10 сынып ЖМБ №18
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пассивті тасымалдау механизмі.
§37. Пассивті тасымалдау механизмі. Жеңілдетілген диффузия. Қарапайым тасымалдау.§38. Мембраналық өзектер арқылы диффузиялану. §39. Жеңілдетілген диффузия.БЖБ (20-мин)
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пассивті тасымалдау механизмі. §37. Пассивті тасымалдау механизмі. Жеңілдетілген диффузия. Қарапайым тасымалдау.§38. Мембраналық өзектер арқылы диффузиялану. §39. Жеңілдетілген диффузия. БЖБ (20-мин) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
пассивті тасымалдау механизмін түсіндіреді және бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Бір қадам алға..» әдісі арқылы өткен материалды және үй жұмысын пысықтау мақсатында тапсырма беру. 4.Сәйкестендіру тапсырмасы: Төмендегі терминдерді олардың анықтамаларымен сәйкестендіріңіз: a) Гемоглобин b) Миоглобин c) Диссоциациялану d) Оттек |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. 4.a) Гемоглобин - Қанның оттектің тасымалдауын қамтамасыз ететін протеин; b) Миоглобин - Бұлшықет оттегінің сақталуын қамтамасыз ететін протеин; c) Диссоциациялану - Оттектің гемоглобиннен немесе миоглобиннен бөліну процесі; d) Оттек - Тіршілік үшін қажетті газ. |
Дескриптор: - Кілт сөздердің анықтамасымен сәйкестендіреді - 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Ой қозғау» әдісі Оқушылар қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін берілген уақыт ішінде жазбаша / ауызша келтіру; |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация
|
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың ортасы Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: - бейнефильмнен түсінгенін сипаттайды - 2 балл; |
Интерактивті панель бейнефильм https://drive.google.com/file/d/1iwTXJltxy-6AC5p52543UFfT0N_n-6iD/view?usp=drive_link https://drive.google.com/file/d/1myVx1g050nT6fKI3cmMUsJIxy9z8QFBJ/view?usp=drive_link https://drive.google.com/file/d/1aU8PvyJ0wwRVGBG4bOIwhV4ENPUl1L1K/view?usp=drive_link |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
«Кубизм» әдісі. Кубиктің көмегімен төмендегі тапсырламарды бөлу: 1. Суретте (түсі, пішіні, өлшемі). «Липидті мембрана және транслоказа» 2. Салыстыр (неге ұқсас, неге ұқсамайды?). «Селективсіз және селективті өзектер» 3. Байланыстыр (бұл туралы ойлағаныңызды көзге елестетіңіз). «Пассивті, активті және қосарлы тасымалдауы» 4. Таңда (Неден жасалған? Неден тұрады? Не үшін?). «Диффузия және жеңілдетілген диффузия» 5. Қолдан (бұнымен не жасауға болады?). «Фик теңдеуі» 6. Дәлелде («ия», «жоқ» деп оған дәлел келтіру, бұл жақсы ма, әлде жаман ба? Неге?) «Пассивті тасымалдау» |
Әр топ кубик бойынша өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыс жасайды, тақырыпқа сәйкес әр оқушының жеке жауабы тыңдалады. Жазған мәліметтерін топта талқылайды, топтың атынан ортақ жауап дайындайды және презентацияға дайындық жасайды. Жасаған жұмыстары бойынша презентация, бағалау. Ой қозғау жүзеге асады. Өз жауаптарына дәлелдер келтіреді. |
1-топ дескрипторы: - липидті мембрана мен тасымалдаушы нәруыз трасклоказаны суреттейді – 6 балл; 2-топ дескрипторы: - селективсіз және селективті өзектерді салыстырады – 6 балл; 3-топ дескрипторы: -пассивті, активті және қосарлы тасымалдауды байланыстырады – 6 балл; 4-топ дескрипторы: -диффузияны және жеңілдетілген диффузияны анықтайды – 6 балл; 5-топ дескрипторы: -фик теңдеуін мысалдар келтіру арқылы қолданады – 6 балл; 6-топ дескрипторы: -пассивті тасымалдаудың пайдалы немесе пайдасыз жақтарын мысалдар келтіру арқылы дәлелдейді – 6 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж А3,А4 формат қағазы, маркер |
|
Бағалау |
Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау және БЖБ тапсырмасы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Білім алушылар ҚБ және БЖБ тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Қалыптастырушы бағалау және БЖБ тапсырмасының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Презентация 1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс АТФ-тың құрылысы мен қызметі. |
Оқушылар берілген тақырыпша бойынша тірек сызба жасайды, берілген тапсырманы орындайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Бейнетүсіндіру» әдісі.




ҚАЛЫПТАСТЫРУШЫ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАР
Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
Жеке тапсырма:
-
Өмірмен байланысты сұрақ: Пассивті тасымалдау механизмі организмдер үшін неге маңызды?
-
Көп таңдауы бар тапсырма: Жеңілдетілген диффузия қандай жағдайларда орын алады?
-
A) Энергия қажет
-
B) Тек молекулалық қозғалыс
-
C) Тасымалданатын заттың концентрациясы жоғары
-
D) Тасымалданатын заттың концентрациясы төмен
-
-
Салыстыру тапсырмасы: Қарапайым тасымалдау мен мембраналық өзектер арқылы диффузия арасындағы басты айырмашылықты атаңыз.
-
Сәйкестендіру тапсырмасы: Төменде берілген терминдерді олардың анықтамаларымен сәйкестендіріңіз:
-
1) Пассивті тасымал -
-
2) Жеңілдетілген диффузия -
-
3) Мембраналық өзектер -
-
-
Шындық немесе жалған тапсырмасы: Пассивті тасымалдау механизмі энергияны қажет етеді. (Шындық/Жалған)
-
Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы: Пассивті тасымалдау механизмі процесінің қадамдарын дұрыс реттілікпен орналастырыңыз:
-
A) Заттың мембрана арқылы қозғалысы
-
B) Концентрация градиентінің пайда болуы
-
C) Заттың мембранаға жақындауы
-
-
Бір дұрыс жауабы бар тапсырмасы: Пассивті тасымалдау механизмі қандай заттарды тасымалдай алады?
-
A) Тек кішкентай молекулалар
-
B) Үлкен молекулалар мен иондар
-
C) Кішкентай және үлкен молекулалар
-
-
Биологиялық диктант тапсырмасы: Пассивті тасымалдау механизмі _ энергия қажет етпейді, ал _ концентрация градиенті бойынша жүзеге асады.
-
Көп таңдауы бар тапсырма: Жеңілдетілген диффузияның негізгі сипаттамаларын атаңыз:
-
A) Тек су молекулалары үшін
-
B) Энергияны қажет етпейтін процесс
-
C) Тек мембраналық өзектер арқылы
-
Жауаптар тізбесі:
-
Пассивті тасымалдау механизмі организмдерге зат алмасу үшін, клетка ішінде тепе-теңдікті сақтау үшін және қоректік заттарды тасымалдау үшін маңызды. [1]
-
D) Тасымалданатын заттың концентрациясы төмен [1]
-
Қарапайым тасымалдау - энергияны қажет етпейтін, ал мембраналық өзектер арқылы диффузия - арнайы каналдар арқылы жүзеге асатын процесс. [1]
-
1) Пассивті тасымал - энергияны қажет етпейтін заттардың мембрана арқылы қозғалысы, 2) Жеңілдетілген диффузия - арнайы тасымалдаушылар арқылы өтетін процесс, 3) Мембраналық өзектер - молекулалардың мембрана арқылы қозғалысына арналған арналар. [2]
-
Жалған [1]
-
B), A), C) [1]
-
C) Кішкентай және үлкен молекулалар [1]
-
Пассивті тасымалдау механизмі энергия қажет етпейді, ал концентрация градиенті бойынша жүзеге асады. [1]
-
B) Энергияны қажет етпейтін процесс [1]
БӨЛІМ БОЙЫНША ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАРЫ
Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
«Заттардың тасымалдануы» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары
Оқу мақсаттары:
10.1.3.1- эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру;
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру;
Тапсырма-1. Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі туралы келесі тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға топтастыр:
|
|
|
Гемоглобин [1] |
Миоглобин [1] |
|
|
|
Тапсырма-2. Эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының келесі қисық сызықтарын қысқаша түсіндіріңіз.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2]
Тапсырма-3.
Тұз қышқыл ерітіндісінің концентрациясы 0,5%. Адамның дене жасушаларын осы ерітіндіге орналастырса, су молекулалары қозғалысы қалай өзгереді?
A. Жасушаның ішіне енеді
B. Жасушадан сыртқа жылжиды
C. Жылжымайды
D. Екі жақ бөлігі тең болады: жасушаның ішкі және сырты
[1]
Тапсырма-4. Арнайы транспорттық ақуыздар арқылы жүзеге асырылатын тасымалдың түрі:
A. Диффузия
B. жеңілдетілген диффузия
C. белсенді тасымал
D. пиноцитоз
[1]
Тапсырма-5. Диффузия кезінде еріген заттардың молекулалары қай бағытқа қарай жылжиды?
Еріген заттың концентрациясы жоғары бағытқа қарай_________________________________________
Еріген заттың концентрациясы төмен бағытқа қарай__________________________________________
[2]
Тапсырма-6. 4.1 суреттерді пайдаланып, қарапайым диффузия, белсенді тасымал, осмос, жеңілдетілген диффузия немесе тең болатын үдерісті анықта:

4.1-сурет
[2]
Балл қою кестесі
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма № |
Дескриптор |
Балл |
|
Білім алушы |
|
||
|
10.1.3.1- эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру; |
1 |
адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысын сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратады; |
1 |
|
|
адам гемоглобині мен миоглобинінің қызметтерін сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратады; |
1 |
|
|
2 |
эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстырады; |
1 |
|
|
|
эмбрион мен ересек ағзаның миоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстырады; |
1 |
|
|
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру; |
3 4 5 6 |
жасушаларға түрлі заттардың әсерін зерделеу арқылы, оларда болатын үрдістердің сипатын анықтайды; |
6 |
|
Барлығы |
|
|
10 |
Заттардың тасымалдануы бөлімі бойынша жиынтық бағалаудың нәтижесіне қатысты ата-аналарға ақпарат ұсынуға арналған рубрика
Білім алушының аты-жөні _______________________________________
|
Бағалау |
Оқу жетістіктерінің деңгейі |
||
|
|
Төмен |
Орташа |
Жоғары |
|
10.1.3.1- эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру; |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысын сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратуда қиналады; |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысын сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратуда қателіктер жібереді; |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысын сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратады; |
|
Адам гемоглобині мен миоглобинінің қызметтерін сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратуда қиналады; |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің қызметтерін сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратуда қателіктер жібереді; |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің қызметтерін сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратады; |
|
|
Эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстыруда қиналады; |
Эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстыруда қателіктер жібереді; |
Эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстырады; |
|
|
Эмбрион мен ересек ағзаның миоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстыруда қиналады; |
Эмбрион мен ересек ағзаның миоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстыруда қателіктер жібереді; |
Эмбрион мен ересек ағзаның миоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстырады; |
|
|
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру; |
Жасушаларға түрлі заттардың әсерін зерделеу арқылы, оларда болатын үрдістердің сипатын анықтауда қиналады; |
Жасушаларға түрлі заттардың әсерін зерделеу арқылы, оларда болатын үрдістердің сипатын анықтауда қателіктер жібереді; |
Жасушаларға түрлі заттардың әсерін зерделеу арқылы, оларда болатын үрдістердің сипатын анықтайды; |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пассивті тасымалдау механизмі. §37. Пассивті тасымалдау механизмі. Жеңілдетілген диффузия. Қарапайым тасымалдау.§38. Мембраналық өзектер арқылы диффузиялану. §39. Жеңілдетілген диффузия
10 сынып ЖМБ №18
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пассивті тасымалдау механизмі.
