|
Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш тiлде оқытатын Мұхтар Арын атындағы №24 «Экономика және бизнес» арнаyлы лицейi Сынып:5 Мұғалiмнiң аты-жөнi: Тулеметова К.А. Күнi: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ҰМЖ бөлімі |
Пайыз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқy мақсаттары |
5.5.1.6 пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Пайызға байланысты мәтін есептерді шығарады ; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: мәтінді есептердің алгоритімін құрады,талдайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: күрделі мәтінді есептер шешеді,талдайды зеделей алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаy критерийi |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тiлдiк мақсаттар
|
Оқушылар: Пайызға берілген мәтін есептерді талдайды және реттеп жазады. Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық тарға баyлy |
«Мәңгілік ел» құндылықтарын дарыту. Белсенді қарым-қатынас,өзіндік шешім қабылдауды үйрену,бір-бірінің пікірлерін құрметтеу,қабылдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Пайызға байланысты білім-білік дағдылары өмірде қолдануда практикалық маңызды болып табылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы бiлiм |
Санның паызын табу,пайызы бойынша санды табу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдерi |
|
Ресyрстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдасты ру кезеңі 2 мин Сабақтың ортасы
Жұптық жұмыс Саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданады себебі мұғалім тапсырма береді, оқушылар берілген таисырманы талдап, жіктейді. 9 мин |
І. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу. Түгелдеу. Психологиялық ахуал туғызу. «Ақтілек» әдісі.
Оқушыларды топқа бөлу. ІІ. «Ширату жаттығулары». «BilimLand» тапсырмасы. «Көршіңмен сырлас» әдісі арқылы жұптық жұмыс. 1-тапсырма А).( математикалық сауаттылық) ( Сәйкесін тап) Сатылым бағасы Кему пайызы (жауабын бүтінге дейін дөңгелекте)
Әр заттың сатылым кезіндегі бағалары берілген. Сатылым кезіндегі баға шаңғы 110 мың, принтер 78 мың, ыдыс 42 мың, скутер 33 мың. Бағалардың неше пайызға арзандағанын тап. |
Түрлі-түсті стикерлер
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/pajyzy-bojynsha-sandy-tabu?mid=ec069fea-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe
Презентация
Есептер жазылған карточкалар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету» 5 мин
2 мин
Топтық жұмыс
13 мин
Жеке жұмыс
5 мин
|
1-тапсырма. Б) ( математикалық сауаттылық) Автотуристер бірінші күні барлық жолдың 36 %-ін,екінші күні 39 %-ін,үшінші күні қалған 180км жолды жүрді.Автотуристер барлығы неше километр жол жүрді? Жауабы:720км Бағалау: «Келісемін,келіспеймін» әдісі арқылы екі жұп дәптерлерін алмастырып , слайдпен тексереді. ІІІ.2-тапсырма «Өзінді тексер» жеке жұмыс. ( математикалық сауаттылық) Сырдария өзенінің ұзындығы 2220 км,оның 37%-ы шет елдер арқылы,қалғаны Қазақстанның жері арқылы өтеді. Сырдария өзенінің Қазақстанның жері арқылы өтетін бөлігінің ұзындығын табыңдар . Жауабы:1398,6км Бағалау: «Өзін-өзі бағалау» тақтаға шығарып, тақтадағы жауабына қарап өзін-өзі тексереді. IV.Сергіту сәті Орнымыздан тұрамыз, Қолды белге қоямыз. Иілеміз оңға бір, Иілеміз солға бір. Жоғары қолды созамыз, Аяқтын ұшында тұрамыз. Бір отырып, бір тұрып, Біз тынығып аламыз.
V. Белсенді оқытудың «Зерттеу және зерделеу» түріне 3-тапсырма «Елші» әдісі әдісі арқылы постермен жұмыс. (оқу сауаттылық,креативті ойлау) Кеңсе тауарларын сататын дүкенде «Мектепке жол» акциясы өткізілуде 20 мың теңгеден артық саудаға 5 % жеңілдік,10 мың теңгеден артық саудаға 3% жеңілдік қарастырылған.Үш ұлының әрқайсына 15 теңгеден 30 дәптер,20 тең-ден 20 дәптерге тыс, 120 тең-ден 20 кітапқа тыс,280 тең-ден қарындаш жиынтығы,450 тең-ден күнделік,3200 тг-ден арқа сөмкесін сатып алған анасы қанша теңге жұмсайды? Жауабы:20463 тг Бағалау: топтар бірін-бірі дескриптор құру арқылы бағалайды.
VI . 4-қалыптастырушы бағалау тапсырма «Өзіңді сына» әдісі ( математикалық сауаттылық)Сүт Наурыз айында сүттің бағасы бірдей болды, бірақ «Лидер» дүкенінде сәуір айында сүт 40%-ға арзандады, ал «Гринвич» дүкенінде алдымен 20%-ға арзандап, содан кейін сүттің бағасы тағы да 25%-ға арзандады. Қай дүкенде сүттің бағасы арзан? А) екі дүкенде сүттің бағасы бірдей. В) «Лидер» дүкенінде арзан C) «Гринвич» дүкенінде арзан
D) мәлімет
жеткіліксіз Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мектеп: Дарынды балаларға арналған үш
тiлде оқытатын Мұхтар Арын атындағы №24 «Экономика және бизнес»
арнаyлы лицейi
Сынып:5
Мұғалiмнiң аты-жөнi: Тулеметова
К.А. Күнi:
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
ҰМЖ
бөлімі
Пайыз
Сабақтың
тақырыбы
Оқy
мақсаттары
5.5.1.6
пайызға байланысты мәтінді
есептерді шығару;
Сабақтың
мақсаты
Барлық
оқушылар: Пайызға байланысты мәтін есептерді
шығарады ;
Оқушылардың басым
бөлігі: мәтінді есептердің алгоритімін
құрады,талдайды;
Кейбір
оқушылар: күрделі мәтінді есептер
шешеді,талдайды зеделей
алады.
Бағалаy
критерийi
Пайызға байланысты мәтінді
есептерді шығарады;
Есепке алгоритімін
құрады,талдайды;
Тiлдiк
мақсаттар
Оқушылар: Пайызға берілген мәтін есептерді
талдайды және реттеп
жазады.
Пәнге тән лексика мен
терминология:
пайыз,проценті бойынша
сан,берілген санның прценті,екі санның бүтін бөлігінің проценті
,проценттерге
есептер.
Диалогқа/жазылымға
қажетті тіркестер
Менің ойымша
…
Мәтін есептерді шешу
үшін....
Бұл
есептегі...,себебі, ...
есеп шартына сәйкес
…
Құндылық
тарға
баyлy
«Мәңгілік
ел» құндылықтарын
дарыту. Белсенді қарым-қатынас,өзіндік
шешім қабылдауды үйрену,бір-бірінің пікірлерін
құрметтеу,қабылдау.
Пәнаралық
байланыс
Пайызға байланысты білім-білік
дағдылары өмірде қолдануда практикалық маңызды болып
табылады.
Алдыңғы
бiлiм
Санның паызын табу,пайызы
бойынша санды табу.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарлан
ған
кезеңдерi
Ресyрстар
Сабақтың
басы
Ұйымдасты
ру
кезеңі
2
мин
Сабақтың
ортасы
Жұптық
жұмыс
Саралаудың
«Жіктеу» тәсілі қолданады
себебі
мұғалім тапсырма
береді, оқушылар берілген
таисырманы
талдап,
жіктейді.
9
мин
І.
Ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесу.
Түгелдеу.
Психологиялық ахуал
туғызу. «Ақтілек» әдісі.
Көңіл-күйлеріңіз
қалай?
Сабаққа
дайынсыздарма?
Ендеше
бастайық.
Оқушыларды топқа
бөлу.
ІІ. «Ширату
жаттығулары». «BilimLand»
тапсырмасы.
«Көршіңмен сырлас» әдісі
арқылы жұптық
жұмыс.
1-тапсырма
А).( математикалық
сауаттылық)
( Сәйкесін
тап)
Сатылым
бағасы
Кему
пайызы
(жауабын бүтінге дейін
дөңгелекте)
Әр заттың сатылым кезіндегі
бағалары берілген. Сатылым кезіндегі баға шаңғы 110 мың, принтер 78
мың, ыдыс 42 мың, скутер 33 мың. Бағалардың неше пайызға
арзандағанын тап.
Түрлі-түсті
стикерлер
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/pajyzy-bojynsha-sandy-tabu?mid=ec069fea-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe
Презентация
Есептер жазылған
карточкалар
Жұптық
жұмыс
Жеке
жұмыс
Саралау
тәсілі: «Диалог және қолдау
көрсету»
5
мин
2
мин
Топтық
жұмыс
13
мин
Жеке
жұмыс
5
мин
1-тапсырма.
Б) ( математикалық
сауаттылық)
Автотуристер бірінші күні
барлық жолдың 36 %-ін,екінші
күні 39
%-ін,үшінші күні қалған 180км
жолды жүрді.Автотуристер барлығы неше километр жол
жүрді?
Жауабы:720км
Бағалау: «Келісемін,келіспеймін» әдісі
арқылы екі жұп дәптерлерін алмастырып ,
слайдпен тексереді.
ІІІ.2-тапсырма
«Өзінді тексер» жеке
жұмыс.
( математикалық
сауаттылық)
Сырдария өзенінің ұзындығы
2220 км,оның 37%-ы шет елдер арқылы,қалғаны
Қазақстанның жері арқылы өтеді.
Сырдария
өзенінің Қазақстанның жері арқылы
өтетін бөлігінің ұзындығын табыңдар
.
Жауабы:1398,6км
Бағалау: «Өзін-өзі бағалау»
тақтаға
шығарып, тақтадағы жауабына қарап өзін-өзі
тексереді.
IV.Сергіту
сәті
Орнымыздан
тұрамыз,
Қолды белге
қоямыз.
Иілеміз оңға
бір,
Иілеміз солға
бір.
Жоғары қолды
созамыз,
Аяқтын ұшында
тұрамыз.
Бір отырып, бір
тұрып,
Біз тынығып
аламыз.
V. Белсенді оқытудың «Зерттеу
және зерделеу» түріне
3-тапсырма
«Елші» әдісі әдісі арқылы постермен
жұмыс. (оқу сауаттылық,креативті
ойлау)
Кеңсе тауарларын сататын
дүкенде «Мектепке жол» акциясы өткізілуде 20 мың теңгеден артық
саудаға 5 %
жеңілдік,10 мың теңгеден артық
саудаға 3%
жеңілдік қарастырылған.Үш
ұлының әрқайсына 15 теңгеден 30 дәптер,20 тең-ден 20 дәптерге тыс,
120 тең-ден 20 кітапқа тыс,280 тең-ден қарындаш жиынтығы,450
тең-ден күнделік,3200 тг-ден арқа сөмкесін сатып алған анасы қанша
теңге жұмсайды?
Жауабы:20463
тг
Бағалау: топтар бірін-бірі дескриптор
құру арқылы
бағалайды.
VI .
4-қалыптастырушы бағалау
тапсырма
«Өзіңді
сына» әдісі ( математикалық
сауаттылық)Сүт
Наурыз айында сүттің бағасы
бірдей болды, бірақ «Лидер» дүкенінде сәуір айында сүт
40%-ға арзандады, ал «Гринвич»
дүкенінде алдымен 20%-ға арзандап, содан кейін сүттің бағасы тағы
да 25%-ға арзандады. Қай дүкенде сүттің бағасы
арзан?
А) екі дүкенде сүттің бағасы
бірдей.
В)
«Лидер» дүкенінде
арзан
C) «Гринвич» дүкенінде
арзан
D) мәлімет
жеткіліксіз | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













