Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3 А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
Мектеп: К.Омаров атындағы жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:13.07.218ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Утешова Ф.М |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.4- периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар білу керек: химиялық элементтердің периодтық жүйедегі орны туралы сипаттама береді. Көптеген оқушылар білу керек: химиялық элементтердің атом құрамы, атомның электрондық формуласы, элемент түрін біледі. Кейбір оқушылар білу керек: химиялық элементтердің периодтық жүйедегі орнына қарай қасиеттерінің өзгеруін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Химиялық элементтерді периодтық жүйедегі орны бойынша анықтайды. Химиялық элементтердің периодтық жүйедегі орнына қарай қасиеттерінің өзгеруін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Химиялық элементердің периодтық жүйедегі орны бойынша сипаттама бере алады. Терминология: период, қатар, топ, топша, протон, нейтрон, ядро заряды, электрон, энергетикалық деңгей, металдар, бейметалдар.
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер. Топта жоғарыдан төмен қарай ядро заряды, энергетикалық деңгей саны, атом радиусы ...... артады/ кемиді. Периодта солдан оңға қарай ядро заряды ...... /артады/кемиді/ энергетикалық деңгей саны ....... атом радиусы ......... Металдық / бейметалдық қасиеті топта жоғарыдан төмен қарай ....... /артады/кемиді/ |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.
Азаматтық жауапкершілік, өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.1.2 -периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Атомдар мен молекула» әдісі арқылы топқа біріктіру. 5-6 оқушыдан 3 топқа бірігеді
Үй тапсырмасын пысықтау. «Графикалық тест» арқылы қорытындылау 1.Элементтердің нөмерін реттік немесе атомдық нөмір деп атайды. Иә - , жоқ ˄ 2. Период деп сілтілік металдан басталып инертті газбен аяқталатын элементтер тобы. - 3. периодтық жүйеде 8 период бар ˄ 4. бірінші периодта -2 элемент, екінші жіне үшіншіде -8, төртінші мен бесіншіле -18, алтыншыда -32,жетінші (аяқталмаған) -32 элемент бар.- 5. Алғашқы 3 периодтық элементтері қосымша топшаларға ғана кіреді. ˄ Қалыптастырушы бағалау: мақтау, мадақтау |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 8 минут 3 минут 8 минут |
Жаңа сабаққа тоқталып өтемін. Топтық жұмыс
1-топ Элементтің периодтық жүйедегі орны. 2-топ Периодтық жүйедегі орны бойынша атом құрылысы. 3-топ Элементтің және оның қосылыстарының қасиеттері. Дескриптор:1. Элементтің периодтық жүйедегі орнын барлық критерийге сай толтырады. 2. Периодтық жүйедегі орны бойынша атом құрылысын сипаттайды. 3. Элементтің және оның қосылыстарының қасиеттерін жазады.
2. «Мекен жайын тап» әдісі 1 топ - Si, Cl 2 топ - Mg, Ba 3 топ - W, Al Д
Бағалау: марапаттау
Қалыптастырушы бағалау:
|
Слайд, Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі, кесте
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 минут |
Бекіту: «Сыныптан шығу билеті» таратылады. Билеттегі қарастырылған сұрақтар топтамасы:
Кері байланыс: Сабақ соңындағы оқушылармен кері байланыс: «Даму рефлексиясы»-оқушылардың әрбірі төмендегі сөз тіркестерін қалауымен таңдап,сөйлемді аяқтайды. 1.Мен бүгінгі сабақта түсіндім... 2.Мен үшін қиын болды... 3.Менің бүгін үйренгенім... 4.Сабақ мен үшін пайдалы болды,себебі... 5.Мені мына жайттар қызықтырды... Үй тапсырмасы: Оқулықтағы қосымша мәліметтер мен А тапсырмаларын орындау.