§37. Пассивті тасымалдау механизмі. Жеңілдетілген диффузия. Қарапайым тасымалдау.§38. Мембраналық өзектер арқылы диффузиялану. §39. Жеңілдетілген диффузия.БЖБ (20-мин)
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 «ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пассивті тасымалдау механизмі. §37. Пассивті тасымалдау механизмі. Жеңілдетілген диффузия. Қарапайым тасымалдау.§38. Мембраналық өзектер арқылы диффузиялану. §39. Жеңілдетілген диффузия. БЖБ (20-мин) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
пассивті тасымалдау механизмін түсіндіреді және бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Бір қадам алға..» әдісі арқылы өткен материалды және үй жұмысын пысықтау мақсатында тапсырма беру. 4.Сәйкестендіру тапсырмасы: Төмендегі терминдерді олардың анықтамаларымен сәйкестендіріңіз: a) Гемоглобин b) Миоглобин c) Диссоциациялану d) Оттек |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. 4.a) Гемоглобин - Қанның оттектің тасымалдауын қамтамасыз ететін протеин; b) Миоглобин - Бұлшықет оттегінің сақталуын қамтамасыз ететін протеин; c) Диссоциациялану - Оттектің гемоглобиннен немесе миоглобиннен бөліну процесі; d) Оттек - Тіршілік үшін қажетті газ. |
Дескриптор: - Кілт сөздердің анықтамасымен сәйкестендіреді - 2 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Ой қозғау» әдісі Оқушылар қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін берілген уақыт ішінде жазбаша / ауызша келтіру; |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель, презентация
|
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
|
Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың ортасы Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Кинометафора» әдісі. Мақсаты: Оқушының ой-өрісін, ойлау қабілетін дамыту. Бір мәселе бойынша бейнесюжеттен үзінді көрсету арқылы баланың өз ойын, ой-пікірлерін білуге болады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: - бейнефильмнен түсінгенін сипаттайды - 2 балл; |
Интерактивті панель бейнефильм https://drive.google.com/file/d/1iwTXJltxy-6AC5p52543UFfT0N_n-6iD/view?usp=drive_link https://drive.google.com/file/d/1myVx1g050nT6fKI3cmMUsJIxy9z8QFBJ/view?usp=drive_link https://drive.google.com/file/d/1aU8PvyJ0wwRVGBG4bOIwhV4ENPUl1L1K/view?usp=drive_link |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
«Кубизм» әдісі. Кубиктің көмегімен төмендегі тапсырламарды бөлу: 1. Суретте (түсі, пішіні, өлшемі). «Липидті мембрана және транслоказа» 2. Салыстыр (неге ұқсас, неге ұқсамайды?). «Селективсіз және селективті өзектер» 3. Байланыстыр (бұл туралы ойлағаныңызды көзге елестетіңіз). «Пассивті, активті және қосарлы тасымалдауы» 4. Таңда (Неден жасалған? Неден тұрады? Не үшін?). «Диффузия және жеңілдетілген диффузия» 5. Қолдан (бұнымен не жасауға болады?). «Фик теңдеуі» 6. Дәлелде («ия», «жоқ» деп оған дәлел келтіру, бұл жақсы ма, әлде жаман ба? Неге?) «Пассивті тасымалдау» |
Әр топ кубик бойынша өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыс жасайды, тақырыпқа сәйкес әр оқушының жеке жауабы тыңдалады. Жазған мәліметтерін топта талқылайды, топтың атынан ортақ жауап дайындайды және презентацияға дайындық жасайды. Жасаған жұмыстары бойынша презентация, бағалау. Ой қозғау жүзеге асады. Өз жауаптарына дәлелдер келтіреді. |
1-топ дескрипторы: - липидті мембрана мен тасымалдаушы нәруыз трасклоказаны суреттейді – 6 балл; 2-топ дескрипторы: - селективсіз және селективті өзектерді салыстырады – 6 балл; 3-топ дескрипторы: -пассивті, активті және қосарлы тасымалдауды байланыстырады – 6 балл; 4-топ дескрипторы: -диффузияны және жеңілдетілген диффузияны анықтайды – 6 балл; 5-топ дескрипторы: -фик теңдеуін мысалдар келтіру арқылы қолданады – 6 балл; 6-топ дескрипторы: -пассивті тасымалдаудың пайдалы немесе пайдасыз жақтарын мысалдар келтіру арқылы дәлелдейді – 6 балл; |
Интерактивті панель, презентация Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж А3,А4 формат қағазы, маркер |
|
Бағалау |
Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау және БЖБ тапсырмасы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Білім алушылар ҚБ және БЖБ тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады. |
Қалыптастырушы бағалау және БЖБ тапсырмасының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан. |
Интерактивті панель, презентация Жұмыс дәптері |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Презентация 1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс АТФ-тың құрылысы мен қызметі. |
Оқушылар берілген тақырыпша бойынша тірек сызба жасайды, берілген тапсырманы орындайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Биология 10-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2019 ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Бейнетүсіндіру» әдісі.




