керемет! - Иә, балалар, бүгінгі тақырып - «Өзіңді тексер». Қоршаған ортаны қорғау тарауын аяқтадық. Енді осы тарау бойынша білгенімізді есімізге түсіріп, қайталайтын боламыз. |
Слайд, оқулық (140-141 бет) https://cloud.mail.ru/public/EDAJ/JMwpxWri4 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30минут |
(МК; Ұ; ҚБ) Айтылым 1. «Ахмет мерген» мәтінінің негізгі ойын түсіндір. Дескриптор: Өткен мәтінді еске түсіреді. Мазмұны бойынша мәтіннің негізгі ойын айтады Кері байланыс: бірін-бірі бағалау Жауабы: «Ахмет мерген» мәтінінің негізгі ойы: Жануарларды қорғау,оларға мейірімді болып, зиян тигізбеу. Тек өзіңе зиян тигізетіндей іс қимыл жасасағана өзіңді қорғау үшін іс әрекет жасау керек. Мейірімді болып, ақылға жүгінген жөн. 2. Кейіпкерлерді жұбымен сәйкестендір.
Дескриптор: Өткен әңгімелерді еске түсіріп, кейіптерлерді байланыстырады. Кері байланыс: бірін-бірі бағалау
Жауабы:
(МК; Ө; ҚБ) Жазылым. 3. Кестемен жұмыс.
Дескриптор: Өткен әңгімелердің кейіпкерлерін еске түсіреді. Кері байланыс: мұғалімнің кері байланысы
Жауабы:
(МК; Ұ; ҚБ) Айтылым; Тыңдалым 4. Оқып, өлеңнің тақырыбын есіңе түсір.Қандай көркемдегіш құалдар қолданған?
Дескриптор: Өткен сабақтарда жаттаған өлеңдерді есіне түсіеді. Кері байланыс: өзін-өзі тексеру
Жауабы:
5. «Құм мінезінен» үзіндіні оқып, сұрақтың орнына қойылатын сөзді тап. Тамырымен жұлып әкеткен әлгі (ненің?) орны алыстан қараған адамға зеңбірек снарядтары түскен ұрыс даласын дай шұрық-шұрық жыртық еді.
Дескриптор: «Құм мінезі» мәтінін еске түсіру Кері байланыс: өзін-өзі тексеру
Жауабы: Тамырымен жұлып әкеткен әлгі сексеуілдің орны алыстан қараған адамға зеңбірек снарядтары түскен ұрыс даласын дай шұрық-шұрық жыртық еді.
Сергіту сәті - Ал балалар, кішкене сергіп, көңіл күйімізді көтерейік.
6. «Жер» ғаламшарындағы кандай экологиялық қиыншылық өте өзекті, кезек күттірмейді? (Мысалы, балықтардың қырылуы, ...)
Дескриптор: Экология қиыншылықтары жайында өз ойын білдіреді. Кері байланыс: мұғалімнің бағалауы
Жауабы: Ауаның ластануы, ағаштардың азайуы, табиғаттың ластануы, өзен-көлдің ластануы және т.б..
7. Суреттегі автордың қай шығармасымен таныссың?
Е.Елубай О.Бөкей Дескриптор: Өткен мәнтіндермен өлеңдердің авторларын еске түсіреді. Кері байланыс: өзін өзі бағалау Жауабы: Е.Елубай - Дархан жер О.Бөкей - Құм мінезі 8. Тараудағы кейіптеу тәсілімен бейнеленген бір кейіпкерді ата.
Дескриптор: Тараудағы кейіпкерлерді есіне түсіреді. Кері байланыс: өзін өзі бағалау
Жауабы: «Кітам мұңы» мәтініндегі «Ана тілі» және «Дүниежүзі тарихы» кітаптары
(МК; Ө;Ұ; ҚБ) Жазылым; Айтылым; Тыңдалым 10. «Су» өлеңінің негізгі ойына сәйкес постер құраңдар. Постерге лайық сурет, сөз дайындаңдар.
... Білгін бұны, балалар, Сусыз құрғақ далалар. Сусыз қараң қалалар. Ескертеміз бар қызға: Ескертеміз бар ұлға, «Суды боска ағызба!» Ермек Өтетілеуұлы
Дескриптор: өлеңнің негізгі ойы бойынша, қорытынды шығарып, өз ойларын жеткізеді. Кері байланыс: өзін өзі бағалау
Жауабы: Судың да сұрауы бар, дегендей суды үнемдеп, ластамай, құр босқа шашпай тұтынуымыз керек. Сусыз адам, табиғат, жануарлардың өмір сүруі мүмкін емес. Суға қоқыс немесе басқад а лас заттарды тастап, суды ластамауымыз керек. Оның кесірінен балықтар, табиғат ластанып ,құрып кетуі мүмкін.
|
Слайд, оқулық (140-141 бет)
https://cloud.mail.ru/public/EDAJ/JMwpxWri4
Слайд, оқулық (140-141 бет)
https://cloud.mail.ru/public/EDAJ/JMwpxWri4
Слайд, оқулық (140-141 бет)
https://www.youtube.com/watch?v=fCIku0rmtx0
Слайд, оқулық (140-141 бет)
https://cloud.mail.ru/public/EDAJ/JMwpxWri4
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бекейқызы БұланШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Өзіңді тексер
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Өзіңді тексерМатериал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың тақырыбы Өзіңді тексер Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 4.2.3.1 Шығарманың тақырыбын және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















