|
Бөлім: Заман шындығы |
Мектеп: |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 ЖМБ |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Е.Әбікенұлының «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесінің тарихи және көркемдік құндылығы |
||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау; 11.3.1.1 - шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ерболат Әбікенұлы «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесінің жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау, шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Талдау, жинақтау |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология: Менің ойымша.....Мен келісемін… Мен келіспеймін… |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, психология |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесі |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. ІІ.Қызығыушылықты ояту.
«Жетім бұрыш» дегенді қалай түсінесіз? Елімізде 2,5 миллион қазақ баспанаға зәру. Демек, 2,5 миллион адам Қазақстанда "квартирант" болып жүр. Бұл - Қазақстан халқының 14 пайызы. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау. |
Оқушылар сабаққа аударады. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10+6 минут 14 минут |
ІІІ. Мағынаны тану. Баяғыда Жиренше шешен салтанатты хан сарайынан қырық жамау лашығына оралғанда «Қайран менің өз үйім – кең сарайдай боз үйім» деп масаттанады екен. «Өз үйің – өлең төсегің». Алайда, бүгінгі Жиренше шешеннің ұрпағы «кең сарайдай боз үйге» емес, шағын баспанаға жете алмай, бас ауыртып жүр. Ауылдан келген қазақты жатырқаудың басы да осы баспана төңірегінен басталады. Тапсырма. «515» әдісі Сипаттамасы: Оқушылар әңгіме бойынша 5 минутта 1мәселе бойынша 15 идея айтуы тиіс.Спикер топтың идеяларын жазып алып, үлкен топқа таныстырады. Бұдан әрі айтылған идеялар негізінде топтық талқылау жүргізеді. Дескриптор:
Тапсырма. SWOT-ТАЛДАУ
Оқушыларға салыстыру мақсатында
3-4 топқа « Пәтер іздеп жүр едік...» әңгімесі беріледі. Екі шығарманың жанрлық ерекшеліктерін салыстырады.
Дескриптор:
Бекіту тапсырмасы «Төрт сөйлем» әдісі арқылы келесі сұраққа жауап беріңіз: Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығы неде? Менің ойымша... Себебі, мен оны мен былай түсіндіремін... Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын... Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім... Дескриптор:
|
Оқушылар әңгіме бойынша 5 минутта 1мәселе бойынша 15 идея айтуы тиіс. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
|
|||||||||||||||
|
Жаңа материалды бекіту 5 минут |
Ойтолғаныс Қазақстандағы баспанасыздар саны күн санап артып келеді. Бұл мәселе түбегейлі шешілуі мүмкін ба? «Қолжетімді баспана» расымен де қолжетімді ма? |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс «3-2-1» Сабақта алған 3 маңызды ақпарат Қиындық келтірген 2 мәселе Сабақта ұнаған 1 аспект |
|
|||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Тұрғын үй бағдарламасының маңызы мен мақсаты |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||||||||||||||
|
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пәтер іздеп жүредік
Пәтер іздеп жүредік
|
Бөлім: Заман шындығы |
Мектеп: |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 ЖМБ |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Е.Әбікенұлының «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесінің тарихи және көркемдік құндылығы |
||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау; 11.3.1.1 - шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ерболат Әбікенұлы «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесінің жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау, шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Талдау, жинақтау |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология: Менің ойымша.....Мен келісемін… Мен келіспеймін… |
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, психология |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесі |
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. ІІ.Қызығыушылықты ояту.
«Жетім бұрыш» дегенді қалай түсінесіз? Елімізде 2,5 миллион қазақ баспанаға зәру. Демек, 2,5 миллион адам Қазақстанда "квартирант" болып жүр. Бұл - Қазақстан халқының 14 пайызы. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау. |
Оқушылар сабаққа аударады. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10+6 минут 14 минут |
ІІІ. Мағынаны тану. Баяғыда Жиренше шешен салтанатты хан сарайынан қырық жамау лашығына оралғанда «Қайран менің өз үйім – кең сарайдай боз үйім» деп масаттанады екен. «Өз үйің – өлең төсегің». Алайда, бүгінгі Жиренше шешеннің ұрпағы «кең сарайдай боз үйге» емес, шағын баспанаға жете алмай, бас ауыртып жүр. Ауылдан келген қазақты жатырқаудың басы да осы баспана төңірегінен басталады. Тапсырма. «515» әдісі Сипаттамасы: Оқушылар әңгіме бойынша 5 минутта 1мәселе бойынша 15 идея айтуы тиіс.Спикер топтың идеяларын жазып алып, үлкен топқа таныстырады. Бұдан әрі айтылған идеялар негізінде топтық талқылау жүргізеді. Дескриптор:
Тапсырма. SWOT-ТАЛДАУ
Оқушыларға салыстыру мақсатында
3-4 топқа « Пәтер іздеп жүр едік...» әңгімесі беріледі. Екі шығарманың жанрлық ерекшеліктерін салыстырады.
Дескриптор:
Бекіту тапсырмасы «Төрт сөйлем» әдісі арқылы келесі сұраққа жауап беріңіз: Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығы неде? Менің ойымша... Себебі, мен оны мен былай түсіндіремін... Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын... Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім... Дескриптор:
|
Оқушылар әңгіме бойынша 5 минутта 1мәселе бойынша 15 идея айтуы тиіс. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
|
|||||||||||||||
|
Жаңа материалды бекіту 5 минут |
Ойтолғаныс Қазақстандағы баспанасыздар саны күн санап артып келеді. Бұл мәселе түбегейлі шешілуі мүмкін ба? «Қолжетімді баспана» расымен де қолжетімді ма? |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс «3-2-1» Сабақта алған 3 маңызды ақпарат Қиындық келтірген 2 мәселе Сабақта ұнаған 1 аспект |
|
|||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Тұрғын үй бағдарламасының маңызы мен мақсаты |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||||||||||||||
|
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















