Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Хамраева Клара Кировна |
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 А сынып |
|||||||||||||
|
Күні: |
21.01.25ж |
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; |
|||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді |
|||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзулердің параллельдік белгілері. -түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.12. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
|
|||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
1- теорема (2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады. 2-теорема (3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады. 3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады. Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
|
|||||||||
|
10 минут |
Бекіту тапсырмасы |
І 1. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠5=45° пен∠8=135° екені белгілі, 2 және 4 бұрыштарының қосындысын табыңдар.
2. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Ішкі тұстас бұрыштардың айырымы 25° екені белгілі. Түзулердің қиылысуында пайда болған барлық бұрыштарды табыңдар. 3. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠4- ∠5=20° екені белгілі, 2 және 8 бұрыштарының айырмаларын табыңдар.
4. а мен b түзулері параллель, ал к түзуі оларды қиып өтеді. Пайда болған бұрыштар үшін ∠7=∠6 екенін дәлелдеңдер.
ІІ 1. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Ішкі айқыш бұрыштарының қосындысы 160°-қа тең. Түзулер қиылысқанда пайда болған барлық бұрыштарды табыңдар.
2.
. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Сыртқы айқыш
ІІІ 1. Екі параллель түзу және қиюшы түзу берілсе, онда ішкі тұстас бұрыштардың биссектрисcалары перпендикуляр екенін дәлелдеңдер. Топтық жұмыс. Парталас сыныптастарыңмен үшінші деңгей есебін шығарыңдар. Сәйкестік
тестісі. Оқулықпен жұмыс. №3.13, №3.15 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады.
|
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг Телефон аркылы киреди |
https://onlinemektep.net/schedule/14.01.2021/lesson/38da7ae8-bb79-4d56-9f3c-bd278710d6fc |
|||||||||
|
10 минут |
|
Түзулердің параллельдік белгілері . 1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады. ( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. ) 2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса , онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе ? 3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы 300 тең .Осы бұрыштар неге тең? 4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең? Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.16 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Хамраева Клара Кировна |
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 А сынып |
|||||||||||||
|
Күні: |
21.01.25ж |
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.2.4 түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеу; |
|||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
Параллель түзулер белгілерін ажыратады Параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолданады. Параллельдік белгілерін дәлелдеп түсіндіреді |
|||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзулердің параллельдік белгілері. -түзулердің параллельдік белгілерін есептер шығаруда қолдану. "Миға шабуыл" әдісі
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.12. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
|
|||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
1- теорема (2-теоремаға кері теорема). Егер параллель екі түзуді үшінші түзу қиып өтсе, онда пайда болған айқыш бұрыштар тең болады. 2-теорема (3-теоремаға кері). Параллель екі түзу үшінші түзумен қиылысқанда а) ішкі тұтас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең; ә) сәйкес бұрыштар тең болады. 3-теорема. Сәйкес қабырғалары параллель екі бұрыш өзара тең немесе олардың қосындысы 1800-қа тең болады. Салдар. Сәйкес қабырғалары бірдей немесе қарама-қарсы бағытталған екі бұрыш тең болады.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Дескриптор: -Түзулердің параллельдік белгілерін біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
|
|||||||||
|
10 минут |
Бекіту тапсырмасы |
І 1. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠5=45° пен∠8=135° екені белгілі, 2 және 4 бұрыштарының қосындысын табыңдар.
2. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Ішкі тұстас бұрыштардың айырымы 25° екені белгілі. Түзулердің қиылысуында пайда болған барлық бұрыштарды табыңдар. 3. к түзуі кез келген а және с түзулерімен қиылысқанда 8 бұрыш пайда болады. Олар цифрлармен белгіленген. ∠4- ∠5=20° екені белгілі, 2 және 8 бұрыштарының айырмаларын табыңдар.
4. а мен b түзулері параллель, ал к түзуі оларды қиып өтеді. Пайда болған бұрыштар үшін ∠7=∠6 екенін дәлелдеңдер.
ІІ 1. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Ішкі айқыш бұрыштарының қосындысы 160°-қа тең. Түзулер қиылысқанда пайда болған барлық бұрыштарды табыңдар.
2.
. Екі параллель түзу үшіншімен қиылған. Сыртқы айқыш
ІІІ 1. Екі параллель түзу және қиюшы түзу берілсе, онда ішкі тұстас бұрыштардың биссектрисcалары перпендикуляр екенін дәлелдеңдер. Топтық жұмыс. Парталас сыныптастарыңмен үшінші деңгей есебін шығарыңдар. Сәйкестік
тестісі. Оқулықпен жұмыс. №3.13, №3.15 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: Білім алушы - Айқыш бұрыштарды жазады. -Сәйкес бұрыштарды жазады. -Тұстас бұрыштарды жазады.
|
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг Телефон аркылы киреди |
https://onlinemektep.net/schedule/14.01.2021/lesson/38da7ae8-bb79-4d56-9f3c-bd278710d6fc |
|||||||||
|
10 минут |
|
Түзулердің параллельдік белгілері . 1.Егер екі түзуді қиюшымен қиғанда ... тең болса , онда бұл түзулер параллель болады. ( Параллельдіктің І белгісі орындалатындай етіп , көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар. ) 2.Егер қайсыбір түзу параллель екі түзудің біреуін қиса , онда ол екіншісін қиюы мүмкін бе ? 3.Параллель екі түзу мен қиюшыдан жасалған ішкі тұтас екі бұрыштың айырмасы 300 тең .Осы бұрыштар неге тең? 4.Параллель екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болатын бұрыштардың біреуі 750 –қа тең. Осы бұрыштар неге тең? Бүгінгі сабақта: - екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштардың атауларын біледі
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.16 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз















