|
Бөлім |
Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
||||||
|
Күні |
11.02.2025ж |
|||||
|
Сынып:4 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Пайдалы қазба деген не? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: 1.Пайдалы қазбалардың түрлерімен танысады, оларды қайдан алады және не үшін пайдаланады 2. Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсетеді,алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсынады 3. Пайдалы қазбаларды өндіру әдістерімен танысады. |
|||||
|
Бағалау критерийі |
- пайдалы қазбаның не екенін түсінеді, оларды қайдан алады және не үшін пайдаланатынын меңгереді - берілген суретті кесте бойынша үдеріс түрлерін ажыратады, пайдалы қазбаларды өндіру әдісін анықтайды. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 10минут Сабақ тың ортасы 15 минут |
1.Ұйымдастыру А)Топқа бөлу Ә) Бүгінгі сабақта «Сыныптың Қанышын» немесе «Қаныш ізбасарын» яғни білімді оқушыны анықтау 2.Өтілгенді пысықтау... Сұраққа жауап беру арқылы суреттер шығару ,одан жана сабақты шығарып алу 1.Мына денелердің ішінен жылуоқшаулағыш денелерді ата? 2.Жылуөткізгіштік дегеніміз не? 3.Электроқшаулағыштарға қандай денелерді жатқызуға болады? 4.Көлеңке дегеніміз не? 5.Көлеңкенің өлшемі неге байланысты өзгереді? 6.Дыбыс қалай шағылады? 7.Дыбыс қандай жерлерде жақсы жұтылады? 3. Жаңа сабақ «Заттар және олардың қасиеттері.Табиғат ресурстары» бөлімімен таныстыру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады Қызығушылықты ояту «Пайдалы қазбалар» бейнебаян Көрген видеодан қандай құнды ақпарат алдыңдар?
Оқулықпен жұмыс Есіңе сақта! Пайдалы қазбалар жер қойнауында болады.Оларды ашық әдіспен карьерлерден, жабық әдіспен шахталардан қазып алады.Сұйық күйдегі пайдалы қазбалар бұрғылау арқылы алынады.
Топпен жұмыс 1-топ
Пайдалы қазбалар, олардың түрлері,шартты белгілері
2-топ
Пайдалы қазбаны қандай әдістермен өндіреді, күнделікті өмірде не үшін пайдаланады?
|
Оқушылар шартты белгілер бойынша 2топқа бөлінеді Сұраққа жауап беру арқылы ресурстарды шығарады Тапсырманы орындайды Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Бейнебаян тамашалай ды Тақырыппен танысып шығады Постер қорғайды Әр топ бір-бірін «Шапалақ» әдісімен бағалайды |
Өзін-өзі бағалауды ұсынамын Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді -1балл Дескриптор: Пайдалы қазбаның не екенін түсінеді Пайдалы қазбалардың қандай әдіспен өндірілетінін біледі 1-топ «Көмір» тобы Дескриптор: Пайдалы қазбалардың не екендігін біледі және олардың түрлерін айта алады (2б) 2-топ «Темір» тобы Дескриптор: Пайдалы қазбаларды қандай әдіспен алынатындығын және оларды не үшін пайдаланатынды ғын түсінеді (2б) |
-темір
-көмір Фри таяқша лары Интерактивті тақта,слайд Суреттер Интерактивті тақта Ай мектеп https://imektep.kz/kz/paydali-kazbalar Youtube https://www.youtube.com/watch?v=LRoZyavQms Оқулық 26-27 бет Түрлі түсті Маркерлер А3 Түрлі түсті Маркерлер А3 |
||
|
15 минут |
Саяхаттау (толық ақпарат үшін)
Мұнайды,газды бұрғылау әдістерімен алады.Шартты белгісі Ауылымыздағы Мәтен Қожа әулие атаның кесенесі.. Қалалары:Атырау,Маңғыстау, Жанаөзен, Құлсары,Актөбе
Көмір ,оны шахтада өндіреді,шахтерлер жұмыс жасайды.Жабық әдіспен өндіреді. Қалалары:Қараганды,Екі Бастұз,Байқоңыр,Кентау
Шартты белгісімен таныстыру,пайдалы қазбаны көрсету.Бұрғылау және ашық әдіспен өндіреді Орындары: Каспий маңында Арал ойысында Балқаш маңында Индер Жұптық жұмыс «Жасырын сұрақ» әдісі 1.Берілген фотосуреттерде қандай үдерістер бейнеленген? (Бұрғылау) 2.Атырау,Актау,Жанаөзен, Құлсары қалаларын естігенде қандай пайдалы қазбалар есіңе түседі? 3.Пайдалы қазбалардың пайдасы туралы не айта аласыңдар? 4. Пайдалы қазба өндіруге байланысты қандай мамандықтарды білесің? 5.Пайдалы қазбалар қандай әдістермен алады? кестемен жұмыс-сәйкестендір АКТ 6. Үй салу үшін қандай пайдалы қазбалар қолданылады? Жеке оқушылармен жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Зәулім үй.... Машина.... Осыларға керекті ресурстар немесе пайдалы қазбалар туралы әңгімелеу Қорытынды.... |
Сұрақтарға жауап береді. Пайдалы қазбалардың түрлерін көзбен көріп, картамен танысады Жұптасып сұрақтарға жауап береді Олар жасалу үшін керекті материалдардың қандай пайдалы қазбалардан алынатынын біледі және сипаттайды |
Дескриптор: Пайдалы қазбалар өндірілетін қалалармен танысып,картадан көрсете біледі. Олардың шартты белгілері турады ақпарат алады. Пайдалы қазбаларды қандай әдіспен алып, қайда пайдалануға болатындығын біледі.. Дескриптор: фотосуреттерде қандай үдерістер бейнеленгенін жазады (1б) - бұл жерлерден қандай пайдалы қазбалар өндірілетінін анықтайды (1б) - пайдалы қазбаларды қазып алу жолдарын жазады (1б) - пайдалы қазба өндіруге байланысты мамандықтарды анықтап,жазады(1б) - пайдалы қазбаларды өндіру әдістерін жазады(1б Дескриптор: - Олар жасалу үшін керекті материалдардың қандай пайдалы қазбалардан алынатынын біледі (1б) -ол пайдалы казбаларды картадан көрсете алады (1б) |
Ұшақтың макеті Қазақстан ның картасы Пайдалы қазбалардың түрлері... Пайдалы қазбалар картасы.
Сұрақтар жазылған бетшелер |
||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут |
«Күншуақ» әдісі Күннің ортасына «Пайдалы қазба деген не?» деп жаз, ал шуақтарына осы тақырып бойынша өзіңе қандай пайдалы ақпарат алғаныңды жаз Бағалау Үйге тапсырма 26-27 бет түсініп оқу |
Күннің ортасына «Пайдалы қазба деген не?» деп жазады,шуақтарына осы тақырып бойынша өзіне қандай пайдалы ақпарат алғанын жазады. |
Жинаған ұпайларын санау арқылы Сыныптың Қанышын анықтау... |
Күн-шуақ тың суреті
Медаль бейнесі |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пайдалы қазба деген не? 4сынып
|
Бөлім |
Заттар және олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
||||||
|
Күні |
11.02.2025ж |
|||||
|
Сынып:4 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Пайдалы қазба деген не? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.4.2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: 1.Пайдалы қазбалардың түрлерімен танысады, оларды қайдан алады және не үшін пайдаланады 2. Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсетеді,алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсынады 3. Пайдалы қазбаларды өндіру әдістерімен танысады. |
|||||
|
Бағалау критерийі |
- пайдалы қазбаның не екенін түсінеді, оларды қайдан алады және не үшін пайдаланатынын меңгереді - берілген суретті кесте бойынша үдеріс түрлерін ажыратады, пайдалы қазбаларды өндіру әдісін анықтайды. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 10минут Сабақ тың ортасы 15 минут |
1.Ұйымдастыру А)Топқа бөлу Ә) Бүгінгі сабақта «Сыныптың Қанышын» немесе «Қаныш ізбасарын» яғни білімді оқушыны анықтау 2.Өтілгенді пысықтау... Сұраққа жауап беру арқылы суреттер шығару ,одан жана сабақты шығарып алу 1.Мына денелердің ішінен жылуоқшаулағыш денелерді ата? 2.Жылуөткізгіштік дегеніміз не? 3.Электроқшаулағыштарға қандай денелерді жатқызуға болады? 4.Көлеңке дегеніміз не? 5.Көлеңкенің өлшемі неге байланысты өзгереді? 6.Дыбыс қалай шағылады? 7.Дыбыс қандай жерлерде жақсы жұтылады? 3. Жаңа сабақ «Заттар және олардың қасиеттері.Табиғат ресурстары» бөлімімен таныстыру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады Қызығушылықты ояту «Пайдалы қазбалар» бейнебаян Көрген видеодан қандай құнды ақпарат алдыңдар?
Оқулықпен жұмыс Есіңе сақта! Пайдалы қазбалар жер қойнауында болады.Оларды ашық әдіспен карьерлерден, жабық әдіспен шахталардан қазып алады.Сұйық күйдегі пайдалы қазбалар бұрғылау арқылы алынады.