|
Сұрақ жазылған парақшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау топта оқушылармен диалог, жеке, жұптық, топтық жұмыстарына дескриптор қойып, нәтижесін талдау арқылы қолдау көрсетемін. Үлгерімі төмен оқушыға: 1. Периодтық жүйедегі s- элементтерді көрсет. Үлгерімі төмен оқушыға:
|
Сабақ барысында берілген тапсырмаға жасалған дескрипторлар, мақтау-мадақтау , өзара бағалау, «Сәттілік терегі», сұрақ –жауап, диалог, кері байланыс «Даму рефлексиясы» арқылы бағалауды қолданамын. |
Химия кабинетінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3 А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
Мектеп: К.Омаров атындағы жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:13.07.218ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Утешова Ф.М |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.4- периодтық жүйедегі орны бойынша химиялық элементті сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар білу керек: химиялық элементтердің периодтық жүйедегі орны туралы сипаттама береді. Көптеген оқушылар білу керек: химиялық элементтердің атом құрамы, атомның электрондық формуласы, элемент түрін біледі. Кейбір оқушылар білу керек: химиялық элементтердің периодтық жүйедегі орнына қарай қасиеттерінің өзгеруін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Химиялық элементтерді периодтық жүйедегі орны бойынша анықтайды. Химиялық элементтердің периодтық жүйедегі орнына қарай қасиеттерінің өзгеруін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Химиялық элементердің периодтық жүйедегі орны бойынша сипаттама бере алады. Терминология: период, қатар, топ, топша, протон, нейтрон, ядро заряды, электрон, энергетикалық деңгей, металдар, бейметалдар.
Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер. Топта жоғарыдан төмен қарай ядро заряды, энергетикалық деңгей саны, атом радиусы ...... артады/ кемиді. Периодта солдан оңға қарай ядро заряды ...... /артады/кемиді/ энергетикалық деңгей саны ....... атом радиусы ......... Металдық / бейметалдық қасиеті топта жоғарыдан төмен қарай ....... /артады/кемиді/ |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.
Азаматтық жауапкершілік, өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.1.2 -периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар; |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Атомдар мен молекула» әдісі арқылы топқа біріктіру. 5-6 оқушыдан 3 топқа бірігеді
Үй тапсырмасын пысықтау. «Графикалық тест» арқылы қорытындылау 1.Элементтердің нөмерін реттік немесе атомдық нөмір деп атайды. Иә - , жоқ ˄ 2. Период деп сілтілік металдан басталып инертті газбен аяқталатын элементтер тобы. - 3. периодтық жүйеде 8 период бар ˄ 4. бірінші периодта -2 элемент, екінші жіне үшіншіде -8, төртінші мен бесіншіле -18, алтыншыда -32,жетінші (аяқталмаған) -32 элемент бар.- 5. Алғашқы 3 периодтық элементтері қосымша топшаларға ғана кіреді. ˄ Қалыптастырушы бағалау: мақтау, мадақтау |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 8 минут 3 минут 8 минут |
Жаңа сабаққа тоқталып өтемін. Топтық жұмыс
1-топ Элементтің периодтық жүйедегі орны. 2-топ Периодтық жүйедегі орны бойынша атом құрылысы. 3-топ Элементтің және оның қосылыстарының қасиеттері. Дескриптор:1. Элементтің периодтық жүйедегі орнын барлық критерийге сай толтырады. 2. Периодтық жүйедегі орны бойынша атом құрылысын сипаттайды. 3. Элементтің және оның қосылыстарының қасиеттерін жазады.
2. «Мекен жайын тап» әдісі 1 топ - Si, Cl 2 топ - Mg, Ba 3 топ - W, Al Д
Бағалау: марапаттау
Қалыптастырушы бағалау:
|
Слайд, Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі, кесте
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 минут |
Бекіту: «Сыныптан шығу билеті» таратылады. Билеттегі қарастырылған сұрақтар топтамасы:
Кері байланыс: Сабақ соңындағы оқушылармен кері байланыс: «Даму рефлексиясы»-оқушылардың әрбірі төмендегі сөз тіркестерін қалауымен таңдап,сөйлемді аяқтайды. 1.Мен бүгінгі сабақта түсіндім... 2.Мен үшін қиын болды... 3.Менің бүгін үйренгенім... 4.Сабақ мен үшін пайдалы болды,себебі... 5.Мені мына жайттар қызықтырды... Үй тапсырмасы: Оқулықтағы қосымша мәліметтер мен А тапсырмаларын орындау.
|
Сұрақ жазылған парақшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау топта оқушылармен диалог, жеке, жұптық, топтық жұмыстарына дескриптор қойып, нәтижесін талдау арқылы қолдау көрсетемін. Үлгерімі төмен оқушыға: 1. Периодтық жүйедегі s- элементтерді көрсет. Үлгерімі төмен оқушыға:
|
Сабақ барысында берілген тапсырмаға жасалған дескрипторлар, мақтау-мадақтау , өзара бағалау, «Сәттілік терегі», сұрақ –жауап, диалог, кері байланыс «Даму рефлексиясы» арқылы бағалауды қолданамын. |
Химия кабинетінде техника қауіпсіздік ережесін сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

ескриптор:














