Қарағанды облысы
Қарқаралы ауданы,Бақты ауылы ЖББ № 21 орта мектебі КММ
Жоғары санатты химия пәнінің мұғалімі
Мухаметжанова Сулушаш Жаксылыковна
7-сынып.Химиядан қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3 В Периодтық жүйеге кіріспе |
Мектеп:Қарқаралы ауданы ЖББ №21 орта мектебі КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: МухаметжановаС.Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Периодтық заң мен химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.3. Д.И. Менделеев кестесінің құрылысын білу және сипаттау; 7.2.1.4. Химиялық қасиеті ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу; 7.2.1.5. Табиғи ұялас ұғымын білу және сілтілік металдар,галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Периодтық кестенің құрылысын білу; -Химиялық қасиеті ұқсас элементтердің бір топта орналасатынын біліп,ұялас элементтерді атау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
-Периодтық кестенің периодтар мен топтардан құрылатынын біледі, көрсетеді; -химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топта тұратынын біледі; - Табиғи ұялас элементтерді ажыратады, атайды.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Период. Кіші және үлкен периодтар. Қатар Топ. Топша. Табиғи ұялас элементтер. Сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Белсенді әрекет ұйымдастыру арқылы бір-бірінің пікірін сыйлауға, өзара көмек көрсетуге, өз жұмыстарына әділ баға беруге үйренеді. Периодтық жүйенің құрылымын зерттей отырып, әлемнің біртұтас дүние екеніне көз жеткізеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.1.1; 7.2.1.2. периодтық кесте,химиялық элементтер туралы, жаратылыстану пәнінен атомдар, химиялық эл-р туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал орнату. «Ыстық лебіз» Оқушылар топ ішінде ақылдаса отырып,жағымды сөздер арқылы өздерінің ыстық лебіздерін бір-біріне білдіреді. Оқушыларды түрлі түсті қағаз арқылы топқа бөліп отырғызу. «Сұрақты қағып ал» әдісі. Д.И.Менделеев және басқа ғалымдардың химиялық элементтердің периодтық жүйесін құрудағы еңбектері және периодтық кесте турал білетініндерін топта талдайды |
Түрлі-түсті қима қағаздар қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы. 20мин. 10мин 5мин. |
1. Мағынаны таны. (Ж,Т) Мәтінмен жұмыс. Алған білімдерін постер жасау арқылы тапсырманы орындату «Аялдама» стратегиясы І топ тапсырмасы: Периодтар туралы не білдіңдер?Схема түрінде көрсет. Мысалдар келтіріп, сипатта. Периодтың анықтамасы, жіктелуі, периодтағы қатарлар туралы, кейбір периодтардың қандай элементтен басталып, қандай элементтен аяталатынын айта алуы. ІІ топ тапсырмасы: Топтар туралы не білесіңдер? Схема түрінде көрсет. Мысалдар келтіріп, сипатта. Топтың анықтамасы, жіктелуі,қасиеті ұқсас элементтер туралы, кейбір топтардың қандай элементтен басталып, қандай элементтен аяталатынын айта алуы, сипаттауы ІІІ топ тапсырмасы: Ұялас элементтер дегеніміз не? Схема түрінде көрсет. Мысалдар келтір. Сипатта. Күтілетін нәтиже: Ұялас элементтер туралы түсінігі, сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді периодтық кестедегі орнына байланысты сипаттай алуы. Әр топ постер дайындайды, бір-бірімен постермен ауысып, толықтырады. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды 2.Кестені толтыру
