|
Күні: 05.04.2017ж Сынып: 5 Мектеп: №86 Мұғалімнің аты-жөні: Адырбекова Г.А. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Пайыз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.1.16. Пайыз ұғымымен таныстыру; 5.1.2.33 Бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыруды үйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пайыз белгісімен танысады, оны жаза алады. Бүтін бөліктің 100 пайыз болатынын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Берілген санның 1% -ын таба алады. Пайызды бөлшекпен және бөлшекті пайызбен жазып мысал келтіре алады. Бір пайыз –жүзден бір бөлік болатынын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Берілген мәтіндік есептерді толық шығарып, өмірмен байланыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері 1.Берілген санның 1% -ын таба алу. 2.Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алу. 3. Пайызға байланысты мәтіндік есептерді шығару. 4.Оқушының дербес жұмыс жасауы. 5.Жұппен жұмыс жасауы. 6.Математикалық тілі. |
Дескрипторлар 1.Суретті пайдаланып,бөлшекті және пайызды сәйкестендіру. 2.Пайызды ондық бөлшекке айналдыру. 3.Пайызды жай бөлшекке айналдыру 4.Жай бөлшекті пайызға айналдыру. 5.Ондық бөлшекті пайызға айналдыру. 6.Пайыз ұғымын түсіндіретін сөйлемді дұрыс жалғастыру. 7.Ақиқат тұжырымдарды анықтау. 8.Кестені дұрыс толтыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пайыз, бөлшек, алым, бөлім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономика, жақсы қарым-қатынас орнату, жауапкершілігін арттыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралақ байланыс |
Жаратылыстану, бейнелеу өнері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай және ондық бөлшек ұғымын біледі, жай бөлшекті, ондық бөлшекті оқып, жаза алады, олардың анықтамаларын, қасиеттерін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушыларды түгелдеп, зейінін сабаққа аудару.
І топ : Жай бөлшек; ІІ топ: Ондық бөлшек; ІІІ топ: Пайыз. Топ басшысын топ мүшелерінің ұсынысы бойынша сайлап, топ басшыға критерийлері жазылған бағалау парақшасын тарқатамын.
№1528, 1529 (слайд бетіндегі дұрыс жауап бойынша бір-бірін тексереді.) Мұнда оқушылар бірін-бірі бағалап отырады. |
Слайд, бағалау парақшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин
12мин
10мин |
Өткен тақырыпты пысықтау және жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Жасырын сөз» жаттығуын орындатамын. Сұрақтарға жауап беру арқылы негізгі сөзді анықтайды. Жауаптар дұрыс болғанда жаңа сабақтың тақырыбы шығатынын айтамын.
Жаңа сабақ. Тақырыпты ашу мақсатында «Миға шабуыл» ретінде балалар, сендер пайыз деген сөзді естігендерің бар ма? Пайыз ұғымы қай жерлерде қолданылады деп ойлайсыңдар? деп, оқушыларға өз ойын айтуға мүмкіндік беремін. Оқушылар өз айналасындағы, күнделікті тұрмыста кездесіп жатқан пайызға байланысты мысалдарды атайды. Атап айтқанда, «күнделікті тұтынатын өнім құрамындағы қоспалардың пайызын, дүкендерде заттарға берілгенпайыздық жеңілдіктерді, ұялы телефондағы қуаттың пайыздық көрсеткішін,қаржыға байланысты жеке кәсіпкерлік істерде көп қолданылуы» туралыжәне тағы басқа мысалдар келтіреді. Оқушылардың жауаптарын құптап, «Электронды оқулықты» пайдалану арқылы жаңа тақырыпты түсіндіріп, тақтаға мысалдар келтіріп, қажетті мәліметтерді беремін. Оқулықпен жұмыс. Оқушыларды ауызша есептеуге үйрету мақсатында әр топқа түрлі фигура суреттерін беремін. Білімді және дағдыны дамытуға бағытталған жаттығулар орындатамын. Фигура ауданының неше пайызы боялғандығын айтып, жай бөлшекпен көрсетеді. «Кестені толтыр» тапсырмасын орындатамын.
№1545, 1546, 1547 есептерді үш топқа беремін. Оқушылар топ болып бірігіп орындап, дұрыс жауапты слайд бетінен тексереді. Мұнда топ басшы топ мүшелерін бағалау критерийлері арқылы бағалайды. Сергіту сәті: «Мақалдың жалғасын тап» жаттығуы арқылы оқушыларға мақалды бастаймын олар жалғасын айтады. Дұрыс жауап берген оқушыларды мақтап, мадақтап отырамын. Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындатамын. 1-тапсырма Сөйлемдерді жалғастырыңыз: а) санның жүзден бір бөлігі... деп аталады. ә) пайыз ... белгісі арқылы жазылады б) 100% деп ... алынады в) санның жартысы санның ... пайызына тең. Дескриптор : «Пайыз» ұғымын түсіндіретін сөйлемді жалғастырады. 2-тапсырма Төмендегі тұжырымдамалардың ақиқаттығын анықтаңыз: а) 1см 1м-дің 1%-ін құрайды; ә) 1г 1кг-нің 1%-ін құрайды; б) 1ар 1га-дің 1%-ін құрайды; в) 245 адам 10000 адамның 1%-ынан артық Дескриптор: - ақиқат тұжырымдарды анықтайды. Оқушылар қарқынды жұмыс жасайды. |
Слайд
Слайдтағы Сөзжұмбақ
Электронды оқулық
Оқулық
Бағалау критерийлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Топтық жұмыс «Сәйкестендіру» жаттығуын орындатамын. Бұл кезеңде әр топқа есептер мен оның дұрыс жауаптарын қағаз қиындылары арқылы тарқатамын. Оқушылар дұрыс жауапты есептің тұсына сәйкестендіреді. Мұнда топ басшы топ мүшелерін бағалайды. Үйге тапсырма №1549,1551 -Үй тапсырмасына бағыт-бағдар беремін. -Келесі сабаққа жоспар құру үшін оқушылардан БББ кестесі арқылы кері байланыс аламын. Стикерге жазып тақтадағы суретке іледі. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(Оқушылардың ой-пікірлерін тыңдау, қарым-қатынас мәдениеттілігін ұстануларына түрткі болу, тапқырлық танытуын мадақтау, оқушының ерекше іс-қимылына лайықты мадақтаулар айту, есептің шешімін табуда тығырыққа тірелген оқушыға қолдау көрсету...) |
|
Қазақ әдебиеті, геометрия Интерактивті тақтаны тек уақытты үнемдеу үшін пайдаланамын. Оқушылардың ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту. Оқушыларды өз-бетінше ізденуге, бағалауға, адамгершілікке тәрбиелеу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекция Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пайыз тақырыбына есептер шығару
|
Күні: 05.04.2017ж Сынып: 5 Мектеп: №86 Мұғалімнің аты-жөні: Адырбекова Г.А. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Пайыз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.1.16. Пайыз ұғымымен таныстыру; 5.1.2.33 Бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыруды үйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пайыз белгісімен танысады, оны жаза алады. Бүтін бөліктің 100 пайыз болатынын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Берілген санның 1% -ын таба алады. Пайызды бөлшекпен және бөлшекті пайызбен жазып мысал келтіре алады. Бір пайыз –жүзден бір бөлік болатынын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Берілген мәтіндік есептерді толық шығарып, өмірмен байланыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері 1.Берілген санның 1% -ын таба алу. 2.Берілген бөлшекті пайызбен және пайызды бөлшекпен жаза алу. 3. Пайызға байланысты мәтіндік есептерді шығару. 4.Оқушының дербес жұмыс жасауы. 5.Жұппен жұмыс жасауы. 6.Математикалық тілі. |
Дескрипторлар 1.Суретті пайдаланып,бөлшекті және пайызды сәйкестендіру. 2.Пайызды ондық бөлшекке айналдыру. 3.Пайызды жай бөлшекке айналдыру 4.Жай бөлшекті пайызға айналдыру. 5.Ондық бөлшекті пайызға айналдыру. 6.Пайыз ұғымын түсіндіретін сөйлемді дұрыс жалғастыру. 7.Ақиқат тұжырымдарды анықтау. 8.Кестені дұрыс толтыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пайыз, бөлшек, алым, бөлім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономика, жақсы қарым-қатынас орнату, жауапкершілігін арттыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралақ байланыс |
Жаратылыстану, бейнелеу өнері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай және ондық бөлшек ұғымын біледі, жай бөлшекті, ондық бөлшекті оқып, жаза алады, олардың анықтамаларын, қасиеттерін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушыларды түгелдеп, зейінін сабаққа аудару.
І топ : Жай бөлшек; ІІ топ: Ондық бөлшек; ІІІ топ: Пайыз. Топ басшысын топ мүшелерінің ұсынысы бойынша сайлап, топ басшыға критерийлері жазылған бағалау парақшасын тарқатамын.