Топпен жұмыс 1-топ
Пайдалы қазбалар, олардың түрлері,шартты белгілері
2-топ
Пайдалы қазбаны қандай әдістермен өндіреді, күнделікті өмірде не үшін пайдаланады?
|
Оқушылар шартты белгілер бойынша 2топқа бөлінеді Сұраққа жауап беру арқылы ресурстарды шығарады Тапсырманы орындайды Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Бейнебаян тамашалай ды Тақырыппен танысып шығады Постер қорғайды Әр топ бір-бірін «Шапалақ» әдісімен бағалайды |
Өзін-өзі бағалауды ұсынамын Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді -1балл Дескриптор: Пайдалы қазбаның не екенін түсінеді Пайдалы қазбалардың қандай әдіспен өндірілетінін біледі 1-топ «Көмір» тобы Дескриптор: Пайдалы қазбалардың не екендігін біледі және олардың түрлерін айта алады (2б) 2-топ «Темір» тобы Дескриптор: Пайдалы қазбаларды қандай әдіспен алынатындығын және оларды не үшін пайдаланатынды ғын түсінеді (2б) |
-темір
-көмір Фри таяқша лары Интерактивті тақта,слайд Суреттер Интерактивті тақта Ай мектеп https://imektep.kz/kz/paydali-kazbalar Youtube https://www.youtube.com/watch?v=LRoZyavQms Оқулық 26-27 бет Түрлі түсті Маркерлер А3 Түрлі түсті Маркерлер А3 |
||
|
15 минут |
Саяхаттау (толық ақпарат үшін)
Мұнайды,газды бұрғылау әдістерімен алады.Шартты белгісі Ауылымыздағы Мәтен Қожа әулие атаның кесенесі.. Қалалары:Атырау,Маңғыстау, Жанаөзен, Құлсары,Актөбе
Көмір ,оны шахтада өндіреді,шахтерлер жұмыс жасайды.Жабық әдіспен өндіреді. Қалалары:Қараганды,Екі Бастұз,Байқоңыр,Кентау
Шартты белгісімен таныстыру,пайдалы қазбаны көрсету.Бұрғылау және ашық әдіспен өндіреді Орындары: Каспий маңында Арал ойысында Балқаш маңында Индер Жұптық жұмыс «Жасырын сұрақ» әдісі 1.Берілген фотосуреттерде қандай үдерістер бейнеленген? (Бұрғылау) 2.Атырау,Актау,Жанаөзен, Құлсары қалаларын естігенде қандай пайдалы қазбалар есіңе түседі? 3.Пайдалы қазбалардың пайдасы туралы не айта аласыңдар? 4. Пайдалы қазба өндіруге байланысты қандай мамандықтарды білесің? 5.Пайдалы қазбалар қандай әдістермен алады? кестемен жұмыс-сәйкестендір АКТ 6. Үй салу үшін қандай пайдалы қазбалар қолданылады? Жеке оқушылармен жұмыс «Мен зерттеушімін» әдісі Зәулім үй.... Машина.... Осыларға керекті ресурстар немесе пайдалы қазбалар туралы әңгімелеу Қорытынды.... |
Сұрақтарға жауап береді. Пайдалы қазбалардың түрлерін көзбен көріп, картамен танысады Жұптасып сұрақтарға жауап береді Олар жасалу үшін керекті материалдардың қандай пайдалы қазбалардан алынатынын біледі және сипаттайды |
Дескриптор: Пайдалы қазбалар өндірілетін қалалармен танысып,картадан көрсете біледі. Олардың шартты белгілері турады ақпарат алады. Пайдалы қазбаларды қандай әдіспен алып, қайда пайдалануға болатындығын біледі.. Дескриптор: фотосуреттерде қандай үдерістер бейнеленгенін жазады (1б) - бұл жерлерден қандай пайдалы қазбалар өндірілетінін анықтайды (1б) - пайдалы қазбаларды қазып алу жолдарын жазады (1б) - пайдалы қазба өндіруге байланысты мамандықтарды анықтап,жазады(1б) - пайдалы қазбаларды өндіру әдістерін жазады(1б Дескриптор: - Олар жасалу үшін керекті материалдардың қандай пайдалы қазбалардан алынатынын біледі (1б) -ол пайдалы казбаларды картадан көрсете алады (1б) |
Ұшақтың макеті Қазақстан ның картасы Пайдалы қазбалардың түрлері... Пайдалы қазбалар картасы.
Сұрақтар жазылған бетшелер |
||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут |
«Күншуақ» әдісі Күннің ортасына «Пайдалы қазба деген не?» деп жаз, ал шуақтарына осы тақырып бойынша өзіңе қандай пайдалы ақпарат алғаныңды жаз Бағалау Үйге тапсырма 26-27 бет түсініп оқу |
Күннің ортасына «Пайдалы қазба деген не?» деп жазады,шуақтарына осы тақырып бойынша өзіне қандай пайдалы ақпарат алғанын жазады. |
Жинаған ұпайларын санау арқылы Сыныптың Қанышын анықтау... |
Күн-шуақ тың суреті
Медаль бейнесі |
||
шағым қалдыра аласыз









