«Пайыз. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу»
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:5.4А Пайыз |
Сыныбы: 5 |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Пайыз. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты: |
5.1.2.34 Берілген санның пайызын табу; 5.1.2.36 Берілген пайызы бойынша санды табу; |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Пайыз ұғымын меңгереді, берілген санның пайызын және пайызы бойынша санды табуды біледі; Оқушылардың басым көпшілігі:Мәтінді есептерді шығаруда пайызды қолдана алады. Кейбір оқушылар: Тұрмыста кездесетін пайызға байланысты есептерді мысалға келтіріп дәлелдейді,талдайды. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің жоспарланған іс-әрекеті |
Оқушының жоспарланған іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылар шеңбер жасап тұрады, «Менен саған бір тілек» тренингі арқылы бір-біріне сәттілік тілейді. Үстел үстінде жатқан төрт түрлі төсбелгінің арасынан өзіне ұнағанын таңдап алады, төсбелгі түріне қарай топқа бірігеді. Топтың алтын ережесін құруды талап етемін. |
«Менен саған бір тілек» тренингі арқылы бір-біріне сәттілік тілейді. |
Түрлі-түсті төсбелгілер |
Түрлі-түсті төсбелгілер |
||
|
Ширату тапсырмалары: Жаңа сабақты бастамас бұрын жалпы сыныппен жұмыс. «Серпілген сауал» әдісі. `Wordwall` бағдарламасын қолданамын.
|
Оқушылар компьютер таңдаған сұраққа жауап береді. |
Жарайсыңдар! Монеталармен бағалау. |
Глобус, АКТ |
|||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа білімді еске түсіру. «Модельдеу» әдісі. Жұмыс барысы: Тақырыпты топта өз ішінде талқылап,топ көшбасшысы қорғайды. Бір топ тақырыптар бойынша сұрақтар дайындайды. І топқа: Берілген санның пайызын табу ІІ топқа: Пайызды жай бөлшекке айналдыру ІІІ топқа: Санды пайызға айналдыру ІVтопқа: Пайызы бойынша санды табу тақырыбы бойынша сұрақтар дайындау ҚБ: «Шапалақ» Топтар бірін бірі бағалағаннан кейін мұғалім тақтаға слайд арқылы тақырыпты түйіндейді. |
Моделдеу барысында оқушылар құрылымдалған ортаның аясында белгілі бір проблемаға қатысты жауап береді, мұғалімге еліктейді |
Өте жақсы Монеталар |
АКТ, флипчарт, маркерлер
|
||
|
№1 тапсырма. Оқулықпен жұмыс. Топпен жұмыс. №1114 «Тарсия әдісі» бойынша шығару.
|
Есептерді жауаптары бойынша сәйкестендіреді. |
Өте жақсы |
|
|||
|
|
№2 тапсырма. Жұптық жұмыс: «Тиімді депозит» (бекіту жаттығулары). Жұмыс барысы: Дескриптор:
І -IYтоп Жинақ кассасына 6% жылдық өсіммен 900 000 тг салынды. Жинақ кассасындағы осы ақша бір жылдан соң неше теңге болады? ІІ-III топ Жинақ кассасына 1 200 000 тг 4% жылдық өсіммен салынды. Жинақ кассасындағы осы ақша бір жылдан соң неше теңге болады? ҚБ: «Тиімді депозит» |
Оқушылар жұппен орындайды, дәптерге түсіреді және толықтырады..
|
Ж |
АКТ, үлестірмелі материалдар, смайликтер
|
||
|
|
Жеке жұмыс Тест тапсырмасы. «Zipgrade» бағдарламасы арқылы тексеру. 1.100-дың 25% тап? b. 25 2. 40% -ы 60 болатын санды тап? e. 150 3. 50-дің 23% тап? a. 11.5 4. 30% -ы 75 болатын санды тап? c. 250 5. 155-тың 97% тап? d. 150.35 |
Тест тапсырмасын орындайды. |
М |
|
||
|
Сергіту сәті. |
1-10 дейінгі цифрларды мұрынымыздың ұшымен ауада саламыз. |
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары: Ойлау дағдыларының деңгейлері: білу және түсіну, қолдану, талдау. Бағалау критерийлері:
1-тапсырма а)Пайызын табыңыз: 30, 125, 310 сандарының 10 %-ын; б) пайызы бойынша санды табыңыз: 10 %-ы 0,4; 9,25; 28; 2-тапсырма a) Заттың бағасы 760 тг: 1) егер заттың бағасы 15 %-ға қымбаттаса, оның қымбаттатылған бағасы неше теңге? 3-тапсырма.Тік төртбұрыштың ені 6 см, ұзындығы одан 75%--ға ұзын. Тік төртбұрыштың ауданын табыңдар. Дескриптор: -өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. -өмірде кездесетін пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды |
Дескриптор: -өрнекті құрайды; - -пайызы бойынша санды анықтайды.
|
|
Стикерлер, үлестірмелі материалдар
|
||
|
3 минут |
Рефлексия (кері байланыс)
|
Оқушылар сабақ бойынша алған әсерлерін жазып шығады.