Жанында отырған оқушы тексереді. Смайликтер арқылы қолдау. Ерекше бағалау жасаған 2-3 оқушының пікірі тыңдалады. 3. Лездеме сұрақтар. Сұрақ-жауап: Көлденең бағанда тұрған эл-р қатары қалай аталады?/период/ Неше период бар, периодтар қалай жіктеледі?/7, кіші және үлкен/ І,ІІ,ІІІ периодтар қандай элементтерден басталып, қандай элементтерден аяқталады? /І-сутек, гелий. ІІ- литий, неон. ІІІ-натрий, аргон./ Тік бағанда тұрған хим. эл. қатары қалай аталады? /топ / Неше топ бар? Қалай жіктеледі? /8топ. Негізгі А, қосымша В/ Табиғи ұялас деген ұғымды қалай түсінесің? Сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді ата периодтық кестедегі орнын сипатта /қасиеттері ұқсас эл-р./ |
Интерактивті тақта Д.И.Менделеевтің периодтық кестесі. Оқулықтағы мәтін. Тапсырма жазылған таратпалар
5 түрлі нұсқада кесте бағалау смайликтері
Ашық және жабық сұрақтар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі. |
А4 қағазға 5 саусақ ізі салынған сурет
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
*Өз бетінше ақпарат жинау/Ж/, ақпаратпен бөлісу /ЖЖ,Т/ үшін дереккөздер; *ақпараттың жеткіліктілігіне байланысты тапсырмалар бірдей деңгейде ұсынылады. * Сабақ барысында және қорытындылау кезінде мақсатқа қол жеткеніне көз жеткізу үшін ашық және жабық сұрақтар қойылады. |
Мадақтау, қолдау көрсету-оқушылардың қабылдауын бағалауға арналған кері байланыс.Сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады,үнемі жүргізіледі. Оқушының жауапкершілігін, сенімділігін арттырады, ынталандырады «Екі жұлдыз, бір тілек» -топтың жұмысына қолдау көрсетуге, топтағы белсенділікке ықпал етеді, топтың жұмысын ғана емес, өзін білім алу нәтижесін де бағалайды.
|
Әр адамның пікірі құнды қағидасын сақтау. Жұмыстың қандай түрі жүріп жатса да, ынтымақтастық,еркіндік, серіктестік, толеранттылық, сенімділік қағидаттарын сақтау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Периодтық заң мен химиялық элементтердің периодтық жүйесі
Қарағанды облысы
Қарқаралы ауданы,Бақты ауылы ЖББ № 21 орта мектебі КММ
Жоғары санатты химия пәнінің мұғалімі
Мухаметжанова Сулушаш Жаксылыковна
7-сынып.Химиядан қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3 В Периодтық жүйеге кіріспе |
Мектеп:Қарқаралы ауданы ЖББ №21 орта мектебі КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: МухаметжановаС.Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Периодтық заң мен химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.3. Д.И. Менделеев кестесінің құрылысын білу және сипаттау; 7.2.1.4. Химиялық қасиеті ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу; 7.2.1.5. Табиғи ұялас ұғымын білу және сілтілік металдар,галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Периодтық кестенің құрылысын білу; -Химиялық қасиеті ұқсас элементтердің бір топта орналасатынын біліп,ұялас элементтерді атау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
-Периодтық кестенің периодтар мен топтардан құрылатынын біледі, көрсетеді; -химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топта тұратынын біледі; - Табиғи ұялас элементтерді ажыратады, атайды.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Период. Кіші және үлкен периодтар. Қатар Топ. Топша. Табиғи ұялас элементтер. Сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Белсенді әрекет ұйымдастыру арқылы бір-бірінің пікірін сыйлауға, өзара көмек көрсетуге, өз жұмыстарына әділ баға беруге үйренеді. Периодтық жүйенің құрылымын зерттей отырып, әлемнің біртұтас дүние екеніне көз жеткізеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.1.1; 7.2.1.2. периодтық кесте,химиялық элементтер туралы, жаратылыстану пәнінен атомдар, химиялық эл-р туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал орнату. «Ыстық лебіз» Оқушылар топ ішінде ақылдаса отырып,жағымды сөздер арқылы өздерінің ыстық лебіздерін бір-біріне білдіреді. Оқушыларды түрлі түсті қағаз арқылы топқа бөліп отырғызу. «Сұрақты қағып ал» әдісі. Д.И.Менделеев және басқа ғалымдардың химиялық элементтердің периодтық жүйесін құрудағы еңбектері және периодтық кесте турал білетініндерін топта талдайды |
