|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайдалы қазба деген не? |
|||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
4.3.4.2. Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету; 4.1.2.2. алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсетеді; Пайдалы қазбаның не екенін түсінеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин *74 Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Психологиялық ахуаулды жақсыртуға қатысады Үлкен де «Сіз» Кішіге де «Сіз» Сізге сәлем береміз. Құрметпенен біз Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету Үй тапсырмасын пысықтау: https://wordwall.net/play/85996/896/466
Тақырыпты ашу: Жетекші сұрақтар:
Сабақтың мақсаты: Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсетеді; Пайдалы қазбаның не екенін түсінеді ТОПТАР: 1 – топ «Алтын» тобы 2 – топ «Мұнай» тобы 3 – топ «Күміс» тобы 1 – тапсырма ФС тапсырмасы СӘЙКЕСТЕНДІР
«Пайдалы» дегенді қалай түсінесің? Суреттегі денелердің қайсысы пайдалы? Оларды қайдан алады? Не үшін пайдаланады? Мұндай ресустарды не деп атайды?
Балалар, жер қыртысынан қазалып алынып, адам қажетіне жарайтын қазбалар түрі пайдалы қазбалар деп аталады. Пайдалы қазбалар жер астында, жер бетінде, тіпті су ішінде де болады. Оларға көмір, мұнай, газ, алтын, қорғасын, әктас, гипс, бор,гранит, ас тұзы сияқты ресустар жатады. Жер қабығындағы пайдалы қазбалардың жиынтығын кен деп атайды.
Картамен жұмыс Пайдалы қазбаларды түрлі әдістермен өндіреді. Жер бетіне жақын кендерді экскаватормен қазып алады. Оны ашық әдіс деп атайды. Қазылған жерлерде үлкен ойыс – карьерлер түзіледі. Терең жер қойнауында жатқан кенде қазып алу үшін шахта жасалады. Бұл жабық әдіс деп аталады. Мұнай жер қыртысында қоймалжың түрде кездеседі. Оны бұрғылау әдісімен алады. Ол үшін мұнайдың көп шоғырланған жерін бұрғымен тесіп,сорғымен тартады.
2 – тапсырма Жұптық жұмыс ФС тапсырмасы Пайдалы қазбаларды өз ұяшығына орналастыр https://wordwall.net/play/85998/611/915 СЕРГІТУ СӘТІ ФС тапсырмасы Саралау - диалог 3 – тапсырма (топтық жұмыс) СӘЙКЕСТЕНДІРІҢДЕР: 1 – топ
2 – топ Зерттеудің сұрағы: Ғимаратты салу үшін қандай пайдалы қазбаларды қолдануға болады? Зерттеудің жоспары: -Ғимаратты салуда пайдалы қазбаларды пайдалануды дұрыс анықтау.; - өз жауаптарын қалаған формада ұсыну. Зерттеудің барысы: Оқушылар топтаса отырып, ғимаратты салуда қандай пайдалы қазбаларды қолдануға болатынын анықтап, өз ойларымен бөліседі.Ой қорыту жасайды. 3 – топ Өз өңіріңнің пайдалы қазбаларын көрсет: 4 – тапсырма https://jeopardylabs.com/play/2022-11-08-563 Үйге: Пайдалы қазбаларды өндіретін жерлердің айырмашылығы мен ұқсастығы Кері байланыс: «Білім шырағы» әдісі |
Амандасады Психологиялық ахуалға қатысады Үй тапсырмасын пысықтайды Ресус туралы сұрақтарға жауап береді Сабақ мақсатымен танысады Топтарға бөліінп отырады Пайдалы суреттерді топтастырады Пайдалы қазбалар туралы ақпараттар алады Қазақстанның пайдалы қазбаларын көріп танысады Пайдалы қазбалардың шартты белгісімен танысады Ақиқат немесе жалған деген сұраққа жауап береді Сөздерді сәйкестендіреді Зерттеу сұрағына жауап береді Картадан өз өңірінің пайдалы қазбаларын көрсетеді Қортынды сұрақтарға жауап береді Үйге тапсырм алады Кері байланыс береді |
Оқушылар дұрыс жауаптары үшін жұлдызшамен марапатталады Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді; ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Суреттегі қай заттың пайдалы екенін көрсетеді – 1 б Оларды қайдан алатындығын көрсетеді – 1б Ресустарды не деп айтатындығын көрсетеді – 1б Жалпы – 3 б ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: Пайдалы қазбаларды көрсетеді – 1 б Өз ойын дәлелдейді – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: Пайдалы қазбалар туралы білетіндерін айтады – 1б Өз ойларын дәлелдейді - 1 б Өз тұжырымдарын дәлелдейді – 1 б Жалпы – 3 б ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 б Өз ойларын дәлелдейді - 1б Жалпы – 2 б ҚБ: Тамаша! |
Слайд https://wordwall.net/play/85996/896/466 Слайд Кенді қазбалар картасы Суреттер https://youtu.be/m8-hS-koaDE?si=kHoc2vXMKVF9P6Y7 https://wordwall.net/play/85998/611/915 Сызбалар а4а қағазы https://jeopardylabs.com/play/2022-11-08-563 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пайдалы қазба деген не? 4 сынып
Пайдалы қазба деген не? 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пайдалы қазба деген не? |
|||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
4.3.4.2. Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету; 4.1.2.2. алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсетеді; Пайдалы қазбаның не екенін түсінеді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин *74 Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Психологиялық ахуаулды жақсыртуға қатысады Үлкен де «Сіз» Кішіге де «Сіз» Сізге сәлем береміз. Құрметпенен біз Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету Үй тапсырмасын пысықтау: https://wordwall.net/play/85996/896/466
Тақырыпты ашу: Жетекші сұрақтар:
Сабақтың мақсаты: Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсетеді; Пайдалы қазбаның не екенін түсінеді ТОПТАР: 1 – топ «Алтын» тобы 2 – топ «Мұнай» тобы 3 – топ «Күміс» тобы 1 – тапсырма ФС тапсырмасы СӘЙКЕСТЕНДІР
«Пайдалы» дегенді қалай түсінесің? Суреттегі денелердің қайсысы пайдалы? Оларды қайдан алады? Не үшін пайдаланады? Мұндай ресустарды не деп атайды?
Балалар, жер қыртысынан қазалып алынып, адам қажетіне жарайтын қазбалар түрі пайдалы қазбалар деп аталады. Пайдалы қазбалар жер астында, жер бетінде, тіпті су ішінде де болады. Оларға көмір, мұнай, газ, алтын, қорғасын, әктас, гипс, бор,гранит, ас тұзы сияқты ресустар жатады. Жер қабығындағы пайдалы қазбалардың жиынтығын кен деп атайды.
Картамен жұмыс Пайдалы қазбаларды түрлі әдістермен өндіреді. Жер бетіне жақын кендерді экскаватормен қазып алады. Оны ашық әдіс деп атайды. Қазылған жерлерде үлкен ойыс – карьерлер түзіледі. Терең жер қойнауында жатқан кенде қазып алу үшін шахта жасалады. Бұл жабық әдіс деп аталады. Мұнай жер қыртысында қоймалжың түрде кездеседі. Оны бұрғылау әдісімен алады. Ол үшін мұнайдың көп шоғырланған жерін бұрғымен тесіп,сорғымен тартады.
2 – тапсырма Жұптық жұмыс ФС тапсырмасы Пайдалы қазбаларды өз ұяшығына орналастыр https://wordwall.net/play/85998/611/915 СЕРГІТУ СӘТІ ФС тапсырмасы Саралау - диалог 3 – тапсырма (топтық жұмыс) СӘЙКЕСТЕНДІРІҢДЕР: 1 – топ
2 – топ Зерттеудің сұрағы: Ғимаратты салу үшін қандай пайдалы қазбаларды қолдануға болады? Зерттеудің жоспары: -Ғимаратты салуда пайдалы қазбаларды пайдалануды дұрыс анықтау.; - өз жауаптарын қалаған формада ұсыну. Зерттеудің барысы: Оқушылар топтаса отырып, ғимаратты салуда қандай пайдалы қазбаларды қолдануға болатынын анықтап, өз ойларымен бөліседі.Ой қорыту жасайды. 3 – топ Өз өңіріңнің пайдалы қазбаларын көрсет: 4 – тапсырма https://jeopardylabs.com/play/2022-11-08-563 Үйге: Пайдалы қазбаларды өндіретін жерлердің айырмашылығы мен ұқсастығы Кері байланыс: «Білім шырағы» әдісі |
Амандасады Психологиялық ахуалға қатысады Үй тапсырмасын пысықтайды Ресус туралы сұрақтарға жауап береді Сабақ мақсатымен танысады Топтарға бөліінп отырады Пайдалы суреттерді топтастырады Пайдалы қазбалар туралы ақпараттар алады Қазақстанның пайдалы қазбаларын көріп танысады Пайдалы қазбалардың шартты белгісімен танысады Ақиқат немесе жалған деген сұраққа жауап береді Сөздерді сәйкестендіреді Зерттеу сұрағына жауап береді Картадан өз өңірінің пайдалы қазбаларын көрсетеді Қортынды сұрақтарға жауап береді Үйге тапсырм алады Кері байланыс береді |
Оқушылар дұрыс жауаптары үшін жұлдызшамен марапатталады Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді; ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Суреттегі қай заттың пайдалы екенін көрсетеді – 1 б Оларды қайдан алатындығын көрсетеді – 1б Ресустарды не деп айтатындығын көрсетеді – 1б Жалпы – 3 б ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: Пайдалы қазбаларды көрсетеді – 1 б Өз ойын дәлелдейді – 1 б Жалпы – 2 б ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: Пайдалы қазбалар туралы білетіндерін айтады – 1б Өз ойларын дәлелдейді - 1 б Өз тұжырымдарын дәлелдейді – 1 б Жалпы – 3 б ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1 б Өз ойларын дәлелдейді - 1б Жалпы – 2 б ҚБ: Тамаша! |
Слайд https://wordwall.net/play/85996/896/466 Слайд Кенді қазбалар картасы Суреттер https://youtu.be/m8-hS-koaDE?si=kHoc2vXMKVF9P6Y7 https://wordwall.net/play/85998/611/915 Сызбалар а4а қағазы https://jeopardylabs.com/play/2022-11-08-563 |
||
шағым қалдыра аласыз





















