Пән мұғалімі: | Ерубаева Айгуль Галымжановна |
Сыныбы: | 5 «ә» сынып |
Сабақтың тақырыбы: | Пайыз |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру;5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ;. |
Сабақ мақсаты: | Барлық оқушылар:Оқушыларға санның пайызын табуға есептер шығартуСанның пайызын табу тәсілін біледі. Есептердегі қателерді түзетеді.Оқушылардың басым бөлігіПайыз, оның мағынасы туралы мағлұмат алады. Есептер шығару дағдыларын қалыптастырадыКейбір оқушылар:Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру. |
Керекті жабдықтар: | Стикер, флипчарт, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, маршрут карта, микрокалькулятор, youtube.com сайтынан процент туралы видеороликтер |
Сабақ жоспары |
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған жұмыс | Ресурстар |
КіріспеСабақтың басы(2-5 минут) | Ұйымдастыру (1-3 мин) Топқа бөлу (Әріптерден сөздер құрау, пайыз, сентум, бөлшек, сандар)Үй тапсырмасыСтикердегі диалог әдісін қолданамын.
| Қосымша сұрақтар
Сұрақтар арқылы жауаптарын табады.
Диалог арқылы үй тапсырмасын бекітеді. |
| Миға шабуыл сұрақтар: 1) Пайыз дегеніміз не?2) Пайыз не үшін қажет?3) Санның пайызын қалай қалай табамыз?4) Санның пайызын табу өмірде керек пе? | Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді. Сабақтың мақсат – міндеттерін айтады. |
Сабақтың ортасы (6-40 минут)
| «Ойлан.Жұптас.Бөліс» №129112000 ның 12%-ы Ж:2240тг 5000 – ның 12%- ы Ж:5600тг8000 – ның 12%-ы ж: 9760тг№1294 (Микрокалькуляторда орындау)№13002,5*60/100 =1.5 (Су)2.5*19/100=0.475 (Сарымай)1,5+0,475=1.9752.5-1.975=0.525 (қант)Есеп шығарады. Пайыздың пайдасы?Берілген есептерді ауызша есептеп табу.
№2 Есептің қатесін түзет:Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап. Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х2-сан 0,35х3 –сан 0,35х+2,10,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=хx=4,2
Кеңейтілген тапсырма:90л мұнайда 10% қышқыл бар,. Қышқылдың концентрациясы 5% болу үшін қанша таза мұнай қосу керек?Шешуі: 90*10/100=9қышқыл бар. Х литр таза мұнай қоссақ : 9=(90+x)*5/100 180=x+90 x=90л таз мұнай қосу керек.БілімСТООйлауШешімдері анықталмағанБастапқы және соңғы нүктелер арасындағы өзара әрекет№2 Есептің қатесін түзет:Үш сан қосылды. Бірінші сан қосындының 25%-ын ,екіншісі 35%-ын құрайды. Егер үшінші сан екіншіден 2,1 –ге артық болса, осы сандарды тап. Шешуі: Айталық, сандардың қосындысы х болсын. Онда, 1 – сан 0,25х2-сан 0,35х3 –сан 0,35х+2,10,25х+0,35х+(0,35х+2,1)=хx=4,2 | Топтар оқулықпен жұмыстанады.
Жұпта сыни ойлау тапсырмасына арнайы есептер
Кеңейтілген тапсырма, дарынды және талантты оқушыларға тапсырмалар беру қосымша
Қате есептер беріп, қатесін түзетеді.
|
Сабақтың соңы( 41-45мин)
Үйге тапсырма: | Сабақты аяқтау. «5 сұрақ» Стикерде жазылған 5 сөзге сұрақ қою арқылы ия жоқ деген жауап алады.Кері байланыс:
№1292,1297 |
Сабақты стикердегі сөздер арқылы қорытындылайды.
Кері байланыста кестені сәйкестендіріп, тақырыпты қалайша меңгергендерін көрсетеді. |