|
|
Стикерлер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Пайыз. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу»
«Пайыз. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу»
«Пайыз. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу»
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:5.4А Пайыз |
Сыныбы: 5 |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Пайыз. Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты: |
5.1.2.34 Берілген санның пайызын табу; 5.1.2.36 Берілген пайызы бойынша санды табу; |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Пайыз ұғымын меңгереді, берілген санның пайызын және пайызы бойынша санды табуды біледі; Оқушылардың басым көпшілігі:Мәтінді есептерді шығаруда пайызды қолдана алады. Кейбір оқушылар: Тұрмыста кездесетін пайызға байланысты есептерді мысалға келтіріп дәлелдейді,талдайды. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің жоспарланған іс-әрекеті |
Оқушының жоспарланған іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылар шеңбер жасап тұрады, «Менен саған бір тілек» тренингі арқылы бір-біріне сәттілік тілейді. Үстел үстінде жатқан төрт түрлі төсбелгінің арасынан өзіне ұнағанын таңдап алады, төсбелгі түріне қарай топқа бірігеді. Топтың алтын ережесін құруды талап етемін. |
«Менен саған бір тілек» тренингі арқылы бір-біріне сәттілік тілейді. |
Түрлі-түсті төсбелгілер |
Түрлі-түсті төсбелгілер |
||
|
Ширату тапсырмалары: Жаңа сабақты бастамас бұрын жалпы сыныппен жұмыс. «Серпілген сауал» әдісі. `Wordwall` бағдарламасын қолданамын.
|
Оқушылар компьютер таңдаған сұраққа жауап береді. |
Жарайсыңдар! Монеталармен бағалау. |
Глобус, АКТ |
|||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа білімді еске түсіру. «Модельдеу» әдісі. Жұмыс барысы: Тақырыпты топта өз ішінде талқылап,топ көшбасшысы қорғайды. Бір топ тақырыптар бойынша сұрақтар дайындайды. І топқа: Берілген санның пайызын табу ІІ топқа: Пайызды жай бөлшекке айналдыру ІІІ топқа: Санды пайызға айналдыру ІVтопқа: Пайызы бойынша санды табу тақырыбы бойынша сұрақтар дайындау ҚБ: «Шапалақ» Топтар бірін бірі бағалағаннан кейін мұғалім тақтаға слайд арқылы тақырыпты түйіндейді. |
Моделдеу барысында оқушылар құрылымдалған ортаның аясында белгілі бір проблемаға қатысты жауап береді, мұғалімге еліктейді |
Өте жақсы Монеталар |
АКТ, флипчарт, маркерлер
|
||
|
№1 тапсырма. Оқулықпен жұмыс. Топпен жұмыс. №1114 «Тарсия әдісі» бойынша шығару.
|
Есептерді жауаптары бойынша сәйкестендіреді. |
Өте жақсы |
|
|||
|
|
№2 тапсырма. Жұптық жұмыс: «Тиімді депозит» (бекіту жаттығулары). Жұмыс барысы: Дескриптор:
І -IYтоп Жинақ кассасына 6% жылдық өсіммен 900 000 тг салынды. Жинақ кассасындағы осы ақша бір жылдан соң неше теңге болады? ІІ-III топ Жинақ кассасына 1 200 000 тг 4% жылдық өсіммен салынды. Жинақ кассасындағы осы ақша бір жылдан соң неше теңге болады? ҚБ: «Тиімді депозит» |
Оқушылар жұппен орындайды, дәптерге түсіреді және толықтырады..
|
Ж |
АКТ, үлестірмелі материалдар, смайликтер
|
||
|
|
Жеке жұмыс Тест тапсырмасы. «Zipgrade» бағдарламасы арқылы тексеру. 1.100-дың 25% тап? b. 25 2. 40% -ы 60 болатын санды тап? e. 150 3. 50-дің 23% тап? a. 11.5 4. 30% -ы 75 болатын санды тап? c. 250 5. 155-тың 97% тап? d. 150.35 |
Тест тапсырмасын орындайды. |
М |
|
||
|
Сергіту сәті. |
1-10 дейінгі цифрларды мұрынымыздың ұшымен ауада саламыз. |
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары: Ойлау дағдыларының деңгейлері: білу және түсіну, қолдану, талдау. Бағалау критерийлері:
1-тапсырма а)Пайызын табыңыз: 30, 125, 310 сандарының 10 %-ын; б) пайызы бойынша санды табыңыз: 10 %-ы 0,4; 9,25; 28; 2-тапсырма a) Заттың бағасы 760 тг: 1) егер заттың бағасы 15 %-ға қымбаттаса, оның қымбаттатылған бағасы неше теңге? 3-тапсырма.Тік төртбұрыштың ені 6 см, ұзындығы одан 75%--ға ұзын. Тік төртбұрыштың ауданын табыңдар. Дескриптор: -өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. -өмірде кездесетін пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды |
Дескриптор: -өрнекті құрайды; - -пайызы бойынша санды анықтайды.
|
|
Стикерлер, үлестірмелі материалдар
|
||
|
3 минут |
Рефлексия (кері байланыс)
|
Оқушылар сабақ бойынша алған әсерлерін жазып шығады.
|
|
Стикерлер |
||
шағым қалдыра аласыз


инаған монеталарын
депозитке салу.
онеталар.
