№1528, 1529 (слайд бетіндегі дұрыс жауап бойынша бір-бірін тексереді.) Мұнда оқушылар бірін-бірі бағалап отырады. |
Слайд, бағалау парақшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин
12мин
10мин |
Өткен тақырыпты пысықтау және жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Жасырын сөз» жаттығуын орындатамын. Сұрақтарға жауап беру арқылы негізгі сөзді анықтайды. Жауаптар дұрыс болғанда жаңа сабақтың тақырыбы шығатынын айтамын.
Жаңа сабақ. Тақырыпты ашу мақсатында «Миға шабуыл» ретінде балалар, сендер пайыз деген сөзді естігендерің бар ма? Пайыз ұғымы қай жерлерде қолданылады деп ойлайсыңдар? деп, оқушыларға өз ойын айтуға мүмкіндік беремін. Оқушылар өз айналасындағы, күнделікті тұрмыста кездесіп жатқан пайызға байланысты мысалдарды атайды. Атап айтқанда, «күнделікті тұтынатын өнім құрамындағы қоспалардың пайызын, дүкендерде заттарға берілгенпайыздық жеңілдіктерді, ұялы телефондағы қуаттың пайыздық көрсеткішін,қаржыға байланысты жеке кәсіпкерлік істерде көп қолданылуы» туралыжәне тағы басқа мысалдар келтіреді. Оқушылардың жауаптарын құптап, «Электронды оқулықты» пайдалану арқылы жаңа тақырыпты түсіндіріп, тақтаға мысалдар келтіріп, қажетті мәліметтерді беремін. Оқулықпен жұмыс. Оқушыларды ауызша есептеуге үйрету мақсатында әр топқа түрлі фигура суреттерін беремін. Білімді және дағдыны дамытуға бағытталған жаттығулар орындатамын. Фигура ауданының неше пайызы боялғандығын айтып, жай бөлшекпен көрсетеді. «Кестені толтыр» тапсырмасын орындатамын.
№1545, 1546, 1547 есептерді үш топқа беремін. Оқушылар топ болып бірігіп орындап, дұрыс жауапты слайд бетінен тексереді. Мұнда топ басшы топ мүшелерін бағалау критерийлері арқылы бағалайды. Сергіту сәті: «Мақалдың жалғасын тап» жаттығуы арқылы оқушыларға мақалды бастаймын олар жалғасын айтады. Дұрыс жауап берген оқушыларды мақтап, мадақтап отырамын. Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындатамын. 1-тапсырма Сөйлемдерді жалғастырыңыз: а) санның жүзден бір бөлігі... деп аталады. ә) пайыз ... белгісі арқылы жазылады б) 100% деп ... алынады в) санның жартысы санның ... пайызына тең. Дескриптор : «Пайыз» ұғымын түсіндіретін сөйлемді жалғастырады. 2-тапсырма Төмендегі тұжырымдамалардың ақиқаттығын анықтаңыз: а) 1см 1м-дің 1%-ін құрайды; ә) 1г 1кг-нің 1%-ін құрайды; б) 1ар 1га-дің 1%-ін құрайды; в) 245 адам 10000 адамның 1%-ынан артық Дескриптор: - ақиқат тұжырымдарды анықтайды. Оқушылар қарқынды жұмыс жасайды. |
Слайд
Слайдтағы Сөзжұмбақ
Электронды оқулық
Оқулық
Бағалау критерийлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Топтық жұмыс «Сәйкестендіру» жаттығуын орындатамын. Бұл кезеңде әр топқа есептер мен оның дұрыс жауаптарын қағаз қиындылары арқылы тарқатамын. Оқушылар дұрыс жауапты есептің тұсына сәйкестендіреді. Мұнда топ басшы топ мүшелерін бағалайды. Үйге тапсырма №1549,1551 -Үй тапсырмасына бағыт-бағдар беремін. -Келесі сабаққа жоспар құру үшін оқушылардан БББ кестесі арқылы кері байланыс аламын. Стикерге жазып тақтадағы суретке іледі. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(Оқушылардың ой-пікірлерін тыңдау, қарым-қатынас мәдениеттілігін ұстануларына түрткі болу, тапқырлық танытуын мадақтау, оқушының ерекше іс-қимылына лайықты мадақтаулар айту, есептің шешімін табуда тығырыққа тірелген оқушыға қолдау көрсету...) |
|
Қазақ әдебиеті, геометрия Интерактивті тақтаны тек уақытты үнемдеу үшін пайдаланамын. Оқушылардың ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту. Оқушыларды өз-бетінше ізденуге, бағалауға, адамгершілікке тәрбиелеу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекция Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