Түрлі-түсті қима қағаздар қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы. 20мин. 10мин 5мин. |
1. Мағынаны таны. (Ж,Т) Мәтінмен жұмыс. Алған білімдерін постер жасау арқылы тапсырманы орындату «Аялдама» стратегиясы І топ тапсырмасы: Периодтар туралы не білдіңдер?Схема түрінде көрсет. Мысалдар келтіріп, сипатта. Периодтың анықтамасы, жіктелуі, периодтағы қатарлар туралы, кейбір периодтардың қандай элементтен басталып, қандай элементтен аяталатынын айта алуы. ІІ топ тапсырмасы: Топтар туралы не білесіңдер? Схема түрінде көрсет. Мысалдар келтіріп, сипатта. Топтың анықтамасы, жіктелуі,қасиеті ұқсас элементтер туралы, кейбір топтардың қандай элементтен басталып, қандай элементтен аяталатынын айта алуы, сипаттауы ІІІ топ тапсырмасы: Ұялас элементтер дегеніміз не? Схема түрінде көрсет. Мысалдар келтір. Сипатта. Күтілетін нәтиже: Ұялас элементтер туралы түсінігі, сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді периодтық кестедегі орнына байланысты сипаттай алуы. Әр топ постер дайындайды, бір-бірімен постермен ауысып, толықтырады. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды 2.Кестені толтыру
Жанында отырған оқушы тексереді. Смайликтер арқылы қолдау. Ерекше бағалау жасаған 2-3 оқушының пікірі тыңдалады. 3. Лездеме сұрақтар. Сұрақ-жауап: Көлденең бағанда тұрған эл-р қатары қалай аталады?/период/ Неше период бар, периодтар қалай жіктеледі?/7, кіші және үлкен/ І,ІІ,ІІІ периодтар қандай элементтерден басталып, қандай элементтерден аяқталады? /І-сутек, гелий. ІІ- литий, неон. ІІІ-натрий, аргон./ Тік бағанда тұрған хим. эл. қатары қалай аталады? /топ / Неше топ бар? Қалай жіктеледі? /8топ. Негізгі А, қосымша В/ Табиғи ұялас деген ұғымды қалай түсінесің? Сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді ата периодтық кестедегі орнын сипатта /қасиеттері ұқсас эл-р./ |
Интерактивті тақта Д.И.Менделеевтің периодтық кестесі. Оқулықтағы мәтін. Тапсырма жазылған таратпалар
5 түрлі нұсқада кесте бағалау смайликтері
Ашық және жабық сұрақтар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі. |
А4 қағазға 5 саусақ ізі салынған сурет
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
*Өз бетінше ақпарат жинау/Ж/, ақпаратпен бөлісу /ЖЖ,Т/ үшін дереккөздер; *ақпараттың жеткіліктілігіне байланысты тапсырмалар бірдей деңгейде ұсынылады. * Сабақ барысында және қорытындылау кезінде мақсатқа қол жеткеніне көз жеткізу үшін ашық және жабық сұрақтар қойылады. |
Мадақтау, қолдау көрсету-оқушылардың қабылдауын бағалауға арналған кері байланыс.Сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады,үнемі жүргізіледі. Оқушының жауапкершілігін, сенімділігін арттырады, ынталандырады «Екі жұлдыз, бір тілек» -топтың жұмысына қолдау көрсетуге, топтағы белсенділікке ықпал етеді, топтың жұмысын ғана емес, өзін білім алу нәтижесін де бағалайды.
|
Әр адамның пікірі құнды қағидасын сақтау. Жұмыстың қандай түрі жүріп жатса да, ынтымақтастық,еркіндік, серіктестік, толеранттылық, сенімділік қағидаттарын сақтау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


