Материалдар / педогогика
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

педогогика

Материал туралы қысқаша түсінік
керемет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қырқүйек 2023
192
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тексерілді ________ Р.Маханбетова

Бөлім:

1-бөлім: Дананың сөзі – ақылдың көзі

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Есенбекова Шолпан

Күні:

04.09.2023

Сынып: 8А,Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қорқыт туралы аңыз-әңгімелер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.

Сабақтың мақсаты

Көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдана алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

5 минут














6 минут












Сабақтың ортасы


10 минут




























6 минут









7 минут
































6 минут










Кері байланыс

5 минут

Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

1.Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Гүлмен тілек» Гүлді алақанға ұстап тұрып, бір-бірлеріңе ізгі тілек айтыңдар және гүлдің артында жазылған Қорқыттың нақыл сөздерін құрастыру арқылы топқа бөлініңдер.

1. Жақсы ана үшін бала – екі көздің сыңары.
2. Ақылсыз балаға ата дәулетінен қайран жоқ.

(сергіту және топқа біріктіру)

2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;

Ой шақыру

Қ орқыт ата туралы не білдіңдер? Қорқыт кім?

Қорқыт ата







Ел аузында Қорқыт туралы аңыз-әңгі мелер көп сақталған.
Ертегі, дастан түрінде де кездеседі. Олардың қатарына «Қор қыттың өлімге қарсы тұруы», «Қорқыттың өлімі», «Қорқыт күйі», «Қорқыт сарыны», «Қорқыт және қырық қыз» және т.б. жатады

Қорқыт туралы аңыздар «Қорқыт ата кіта бы» деп аталатын
әдеби мұрада жинақ талған. Он екі жырдан тұратын «Қорқыт ата
кі табында» туған жерін, Отанын сыртқы жаулардан қорғау үшін
қан майданға шыққан алыптардың ерлігі жырла нады. «Қорқыт
ата» кіта бын дағы он екі жыр «Дерсеханұлы Бұқаш туралы жыр»

«Қазан Салардың ауылын жау шапқаны туралы жыр», «Байбө рі
ба ласы Бамсы Байрақ туралы жыр», «Қазан баласы Ораздың
жауға тұтқын болуы», «Ержүрек Домрул батыр», «Қаңлы оғыз
ба ласы Қан Төрәлі», «Қазылық оғыз баласы Игенек», «Төбе көз

дәуді өлтірген Бисат», «Бекілұлы
Әмран», «Ұшан оғыз баласы Секі рек», «Қазан Салардың екіншілей жауға тұтқын болуы», «Сыртқы оғыздардың ішкі оғыздарға қарсы бас көтеруі» атты тақырыптарды қамтиды


1-тапсырма.

Топтық жұмыс

1.Қорқыт ата кітабы» қандай жырлар дан тұрады?
2. «Қорқыт ата кітабын» зерттеген қандай қазақстандық ғалымдарды бі -лесіңдер?
3. «Қорқыт ата кітабына» енген жыр лар мазмұны қандай?

2-тапсырма.

«Ел аузында Қорқыт туралы аңыз-әңгімелер көп сақталған.
Ертегі, дастан түрінде де кездеседі. Олардың қата ры на «Қорқыттың өлімге қарсы тұруы», «Қорқыттың өлімі», «Қорқыт күйі», «Қорқыт сарыны», «Қорқыт және қырық қыз» және т.б. жатады.
Қорқыт туралы аңыздар
«Қорқыт ата кіта бы» деп аталатын
әдеби мұрада жинақ талған. Он екі жырдан тұратын «Қорқыт ата
кі табында» туған жерін, Отанын сыртқы жаулардан қорғау үшін
қан майданға шыққан алыптардың ерлігі жырланады. «Қорқыт
ата» кітабындағы он екі жыр «Дерсеханұлы Бұқаш туралы жыр»,
«Қазан Салардың ауылын жау шапқаны туралы жыр», «Байбө рі
ба ласы Бамсы Байрақ туралы жыр», «Қазан баласы Ораздың
жауға тұтқын болуы», «Ержүрек Домрул батыр», «Қаңлы оғыз баласы Қан Төрәлі», «Қазылық оғыз баласы Игенек», «Төбе көз дәуді өлтірген Бисат», «Бекілұлы Әмран», «Ұшан оғыз баласы Секірек», «Қазан Салардың екіншілей жауға тұтқын болуы», «Сыртқы оғыздардың ішкі
оғыздарға қарсы бас көтеруі» атты
тақырыптарды қамтиды
» деген ойды өрбітіп жазыңыз. Өз көзқарасыңызды дәлелдеуде үзінділерді қолданыңыз.

3-тапсырма

Сұрақтарға жауап беріңіз

1. «Қорқыт ата кітабы» қандай жыр лардан тұрады?
2. «Қорқыт ата кітабын» зерттеген қандай қазақстандық ғалымдарды бі лесіңдер?
3. «Қорқыт ата кітабына» енген жыр лар мазмұны қандай?


Ойтаразы

Бас бармақ - басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

Балаң үйрек- бірлесу. Мен топта / жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім?

Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек- шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкене бөбек – көңіл күй ахуалы. Мен өзімді сабақта қалай сезіндім?



Психологиялық ахуал


Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің артына жазылған Қорқыттың нақыл сөздерін құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді.







Қорқыт туралы не білетіндіктерін топтастыру әдісі арқылы жинақтайды.





































Сұрақтарға жауап береді.




Өз ойларын жеткізеді.


Ойды өрбітіп жазады. Өз көзқарастарын дәлелдеуде үзінділерді қолданады.



































Сұрақтарға жауап береді









Кері байланыс береді. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, топта қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын таразылайды.

Оқушылардың психолигиялық ахуалы қалыптасады.



Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!










Дескриптор

Білім алушы

-автор шеберлігіне қатысты өз көзқарасын білдіреді,

- ойын дәлелдеу үшін үзінділерді қолданады,

- сөздің мағынасын ашады,

-ойын жүйелі талдайды







Бағалау

«Жапондық бағалау» әдісі бойынша үш топ бірін-бірі бағалайды. Осы бағалау арқылы келесі өзгелердің жауаптарымен келісетін тұстарын, толықтыруға қатысты өз көзқарастарын, өздерінің қоятын сұрақтарын жеткізеді.




Оқулық

8-сынып

«Атамұра» баспасы

2018жыл



Қалыптас

тырушы бағалауға арналған


тапсырма

лар жинағы

8-сынып










450 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!