|
Бөлім: |
10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
10 сынып, Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Перпендикуляр және көлбеу |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
10.3.5 – кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
- кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеу проекциясының анықтамасын біледі және кескінін сала алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу; Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. |
Амандасады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық |
||||||||||||||||||
|
10 мин |
Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу |
М:
Б. э. д. І ғасырда өмір сүрген
грек ғалымы Фалес пирамиданың биіктігін тауып беріп, өзгелерді таң
қалдырған. Ол «Мына таяқшаның көлеңкесі биіктігіне тең болғанда,
пирамиданың биіктігі көлеңкесіне тең болады» деп шешкен. Олай болса бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы:«Перпендикуляр және көлбеу, көлбеу проекциясы».
«Түсініп ал»
әдісі
2. Перпендикулярдың
жазықтықтағы ұшы перпендикулярдың табаны деп аталады.
|
Қ
|
Дұрыс жауапқа сәйкес тексереді.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
Дескриптор: -Көлбеуді анықтайды -Көлбеудің табанын табады -Перпендикулярды анықтайды -Перпендикуляр дың табанын табады -Көлбеудің проекциясын анықтайды |
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор
|
||||||||||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
|
2-тапсырма
|
Дескриптор: -есеп шартын жазады - сызбасын дұрыс орындайды - Пифагор теоремасын қолданады - көлбеудің ұзындығын табады -перпендикуляр дың ұзындығын табады -көлбеудің проекциясын табады -ортақ қабырғаны табады - өрнектерді теңестіреді |
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
№6 А нүктесінен α жазықтығына АС перпендикуляр және АВ көлбеу жүргізілген. СВ– көлбеудің проекциясы. а) АВ = 5 см, АС = 4 см болса, СВ –ны; ә) ВС = 6 дм, АС = 8 дм болса, АВ -ны; б) АВ = 16 см, ВС= 4 см болса, АС–ны табыңдар. |
|
оқулық |
||||||||||||||||||
|
|
|
Есеп шығару
№7. Нүктеден жазықтыққа 10 см және 17 см-ге тең екі көлбеу жүргізілген. Осы көлбеулердің проекцияларының айырмасы 9 см-ге тең. Көлбеудің проекцияларын табыңдар. №8.Нүктеден жазықтыққа екі көлбеу жүргізілген. Олардың біреуі екіншісінен 26 см-ге артық, көлбеулердің проекциясы 12 см және 40 см-ге тең. көлбеулердің ұзындықтарын табыңдар. «Сәйкестендір!» Жеке жұмыс
|
Өз бетімен жұмыс. №9.
Оқулықтан №12.1, №12.4.
|
|
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. меруерт Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын біледі.Рефлексия. «БББ» кecтeci
үйге тапсырма. №12.2. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды:
|
Кері байланыс |
Оқулық |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Перпендикуляр және көлбеу. ҚМЖ 10-сынып, ҚГБ
Перпендикуляр және көлбеу. ҚМЖ 10-сынып, ҚГБ
|
Бөлім: |
10.2А Кеңістіктегі перпендикулярлық |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
10 сынып, Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Перпендикуляр және көлбеу |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
10.3.5 – кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
- кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеу проекциясының анықтамасын біледі және кескінін сала алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу; Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. |
Амандасады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық |
||||||||||||||||||
|
10 мин |
Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу |
М:
Б. э. д. І ғасырда өмір сүрген
грек ғалымы Фалес пирамиданың биіктігін тауып беріп, өзгелерді таң
қалдырған. Ол «Мына таяқшаның көлеңкесі биіктігіне тең болғанда,
пирамиданың биіктігі көлеңкесіне тең болады» деп шешкен. Олай болса бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы:«Перпендикуляр және көлбеу, көлбеу проекциясы».
«Түсініп ал»
әдісі
2. Перпендикулярдың
жазықтықтағы ұшы перпендикулярдың табаны деп аталады.
|
Қ
|
Дұрыс жауапқа сәйкес тексереді.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
Дескриптор: -Көлбеуді анықтайды -Көлбеудің табанын табады -Перпендикулярды анықтайды -Перпендикуляр дың табанын табады -Көлбеудің проекциясын анықтайды |
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор
|
||||||||||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
|
2-тапсырма
|
Дескриптор: -есеп шартын жазады - сызбасын дұрыс орындайды - Пифагор теоремасын қолданады - көлбеудің ұзындығын табады -перпендикуляр дың ұзындығын табады -көлбеудің проекциясын табады -ортақ қабырғаны табады - өрнектерді теңестіреді |
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
|
|
|
№6 А нүктесінен α жазықтығына АС перпендикуляр және АВ көлбеу жүргізілген. СВ– көлбеудің проекциясы. а) АВ = 5 см, АС = 4 см болса, СВ –ны; ә) ВС = 6 дм, АС = 8 дм болса, АВ -ны; б) АВ = 16 см, ВС= 4 см болса, АС–ны табыңдар. |
|
оқулық |
||||||||||||||||||
|
|
|
Есеп шығару
№7. Нүктеден жазықтыққа 10 см және 17 см-ге тең екі көлбеу жүргізілген. Осы көлбеулердің проекцияларының айырмасы 9 см-ге тең. Көлбеудің проекцияларын табыңдар. №8.Нүктеден жазықтыққа екі көлбеу жүргізілген. Олардың біреуі екіншісінен 26 см-ге артық, көлбеулердің проекциясы 12 см және 40 см-ге тең. көлбеулердің ұзындықтарын табыңдар. «Сәйкестендір!» Жеке жұмыс
|
Өз бетімен жұмыс. №9.
Оқулықтан №12.1, №12.4.
|
|
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық. меруерт Оқулық, оқу құрал жабдықтары, тақта, бор |
||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын біледі.Рефлексия. «БББ» кecтeci
үйге тапсырма. №12.2. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды:
|
Кері байланыс |
Оқулық |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


ажетті
анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.






