ҚАЛЫПТАСТЫРУШЫ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАР
Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
Жеке тапсырма:
-
Өмірмен байланысты сұрақ: Пассивті тасымалдау механизмі организмдер үшін неге маңызды?
-
Көп таңдауы бар тапсырма: Жеңілдетілген диффузия қандай жағдайларда орын алады?
-
A) Энергия қажет
-
B) Тек молекулалық қозғалыс
-
C) Тасымалданатын заттың концентрациясы жоғары
-
D) Тасымалданатын заттың концентрациясы төмен
-
-
Салыстыру тапсырмасы: Қарапайым тасымалдау мен мембраналық өзектер арқылы диффузия арасындағы басты айырмашылықты атаңыз.
-
Сәйкестендіру тапсырмасы: Төменде берілген терминдерді олардың анықтамаларымен сәйкестендіріңіз:
-
1) Пассивті тасымал -
-
2) Жеңілдетілген диффузия -
-
3) Мембраналық өзектер -
-
-
Шындық немесе жалған тапсырмасы: Пассивті тасымалдау механизмі энергияны қажет етеді. (Шындық/Жалған)
-
Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы: Пассивті тасымалдау механизмі процесінің қадамдарын дұрыс реттілікпен орналастырыңыз:
-
A) Заттың мембрана арқылы қозғалысы
-
B) Концентрация градиентінің пайда болуы
-
C) Заттың мембранаға жақындауы
-
-
Бір дұрыс жауабы бар тапсырмасы: Пассивті тасымалдау механизмі қандай заттарды тасымалдай алады?
-
A) Тек кішкентай молекулалар
-
B) Үлкен молекулалар мен иондар
-
C) Кішкентай және үлкен молекулалар
-
-
Биологиялық диктант тапсырмасы: Пассивті тасымалдау механизмі _ энергия қажет етпейді, ал _ концентрация градиенті бойынша жүзеге асады.
-
Көп таңдауы бар тапсырма: Жеңілдетілген диффузияның негізгі сипаттамаларын атаңыз:
-
A) Тек су молекулалары үшін
-
B) Энергияны қажет етпейтін процесс
-
C) Тек мембраналық өзектер арқылы
-
Жауаптар тізбесі:
-
Пассивті тасымалдау механизмі организмдерге зат алмасу үшін, клетка ішінде тепе-теңдікті сақтау үшін және қоректік заттарды тасымалдау үшін маңызды. [1]
-
D) Тасымалданатын заттың концентрациясы төмен [1]
-
Қарапайым тасымалдау - энергияны қажет етпейтін, ал мембраналық өзектер арқылы диффузия - арнайы каналдар арқылы жүзеге асатын процесс. [1]
-
1) Пассивті тасымал - энергияны қажет етпейтін заттардың мембрана арқылы қозғалысы, 2) Жеңілдетілген диффузия - арнайы тасымалдаушылар арқылы өтетін процесс, 3) Мембраналық өзектер - молекулалардың мембрана арқылы қозғалысына арналған арналар. [2]
-
Жалған [1]
-
B), A), C) [1]
-
C) Кішкентай және үлкен молекулалар [1]
-
Пассивті тасымалдау механизмі энергия қажет етпейді, ал концентрация градиенті бойынша жүзеге асады. [1]
-
B) Энергияны қажет етпейтін процесс [1]
БӨЛІМ БОЙЫНША ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАРЫ
Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________
«Заттардың тасымалдануы» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары
Оқу мақсаттары:
10.1.3.1- эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру;
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру;
Тапсырма-1. Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі туралы келесі тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға топтастыр:
|
|
|
Гемоглобин [1] |
Миоглобин [1] |
|
|
|
Тапсырма-2. Эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының келесі қисық сызықтарын қысқаша түсіндіріңіз.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
[2]
Тапсырма-3.
Тұз қышқыл ерітіндісінің концентрациясы 0,5%. Адамның дене жасушаларын осы ерітіндіге орналастырса, су молекулалары қозғалысы қалай өзгереді?
A. Жасушаның ішіне енеді
B. Жасушадан сыртқа жылжиды
C. Жылжымайды
D. Екі жақ бөлігі тең болады: жасушаның ішкі және сырты
[1]
Тапсырма-4. Арнайы транспорттық ақуыздар арқылы жүзеге асырылатын тасымалдың түрі:
A. Диффузия
B. жеңілдетілген диффузия
C. белсенді тасымал
D. пиноцитоз
[1]
Тапсырма-5. Диффузия кезінде еріген заттардың молекулалары қай бағытқа қарай жылжиды?
Еріген заттың концентрациясы жоғары бағытқа қарай_________________________________________
Еріген заттың концентрациясы төмен бағытқа қарай__________________________________________
[2]
Тапсырма-6. 4.1 суреттерді пайдаланып, қарапайым диффузия, белсенді тасымал, осмос, жеңілдетілген диффузия немесе тең болатын үдерісті анықта:

4.1-сурет
[2]
Балл қою кестесі
|
Бағалау критерийі |
Тапсырма № |
Дескриптор |
Балл |
|
Білім алушы |
|
||
|
10.1.3.1- эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру; |
1 |
адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысын сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратады; |
1 |
|
|
адам гемоглобині мен миоглобинінің қызметтерін сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратады; |
1 |
|
|
2 |
эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстырады; |
1 |
|
|
|
эмбрион мен ересек ағзаның миоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстырады; |
1 |
|
|
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру; |
3 4 5 6 |
жасушаларға түрлі заттардың әсерін зерделеу арқылы, оларда болатын үрдістердің сипатын анықтайды; |
6 |
|
Барлығы |
|
|
10 |
Заттардың тасымалдануы бөлімі бойынша жиынтық бағалаудың нәтижесіне қатысты ата-аналарға ақпарат ұсынуға арналған рубрика
Білім алушының аты-жөні _______________________________________
|
Бағалау |
Оқу жетістіктерінің деңгейі |
||
|
|
Төмен |
Орташа |
Жоғары |
|
10.1.3.1- эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру; |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысын сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратуда қиналады; |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысын сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратуда қателіктер жібереді; |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысын сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратады; |
|
Адам гемоглобині мен миоглобинінің қызметтерін сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратуда қиналады; |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің қызметтерін сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратуда қателіктер жібереді; |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің қызметтерін сипаттайтын тұжырымдарды тиісті ұяшықтарға ажыратады; |
|
|
Эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстыруда қиналады; |
Эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстыруда қателіктер жібереді; |
Эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстырады; |
|
|
Эмбрион мен ересек ағзаның миоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстыруда қиналады; |
Эмбрион мен ересек ағзаның миоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстыруда қателіктер жібереді; |
Эмбрион мен ересек ағзаның миоглобині үшін оттектің диссоциациялану қисық сызықтарын арнайы график арқылы салыстырады; |
|
|
10.1.3.2- пассивті тасымалдау механизмін түсіндіру; |
Жасушаларға түрлі заттардың әсерін зерделеу арқылы, оларда болатын үрдістердің сипатын анықтауда қиналады; |
Жасушаларға түрлі заттардың әсерін зерделеу арқылы, оларда болатын үрдістердің сипатын анықтауда қателіктер жібереді; |
Жасушаларға түрлі заттардың әсерін зерделеу арқылы, оларда болатын үрдістердің сипатын анықтайды; |
шағым қалдыра аласыз


